poster

Čára

 • Slovensko

  Čiara

 • Ukrajina

  Межа

 • USA

  The Line

Krimi / Thriller / Drama

Slovensko / Ukrajina / Česko, 2017, 108 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Jara.Cimrman.jr
  ***

  "Musíme ubrániť náš národ, naše tradície a našu kultúru. Európa vkladá v nás veĺké nádeje. A my Európu nezklameme." Hranice Schengenu jsou propustnější než se slibovalo, za což děkuju Italům a zejména Řekům, ale i slovenští celníci si evidentně zaslouží poděkování. Na hranicích s Ukrajinou totiž odvádějí tak skvělou práci, že o tom snad ani nechci vědět. Bylo mi z toho celého zkrátka trošku blivno, navíc jsem se zlehka ztrácel v ukrajinštině, ale pán Krajňák měl své kouzlo. Jen si hrdinu naivně představuju trošku jinak než jako týpka, který krájí prsty členům své rodiny. Nikoho kladnějšího mi ale tento snímek nenabídl.(11.4.2018)

 • Slarque
  ****

  Scénář možná potřeboval ještě trochu dopilovat (nebo něco nemělo skončit ve střižně), přece jen jsou ve filmu občas scény, které k ničemu dalšímu nevedou. Ale jinak všechna čest, film je rozhodně lepší než všechny české krimi pokusy z posledních let, což jsem od režiséra řady průměrných českých televizních kriminálek opravdu nečekal. (Slovenština s českými titulky je podobný bizár jako růžový mercedes – ale mladí jí prý nerozumí. :-/)(29.10.2017)

 • hygienik
  ***

  Vydreté 3 hviezdy. Nesmial som sa. Mnoho scén vyzeralo ako z Jakubiska (tancujúci ožrani na oslave zásnub) a toho ja nemusím. Slovenčina a ukrajinčina si to medzi sebou pinkali a kam zmizol ich medzičlánok - rusínčina? To mi chcú autori nahovoriť, že Rusnáci v Ubli sa bavia výhradne spisovnou slovenčinou a ukrajinčinou? Nie! Mám problém so základnou premisou filmu, že Adam pašoval, lebo nemal na výber. Inej práce je veľa, hoci aj v cudzine. Poznám mnoho Rusnákov a majú spoločné 2 veci: sú to dobrí ale veľmi tvrdí ľudia a chodia často do kostola (do cerkvi). Tu bol kostol zobrazený len zriedkavo a ešte aj to tam riešili mafiánov. Čiara je v mojich očiach "folklórnou" pašeráckou freskou. A navyše školácky predvídateľnou.(3.8.2017)

 • dopitak
  ****

  Nejlepší slovenský film poslední doby. S hranicí Ubľa - Velykyj Bereznyj mám osobní zkušenost z roku 2005, autíčka tam přijížděla, celníci si s řidiči tiskli ruce a papírky měnily majitele. Po technické stránce nutno vyzdvihnout kameru, některé záběry jsou skutečně perfektní, seděla i hudba, skvělé lokace. A Tomáš Maštalír s vousy a dohola je nejmužnějším slovenským hercem a jeho postavu jsem mu fakt žral. Ten konec je trochu mnohoznačný. Andrej Hryc vypadá posledních 30 let stejně. Erotika (Zuzana Fialová, Kristína Kanátová). Překvapilo, líbilo. 4,5*(3.12.2017)

 • elanius
  *****

  (138/2017) / Niekedy sa treba nechať uniesť inak by bolo hodnotenie filmov iba snaha nájsť objektívnu dokonalosť :). Čiara je film na ktorom by sa dalo nájsť kopa mušiek. Priniesol ale ovela viac pozitív, v slovenských filmoch (novodobej éry) nevídaných. Namakanú dynamickú a inovatívnu kameru, hutnú atmosféru a skvelé postavy. Bolo super zažiť, že aj slovenskí, do istej miery mediálne podceňovaný herci (hlavne Maštalír a Fialová) vedia zahrať prvú ligu ak majú čo hrať. Cítiť bolo vplyv slovenskej ale aj európskej a americkej produkcie, to spolu so zaujímavým, až exotickým prostredím slovensko-ukrajinskej hranice vytvorilo tú unikátnu atmosféru filmu. A znalci si určite mohli všimnúť inšpiráciu Jakubiskom, či neskorým Uherom alebo Hanákom, čo tiež potešilo. Samozrejme ak by Bebjak pridal ďalších 20-30 minút na psychologické dokreslenie postáv, ich činov a motivácií pomohlo by to, ťažko by to bolo ale asi pre distribútorov a produkciu schodné. Dúfam, že film Čiara je prvým znamením, že sme konečne na dobrej ceste smerom k modernej európskej kinematografii. (9/10)(13.9.2017)

 • - Emília Vášáryová (Anna Krajňáková) a Andy Hryc (Peter Bernard) boli tvorcami filmu oslovení a obsadení priamo, všetky ostatné postavy sa obsadzovali na základe castingov. Castingy na ukrajinských hercov prebehli v Kyjeve. (Karamanlis)

 • - V Pravoslávnom kostole sa zvyknú veriaci zdraviť "Slava Isusu Christu" a nie "Pochválený buď Ježiš Kristus" ako môžeme počuť vo filme. (Patrik.Szent)

 • - Původním představitelem Adama Krajňáka měl být Alexander Bárta. V rámci první fáze natáčení s ním vzniklo několik scén. Po pauze vynucené nedostatkem financí musel být z důvodu nedostatku času přeobsazen. (klukluka)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace