Vánoční horor

• Kanada

A Christmas Horror Story

Horor

Kanada, 2015, 99 min

Dej tohto hororu sa odohráva rok po tom, čo na Vianoce záhadne zahynuli dvaja študenti miestnej školy. Policajt, ktorý sa účastnil vyšetrovania, sa spolu s rodinou vyberie do lesa pre vianočný stromček, lenže jeho syn sa na chvílu zatúla preč od svojich rodičov a po príchode domov sa z neho stáva krvilačný netvor. V rovnakom čase sa do školy, v ktorej sa minulý rok našli mŕtvoly, vydávajú traja žiaci natáčať dokument. Tí zostanú v škole uväznení a zistia, že na škole straší duch, ktorému budú musieť čeliť. Ich kamarátka sa tohto projektu nemohla zúčastniť kvôli rodinnému výletu. Rodinu však namiesto výletu čaká boj s démonom Krampusom. Aby to nebolo všetko, všetkých elfov, ktorí pracujú pre Santa Clausa, postihne nákaza, ktorá ich zmení v Zombie. Vyzerá to, že tento rok to na Vianoce nedopadne dobre. - Keď som minulý týždeň písal v komentári k hororu Hellions o tom, že mám obavy z toho, že scenárista napísal scenár aj pre A Christmas Horror Story, netušil som, že sa moje obavy naozaj vyplnia. Scenár bol rovnako nevyrovnaný ako u Hellions. To je ale pre mňa jediné negatívum. Hneď v úvode diváka navnadí parádny soundtrack. Príbehy sú celkom chaotické a nijako na seba nenaväzujú, ale jednotlivo sú velmi dobré. Masky sú úplne perfektné. Hlavne Krampus, ale ostatné taktiež nezaostávajú. Divák sa dočká aj nejakého gore, ale nie je to nič extrémne brutálne. Elfovia, ktorí neustále hrešili tými smiešnymi hlasmi sa mi tiež velmi páčili. Záver bol pre mňa prekvapivý a mierne nedotiahnutý, ale celkovo som velmi spokojný. Aj keď si myslím, že keby som to videl v čase pred Vianocami, bolo by to ešte lepšie. EDIT: 24.12.2015 - Tak som si to v deň Vianoc zopakoval a musím uznať, že v tomto roku je to pre mňa jedno z najvýraznejších hororových prekvapení. Soundtrack je naprosto dokonalý a pomedzi svetielkami v našej obývačke dokonale vynikol aj vizuál. Som rád, že sa konečne so mnou na nejaký horor pozrela aj mamka, ktorá síce skonštatovala, že je to totálny nezmysel, ale aspoň tatkovi sa to páčilo. Je velkou škodou, že tvorcovia nezvolili postup tradičnej antológie, v ktorej príbehy nasledujú po sebe, ale striedali ich v rôznom poradí. Záver je však zvládnutý velmi prehladne. Pre mňa sa tento horor zrejme stane klasikou. EDIT: 24.12.2016 - Takže som sa k tomu tento rok opäť vrátil a po roku mi to znova urobilo nesmiernu radosť. Po treťom zhliadnutí si začínam stále viac uvedomovať, že to rozdelenie a časté prestrihy medzi jednotlivými poviedkami neboli až takou zlou volbou, za akú som to považoval po prvom zhliadnutí. Soundtrack úplne top, ale to netreba pripomínať, pretože mi na mojom hororovom track liste hrá v podstate každý deň po celý rok. Už sa nemôžem dočkať momentu, keď si to na Vianoce v roku 2017 zase pustím po tom, čo sa na to 365 dní za sebou budem tešiť. EDIT: 24.12.2017 - Po štvrtom zhliadnutí sa z toho stáva horor, ktorý som v posledných rokoch videl najviac krát. A tiež sa to pre mňa stáva klasikou, ktorú milujem každým rokom viac a viac. EDIT: 24.12.2018 - Opäť nepopísatelne krásny zážitok, na ktorý sa celý rok oplatilo čakať. + herec z Diary of the Dead + herečka z Torment(23.9.2015)

Nebýt velice evidentních kvalitativních rozdílů mezi jednotlivými příběhy, hvězdičku bych přidala, ale když vidím skvělou vypracovanou masku Krampuse a za chvíli na bílo natřený obličej mrtvé dívky, říkám si, že někde se stala chyba. Originalita tam sice cítit je, ale osobně bych vynechala část se studenty ve sklepě, která vánoční téměř nebyla a nepřinesla do zbylého děje nic důležitého a přínosného. Jinak je to v podstatě docela parádní jízda. Každý příběh má své vlastní zlo a atmosféricky to vcelku dobře funguje. Plusové body jdou samozřejmě na účet závěrečného twistu se Santou, který se snažil, abychom si tento film aspoň ještě chvíli po vánocích pamatovali.(23.12.2018)

• FAITH.BABE

Utrousim dvě hvězdičky. První za nápad. Kdyby se sešla správná parta lidí, mohl z toho bejt super film. No a druhá hvězda za masku Krampuse, kterýho si bohužel musíte ve filmu zapauzovat abyste si ho mohli řádně prohlédnout. Hlavní bubák ej kj ej Krampus se totiž celý film objevuje a nakonec filmem prolítne takovou rychlostí jen v pár záběrech, že mi je až škoda toho času, kterej nad výrobou masky strávili....(20.10.2015)

• Slasher

Pokud si chcete nadělit vánoční hororovou velesračku, cvičení jak po dobu devadesáti minut vytrvale NUDIT DIVÁKA, tak beze všeho ;) Santa má autoritu vikingskýho bezďáka, objeví se tu pár zombí elfů a trollíků, Krampuse si užijete možná minutu (spravím si brzo u Doughertyho) a je to škoda, protože vypadá docela skvěle a rád bych se s ním dobře seznámil. Zbytek tak nezajímavej, že vám mozek ani nenačte o co celou dobu těm všem postavám šlo, kdo jak zhebnul nebo jak vůbec kdo vypadal. Závěrečný šokující twist už máte v píči úplně. Prostě low budgetová, časo-ztrátová kokotina, jakých vychází měsíčně deset a nikdo po nich ani neštěkne... tak že já idiot se na to nachytal.(19.10.2015)

Tak jsem to ještě stihl ve Vánoční době. Namísto vánice venku zuří vichřice, ale možná i to tomu trochu přidalo. A vzhledem k tomu, že nejsem úplně vyznavač těchhle několika odlišnejch příběhů v jednom filmu, tak všechny měly něco do sebe. Mě vlastně ani to přepínaní příběhů tolik nevadilo, protože každej ten příběh byl tak specifickej, že se mi to nepletlo. Teenageři na výpravě někam do sanatoria - 2*, rodinka na výletě za tetičkou, to mělo docela atmošku - 4*, černošská rodinka s malým trollem, ty pohledy toho malýho byly občas dost creepy - 3*, a poslední příběh se Santou a jeho elfama, hlavně ve výsledku s tou pointou úplná špica - 5*. Ono udělat horor s vánoční tématikou není asi úplně sranda, ale pospojovat pár příběhu do kupy, to zafungovalo.(2.1.2019)

• - Scéna, v ktorej elf s menom Shiny (Ken Hall) rozseká dvere sekerou a následne povie ''Here's Shiny!'', je odkazom na horor The Shining (1980) a rovnakú scénu s Jackom Nicholsonom. (Marceloo)