Čára

Межа

The Line

Krimi / Thriller / Drama

Slovensko / Ukrajina / Česko, 2017, 108 min

MFF KV 2017 hrál tam můj bratranec a měl jsem vstupenku zdarma, takže na to pohlížím trochu citově zabarveně ale objektivně mohu říct, že film měl zajímavý námět, že kterého se ale mohlo vymáčknout ještě o trochu více. Byla tam akce, drsný scény ale i pár humorných momentů na odlehčení, takže za mě výbornej zážitek.(4.7.2017)

Bebjaka jsem zaregistrovala už díky fantastickým "Případům 1. oddělení", jeho další kriminální seriály (ať už "Mordparta" nebo "Specialisté") mě ale zaujmout nedokázaly. Ke slovenské filmové tvorbě navíc nemám přílišnou důvěru a "Čáře" jsem ve Varech dala šanci hlavně díky představiteli hlavní role Maštalírovi, slovenskému Dr. Houseovi. Projekci uvedla početná (tuším 21členná) delegace plná sympatických tváří od herců přes kameramana až k režisérovi a já jsem jim moc přála úspěch. Kromě Maštalíra potěšili hlavně Hryc s Kaňkovským, kterým to spolu šlapalo už v "Příběhu kmotra". Téma pašování nejen drog, ale i lidského "tovaru" bylo zpracováno pěkně, tvůrci dovedli i vhodně střídat dramatickou rovinu s komediálními prvky. Na druhou stranu mě rušily některé scény, které pro celkové vyznění snímku neměly pražádný vliv (cikáňata v růžovém autě, mrtvola v rakvi mrkající na kameru). Na Bebjakův další počin budu ale zvědavá. Skoro 4*.(7.7.2017)

Solidní drama posazené na slovensko-ukrajinské hranici bylo pro mne rozhodně příjemným zážitkem. Je pravda, že na extra rychlou slovenštinu z úvodu filmu si byla třeba chvíli zvykat, ale po 5-10 minutách už mi to ani nepřišlo a ukrajinština byla doplněná anglickými titulky, takže no problem. Bylo to autentické a to je u podobných filmů celkem důležité. Za mě 80%.(6.7.2017)

• horovska

Filmů, jako je tento už jsem viděla hodně a tento rozhodně nepatří mezi ty lepší. Válka pašeráckých gangů umístěná na hranici mezi Slovensko a Ukrajinu do doby uzavírání hranice po vstupu Slovenska do EU. Příběh je kostrbatý a jeho logika poněkud drhne, postavy a motivy jejich činů a chování nejsou dotažené. Co mi připadalo velmi zbytečné byla kvalita zvuková - hercům jsme nerozuměli téměř ani slovo s výjimkou paní Vašáryové - stará herecká škola se nezapře. Byli jsme odkázaní na anglické titulky.(6.7.2017)

Myslím, že tohle drama udělalo slovenskému filmu velmi dobrou reklamu, ve Varech se rozhodně neztratilo, slovenskému pohraničí už tak dobrou propagaci neobstaralo, ale to není nic, co bych tvůrcům dával za vinu. Jediné, co bych doopravdy vytknul, je místy trochu guláš v tom, co se zrovna děje a kdo to má na svědomí.(13.7.2017)