Čára

Межа

The Line

Krimi / Thriller / Drama

Slovensko / Ukrajina / Česko, 2017, 108 min

Rakovina mieri do Rakúska a niektorí šťastlivci pod hladinu. Čiara kolíše jednotlivými scénami medzi hranicou celkom solídnej krimi, no na druhej strane miestami pripomina klasický podpriemerný slovenský film. Slováci totiž pašujú nie len tabak a drogy, ale občasne vykrádajú zahraničné filmy bez známky snahy o vlastnú originalitu (v niektorých scénach sa zbytočne tlačí na pílu a efekt drsnosti sa vytráca). A teraz k tým pozitívam. Hudba skvelá, kamera slušná, príbeh s Arčim poučný a niekoľko lacných a vulgárnych vtipov, ktoré vás ale pobavia. A pri scénke so zviazaným Maštalírom v aute mi aj padla sánka.(11.8.2017)

Místy opravdu dobré momenty, místy nešťastný plagiát, občas i humor se snahou odlehčit. Bohužel také dost klišé, kterých se film mohl a měl oprostit, pak by to byl skutečně nečekaně dobrý počin, na který třeba kinematografie slovenských sousedů a bývalých spoluobčanů čeká. Zajímavé pojetí jednotlivých postav, které se ohánějí morálkou, přitom jí každodenně dávají na frak - zkrátka nakládají s ní, jak zrovna potřebují. Značně těžkopádná a úplatná policie je tu nezbytnou nutností, jen ona Čára, aby se divák nepletl, vůbec nereprezentuje to, co probíhá mezi dvěma státy.(22.7.2017)

Scénář možná potřeboval ještě trochu dopilovat (nebo něco nemělo skončit ve střižně), přece jen jsou ve filmu občas scény, které k ničemu dalšímu nevedou. Ale jinak všechna čest, film je rozhodně lepší než všechny české krimi pokusy z posledních let, což jsem od režiséra řady průměrných českých televizních kriminálek opravdu nečekal. (Slovenština s českými titulky je podobný bizár jako růžový mercedes – ale mladí jí prý nerozumí. :-/)(29.10.2017)

Rozporuplná záležitosť tento Náš čerstvo ocenený film na Karlových Varoch. Na jednej strane nemožno uprieť snahu a tú odvedenú prácu je aj vidieť - miestami až veľmi dobre. Za čo môže byť divák vďačný? Film má výborné tempo, teda aj strih (ľudovou rečou, divák veľmi netrpí, rýchlo to ubehne). Lokácie fajn. Casting fajn. Herecké výkony pre mňa v tomto poradí Boklan, Libezniuk, Vašáryová a Hryc. Mladšia generácia hercov ma príliš neberie, príde mi že je pre nich veľmi náročné - nemožné vytvoriť charakternú postavu - ale to je možno otázka na vzťah scenárista - režisér - herec. Čo treba glorifikovať a oceniť je absolútne bravúrne zvládnutná vizuálna stránka vďaka výbornému, talentovanému a nadovšetko šikovnému Martinovi Žiaranovi 👍🙏👌 (možno až na tie ploché zábery z kameňolomu kde dominuje modrý kontajner ) má každý záber vizuálne a atmosférovo čo ponúknuť (je sa na čo kukať pretože film má scény ktoré si dokážem aj zapamätať - hlavne z lesa a potom na konci v kuchyni). A teraz čo pokulháva. Žiadne napätie,čo znamená takmer žiadna práca s divákom (2+2=divák domysli si - ako vravievali Billy Wilder), minimum humoru a predovšetkým zle vystavaný príbeh a zápletka (a to sú dve rozdielne veci, príbeh je spôsob ako sa to stane a zápletka je čo a v akom poradí sa to stane - a to vo výsledku znamená len jedno, žalostne napísaný scenár - obľúbená slovenská disciplína). Napr. záverečná scéna kde sa opitý Krajniak baví a funguje vďaka Milke Vášaryovej, až do kým nedá príbeh o orechu, vtedy nastáva strih a sme v Horúcich strelách. Scény su tiež vnútorne a atmosférovo nekonzistentné a tak ani nevieme čo sa bude diať, sme len pasívni pozorovatelia, namiesto toho aby sme sa zapojili a stali sa postavami ktoré sledujeme na plátne. Chýba väčšia ucelenosť. Absolútna nevyužitosť romales, vychodňárčiny, na ukrajine sme len preto, lebo viem že dve, tri postavy hovoria po ukrajinsky... A nemôžem nespomenúť neexistenciu kontaktného zvuku pri niektorých dialógoch - ako býva už zyvkom žalostný umelý výstup. Filmu chýba subtext. Napriek týmto veciam je film niekde medzi 65-70% Odo mňa 3* Gratulujem k oceneniu. (Vždy som dumal nad tým ako sa dá objektívne zhodnotiť réžia bez toho, aby bola komisia na placi :) ) Napokon najlepšiu réžiu nevidno, takže existencia tej ceny mi je stále tak trochu záhadou. Každopádne je fajn vidieť to v kine. Režisér Bebjak sa ukazuje ako schopný rejžo, akurát do budúcna by mal nájsť skutočného scenáristu. Tá hudba hneď po filme v titulkoch je vrchol nevkusu.(12.8.2017)

V atmosfére celosvetovej premiéry kviff, vo Veľkom sále Thermalu, s delegáciou - veľmi intenzívny zážitok. Samo o sebe, pocitovo, hodne balkánske, s neodškriepiteľným rukopisom Petra Bebjaka, s charizmou Tomáša Maštalíra (o ktorom Karel Och, zahanbujúco, povedal na ČT, že ide o jeho debut pred kamerou), s výborným obsadením do najmenšej roličky, s palicou, ktorá Emílii nepasuje a s najhorším nazvučením, aké si veru nepamätám v žiadnom inom svk filme (chvíľami som musel čítať eng titulky). A s hláškou filmu: Si (x)-ok-(x)-t? Za to všetko * * * *(24.7.2017)

• - Veľmi náročné boli scény s topením ľudí v jazere. Natáčali sa v novembri a kaskadérov museli hádzať do osemstupňovej vody. (Sufferer)

• - Za prvý týždeň videlo film v kinách viac ako 110 000 divákov, pričom len počas prvého dňa na Slovensku bolo naň 16 423 divákov. (_Jimmy_)

• - Film mal predpremiéru v Michalovciach. (_Jimmy_)