Čára

Межа

The Line

Krimi / Thriller / Drama

Slovensko / Ukrajina / Česko, 2017, 108 min

Bebjaka jsem zaregistrovala už díky fantastickým "Případům 1. oddělení", jeho další kriminální seriály (ať už "Mordparta" nebo "Specialisté") mě ale zaujmout nedokázaly. Ke slovenské filmové tvorbě navíc nemám přílišnou důvěru a "Čáře" jsem ve Varech dala šanci hlavně díky představiteli hlavní role Maštalírovi, slovenskému Dr. Houseovi. Projekci uvedla početná (tuším 21členná) delegace plná sympatických tváří od herců přes kameramana až k režisérovi a já jsem jim moc přála úspěch. Kromě Maštalíra potěšili hlavně Hryc s Kaňkovským, kterým to spolu šlapalo už v "Příběhu kmotra". Téma pašování nejen drog, ale i lidského "tovaru" bylo zpracováno pěkně, tvůrci dovedli i vhodně střídat dramatickou rovinu s komediálními prvky. Na druhou stranu mě rušily některé scény, které pro celkové vyznění snímku neměly pražádný vliv (cikáňata v růžovém autě, mrtvola v rakvi mrkající na kameru). Na Bebjakův další počin budu ale zvědavá. Skoro 4*.(7.7.2017)

• Azrael515

Film o paserakovi z vychodneho slovenska co ma bradu.. :D :D Vsicki hutoria po bratislavsky, neznam com... Toten najvatsi vajcak nema na ziletky... A dramaturg cul ze budze robic na caroj.. ta musel cahac cary caly tyzdzen...bo inak by mu trebalo sicky palce ocvakac .. To co toto bulo? Jediny autenticky charatakter bul toten ukrajinsky prekupnik, co se veckal u kaplnkoj na dvore zavesil.. Ale je tam ruzovy mercedes, naj gadzove asi znaju ze to nema buc prilis vazne, a Zuzka Fialova barz totu zapadnu gambu nemlela, zato lajdy ukazala.. ta jedna hvezda, naj se nepovi.. A tys se mi lubilo ze jak Milka prisla za chlapca orodovac, ta ju toten vagabund takoj zajebal a do kufra nalozil. Ale com se sicky na mercedesoch voza a ne na oktavijoch.. neznam.. bo kazdy kdo na vyhodze vyrosnul zna, ze oktavia najvatsi kufer ma.. chujovina toto jak traky.,.. bo ani jeden kun se na betone neprizivi...(30.9.2018)

Tak to mám konečne za sebou. A vládne spokojnosť. Nečakal som až tak trefne humornú vložku a toľko WTF momentov, priam až na štýl Emira Kusturicu (fajčiace deti, ružový mercedes, hromadné zapaľovanie cigariet). Voči Bebjakovej réžii nemám žiadne výhrady. Formuje sa z neho kvalitný režisér, dovolím si povedať už európskeho formátu. Aj vďaka nemu može tento film posunút našu kinematografiu zase o krok vyššie. Bolo tu takmer všetko čo ku kvalitnému európskemu filmu patrí: dramatické situácie, napätie, sex, kozy, vraždy, ojeby, pohreby, nadávky a v neposlednom rade humor, ktorý v pravidelných intervaloch rozosmieval celú kinosálu. Aj keď druhým dychom treba dodať, že je to humor na prvý pohľad jednoduchý, postavený na vulgarizmoch a absurdných situáciách. Ale baví, baví náramne, to určite. Čo sa týka hercov, tak obsadenie bolo jedno z najlepších aké slovenský film pamätá. Maštalíra som kedysi nemal v láske, ale musím uznať, že je to veľmi dobrý herec. Táto rola mu sadla ako uliata, bol presvedčivý, charizmatický, hrozivý a hlavne prirodzený. V kombinácii s Andym Hricom a Eugenom Libezniukom vytvorili fantastický filmový súzvuk. Dodám už len, že bezprostredne po projekcii som nebol nadšený a niečo mi na tom vadilo, ale po rozležaní v hlave treba uznať, že Čiara je film nadpriemerný (a to na aj európske pomery), s kvalitnou réžiou, dobrými hercami a pútavo vyskladaným a vygradovaným dejom. S miernou slovenskou protekciou pod 4* nemôžem ísť. 75 %!! /CINEMAX TRENČÍN/(25.9.2017)

Filmová výzva 2018 - Slovensko. Menší zklamání, protože jsem čekal nějakou mimořádnou záležitost, ale po slušném a nadějném začátku film upadal a upadal, až se ztratil v nejasném a zmateném konci, jako by scénárista zabloudil do slepých uliček a už v nich navždy uvízl. Tomáš Maštalír vypadá jako by rovnou přešel ze seriálu Za sklom, postavu, kterou hraje Andy Hryc, nemohli obsadit lépe. Ale celkově nic moc.(15.2.2018)

Dosť dobrý, na slovenské pomery dokonca výborný film. (hoci ja tieto hodnotenia "na slovenské / české pomery" nemám rád, buď niečo obstojí všeobecne alebo čau... ;-)) Bebjak je momentálne asi najlepší slovenský režisér (ak ste nevideli trojdielnu Spravedlnost s Vetchým, tak odporúčam), ktorý dokáže dať filmu európsky vizuál bez toho, aby z toho trčala póza či štylistické cvičenie. Čiara prekvapivo dobre funguje ako gangsterka, nechýba napätie, dobre vystihnutý lokálny kolorit, je tam celkom hutná rodinná dráma a na mňa teda dosť fungoval humor (niekde na Kineme písali, že je nepatričný, ale podľa mňa pekne odľahčoval celkový tón). Herci úplne bez problémov, dokonca mi nevadila ani zranená labuť Fialová, lebo tentoraz nerobila s obočím až také zranené výrazy.(8.8.2017)

• - Ukrajinskému štábu z Kyjeva trvala cesta vlakom do Bratislavy 2 dni. Kamiónu s technikou táto cesta trvala viac než 4 dni. Pri prechode slovenského tímu na Ukrajinu sa kamión s technikou zdržal na hraniciach 8 hodín, pri ceste späť až 10 hodín. Na colnici bolo treba spísať vyše 30 stranový dokument, ktorý obsahoval zoznam všetkej techniky, ktorú prevážali cez hranice. (WalterIK7)

• - Za prvý týždeň videlo film v kinách viac ako 110 000 divákov, pričom len počas prvého dňa na Slovensku bolo naň 16 423 divákov. (_Jimmy_)

• - V Pravoslávnom kostole sa zvyknú veriaci zdraviť "Slava Isusu Christu" a nie "Pochválený buď Ježiš Kristus" ako môžeme počuť vo filme. (Patrik.Szent)