Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

melis.cuga

Kubrick bol blázon. Tenká čiara medzi bláznom a géniom je však u Kubricka neidentifikovateľná. S istotou ale môžme tvrdiť, že bol občas aj na jednej, aj na tej druhej strane. Mechanický pomaranč nie je filmom pre každého. Skôr by som povedal, že jeho cieľová skupina je až príliš malá, no na druhej strane som však nesmierne rád, že som jej členom. Z tohto dnes už kultového diela cítiť obrovskú antiutopickú snahu. Ideálna a umelo vytvorená dokonalá spoločnosť sa mi už od pradávna prieči a možno aj to je jeden z dôvodov prečo považujem tento film za geniálny. S razanciou akou sa stavia proti tejto umelej dokonalosti dokáže Kubrick vyraziť dych a sofistikovaný scenár plný drobných odkazov má dostatočnú silu upútať aj toho najnáročnejšieho diváka. Soundtrack v človeku evokuje niečo na rozhraní odporu a nadchnutia a spôsob akým zapadá do temnej futuristickej atmosféry filmu je obdivuhodný. Bizarný svet s akým sa tu potýkame aj hlavný konflikt filmu sú dokonalými metaforami toho čo toto dielo reprezentuje. Nadčasovosť tohto takmer už 40 rokov starého snímku ani netreba spomínať, lebo je až zarážajúce akým vizionárom Kubrick naozaj bol. Mechanický pomaranč zaraďujem k vrcholu svetovej kinematografie a aj po rokoch sa k nemu veľmi rád vraciam. ()

Exanimus

Tento film se nedá ohodnotit něčím co je "mezi". Mechanický pomeranč je film o zábavě mladého Alexe a jeho tří kamarádů, kteří se baví mlácením bezdomovců či znásilňování žen. Ale pak nastane zrada. Z čí strany je ta Zrada ? Film se ani tak nezabývá pomstou ale spíše zradou.. Poté následuje vykoupení z vězení. A potom ? Opět zrada. S mladým Alexem se to táhne z kopce.. a na konec ? Nečekaný zvrat a pomsta.. Proto se tento film nedá ohodnit něčím "mezi" někomu se to prostě líbilo a někomu zas ne ! Tento film je opravdu kontroverzní a mě opravdu dostal. Jednoznačně nejlepší film všech dob od nejlepšího režiséra všech dob !!! ()

reAnimat0r

Tak toto bolo divadlo! Signing in the Rain vs Ludwing van ... Po tomto zhliadnuti si uvedomujem, ze Kubrick doslova potrebuje vyjadrovat myslienky vo svojich filmoch az huronskym sposobom. Ale ved o to ide, AKO (hlavne vizualne) podame myslienku, tak aby sa divak "zabavil" a porozmyslal. Cesta k nej nie je vzdy sladka a ruzova. McDowell je satan uz od mlada !! Dalsia perfektna adaptacia knihy, ved Kubrick si vie vzdy s rozumom vybrat. Celkovo 10/10 ()

turistta

Má to najzáhadnejšiu atmosféru, ktorú dokáže vytvoriť špecifický Kubrick. Príbeh je veľmi zaujímavo pojatý a podľa mňa je to dosť perverzné na tú dobu. Hlavná postava je najnesympatickejšia akú som kedy videl, priam až diabolská. Tento film by mal mať svoje čestné miesto v svetovej kinematografii. ()

Formanovec

Tento film má 2 části. První "potrhlá" část a druhá naprosto geniální část. Ovšem kdyby nebylo té "trhlé" nemohla by být ta druhá geniální a naopak! Kubrick má naprosto jasno v tom co dělá, přesně ví, jak natočit jeden z nejlepších filmů nad kterým si lidé prostě musí lámat hlavu, a který celou dobu nepřestává udivovat. S tím vším mu samozřejmě pomáha neuvěřitelně přesvědčivý výkon Malcoma McDowella a "Ludwig Van"...I was cured, all right! Víc slov není třeba.TOP 50 ()

Limetka_M

Moje srdcovka. Když běžely závěrečné titulky, držela jsem se křesla, pusu jsem měla otevřenou a nezmohla jsem se na jediný pohyb - natož slovo. Cítila jsem nepopsatelnou úzkost, která mě neskutečně fascinovala... (dost subjektivní názor - já vím :-) ) Chápu, že tenhle film není pro každého stravitelný a také chápu, že mnoho lidí nemá ani zdání o čem je, ale řadit ho do odpadu k takovým "klenotům" jako je "Kameňák" nebo "Playgirls" je velice silné kafe. :-/ ()

blanic

Kubrickovo coby kdyby vede opravdu k zamyšlení, zda by ona terapeutická metoda fungovala v praxi. Pár jedinců bych pro ni mohl doporučit... Malcolm je skvěle vystihnul, na první pohled andílek, na druhý odporný bezmozek, který si rád pohrává s lidským utrpením. K tomu opravdu velmi zvláštní režie. Dodává filmu místy až hororový nádech. Velmi působivé ()

Aywes

Syrová horor-show zobrazující "ultraviolence" v docela šokující podobě.Jde vidět, že pan režisér si dává záležet na každém dialogu a vývinu postav během děje.Hudební podkres, který je snad až satiricky vybrán, dotváří atmosféru a sílu filmu jak nejvíc může.Hlavní je však herecké umění hlavního hrdiny.Jeho výrazy a skvěle napsané dialogy jsou tak uvěřitelné, že budete sledovat každou jeho vykonanou reakci.Doraženo perfektní atmosférou a nahotou ve smyslu plné formě stejně jako použité násilí.Kubric prostě snad nemá špatný film.Scéna, kdy si hlavní hrdina prozpěvuje veselou píseň a do toho terorizuje své oběti je dosti imponující.Je to prostě multi-tématický film zaměřující se na humanismus a násilí. "I m singing in the rain Just singing in the rain." ()

Glukoza

Film, který mě kdysi dostal od sledování sračiček typu Muzikál ze střední. První, u kterého jsem vytáhla kapesníčky. Je to krásně kubrickovsky divné a vtahující dílo. Kdyby se seznam oblíbených filmů mohl rozšířit o dalších 10, byl by tam i Alex. ()

Diskantka

Ani jeden z vás tu neni schopnej popsat o čem ten film je a přesto mu dáváte plnej počet....tak mi řekněte.. sem kretén já nebo vy? ()

BAADRAAM

Mozna jsem ovlivnen predsudky, v tomto pripade predsudky o genialite Kubrickovy rezie, ale film se mi libil hned od uvodniha intra. Monumentalni hudebni doprovod, Alexovo narasene oko a sklenice mleka ve mne vzbudily smysl pro detail jiz v pocatku. Snazil jsem si vsimat vsech vnejsich prvku, ktere filmu pridavaly na jeho singularite. Zaroven se jedna o prave jeden z tech snimku, ktere vas donuti premyslet. Neserviruje nam vsak jasne reseni. Nastoluje nam radu otazniku, ke kterym se hledaji odpovedi velice obtizne. Velice me zaujala Alexova definice zla, kterou vyrkl v "kine" v pocatku jeho lecebne procedury: "Pochopil jsem, co je zlo. Zlo je to, co se obraci proti spolecnosti. Protoze kazdy ma pravo zit a byt stastny." Nechci opakovat klise, ale neubranim se tomu. Pojem dobra a zla je pouze relativni. Objektivni dobro a zlo proste neexistuje. Co je dobre pro jednu stranu, je zle pro stranu druhou. Alex vsak naprosto exlicitne definoval, jak ma byt pojem dobra a zla spravne chapan. Zlo je to, co omezuje neci svobodu ci jeho moznost volby. A jsme prave u zacarovaneho kruhu. Stary Alex, ktery pachal zlo, ma byt premenen v noveho Alexe, ktery oplyva dobrem. Jak? Tim zpusobem, ze omezime jeho moznost volby, jeho svobodnou vuli. Neni toto vsak v rozporu s defenici dobra? "Kazdy ma pravo zit a byt stasten". Budu vsak stasten tehdy, kdy se nubudu moci kompetentne rozhodnout? Uz z logiky veci nemuze byt spolecnost jako celek spokojena, pokud se v ni nachazi jeden nespokojeny jedinec. Co tedy udelat s timto jedincem, jenz ohrozuje svobodu rekneme idealni spolecnosti? Oplatit to stejnym zlem, ktere spachal onen zlocinec, tzn. uplatnit metodu oko za oko a zub za zub? To bychom pak nebyli spolecnost "dobra spolecnost", nebot bychom pachali zlo. Jak se zla tedy zbavit, aniz bychom spachali zlo? Predstavim vam takovou abstraktni analogii, ktera mi prave vzplanula v hlave. Kdyz si predstavime dobro jako znamenko PLUS a zlo jako znamenko MINUS, tak jedno minus (spachany zlocin) zustane mezi plusy (idealni spolecnost konajici jen dobro) nadale, dokud se neobjevi dalsi minus (oplata, trest, drasticka lecebna kura), ktere se spolu s predeslym minus matematicky zmeni v plus. Nabizi se zde jeste jedno reseni sebenapravy a sice uvedomeni si spachaneho zla. Muzu zpytovat sve svedomi a sam se ponaucit. Ale kdy? Ale kdy se ponaucim? Z niceho nic? Kdepak. Ponaucim se teprve tehdy, az pochopim, ze jsem nekde "narazil" a muj cin se projevil byti pro me neprospesnym. Kde jsem narazil? Narazil jsem tam, kde jsem se setkal opet se zlem. Kdyz nekomu ukradnu penezenku a nikdo nic nezjisti, budu ji krast dal. (pozn. berte to jako ryze teoreticky priklad, priklad bez propojeni s moralnim kodexem). Prestanu ji krast teprve tehdy, az mi nekdo da na hubu, tzn. do te doby, kdy moje zlo bude oplaceno jinym zlem. At je ona forma zla jakakoliv - vezeni, fyzicky trest ci psychicka ujma v podobe lecebne kury, nikdy se ji nevyhneme. Je v podstate jedno, jakou metodu zvolime. Nezalezi prece na ceste, jakou procesy probihaji, ale na pocatecnim a konecnem stavu (analogie 2. termochemicke vety). Pripada mi, ze mechanicky pomeranc implicitne poukazuje na stejny fakt. Mozna se pletu, ostatne i to je lidske. () (méně) (více)

Palisander

Táto dráma mala na mňa vďaka prehnane až neprirodzene na efekt ladeným scénam skôr Monty-Pythonovský účinok. Film mohol pokojne začať až príchodom Alexa do väzenia, a nič by sa nestalo. Všetko podstatné bolo povedané opakovane. Chcelo by to viac obsahu a menej formy. . . . . . . (Pozor, spoiler) Keď cvičiteľka telefonuje, upozorní políciu na rovnaké vyjadrovanie mladíka, ako v prípade popísanom nedávno v novinách. Alexa chytili v kostýme, ktorý sa nedal pomýliť. Jeho popis sa takmer s istotou tiež nachádzal v policajných záznamoch. Napriek tomu sa máme tváriť, že Alexovi na to neprišli a spisovateľ netušil, kto ich prepadol... Celé spievanie vo vani tým dostáva technické K.O. ()

Darth Kedr

Pobuřující film. A to i v dnešní době. Vůbec si nedovedu představit reakce publika na tuto "zvrhlost" v době svého vzniku a ještě k tomu v konzervativní Velké Británii. Úvod filmu je skvělý, tady prostě nejsou žádné meze a vy jen zíráte na ty zrůdné věci, které se dějí na plátně. Potom to však začne skřípat, to je když se děj přesune do "trestací" fáze. Tam už to prostě tak dobře nefunguje - nemá to takový spád a chybí tu ta "zvrhlost" z úvodu. Ale od předlohy se asi moc odbočit nedá. Buďme tedy rádi za ten konec - vynechání poslední kapitoly. Protože happy end by to úplně zabil. Takhle se nám zvrhlíkům v závěru blýskne na lepší časy. ()

Maras

Na poprvé mě to moc nebavilo, ale až (jestli) se na to budu dívat příště, řekl bych, že to bude lepší. ()

BenchPress

Kubrick byl prostě génius. Víc k tomu nemám, co dodat. Ten film byl tak depresivní, nechutný a zvláštní, až je dobrý. 5/5. ()

mArtinko5MB

Veľmi zaujímavý námet, avšak nedostatočne pútave spracovanie, ktoré bolo mimo môj vkus, úplne mimo. Film ma zaujal až ku koncu. Inak mám pocit, že je to veľmi precenený výtvor - 100 ľudí = 100 chutí. Ďalšia vec bola hudba, ktorá bola podľa mňa veľmi zle vybraná. Nič extra: 60% ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse