Čára

Межа

The Line

Krimi / Thriller / Drama

Slovensko / Ukrajina / Česko, 2017, 108 min

Celkovo som s filmom spokojný. Poslednej dobe mám pocit, že v slovenskej kinematografii tento rok vychádza veľa drsných a špinavých filmov (samozrejme, sú tu aj výnimky ako napríklad "Všetko Alebo Nič" a "Cuky Luky Film"). Bebjak sa v roku 2015 ukázal ako schopný režisér, keď nám predstavil svoje dielo "Čistič" a v prípade filmu "Čiara" to podľa mňa funguje viac menej podobne. Ak by som sa mal priznať, tak viac som si užil sledovanie "Čističa" než "Čiary." Nie som úplne veľkým fanúšikom gangsterských filmov, no na druhú stranu to vedia na mnohých miestach spraviť zaujímavé inými momentkami. Najlepšie scénky sú v tomto filme podľa mňa 2. Prvá je, keď máme prvé prevádzanie ilegálnych imigrantov a máme tu rovnaké využitie kamery ako v prípade filmu "Saul Fia". Človek má pocit, ako keby aj samotný kameraman bol v akcii a prežíval to, čo všetci ostatní. A rovnako skvelá je scénka medzi Maštalírom a Fialovou, kde mu oznamuje, že musí aj s deťmi odísť. Cítiť v tom obrovské množstvo emócií. Čo sa týka hercov, tak všetci podali slušné výkony, no najviac mi tu sedeli Maštalír a Libezniuk. Obaja tu majú vynikajúce momentky a sú to postavy, ktorých dokážem aj najviac pochopiť. Humor mi miestami úplne nesedel, no padne tu pár pekných hlášok, ktoré stoja za to. Miestami to možno bude pôsobiť jemne rozťahané, no celkovo je tempo filmu okey. S dialógmi som zväčša stotožnený, no miestami mám pocit, že niektorí herci by radšej nadávky nepoužívali. Možno iba môj pocit, no tak som to cítil, keď som ich počúval. Hudba má na začiatku pár mizerných momentov, no potom sa ukáže veľmi schopne a dobre dotvára atmosféru filmu. Som rád, že som film videl, neviem či by som si ho ale pozrel znovu. "Čiara" je podľa mňa film, kde platí - "raz a stačilo." Nie preto, že by bol zlý, no jeho téma nie je príjemné pozeranie. Ale uznávam najmä fakt, že hoci sú mnohé postavy gangsteri, dokážete voči nim prejaviť určité sympatie. A preto v mojich očiach film funguje. Ak zvažujete, či ísť pozrieť, myslím si, že pokojne choďte. Hodnotenie: B(13.8.2017)

Podivná mezizemě jakoby nikoho, kde má vše svůj vlastní destruktivní řád. Lidé, kteří jsou nuceni buď odejít nebo se přizpůsobit a dříve nebo později umírat společně se svou otčinou. Dost tvrdé, nepodlezavé, ponuré...v určitých momentech jsou k vidění silné herecké výkony (Hryc, Vášáryová, ukrajinský mafián). Film může jít klidně do světa - kvalita tam určitě je. Východ Slovenska a život tam by si jistě zasloužil širší "popularizaci" ve světě. 76%. PS: Super song u závěrečných titulků.(4.4.2018)

Keď pánboh dá, aj motyka vystrelí. Tak by som to zhodnotil... Čističa som hodnotil odpadom, ale Čiara... to je úplne iná káva. Kamera fajnová! K tomu niet čo dodať... Páči sa mi aj ukrajinsko slovenská spolupráca na filme. Ale treba vypichnúť v tomto prípade aj scenáristu (na tých sa tu jak tak kukám dosť zabúda)...Dobrá zápletka, fajn zvrat, bolo to napínave, dramatické, vtipné a neskončilo to ako ďalší depresívny slovenský počin. Za mna na 5*(10.8.2017)

• Lukoboss

Líbí se mně, že se Slováci pustili do takové tematiky a žánru na pomezí dramatu a thrilleru, v našich končinách to není úplně běžná věc. Dokonce je mně jasný, že se reálně tyto věci dějou, a to nejen kousek za hranicema, ale obecně po celým světě (to není žádná novinka). Nicméně se musím přiznat, že mě ten film vůbec nevtáhl do děje, nechytil mě a celou dobu mně bylo jedno, co se tam stane a komu. To určitě není dobře, takovýhle snímky by měly napínat struny na maximum, aby diváka mrazilo. Herectví se tady ve většině případů smrsklo na zamračený a zachmuřený pohledy a hlubokej (rádoby drsnej) hlas, což je dost málo. Jsou tam dobrý scény (např. topení v lomu), místy i pěkný a zajímavý záběry, ale jinak je to celkově málo. Anebo jsem měl jenom moc velký očekávání.(23.12.2017)

„KDYŽ TĚ NĚCO TÍŽÍ, TAK SE TOHO ZBAV…“ /// Slovenskej mafiánskej film, kterej ukazuje, jak to chodilo (chodí?) na Slovensko - Ukrajinský hranici. Chválím výbornej casting a příběh. Sice nejdou do hloubky kšeftů, ale zajímaj se víc o lidi – hlavně o šéfa „gangu“ a jeho rodinu, ale neutápěj se ve zbytečnejch kecech. Překvapilo mě, jak jim vyšla snaha o to, aby příběh neměl hluchý místa. Tak tohle je pane Bebjak na pochvalu před nastoupenou pohraniční jednotkou! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Pamatuju ten den, kdy všichni parchanti na Ukrajině měli v držce cigáro. 2.) Vím, že na Slovensku se lidi potkávaj pod vodou. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(20.12.2017)

• - Film se veřejně šíří ve dvou lehce rozdílných verzích. V té distribuční se na přání producentky mrtvoly chovají jako mrtvoly, ve festivalové jsou dle slov režiséra Bebjaka magické jako kraj, s nímž je příběh spjat, smějí se a mávají rukama. (klukluka)

• - V Pravoslávnom kostole sa zvyknú veriaci zdraviť "Slava Isusu Christu" a nie "Pochválený buď Ježiš Kristus" ako môžeme počuť vo filme. (Patrik.Szent)

• - Scény topenia ľudí boli natočené v Českej Republike, pri Mikulove. Išlo o bývalý kameňolom. V jednej jeho polovici je voda po kolená, v druhej je 15-metrová hĺbka. Voda bola čistá preto, lebo bola zima. (tetaElla)