Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

SoolenJV

Groteskní, ostře satirické, dotažení k dokonalosti. Kubrick vytvořil jednu z nejděsivějších vizí budoucnosti, fázi, která předchází Orwellovskému "totalitnímu státu" a zároveň mrazivě vtipnou satiru na média a jejich manipulaci s veřejným míněním, politiku a policii. McDowell se v hlavní roli očividně baví, všudypřítomné přehrávání (Alex, spisovatel, policejní kapitán) jen podtrhuje již zmíněnou grotesknost. Stanley si, jak je jeho dobrým zvykem, vyhrál s každým detailem a s minimem prostředků vytvořil uvěřitelné sci-fi (i bez vesmírných lodí, mezihvězdných bran a Straussových valčíků). A pokud mnozí Mechanický pomeranč odsuzují pro "násilný obsah", měli by se zamyslet nad tím, co je nám každý den servírováno v televizi a na internetu. V tomto směru Pomeranč poněkud zastaral. Co nezastaralo, je jeho myšlenkový obsah, který je hlubší, než by se na první pohled mohlo zdát. Stoprocentní film. ()

Gavin87

Geniální ! Dokonalé ! Skvělé ! Mistrovské ! Originální ! Mimojiné považuji za geniální spojení hudby Beethovena s hudbou Rossiniho, jež ( stejně jako samotným Rossinim) ó velký Ludwig pohrdal. ()

E=mc2

Jedna z najlepších komédií ktorú som kedy videl. Sarkazmus a výsmech spoločnosti. To je odkaz Mr. Kubricka. Povrchná a pokritecká spoločnosť v ktorej sa nachádzame. Výpoveď o generácií ktorá sa narodila po 80 roku. Ten úvod ako vtrhnú do domu toho spisovateľa je skvelý. Človek až cíti vzrušenie z toho, že si môže robiť čo chce. Až má chuť po sledovaní filmu spraviť niečo podobné :) Kubrick ukazuje aj morálnu rovinu a odkaz. Ale skôr je to sarkasticko-cynické dielo o spoločnosti ktorá je sama vulgárna a zhnitá. Alex je len pes odtrhnutý z reťaze, ako zviera ktoré nasleduje svoje pudy. Je preto zviera zlé že ich nasleduje? A čo ak to robí človek? Spoločnosť ktorá tieto pudy potláča je v poriadku? Nad všetkým hrdo sedí môj miláčik Ludwig Van. :) a jeho 9 symfónia :) Humorné zrýchlené scény - švédska trojka. Život bez starosti a následkov, ktoré sa neskôr dostavia. Tento film je ako ptretrhnutá hrádza či valiaca sa lavína. Strhne všetko čo mu stojí v ceste. A popritom mu do toho hrá Óda na radosť. Kubrickov výsmech spoločnosti ktorej sme súčasťou. Tento film predbehol dobu, lebo skvelo reflektuje genráciu terajších ľudí, teda aj mňa a môj ročník zasiahnutý konzumom a absolutistickou slobodou že môžem čokoľvek. Sloboda, život bez následkov, búranie pravidiel. Viac než punk, proste nová generácia ktorej Kubrick aj rozumie, no na druhej strane sa jej smeje a nevidí ju sám pozitívne. Napokon myšlienka o Božích mlynoch ktoré melú pomaly ale isto je badateľná na konci Alexovho príbehu. ()

Mylouch

Smíření rebela a systému, Sedmikrásky v maskulinním britském oblečku. Přes dílčí vizuální a hudební kvality mě tenhle způsob ostrovní stylizace opakovaně nezasáhl ani přesvědčivostí zpracování poselství ani humorem ani ... ♫ Hudební Dies irae, Zpívání v dešti a celá klasická kontrastnost (s rebelským :) vlivem na Mariána Vargu) patří k tomu lepšímu. ()

URBAN

Nerozumím tomu, ale celou dobu jsem z toho cítil uměleckou hodnotu. A proč tomu nerozumím nevím násilí ve filmech mám rád, ale tady bylo pro mě násilí nepochopitelné. Nevěděl jsem důvod těch činů a to bylo nejspíš jedna z důvodů proč jsem tento film úplně nepochopil. ( 25.10.15/MAC ) ()

kocik1

Naprosto geniální nadčasová vizionářská záležitost. Natočit toto v roce 1971 a zůstat moderní a kontroverzní i po 45. letech od vzniku, to se fakt nevidí. ()

Radiq

Kubrick na vrcholu. Hned první záběr a ze mě prýští nadšení. A nadšení neochabuje po většinu filmu. I když je tam pár slabších míst. Ale tenhle film, ten má styl. Moloko, ultraviolence, Ludwig van, Singing in the Rain, nalepovací řasy na jedno oko, buřinka, suspenzor, maska s nosem a hůl, k tomu ta jejich mluva. Nesmím opomenout ten storyděj, kterej je tak ujetej a originální, že jste to neviděli. Teda kdo viděl, tak viděl. A to použití hudby, to už jen tu dokonalost podtrhuje. McDowell válí a je dokonalej. Tohle je podle mě kult a legenda forévr. ()

Decker

Tento film se Stanleymu Kubrickovi velice povedl. Film vypravi pribeh mladeho nasilnika jmenem Alex de Large, ktery si prochazi postupne urcitym vyvojem osobnosti. Onoho Alexe ztvarnil Malcom McDowell. Nutno podotknout naprosto bezchybne a presvedcive. Dejove vas film dozajista nepusti a nenecha vas odtrhnout oci od obrazovky a stale vice vnimat co se na obrazovce deje. Hodne komentovane nasili je ve filmu na svoji dobu rozhodne ultra, ale dnes kdy je divak zvykly na opravdu temer vse to dozajista schroupne. ()

Triple H

Môj naobľúbenejší Kubrickov film. Vízia budúcnosti síce dnes vyzerá trošku komicky (minikazety, Alexova matka), ale o tú tu aj tak nejde. Myšlienkové posolstvo filmu je nadčasové. Máme ako spoločnosť právo zbaviť nejakého jedinca jeho slobodnej vôle, hoci to slúži na našu ochranu? Perfektná hudba a herci. Malcolm McDowell už nikdy takto nezahviezdil, ale aj tento jeden výkon stačí na to, aby si ho každý zapamätal. Alexander DeLarge je jedna z mojich najobľúbenejších filmových postáv. A navyše predstavuje zlo samo - hoci sa ocitol na druhej strane barikády a zistil aké to je byť obeťou násilných činov, v závere sa zjavne ukáže, že nemá v úmysle prestať a poučenie si nezobral žiadne. Tomu hovorím zlo... ()

mr.kliky

taky mám rád Beethovena.. Když nebudu srovnávat s knihou jsou to 4 hvězdy, když budu tak asi taky, takže je to jedno... akorát pointa knihy působí jinak. ()

Jaňo

Úprimne netuším, čo je toto za film. Pozeral som naň ako teľa na zatvorené vráta a čudoval sa o čo vlastne ide. Som až tak zle "psychologicky" založený človek, že neviem oceniť "kvalitu"? A Clockwork Orange mne osobne nedal ani Ň. Toto je jediný film, ktorý som od Stana Kubricka videl a ako sa zdá, jeho štýl mi asi nesedí. Asi určite. Veľmi som sa tešil, že konečne uvidím toto "veľdielo", o to viac som ostal sklamaný. Ako pozerám, väčšina hodnotení by bola proti môjmu, takže radšej nedávam žiadne. Tento film už vidieť nechcem, no ani mu nepodrazím hodnotenia, lebo chyba je asi na mojej strane a nebudem prihadzovať žetóny do hry a tváriť sa, že mám dobré karty. Takže skladám... ()

Mona07

Dvěma slovy nadčasové veledílo, ať už po stránce zvukové, vizuální a v neposlední řadě musím vyzdvihnout brilantní herecké výkony, které mě "strašně" bavilo sledovat. Je to naprosto odlišné od všeho, co jsem doposud viděla, natočené dekadentně uměleckým způsobem, který si získal můj obdiv. . . 10/10 ()

drexik odpad!

Asi budu jeden z těch, kteří podobné kinematografické výtvory nedokáže ocenit. Jinak si tak vysoké celkové hodnocení nedokážu vysvětlit. ()

hans500

Perfektní film. Brilantní scénář, úžasná režie mistra Kubricka, ale především fenomenální herecký výkon Malcolma McDowella dělají z tohoto filmu jedinečné dílo. ()

chelseaman22

No tak nestádnost tomu nechybí. Kubrick potvrdil, že podobné snímky jsou jeho parketa. Zajímavý příběh, trošku nadsázky, nudou jsem netrpěl... Fajn pokoukání, poněkud abstraktní. 85% ()

Doudis19

Působivá klasika, která však trpí rušivě zastaralou formou a možná trošku s tím spojenou neaktuálností. Proto se nejedná o dnes až tak pobuřující dílo, ačkoli zvěsti o nepříjemnosti Mechanického pomeranče z něho učinili hotové tabu všech etických norem a morálních představ. ()

Estrellita

Čekala jsem víc. Mnohem. Byla to trochu nuda... První část filmu je ztráta času, kde akorát někdo někoho mlátí na x různých způsobů. Kvůli tomu se nemusím koukat na film, stačí se projít Prahou. S příchodem do vězení mě film začal doopravdy bavit, bohužel ale konec byl extrémně slabý a pocit z té super střední části absolutně vyprchal. Co zůstalo byl požitek z dokonalého Beethovena (skvělé podbarvení filmu) a chytlavá písnička Singing in the Rain, která se mi moc líbí a nikdy ji nezapomenu. 70% ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse