Zabíjení

• slovenský

Zabíjanie

Krimi / Drama / Thriller / Film-Noir

USA, 1956, 85 min

„Prosím o pozornost, dámy a pánové“. Život je pavučinou spředenou z mnoha vláken, stačí porušit jedno jediné a… . Nejlepším žánrovým filmem Stanleyho Kubricka již navždy zůstane Osvícení, na paty mu však bude stříkat krev Zabíjení. Pět mužů má perfektní plán na vyloupení pokladny dostihového závodiště. Pět mužů rozdílných povah a zázemí: Milující manžel s dobrým srdcem a chorou manželkou, zkorumpovaný polda, který potřebuje splatit své dluhy, uštvaný podpantoflák snášející sarkastické poznámky své ženy atd. Film začíná jejich nechronologickým představením a stejně nechronologicky, s občasnými skoky v čase, je prezentován samotný zločin. Napětí Kubrick zvyšuje neustálým uváděním přesného času a nezaujatým komentářem vypravěče, který popisuje úmysly jednotlivých postav. Neznám žádný jiný film z 40., 50. či 60. let, jenž by působil tak moderně – ať formou vyprávění, svým tempem, zkaženým charakterem většiny hlavních hrdinů… osmdesát minut uběhlo jako vítězný kůň a já toužil dívat se bez dechu a s polootevřenými ústy dál a dál, na další drobné vizuální vtípky, na další nahodilosti osudu značící režisérův černý humor. Uběhlo to rychle, bylo to zábavné a rád se k tomu vrátím, dokonce ještě radši než k jiným, třeba lepším, ale obtížněji stravitelným Kubrickovým majstrštykům. A jen tak mimochodem: film vyniká také geniálním nasvícením a precizní práci kamery. 95% Zajímavé komentáře: zputnik, maarv, T2(21.4.2008)

Celosvětově divácky úspěšný film. Příjemná staromódní černobílá detektivka založená na precizním naplánování loupeže peněz z dostihů a přesném rytmu jejího provedení nahlíženého z více pohledů. Ovšem jedna zvědavá žena a jeden neposlušný pes dokáží změnit i dobře provedený plán. Podle mne jde o nadprůměrné noir - krimi, ale ještě ne geniální snímek začínajícího Kubricka. Do 2001: Vesmírné odysey, Osvícení nebo Eyes Wide Shut to má dost daleko. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=gAe1CJWH_B8(28.6.2009)

Kubrick je genius. Myslel jsem si, že po všech těch filmech mě už nemá čím překvapit, ale tenhle film mě teda pěkně vyvedl z omylu. Noirová atmosféra mu očividně sedí. Počáteční rychlé vykreslení děje bylo trochu zmatené, takže jsem se trošku ztrácel, ale časem jsem se dostal do proudu děje a bylo to OK. A na scénu zakončující film nikdy nezapomenu. 10/10(11.12.2006)

Aj keď dnes je už žáner film-noir prakticky mŕtvy, vždy ma poteší nejaký krásny návrat do rokov (obdobia), keď sa takéto filmy točili ako na bežiacom páse. Zabíjanie je dokonalý filmík z ranej Kubrickovej tvorby. Pred ním mal na konte len dva (vojnový Strach a túžba, film-noir Bozk vraha). Zabíjanie mám však o veľa radšej ako Bozk vraha, hlavne pre majstrovskú atmosféru a dialógy. Stanley to ešte z časti prešpikoval čiernym humorom, ale tu klady filmu zďaleka nekončia. Film má aj slušné herecké obsadenie a hlavne poriadny scenár. Bravo, Mr. Kubrick!!!(8.8.2007)

Viem si predstaviť Kubricka ako by natočil tento film v časoch svojej slávy. The Killing je rozbehový mostík, z ktorého sa skvelý režisér rozbehol, aby dosiahol výšin. Určite by som vyzdvihol scenár ( Kubrick ) zbavený zbytočného nánosu posúvajúci sa slušným tempom aj pomocou vhodných prelínačiek a v nepochybnom rade dobrú hudbu.(9.4.2008)

• - Natáčení zabralo 24 dní. (Matty)

• - Natáčení probíhalo v Kalifornii. (gogos)

• - Jedná se o první film Stanleyho Kubricka, kde nepůsobil i jako kameraman či střihač. (gogos)