Vánoční horor

A Christmas Horror Story

Horor

Kanada, 2015, 99 min

• sniper18

Vianočnú tématiku v tých menej mierumilovných žánroch vždy len vítam, preto som aj na A Christmas horror story bol dosť zvedavý, ale nakoniec sa to vlastne ani neoplatilo. Na prvý pohľad to má takmer všetko potrebné, dobrú znelku, ktorá pripraví na temnejší vianočný zážitok, kvalitné technické prevedenie, či už celkový vizuál, ale aj masky, gore a podobne a veľmi svižné tempo, keďže tu sa prakticky stále niečo deje, ale mňa to jednoducho vôbec nebavilo. Tých pár poviedok sa síce venuje odlišným tématikam, takže šanca pre vyššiu zaujímavosť sa ešte navyšuje, ale výraznejšie ma nebavila vlastne ani jedna. Točenie reportáže a problémy so synom sú úplne o ničom, pri poviedke s krampusom som bol aspoň zvedavý, čo z toho bude, keďže pár prvkov bolo celkom zaujímavých, ale nakoniec mi to tiež prišlo len ako strata času a tak tá so Santom likvidujúcim nakazených elfov bola nakoniec najlepšia, čo ale pri takejto konkurencii nebol veľký problém, likvidácie sú celkom zábavné a ani tá záverečná pointa nie je zlá, ale tiež som od toho čakal o čosi viac. Toto neustále striedanie poviedok v priebehu filmu tiež nebol rozhodne dobrý nápad, pretože ak sa občas aj objavil náznak nejakej atmosféry, prestrihnutie do inej poviedky to len zničilo a keď sa to už vrátilo späť, už ma to vlastne vôbec nezaujímalo. A moc tomu nepomohlo ani obsadenie, nenájde sa tu síce nikto, koho by sa dalo úplne skritizovať, ale mňa tie postavy vôbec nezaujímali, ale poteší aspoň prítomnosť známych tvárí, ako Adrian Holmes alebo William Shatner. Takže A Christmas horror story si svojich fanúšikov určite nájde, ale ja som sa takmer celý čas len nudil a tak mi to prišlo len ako strata času. 42%(10.10.2015)

• maddy

Jednotlivo síce nie zlé, avšak pohromade značne nefunkčné. A Christmas Horror Story sa rozhodne nedá uprieť, že dokáže navodiť správne hororovú vianočnú atmosféru, o ktorú sa postará už skvelý hudobný motív v úvode a je na filme aj vidieť, že na neho boli minuté o niečo väčšie financie, než je zvykom pri takýchto hororoch ktoré sa ani nedostanú do kín. Problémom je, že režisérske trio ani dohromady nemá ešte toľko skúseností, aby túto vianočnú hororovú antológiu dokázali zostrihať do jedného funkčného celku, kde by striedanie jednotlivých príbehov malo zmysel, ako to dokázal napríklad ich hororový kolega Michael Dougherty, ktorý sa o niečo podobné a omnoho lepšie pokúsil v Trick 'r Treat, akurát s halloweenskou tematikou. A Christmas Horror Story by totiž oveľa viac sedelo, keby tu každý zo štyroch segmentov stál samostatne, napríklad po vzore ázijských analógii ako Three... Extremes. Neustále striedanie náladovo absolútne odlišných príbehov tu tak znemožňuje užiť si čoby len jeden z nich. Samostatne pritom nie sú vôbec zlé, no keď vám niekto zmieša atmosféricky slušne fungujúcu ducharinu zo školy plnú účinných ľakačiek s totálne uletenou story o Santa Clausovi bojujúcim so zombie-elfami a do toho ešte primieša príbehy o démonickom dieťati a rodinke bojujúcej proti Krampusovi je zle. Čistokrvný duchársky horor totiž nemôže už zo zásady fungovať v spojitosti s hororovým úletom so Santom alebo inými, keď je v jednej minúte so všetkou serióznosťou od diváka vyžadované, aby sa bál a v druhej, aby smial nad prestrelenosťou celého diania. Teda, rozhodne nie v tejto podobe, keď sa príbehy medzi sebou prestrihujú bez jasného zmyslu a chvíľu sledujeme jeden, chvíľu druhý, tretí bez toho, aby strihom na seba scény aspoň nejako nadväzovali. Pritom si viem predstaviť, že jednotlivo by som si dokázal užiť viac menej ktorýkoľvek z nich a tým pádom by som išiel s hodnotením určite o hviezdičku vyššie. V tejto podobe ma to však vyrušovalo do takej miery, že nakoniec som si nedokázal užiť ani jeden z nich. CELKOVO: 2* (4/10)(27.11.2015)

No, bůhvíjak dlouho mi to v hlavě asi nevydrží, ale jako jednorázové zpestření předvánočního času to nebylo vůbec špatné. Nesednul mi snad jen příběh adolescentních reportérů, kteří se v temném sklepení pokouší o jakousi mutaci grave encounters a ghoula. Jinak ale všechny ostatní linky mají něco do sebe a střídají se dostatečně svižně aby udržely divákovu pozornost.(9.12.2015)

Nie každá vianočná story vzbudzuje tak radostné pocity, aby potešila nejednu šťastnú famíliu. No ale keď už sa samotný Santa musí podujať na kynoženie svojich vlastných pomocníkov, ktorí sa nečakane zmenili na malé zombie beštie, zrejme každému z Vás dôjde, že tento snímok nebude ponúkať klasické príbehy plné pokoja a porozumenia, ale vyobrazí zlo, ktoré si nevyberá vhodný čas a ani obete. Policajt z miestneho oddelenia, ktorý bol na mieste činu pri dvojnásobnej, rituálnej vražde študentov, berie svoju ženu so synom do neďalekého lesa, aby si spílili vlastnú jedličku. Po návrate domov začína malý chlapec vykazovať netradičné správanie. Bohužiaľ, už to viac nie je ON. Trojica študentov vstupuje na vlastnú päsť do areálu školy, aby o daných zločinoch natočila dokument. Už čoskoro sa všetci presvedčia, že so zlom sa zahrávať neoplatí. Obzvlášť, keď neustále sídli v útrobách školy. Osud je osud. To čo nepostretlo mladú dievčinu so spolužiakmi počas vlámania do suterénu školy, to ju dobehlo počas rodinného stretnutie u starých rodičov. Plánované, pokojné stretnutie naberá nečakaný hororový spád potom, ako mladá generácia preukáže neúctu k starým rodinným tradíciám. Na ceste domov ich čaká neľahký súboj s prebudeným démonom - Krampusom. Výborné štyri samostatne plynúce príbehy, ktoré majú spoločné všetko, ale zároveň nič. Momentálne na čo siahnem, to ma uspokojí viac, ako moja posledná známosť ;) Od zombie cez ducharinu, až po diabolské monštrum. Dá sa kadečo vytknúť. Niečo mohlo byť lepšie, niekedy sa dalo viac pritvrdiť, niekedy sa dalo viac nalakať, ale v konečnom dôsledku nemôžem inak, iba zdvihnúť palec nahor. Masky, gore či lakačky pracujú na plný plyn takže spokojnosť by sa mohla dostaviť aj u iných užívateľoch. Škoda len, že táto predčasná vianočná horor story nenabrala viac odvahy - 65%(24.9.2015)

Když se trojice režisérů rozhodla natočit čtyři děsivé vánoční příběhy, které spolu souvisí víc, než by se mohlo na první pohled zdát, byl jsem docela natěšený. Zvláště když měl tento film zpočátku velice dobré reference a všechno do sebe nakonec pěkně zapadlo. Bohužel problémem tohoto vánočního hororu je to, že kvalita jednotlivých příběhů je dost rozmanitá a místy jejich prolínání zbytečně uškodilo samotné atmosféře. Ne každý z nich totiž oplýval přemírou napětí a dobrou zápletkou, což způsobilo jistou dávku nudy, zvláště v prostřední pasáži. Mám podobně jako mnoho dalších stejný dojem a budu se opakovat, že by zde pomohlo nejvíc to, kdyby se příběhy odehráli postupně, něž aby se prolínali. Tím totiž paradoxně škodil jeden druhému, místo abychom se dočkali vzájemné výpomoci. Zatímco některé již gradovali, v těch druhých se pořád nic zajímavého nedělo a spíše sloužili jako účinné uspávadlo. Nicméně se nebojte, v každém z nich na vás do jisté míry zapůsobí kouzlo Vánoc a nebude chybět ani dávka potřebné brutality. Některé z nich vás zaujmou kombinací brutality a humoru, ty druhé se snaží (někdy marně) zapůsobit spíše pochmurnou dávkou atmosféry a náznaky napětí. A Christmas Horror Story tak sice zcela nenaplnil mé očekávání, ale rozhodně tento hororový film nezavrhuji. Některé pasáže jsou opravdu povedené, nechybí krvavá jatka, béčkové gore ani humorné situace. Ovšem mělo to určitě navíc. 60%(25.12.2016)

• - Scéna, v ktorej elf s menom Shiny (Ken Hall) rozseká dvere sekerou a následne povie ''Here's Shiny!'', je odkazom na horor The Shining (1980) a rovnakú scénu s Jackom Nicholsonom. (Marceloo)