Čára

Межа

The Line

Krimi / Thriller / Drama

Slovensko / Ukrajina / Česko, 2017, 108 min

Celkovo som s filmom spokojný. Poslednej dobe mám pocit, že v slovenskej kinematografii tento rok vychádza veľa drsných a špinavých filmov (samozrejme, sú tu aj výnimky ako napríklad "Všetko Alebo Nič" a "Cuky Luky Film"). Bebjak sa v roku 2015 ukázal ako schopný režisér, keď nám predstavil svoje dielo "Čistič" a v prípade filmu "Čiara" to podľa mňa funguje viac menej podobne. Ak by som sa mal priznať, tak viac som si užil sledovanie "Čističa" než "Čiary." Nie som úplne veľkým fanúšikom gangsterských filmov, no na druhú stranu to vedia na mnohých miestach spraviť zaujímavé inými momentkami. Najlepšie scénky sú v tomto filme podľa mňa 2. Prvá je, keď máme prvé prevádzanie ilegálnych imigrantov a máme tu rovnaké využitie kamery ako v prípade filmu "Saul Fia". Človek má pocit, ako keby aj samotný kameraman bol v akcii a prežíval to, čo všetci ostatní. A rovnako skvelá je scénka medzi Maštalírom a Fialovou, kde mu oznamuje, že musí aj s deťmi odísť. Cítiť v tom obrovské množstvo emócií. Čo sa týka hercov, tak všetci podali slušné výkony, no najviac mi tu sedeli Maštalír a Libezniuk. Obaja tu majú vynikajúce momentky a sú to postavy, ktorých dokážem aj najviac pochopiť. Humor mi miestami úplne nesedel, no padne tu pár pekných hlášok, ktoré stoja za to. Miestami to možno bude pôsobiť jemne rozťahané, no celkovo je tempo filmu okey. S dialógmi som zväčša stotožnený, no miestami mám pocit, že niektorí herci by radšej nadávky nepoužívali. Možno iba môj pocit, no tak som to cítil, keď som ich počúval. Hudba má na začiatku pár mizerných momentov, no potom sa ukáže veľmi schopne a dobre dotvára atmosféru filmu. Som rád, že som film videl, neviem či by som si ho ale pozrel znovu. "Čiara" je podľa mňa film, kde platí - "raz a stačilo." Nie preto, že by bol zlý, no jeho téma nie je príjemné pozeranie. Ale uznávam najmä fakt, že hoci sú mnohé postavy gangsteri, dokážete voči nim prejaviť určité sympatie. A preto v mojich očiach film funguje. Ak zvažujete, či ísť pozrieť, myslím si, že pokojne choďte. Hodnotenie: B(13.8.2017)

(138/2017) / Niekedy sa treba nechať uniesť inak by bolo hodnotenie filmov iba snaha nájsť objektívnu dokonalosť :). Čiara je film na ktorom by sa dalo nájsť kopa mušiek. Priniesol ale ovela viac pozitív, v slovenských filmoch (novodobej éry) nevídaných. Namakanú dynamickú a inovatívnu kameru, hutnú atmosféru a skvelé postavy. Bolo super zažiť, že aj slovenskí, do istej miery mediálne podceňovaný herci (hlavne Maštalír a Fialová) vedia zahrať prvú ligu ak majú čo hrať. Cítiť bolo vplyv slovenskej ale aj európskej a americkej produkcie, to spolu so zaujímavým, až exotickým prostredím slovensko-ukrajinskej hranice vytvorilo tú unikátnu atmosféru filmu. A znalci si určite mohli všimnúť inšpiráciu Jakubiskom, či neskorým Uherom alebo Hanákom, čo tiež potešilo. Samozrejme ak by Bebjak pridal ďalších 20-30 minút na psychologické dokreslenie postáv, ich činov a motivácií pomohlo by to, ťažko by to bolo ale asi pre distribútorov a produkciu schodné. Dúfam, že film Čiara je prvým znamením, že sme konečne na dobrej ceste smerom k modernej európskej kinematografii. (9/10)(13.9.2017)

Ak by bežná Slovač navštívila aspoň jeden z tých troch väčších filmových festivalov, ktoré u nás máme, tak by zistila, že filmov s podobnou tematikou ako Čiara sa na Balkáne natočí ročne iks. A to s autentickejším dejom a kvalitnejšími dialógmi. Lenže my si vystačíme s konštatovaním "na naše pomery výborné". Áno, v porovnaní s ostatnou domácou tvorbou tu je lepší obraz, presvedčivejšie herectvo a dokonca ja znesiteľné dialógy... Ale stále je to tak nesmierne priemerné. Nerozumiem, ako sa tunajší užívatelia môžu rozplývať napr. nad tým Maštalírovým monológom o psovi. To už bol z kategórie béčkových ak nie céčkových filmov. Poznajúc súčasnú európsku kinematografiu dávam tri hviezdičky.(13.8.2017)

• horovska

Filmů, jako je tento už jsem viděla hodně a tento rozhodně nepatří mezi ty lepší. Válka pašeráckých gangů umístěná na hranici mezi Slovensko a Ukrajinu do doby uzavírání hranice po vstupu Slovenska do EU. Příběh je kostrbatý a jeho logika poněkud drhne, postavy a motivy jejich činů a chování nejsou dotažené. Co mi připadalo velmi zbytečné byla kvalita zvuková - hercům jsme nerozuměli téměř ani slovo s výjimkou paní Vašáryové - stará herecká škola se nezapře. Byli jsme odkázaní na anglické titulky.(6.7.2017)

Tak to mám konečne za sebou. A vládne spokojnosť. Nečakal som až tak trefne humornú vložku a toľko WTF momentov, priam až na štýl Emira Kusturicu (fajčiace deti, ružový mercedes, hromadné zapaľovanie cigariet). Voči Bebjakovej réžii nemám žiadne výhrady. Formuje sa z neho kvalitný režisér, dovolím si povedať už európskeho formátu. Aj vďaka nemu može tento film posunút našu kinematografiu zase o krok vyššie. Bolo tu takmer všetko čo ku kvalitnému európskemu filmu patrí: dramatické situácie, napätie, sex, kozy, vraždy, ojeby, pohreby, nadávky a v neposlednom rade humor, ktorý v pravidelných intervaloch rozosmieval celú kinosálu. Aj keď druhým dychom treba dodať, že je to humor na prvý pohľad jednoduchý, postavený na vulgarizmoch a absurdných situáciách. Ale baví, baví náramne, to určite. Čo sa týka hercov, tak obsadenie bolo jedno z najlepších aké slovenský film pamätá. Maštalíra som kedysi nemal v láske, ale musím uznať, že je to veľmi dobrý herec. Táto rola mu sadla ako uliata, bol presvedčivý, charizmatický, hrozivý a hlavne prirodzený. V kombinácii s Andym Hricom a Eugenom Libezniukom vytvorili fantastický filmový súzvuk. Dodám už len, že bezprostredne po projekcii som nebol nadšený a niečo mi na tom vadilo, ale po rozležaní v hlave treba uznať, že Čiara je film nadpriemerný (a to na aj európske pomery), s kvalitnou réžiou, dobrými hercami a pútavo vyskladaným a vygradovaným dejom. S miernou slovenskou protekciou pod 4* nemôžem ísť. 75 %!! /CINEMAX TRENČÍN/(25.9.2017)

• - V Pravoslávnom kostole sa zvyknú veriaci zdraviť "Slava Isusu Christu" a nie "Pochválený buď Ježiš Kristus" ako môžeme počuť vo filme. (Patrik.Szent)

• - Film Čiara sa nakrúcal na viac než 40 rôznych miestach, prevažne na východnom Slovensku, napríklad v obciach Ubľa, Tibava či Zemplínske Hámre a západe Ukrajiny v Užhorode či Perechyne, vrátanie niekoľkých rôznych lokalít v Bratislave. Natáčanie prebiehalo aj v Kameňolome pri obci Beňatina, okres Sobrance, v ktorom po zaplavení spodnou vodou vzniklo jazero.
    (_Jimmy_)

• - Veľmi náročné boli scény s topením ľudí v jazere. Natáčali sa v novembri a kaskadérov museli hádzať do osemstupňovej vody. (Sufferer)