Obyčejné lidské štěstí může mít mnoho podob. Někdy jasných, někdy nečekaných. Kde ho hledat a co mu obětovat? Film režisérky Olgy Dabrowské Cena za štěstí ukazuje příběhy lidí, kteří cestu ke svému štěstí někde ztratili a pokoušejí se jí znovu najít. Vztah, láska, moc, útěk a vlastní děti, které mohou přinášet naději a radost, ale mnohem častěji nakonec pykají za naše chyby. Film Cena za štěstí odvíjí samostatné osudy několika hrdinů, aby se jejich cesty začaly postupně křížit a mohly nakonec složit dohromady jeden velký příběh života. Propletenec rodičů, které můžete potkat každý den, jejich dětí a partnerů. Své štěstí najdou často nečekaně, ale to je přeci jedno! Milenecký a životní pár (Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková) vychovává dvě děti, když do jejich harmonického soužití vstoupí muž z minulosti (Tomáš Hanák). Násilnický psychopat (Jaroslav Plesl) se domáhá dcery z rozvedeného manželství, zatímco jeho bývalá žena (Klára Pollertová-Trojanová) s dětmi trpí jeho terorem. Dva teenageři od svých rodin prostě a jednoduše utečou. Oddaný muž (Pavel Řezníček) nemá sílu, aby ochránil svou lásku. (Bontonfilm)

katuuuska

Tak tohle bylo velký špatný. Já vím moc dobře proč na český filmy nekoukám. Jsem neponaučitelná! Všichni spěj se všema, děti mají děti, sedmiletý děti kouřej.. Neee. Po dlouhý době jsem se musela v kině přemáhat abych neodešla. Jedna hvězdička, ani nevím za co, třeba za Chýlkovou a popkorn, ty byly fajn. ()

ostravak30

Cena za štěstí tak trochu v logice věcí sráží sama sebe. Vezmu-li to od začátku, tak film má být o lidech, kteří touží po štěstí, ať už mladší ročníky nebo ty starší, ale je těžké se k němu dobrat, když ani nevědí, co chtějí. Neví to Vanda Hybnerová, která netuší zda je lesbou, bisexuálkou nebo hetero, ale my sledujeme, jak doslova lusknutím prstu přechází mezi těmito polohami a nedělá jí to žádný problém. Ani Tomáš Hanák neví co chce. Rozhodne se rozbít rodinu, aby záhy zjistil, že "je to stejné jako před lety". A problém s určením skutečného štěstí mají i mladí Josef Trojan a Olga Wdowiaková. Původně chtějí uniknout z rodinných krizí a také najít otce Josefa, ale to se záhy mění. Ocitají se na nějakém statku plném mladých, drog a nezávazného sexu, kde týdny nic nemusejí (komu by se to nelíbilo), nemají žádné povinnosti a jen berou. A tady se nabízí otázka, odkud teda berou, což není vysvětleno. Stejně jako to, z čeho žijí na chatě několik dalších měsíců. Jisté ovšem je, že najednou naprosto rezignují na hledání a seznam byl přitom docela dlouhý. Tvůrci se tak opravdu nemohou divit, že divák nepřijde film, který rezignuje na vlastní dějové linky a úplně se vyjede z kolejí ovšem bez logických vysvětlení. Postavy se totiž chovají proti tomu co říkají nebo jak po celou dobu jednaly. A to vše má pak končit happy endem, když se po měsících vrátí nezbedný syn a šestnáctiletá dcera s dítětem, rodiče jen láskyplně sprásknou ruce. Snímek Cena za štěstí si tak vybrala svou cenu v diváckém (vcelku logickém) nezájmu. ()

subic

Film, který měl natáhnout díky svému obsazení lidi do kina. Ale co dál doktore? On je to příběh... no o čem je to vlastně příběh? Jako rozjíždí se to celkem zajímavě, ale konec je jak z jiného filmu. ()

MyrnaAlec odpad!

Díky TV Prima a prázdninám jsem viděla další český film. A že to bylo teda něco. Drama ? To fuckt ne... žánrově to nedokážu zařadit . Něco mezi parodií, pokusem něco natočit, dialogovým peklem ? Paní režisérka byla známou figurou v 90tkách. Žádný vývoj se nekonal, proto zde můžeme "obdivovat" jakousi alternativní vesničku pod vedením výtvarníka Černého (ten se taky mimochodem zasekl před 30ti lety minimálně chce působit furt mladě) kam utečou teeni před svými genderově rozmanitými rodinami. Techno party to nemám slov a mixovat přece umí každý! Opět zde kraluje neherec Hanák (nic proti němu v civilu, jako herec byl ale vždy nepoužitelný) jehož kouzlo má tu sílu proměnit lesbu rázem v heterosex. Závěrem miminko sjednotí úplně všechny a na vesnické svatbě a poté při křtu je vše zlé zapomenuto. Největší záhadou zde zůstává, kdo to financoval a proč. Jednoznačný kandidát na Festival otrlého diváka. ()

Kunderion

Milá Olinko, narvalas to do nás, co to šlo... vážně nekecám, ale rozbolela mě u tvýho filmu hlava a po návratu z kina domů mě prohnal průjem. Těžká nálož zhuštěná do jedný devadesátiminutovky. Není to můj šálek čaje a určitě bych našel desítky výhrad. Ale jelikož dojem z filmu byl tak těžkotonážní, na výhrady bych asi potřeboval ještě jedno shlídnutí. Napadá mě teda na závěr jen jeden postřeh: ještě že si Pavel Řezníček ve finále filmu kejchnul - aspoň jsem měl důvod se zasmát na celý kino a odlehčit sobě i svý ženě. Minutu předtím mě totiž napadlo, že to tak bude... ()

ZHODNOTITEL odpad!

Bontonfilm perlí. Fascinuje mě, co je schopen distributor vehnat do kin. Když jdu do kina, očekávám že za vynaložené peníze dostanu odpovídající kvalitu. Chtělo by se více inspirovat zahraničím, kde takové filmy zamíří na internet a ne do multiplexů. ()

Prubner

Ta skrumáž absurdních situací by vyzněla lépe, kdyby byla natočena s velkou humornou nadsázkou, tedy jako komedie. Jako drama to paní Dabrowská nemohla myslet vážně (aspoň doufám). Z herců mě nejvíc zaujal Jaroslav Plesl a mladá režisérčina dcera Olga, která je nejen půvabná, ale má i talent. Josef Trojan má možná talent taky, ale zatím mě nepřesvědčil, ještě na sobě bude muset pracovat. Dobrá byla i hudba J.P.Muchowa. ()

blondboss

A opäť tu máme ďalší podpriemerný snímok z českej dielne. Nechápem, prečo sa tvorcovia nezamerajú skôr na kvalitu ako na kvantitu a točia desiatky podpriemerných filmov, ktoré v zásade ničím nemôžu zaujať. Tu je aspoň snaha o aký taký príbeh a aj prepletetnosť jednotlivých osudov, avšak celé je to nesúrodé, nezaujímavé a niektoré scény sú ozaj trápne a zbytočné. Ivana Chýlková by si asi zaslúžila aj lepšie postavy. 40 % ()

sorrow odpad!

Proč? Proč jen se točí tyto české filmy o ničem? Jaký je přínos tohoto filmu, co nám měl sdělit? Je zde několik dějových linek, kdy všechny postavy jsou jakoby nějakou šílenou náhodou propleteny. Máme zde Hybnerovou, která kdysi žila s proutníkem Hanákem, který jí pustil k vodě, a tak si řekla, stanu se lesbou a s partnerkou Chýlkovou si pomocí dárce pořídíme další dítě. Jelikož toto je hrozně složité, zajistí sperma Chýlková od svého kamaráda a hle po letech vyjde najevo, že je to zrovna ten proutník Hanák, který se náhle objeví na scéně, protože po 5 letech z ničeho nic zatouží vidět, jak ta jeho spermie vyrostla a jak se má k světu. A hle, doma najde Hybnerovou, svojí bývalou ženu, a rovnou i s dcerou (to je mi ale náhodička) a najednou zjistí, že je vlastně s Hybnerovou otcem obou dětí a zatouží po rodinném životě. Hybnerová se tedy stává zpět heterosexuální a v růžových brýlích se stěhuje zpět k proutníkovi Hanákovi, který ji již v minulosti jednou zklamal, snad si ho i vezme za manžela, Chýlkové pouze sdělí, vždyť já ani nejsem lesba a Chýlková, která přišla o vše začne trpět, chlastá, stalkuje Hybnerovou. Hanáka po čase přestává rodinný život bavit a jde se svěřit Chýlkové. No to by stačilo. Ona ale ani další linka s Josefem Trojanem není o nic lepší. Se svojí přítelkyní Wdowiakovou, což je zrovna dcera Hybnerové a Hanáka, se rozhodnou ve svých 18 a 16 letech odejít z domu, přijíždějí kamsi do nějakého squatu, kde na ně všichni čekají a nechají je tam asi rok zadarmo žít, mají jídlo, pití, drogy, co hrdlo ráčí a z čeho to jako platí??? To už se nedozvíme. Policie je samozřejmě vůbec nehledá, ač jejich dohledání by bylo podle signálu z mobilů tak jednoduché. Nakonec si upletou dítě, Wdowiaková se nechá soudem uznat za plnoletou a vrací se domů, kde je všichni opět s otevřenou náručí jen vítají. Nastěhují se kamsi na chatu, kde zase žijí zcela zdarma, o nějaké práci je první zmínka až úplně na konci, kdy Řezníček říká Trojanovi, že další den má nastoupit někam na pilu. A pak tady máme ještě linku Pollertová-Trojanová (filmová matka Ondřeje Trojana) s psychopatickým Pleslem, tedy opět propojení s ostatními. Na konci filmu se všichni sejdou na křtu narozeného dítěte. A proč jako na křtu, z filmu nijak nevyplývá, že by ty postavy byly nějakého náboženského vyznání, vůbec to nedává smysl, každopádně se tam všichni sejdou jako jedna velká rodina a jsou všichni šťastní, jak to vše krásně dopadlo. Všechny dějové linky mj. zabloudí k soudu, kdy vždy je tam jen ta jedna soudkyně Prasková, mimochodem soudkyně Barbara z té jakési trapné reality show, asi vše podle tohoto filmu v republice soudí jen jedna soudkyně. Možná tu roli místo Plesla mohl vzít Ivan Trojan a mohla se ve filmu uplatnit celá rodinka. Ten příběh je naprosto strašný, koukat na takovéto filmy je jen a jen ztráta času. Jako viděl jsem i horší české filmy, ale i ty jsem hodnotil odpadem. Nevím, zda se ještě někdy dočkáme, že se tady budou natáčet kvalitní filmy… ()

tsatsiki

Zajímavý Film, výborné herecké výkony, ale scénář je tak slabý, že ani Ulice by se za něj nemusela stydět.Divím se, že Tomáš Hanák, který si vybírá role do toho šel.Začalo to zajímavě, Josef Trojan jde hledat svého otce, Vanda a Ivana jsou lesby a mají obě dítě s Tomášem Hanákem.Jenže v průběhu filmu zjistíme, že Vanda lesba není, a že obě detí jsou její a začíná žít spokojený život s Hanákem,  po letech, kdy žila s Ivanou a nedělá ji to problém.LINIE, kdy Ivana chce vídat Ríšu a dělá scény taky rychle západně, protože z 5 minut na to, už je Ivana, Vanda a Hanák opět spokojená rodina. To že Hanáka to s Vandou nebaví úplně vyšumělo a zůstali spolu stejně jako konečné zjištění, že Josefův Otec je Řezníček.Prostě scénář byl zajímavý, ale odfláknutý, bylo to dobře zahrané, hezky natočené, ale ty chyby ve scénáři za víc jak 2*nestojí.V kinech, i na Primě, když to vysilali, to byl propadák, nedivím se.Jedno podívání stačí, na mě z toho filmu dýchala, většinu času, deprese, a to opravdu nechci.A Jaroslav Plesl jako hajzl dobrý, ale měli ho rozehrát víc a měl být víc agresivní, tahle ta jeho role úplně zapadla. ()

rigby

Povedené téma, výborné herecké obsazení. Ale na scénáři by bylo nutné ještě hodně zapracovat, protože děj je nesourodý, zmatený, místy značně nelogický, časově a místně nevyladěný. A přitom jsou tam takové pěkné a silné momenty. Jen škoda, že podruhé už to diváka nedonutí podstoupit ten zmatek. ()

fafejt001

A JÉÉÉ JE . Vanda a Ivana jako lesby?? Trapas . Dále útěk dvou pubošů do podivného světa vláčkem a následně život v chatě v lese bez jídla a peněz --SCIFI ! Pak návrat zpět k rodičům a VŠICHNI , tedy kromě Plesla jsou štˇastni až do konce života, tedy asi zřejmě . JOOO pokud by se více rozvinula téma s malou Luckou , včetně propracovaných vztahů okolo ní , bylo by to o foous jiné . Takhle je to pouze zoufalý pokus Olgy Dabrowské . VČETNĚ celého kolektíííívu . ()

anti.rybka

Očekávala jsem od snímku daleko víc a možná proto jsem byla nakonec tak zklamaná. Nešvar, kterého se čeští tvůrci dopouštějí v poslední době se bohužel objevil i zde. Příliš mnoho dějových linek, které díky přemrštěnosti zápletek zůstaly povrchní a film, který se tak trošku měl zavrtávat do jednotlivých postav nám je odhalil pouze povrchně. Možná kdyby to byla minisérie, kde by se opravdu věnovali všem, tak by to mělo větší úroveň a hloubku. Takhle nemůžu hodnotit jinak než 2 hvězdičkami. + Jaroslav Plesl, který prostě nezklame. - Místy nelogický děj a nereálné jednání okolí (včetně soudu). ()

Ironhead

Ani se mi nechce psát podrobný komentář, nestojí to za to... technická stránka je tak za *** herci možná i za ***** ale scénář to je téměř odpad... a ten to bohužel celé strašně táhne dolu. ()

Delmondo

To zas byl jednou průser, takhle blbě dokážou natočit film snad jen češi. Děj úplně o ničem, postavy nesympatický, herecký výkony na bodu mrazu . Zkrátka další naprosto zbytečnej film kterých se u nás ročně natočí mraky. Jedna hvězda za dobrou bitku Jardy Plesla v hospodě. ()

Dawe2

42%? No a pak se v tom tady vyznejte ... Celkem příjemné, hezky koukatelné a skoro Trojanové drama, komedii v tom opravdu nehledejte. Vynikající Plesl! ()

TINaMA

Cenu za štěstí asi nelze ocenit. Film je prezentován jako drama, ale já jsem měla několikrát tendenci smát se nad absurditou některých scén. Paní Dabrowská se zřejmě inspirovala některými kauzami, které v posledních letech proběhly novinami, jako skandální (dítě hospitalizováno na klinice, aby bylo nějaký čas na neutrální půdě a naučilo se mít rádo otce i matku, apod.). Pak je nacpala do jednoho filmu s předpokladem, že dohromady vytvoří ono drama. Nestalo se tak a ba naopak většina hereckých výkonů podtrhla ještě víc komediální atmosféru scén. Například paní soudkyně v podání Praskové byla pro mě téměř na hranici parodie. Co je ale nejhorší, tak celý děj vlastně nedával smysl. Postavy se chovají nelogicky, charakterově jsou plytké a zmatené. Vlastně ani nejsem schopná identifikovat, co mi měl příběh předat? Za moc nestály ani opakující se hudební motivy. Takže podtrženo shrnuto ..... jednu hvězdu dávám za kameru a přece jen za Chýlkovou a Plesla. Na Trojana nejmladšího jsem zvědavá v nějakém lepším díle. Rozhodně nedoporučuju na film jít do kina a já osobně si ho asi už nikdy nezopakuju. ()