Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

bagetka007

Asi nejpůsobivější a svým způsobem nejvíce šokující film, jaký jsem kdy viděla. Ale rozhodně by si jej nikdo neměl ujít. Každopádně to asi není úplně nejlepší film na završení romantického večera. Anebo právě je. :D ()

WillyMarks

Šok, to je v první řadě co mě dostalo. Vše je takové rozvrácené, šílené, zvláštní divné a prostě jiné. Bavilo mě to. Hudba byla výborná, herecké výkony také, pominu-li spisovatelův záchvat a Dima, což mi taky nesedělo. Nicméně film má poutavý příběh a skvělý scénář. Vše do sebe zapadá a lyne se ve znělkách Deváté symfonie LvB. Těžko tomuto mistrovskému dílu pana Kubricka vytknout, nicméně do kolen jsem nešel. silnější 4* 80% ()

Ydrosten odpad!

Tento film, je stejný jako ty slavné a šíleně drahé obrazy předních světových malířů, na kterých jsou 2 čtverce různých barev, 4 čáry jedné barvy a 1 obdelník. Všichni jsou z něj hotoví a každej plácá něco o nadčasovosti a takové ty plky, vylpáznou za to 35 mega ale nedokážou pořádně říct ( pro normální lidi ) co je to zač a o co tam jde nebo jakou to má myšlenku. Nejvíc mně dokážou pobavit obrazy 165 čar v chuchvalci a zmatku, na který všichni hledí jak na svaté zjevení./////////////. Tenhle film - mimochodem opět mi naprosto unikl smysl názvu - je v tak vysokých číslech jen proto, že se všichni ti kdo daly víc jak jednu hvězdu stydí říct že jsou asi divní když ho nepochopily. Mohl bych tomu dát 5 plných a napsat nějakou tu duchaplnou větu jako ostaní " je to nadčasový snímek, který předběhl svoji dobu minimálně o 50 let " a byl bych za kulturního boha. Bohužel to nenapíšu a z velkou radostí tomu dám odpad, protože mi vůbec nebylo jasné jakou skrytou myšlenku ve filmu Kubrick zakamufloval. Psychedelický výlev zřejmě sjetého jedince, který neumí normálně vyjádřit jakoukoliv myšlenku, a musí o tom točit filmy, kterým nikdo nerozumí. Nechápu jak tohle mohlo dosáhnout většího hodnocení než 10%. Kubrick je debil, který neuměl natočit prakticky žádný dobrý film. Mechanický pomeranč, je dílo tak mimo, že by si zasloužilo zvláštní kategorii, ve které by bylo upozornění, že film je nutné shlédnout jen pod vlivem LSD. Po 40 minutách jsem jakoukoliv snahu o pochopení prostě vzdal a nedám tomu už nikdy šanci. To rači budu sledovat ordinaci v růžové zahradě, kde je alespoň nějaká snaha o děj. Úplně nejvíc mně dokážou fascinovat přízpěvky ( a nejen u tohoto filmu, ale u jakéhokoliv ), kde pisatel píše něco o tom že to bylo super a že to položilo základy bůh ví čemu a jedná se o kultovní film, bez kterého by celosvětová kinematografie nebyla tím čím je dnes. Tak to mně vždy složí. ODPAD !!!!!! ()

Ombak▼Penari

Neskutečně nepříjemný snímek, jehož poselství se mi chápe celkem těžko. Přeci jen brutalita a nepříjemnost snímku je obrovská a šokující a v kontextu myšlenky snímku (podle mě kritice úpadku společnosti) působí někdy přeci jen samoúčelně. Jestli ale byl hlavní motiv naprosté zhnusení diváka ze snímku, potažmo tedy z úpadkové společnosti, tak to funguje dokonale. Nemám žaludek si to pustit znovu ani po po čtyřiceti letech od vzniku. A to jsem prošel průpravou mnoha moderních hororů, ale tohle je trochu jiná liga, pocit není ani tolik děs nebo hnus, ale nepříjemnost ve své esenciální podobě. ()

canucks333

I´m dancing in the rain... Submisívny, hypnotický a geniálny film, ktorý ma prikoval k stoličke už v úvodnom zábere a vytrhol z nej až po tom záverečnom. Malcolm McDowell predvádza jeden z najkomplexnejších hereckých výkonov a človek mu proste verí každý pohľad, každý pohyb. Pochopiteľne celý film má výborné obsadenie, potešil napríklad David Prowse známy vďaka stvárneniu Dartha Vadera v Star Wars, alebo Patrick Magee, ktorý v úlohe paranoidne-psychopatického invalida bol až mrazivo presvedčivý. Samozrejme réžia Stanleyho Kubricka je prakticky dokonalá a bezchybná. Samozrejme, film je právom označený nálepkou kontroverzný a priznám sa, že neviem povedať či to je vlastne dobre alebo nie. Každopádne však bez otvoreného násilia a sexuality by tento film nebol tým čím je a rozhodne by nebol natoľko silný a zarážajúci. Nedá sa povedať, že by sa mi niečo nepáčilo, akurát niektoré sekvencie mi neboli úplne po chuti tak, aby som bol na 100% spokojný... Videl som 1x v originálnom znení s českými titulkami----------- 95% ()

Folky

Výborná předloha přetavena do geniálního filmu. Je dobře, že byla vynechána poslední kapitola. Jinak kromě režie musím vypíchnout především Malcolma McDowella. Když se na to koukám, neuvěřitelně mě mrzí, v čem hraje teď. Právě tady je nejvíc vidět, že měl potenciál být legenda ve stylu DeNira nebo Conneryho. Zvládne surovce i oběť a bez něj by tento film byl poloviční. ()

Kaktusak12

Tak tohle bylo..zvláštní. Clockwork orange je jednoznačně drzý a nápaditý, jak už je u Kubricka zvykem, ale mě neoslovil. Jediným kladem filmu pro mě byl McDowell, který svou roli zvládl na jedničku a já mu to věřil. Jinak zklamání, onen 'kontroverzní, kultovní a brutální' pomeranč má očekávání nenaplnil.. ()

Rathalos

Dalsi z filmov na CSFD,ktory je nadhodnoteny,no ja urcite nebudem ten,kto pochvali tuto sra*ku,jedna z najhorsich veci,co som v zivote videl,Malcolm McDowell bol za mlada vrcholne nesympaticky clovek,jedine,co stoji za pochvalu je hudba,takze ta zachranuje tuto zalezitost od odpadu...:-) ()

GMVajgl

Kubrick je prostě jinde. Vybírá si strhující příběhy a vypráví je stručně a věcně. Tenhle příběh zkoumá násilí, sex, zločin, trest a lidskou duši. V porovnání s ostatními filmy mi vyčnívá spíš to, co v Kubrickových filmech není - zbytečné chyby a hluchá místa. Dále mi tu vyčnívá jako-prdel-na-hrnec sednoucí hudba. ()

TostTom

Tak tohle byl teda sakra zvláštní film, celý ten námět a zápletka byly velmi zajímavé a zároveň to nebylo vůbec špatné, rozhodně můžu říct, že jsem nic podobného ještě neviděl. A na to jak už je to celkem starý film, tak to tak vůbec nevypadá a celou dobu se mi na to pěkně koukalo. No a závěr filmu, bylo vlastně fajn rozuzlení a konec byl víc než uspokojivý. 7/10 ()

domirovec

Hm, co s tím, co s tím.. Já se osobně velmi dlouho těšil, až se na Mechanický pomeranč podívám a měl jsem hodně vysoká očekávání. Takže jak to tedy nakonec s těmi mými vysokými očekáváními dopadlo? No, vcelku zajímavě, mám-li být naprosto upřímný. On je to totiž hrozně divný film - lépe řečeno, čekal jsem trochu něco jiného. To neznamená, že by se mi film nelíbil, i když si o to samozřejmě v určitých scénách hodně koledoval. Tak či onak, za mě dobrý, ale hlavně velmi zajímavý film, co si mě získal hlavně v druhé polovině jeho stopáže, která byla jaksi více zasněná a prazvláštní než ta první, spíše násilná a ne nijak zvlášť záživná. Takže tak - kontroverzní, ale famózně zrežírovaný snímek. 4/5 ()

Besyn

Poprvé jsem se na to nebyl schopen dodívat (přece jenom první půlka je fakt místy o život),podruhé,když už jsem věděl co mě čeká,dokonale jsem si to vychutnal.Natolik drsný,naturalistický a ano realistický film už asi těžko někdo natočí.Opravdu,ale opravdu od toho neočekávejte masový zábavný film.Tady totiž o zábavě nemůže být ani řeč. ()

plagjoklas odpad!

Takto hlúpy a nevkusný film som ešte nevidel. teraz ma asi Kubrickovy fanusikovia ukamenuju, ale mne sa to proste nepacilo. Ako sa mam stotoznit z hrdinom ktory len znasilnuje a hra sa s obrymi porcelanovymi penismy? Jednoducho nedokazem prist na chut takemuto "umeleckemu" vyjadreniu. Najhorsi kubrickov film. Aspoň pre mňa. ()

Misery

Když jsem zhírovala, že budou v telce dávat filmy od chorošnýho hjumaníka Stanleyho Kubricka, z gorla jsem se zaláfovala. Znala jsem Lolitu a Osvícení, ale Mechanickej pomeranč? Ale fakt jsem z něj měla pležr. Je fakt stejně tak chorošnej a na druhou stranu horibl jako kniha. Tak vám to, bratři moji, vřele doporučuju!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jinej takovej film totiž už ve svým lajfu nikdy nezlukujete. ()

Filmárik

Od tohto kontroverzného snímku som čakal niečo viac ,zvlášť keď pochádza z Kubrickovej dielne.Aj napriek tomu výnimočný film s výnimočnými hereckými výkonmi. No stále ma napadá otázka : Prečo sa ešte nikto nepokúsil o remake? ()

salamandrr odpad!

Nechápu co se komu na týhle sračce z hlubin filmové řitě líbíJe to násilná blbost bez vtipu a dobrého natočení.Díky bohu seklo se mi DVD na posledních 15 minutách.takže sem neviděl konec,ale jestli tohle někdo uznává jako kultovní film,pak je to kult hnuje.A vysvětlete mi jak můžte něco ocenit 5* a pak napsat,že to bylo trochu nudné..... ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse