Čára

Межа

The Line

Krimi / Thriller / Drama

Slovensko / Ukrajina / Česko, 2017, 108 min

"Musíme ubrániť náš národ, naše tradície a našu kultúru. Európa vkladá v nás veĺké nádeje. A my Európu nezklameme." Hranice Schengenu jsou propustnější než se slibovalo, za což děkuju Italům a zejména Řekům, ale i slovenští celníci si evidentně zaslouží poděkování. Na hranicích s Ukrajinou totiž odvádějí tak skvělou práci, že o tom snad ani nechci vědět. Bylo mi z toho celého zkrátka trošku blivno, navíc jsem se zlehka ztrácel v ukrajinštině, ale pán Krajňák měl své kouzlo. Jen si hrdinu naivně představuju trošku jinak než jako týpka, který krájí prsty členům své rodiny. Nikoho kladnějšího mi ale tento snímek nenabídl.(11.4.2018)

Scénář možná potřeboval ještě trochu dopilovat (nebo něco nemělo skončit ve střižně), přece jen jsou ve filmu občas scény, které k ničemu dalšímu nevedou. Ale jinak všechna čest, film je rozhodně lepší než všechny české krimi pokusy z posledních let, což jsem od režiséra řady průměrných českých televizních kriminálek opravdu nečekal. (Slovenština s českými titulky je podobný bizár jako růžový mercedes – ale mladí jí prý nerozumí. :-/)(29.10.2017)

Vydreté 3 hviezdy. Nesmial som sa. Mnoho scén vyzeralo ako z Jakubiska (tancujúci ožrani na oslave zásnub) a toho ja nemusím. Slovenčina a ukrajinčina si to medzi sebou pinkali a kam zmizol ich medzičlánok - rusínčina? To mi chcú autori nahovoriť, že Rusnáci v Ubli sa bavia výhradne spisovnou slovenčinou a ukrajinčinou? Nie! Mám problém so základnou premisou filmu, že Adam pašoval, lebo nemal na výber. Inej práce je veľa, hoci aj v cudzine. Poznám mnoho Rusnákov a majú spoločné 2 veci: sú to dobrí ale veľmi tvrdí ľudia a chodia často do kostola (do cerkvi). Tu bol kostol zobrazený len zriedkavo a ešte aj to tam riešili mafiánov. Čiara je v mojich očiach "folklórnou" pašeráckou freskou. A navyše školácky predvídateľnou.(3.8.2017)

Nejlepší slovenský film poslední doby. S hranicí Ubľa - Velykyj Bereznyj mám osobní zkušenost z roku 2005, autíčka tam přijížděla, celníci si s řidiči tiskli ruce a papírky měnily majitele. Po technické stránce nutno vyzdvihnout kameru, některé záběry jsou skutečně perfektní, seděla i hudba, skvělé lokace. A Tomáš Maštalír s vousy a dohola je nejmužnějším slovenským hercem a jeho postavu jsem mu fakt žral. Ten konec je trochu mnohoznačný. Andrej Hryc vypadá posledních 30 let stejně. Erotika (Zuzana Fialová, Kristína Kanátová). Překvapilo, líbilo. 4,5*(3.12.2017)

(138/2017) / Niekedy sa treba nechať uniesť inak by bolo hodnotenie filmov iba snaha nájsť objektívnu dokonalosť :). Čiara je film na ktorom by sa dalo nájsť kopa mušiek. Priniesol ale ovela viac pozitív, v slovenských filmoch (novodobej éry) nevídaných. Namakanú dynamickú a inovatívnu kameru, hutnú atmosféru a skvelé postavy. Bolo super zažiť, že aj slovenskí, do istej miery mediálne podceňovaný herci (hlavne Maštalír a Fialová) vedia zahrať prvú ligu ak majú čo hrať. Cítiť bolo vplyv slovenskej ale aj európskej a americkej produkcie, to spolu so zaujímavým, až exotickým prostredím slovensko-ukrajinskej hranice vytvorilo tú unikátnu atmosféru filmu. A znalci si určite mohli všimnúť inšpiráciu Jakubiskom, či neskorým Uherom alebo Hanákom, čo tiež potešilo. Samozrejme ak by Bebjak pridal ďalších 20-30 minút na psychologické dokreslenie postáv, ich činov a motivácií pomohlo by to, ťažko by to bolo ale asi pre distribútorov a produkciu schodné. Dúfam, že film Čiara je prvým znamením, že sme konečne na dobrej ceste smerom k modernej európskej kinematografii. (9/10)(13.9.2017)

• - Emília Vášáryová (Anna Krajňáková) a Andy Hryc (Peter Bernard) boli tvorcami filmu oslovení a obsadení priamo, všetky ostatné postavy sa obsadzovali na základe castingov. Castingy na ukrajinských hercov prebehli v Kyjeve. (Karamanlis)

• - V Pravoslávnom kostole sa zvyknú veriaci zdraviť "Slava Isusu Christu" a nie "Pochválený buď Ježiš Kristus" ako môžeme počuť vo filme. (Patrik.Szent)

• - Původním představitelem Adama Krajňáka měl být Alexander Bárta. V rámci první fáze natáčení s ním vzniklo několik scén. Po pauze vynucené nedostatkem financí musel být z důvodu nedostatku času přeobsazen. (klukluka)