Čára

Межа

The Line

Krimi / Thriller / Drama

Slovensko / Ukrajina / Česko, 2017, 108 min

Slovensko -ukrajinska hranica a film o pasovani. Vyborny namet na film, sam som tam bol, je to tam pekne, zaujimave . Rezisersky vsak trochu z toho srsi amaterizmus, ale dialogy na urovni, nadherne prostredie a tusim sa spomenula aj EU a hranica Schengenskeho priestoru, lebo to aj v reali tak je : 68 %(6.1.2018)

Keď som prvýkrát počul už hádam aj teraz kultovú pieseň : Hej, sokoly ! , nevedel som, že pochádza zo slovenského filmu - Čiara, ktorá nedávno obdržala 6 cien SLNKO v SIETI, pričom jedna z nich je zaslúžená práve pre Tomáša Maštalíra za postavu Adama Krajňáka, čo sa zrovna neživí poctivou činnosťou, tak isto, ako jeho kriminálna banda, ktorá pašuje CIGARETY cez slovensko-ukrajinskú hranicu... Jedného dňa všetko nevychádza podľa najlepších predstáv, a to je v druhej polovici filmu, režiséra Petra Bebjaka, a to je ten hlavný ZLOM, kedy som sa začal trošku viac zaujímať o dianie, pretože dovtedy mi to bolo akosi už ukradnuté, čo bude s „hrdinami” ? Na Naše domáce pomery - celkom dobre odvedená filmová práca, kde som mal k dispozícii i trojicu generačných herečiek, od najstaršej p. Vášáryovej, cez strednú p. Zuzku Fialovú, až po najmladšiu Kristínu Kanátovú, a áno, dve kočky sa ukázali v plnej kráse, ako ich Pán Boh stvoril. To je pozitívna stránka mince, ako aj kamera Maťa Žiarana, či trebárs zvuk Viktora Krivosudského, a tiež strih Marka Kráľovského, ale ako som už spomínal v rámci tuzemských možností ide o lepší priemer, štandard, na aký si trúfame... Domáca kinematografia mi zrovna dva-krát nechutí, budem sa do budúcna snažiť v nej nájsť také INGREDIENCIE, ktoré by mi mohli viac sadnúť na „chuťové poháriky” . FILM ČIARA obsahuje jeden SONG, ktorý sa dá takpovediac počúvať do úmoru, ale ak by som mal absolvovať film vo svojej celej kráse ZNOVU, tak asi len ťažko by som takto uvažoval, lebo podľa mňa to nie je bohviečo.(8.4.2018)

„KDYŽ TĚ NĚCO TÍŽÍ, TAK SE TOHO ZBAV…“ /// Slovenskej mafiánskej film, kterej ukazuje, jak to chodilo (chodí?) na Slovensko - Ukrajinský hranici. Chválím výbornej casting a příběh. Sice nejdou do hloubky kšeftů, ale zajímaj se víc o lidi – hlavně o šéfa „gangu“ a jeho rodinu, ale neutápěj se ve zbytečnejch kecech. Překvapilo mě, jak jim vyšla snaha o to, aby příběh neměl hluchý místa. Tak tohle je pane Bebjak na pochvalu před nastoupenou pohraniční jednotkou! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Pamatuju ten den, kdy všichni parchanti na Ukrajině měli v držce cigáro. 2.) Vím, že na Slovensku se lidi potkávaj pod vodou. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(20.12.2017)

• Gothar

Priemerný film, ktorý má na jednej strane veľmi dobrú kameru, ale dojem kazí zlý strih. Niektoré dejovo významné scény boli krátke, prípadne len tak vložené bez vysvetlenia a ostatné zbytočne dlhé. Zo začiatku sa film tváril aj humorne, potom z toho zrazu chcela byť čistokrvná dráma. A hlavne to zo začiatku pôsobilo iba ako súhrn poviedok z pohraničia, čo sa podpísalo na nulovom rozvoji postáv. 40 %(3.12.2017)

Hutná dráma s parádnym vystihnutím geografického miesta a jeho sociálnej kultúry (Slovensko je proste "severný balkán"). Hlavne vďaka skvelej kamere a hudbe. Rozpracovanie postáv za touto formálnou stránkou trochu zaostáva, niektoré konflikty a vzťahové súvislosti by potrebovali dokresliť, no pre výsledný, pomerne temný zážitok z filmu je dostačujúce.(3.7.2017)

• - Scény topenia ľudí boli natočené v Českej republike, pri Mikulove. Išlo o bývalý kameňolom. V jednej polovici je voda po kolená, v druhej má 15-metrovú hĺbku. Voda bola čistá preto, lebo bola zima. (tetaElla)

• - Ve filmu byla i obsáhlá dějová linie, ve které hrála slovenská herečka Vica Kerekes roli policistky. Celá její dějová linka byla ale vyškrtnuta a vystřižena, protože tvůrci měli až příliš moc materiálu, a proto potřebovali film zkrátit. Volba padla právě na dějovou linku slovenské herečky. (FMJ)

• - Emília Vášáryová (Anna Krajňáková) a Andy Hryc (Peter Bernard) boli tvorcami filmu oslovení a obsadení priamo, všetky ostatné postavy sa obsadzovali na základe castingov. Castingy na ukrajinských hercov prebehli v Kyjeve. (Karamanlis)