Potvora

A Horrible Woman

Potvora

Dánsko, 2017, 86 min

Christian Tafdrup

Kdybych by dramaturgem filmu, zeptal bych se režiséra, proč do své civilní, téměř improvizačně plynulé a realistické metody vnáší barokní podkres (ten bych pochopil) a dvojí pohled skvělé Amandy Collin do kamery. V té chvíli ten film působí misogynně, když jinak poměrně nejednoznačnou figuru "potvory" banalizuje. Hodně tomu pomáhají dobře odpozorované situace a striktně komorní rámec. Název tomu dává možná až zbytečně jasné vyznění, nerozhodná a nejistá mužská figura do téhle rovnice manipulací vnáší pochyby. Je to příběh dvou lidí, kteří nedokáží být bez sebe, ale už vůbec nedokáží být spolu. Ale taky portrét člověka, pro kterého je dominantní a manipulativní partnerka alespoň nějakou kotvou. Škoda, že tohle zjevně přišlo Tafdrupovi málo, takže přidal laciný "ďábelský" motiv. Odpozorované detaily a všednost ale cením.(11.12.2017)

Autenticky a precítene, na referenčných situáciách zobrazený typ partnerského vzťahu, ktorý znamená smrť chlapa.(5.2.2018)

Bylo mě toho kluka líto, ale jen než započala druhá fáze, protože to už bylo moc i na mě. Natočeno je to velmi realisticky až mám dojem, že Christian věděl až moc dobře o čem píše a točí. Oba hlavní představitelé zahráli velmi věrohodně.(12.7.2018)

Film, který mě psychicky totálně rozhodil a myslím, že nebudu sama. Žel, tohle téma je reálné a jak už se tady píše, každý to možná v životě v nějaké formě zažil. Jistě, že to může být i z té druhé, chlapské strany. Je to hnus a měla jsem chuť tu babu rozsekat na malé kousíčky a hodit rybám. V porovnání s tímhle je film Teorie tygra úsměvná fraška......ale taky výborná, jen jinak laděná.(12.7.2018)

Pohled na víceméně "normální" vztah muže a ženy, který ukazuje to, jak nás ty potvory přetváří k obrazu svému a občas si to uvědomíme, když už je pozdě,(12.8.2018)

Taky se přiznám, že jsem čekal trochu více a to hlavně mezi hlavními hrdiny. Jinak film účel rozhodně splnil. O čem film vlastně je? Myslím, že tady je to jasný. Marie (potvora) je manipulátorka, se kterou bude hoch svádět ''souboj'' o svojí vlastní identitu (aby vlastně pochopil čím a kdo je). Rasmus je velmi ovlivnitelný, neukotvený a možná ještě na vztah nepřipravený, co já vím.....vím ale jistě, že bude muset bojovat o své důstojné místo jak v životě, tak i doma. Ať už udělá Rasmus cokoliv, všechno je pro ni špatně. Nemá prostor, přemýšlí o sobě jestli není v něm něco špatně, je nejistý - zkratka je v prdeli. Ale vesměs (hlavně v závěru) si za to může sám. Musíme si říct, že ustupování ve vztahu má své hranice. Jsem rád, že tohle doma nemám, protože jinak bych to musel poslat do piče.(14.7.2018)

Zajímalo vás někdy, jak by vypadalo 500 dní se Summer, když by je natočil dánský režisér pod zcela pod povrchem zakořeněným vlivem Dogma 95? Zkuste Potvoru. Precizně odpozorovaný a roztomile podvratný tutorial pro (ne)šťastný vztah. I když je to vlastně film docela dost vážný, nemohl jsem se přestat skoro celou dobu smát. Těch momentů, které v nějakém vztahu zažil skoro asi každý z nás je v Potvoře požehnaně a právě asi díky tomu mě film i emočně zaháknul a zajímal. 8/10(10.5.2018)

Takhle to dopadne, milé děti, když vezme do ruky kameru zhrzený chlap. Intimní vztahové drama je pojednáno jednoznačně subjektivně s misogyním pohledem na všechny ženy, nejenom na manipulativní hlavní hrdinku. Zatímco mužská zábava je trochu dětinské kamarádství, partičku bavících se žen ukazuje film jako klubko upištěných slepic, které muže potřebují jen k tomu, aby se jim vysmály poté, co od nich získají zajištění. Pak je ještě rafinovaně trápí tím, že po nich chtějí tak šílené věci, jako občas pohlídat děti. Všechny ženy jsou tady zlé karikatury. ___ Byla to zábava, s dobrými a přirozenými hereckými výkony, ale režisér má evidentně problém.(9.5.2018)

Působivá sonda do hlubin toxického vztahu, člověk je rád, že se ho to pro jednou netýká (ale stejně mu je úzko, páč přesně ví, která bije). Jen ty pohledy do kamery - potažmo do objektivu fotícího téma na plakát - jsou zhola zbytečné a hází to trochu do jiného žánru.(3.7.2018)

Potvora jedna, tomu neborákovi predala cédečko Nirvany.(22.7.2018)

Možno by sa zišla faktická poznámka na rádio Jerevan. Bola Mária naozaj potvora? Bol Razmus naozaj lúzer? Alebo sa proste sem hodí veta zo známej pesničky Není to láska, neni to zlo, jenom se nám to nepovedlo. Nebudem vôbec Máriu obhajovať.Bola potvora! Hlavne útok na jeho správanie sa k mame a ich skvelým rodinným vzťahom bol úder pod pás. No a on bol tak neskutočne zamilovaný, že mu prerástla cez hlavu. Ale ako nič v zlom, mať takú partnerku ako bol on, ktorá by bola neskutočne submisívna tak by to nebolo ono. (Mária, koho, že si mi to neskutočne pripomínala?) Nuž, vo vzťahu je vždy dakto dominantný, no a Máša túto úlohu zobrala na seba, Razmus jej to dovolil.(šak mala rajcovnú prdelku) Občas mu dala zamrdať ... a žili šťastne až kým nepomreli... Amen.(28.7.2018)

Čekal jsem trochu více - film, který byl bez šťávy jako hlavní hrdina, a proto mu kudlanka postupně ukousla koule - opakované téma, i u nás např. v Teorii tygra(21.4.2018)

Dominantní potvora vystupňovaná až do úplně nechutných rozměrů. Nechci tím říkat, že je to naprosto nereálné, ale v té podobě, která byla ukázaná ve filmu to bylo podle mě trochu černobílé.Což může mít i své výhody, ukáže to extrém celého problému, což asi člověka zasáhne hlouběji, než nějaká "umírněnější verze".Vzhledem k tomu hodně vygradovanému pojetí mi ale přišlo trochu nesmyslné, že by to opravdu takhle mohlo dopadnout, ale každý jsme jiný a do hlavy nikomu nevidím :) Na druhou stranu, to co film prezentuje je silné téma, naprosto reálné a hodně děsivé. Mrzí mě, že postavy byly charakterizovány několika rysy a že se o nich člověk nedozvěděl víc, možná by to pomohlo vysvětlit víc jejich chování, takhle se z nich staly trochu jen postavičky "sobecká, dominantní, namyšlená mrcha" a "zmatený, hodný, submisivní týpek". Taky tedy rozhovory byly někdy trochu přihlouplé, ale film jsem viděla s titulkami, tak možná byla chyba někde v překladu :) (Tím nechci znehodnocovat titulky, jsem za ně samozřejmě moc vděčná.) Líbil se mi hudební doprovod, který byl jen v opravdu vypjatých scénách, kde jim dával vyniknout kdežto jinde ve filmu hudba chyběla. A severská studená bezvýchodná atmosféra byla taky fajn. Za vidění film stojí, ale znovu se na něj asi spíš nepodívám. Za mě to jsou tři hvězdičky.(11.8.2018)

Prvotní dojem byl, že ona je mrcha a on je blbec, ale pak mi došlo, že takhle snadné to není. Každý chlap musí počítat s tím, že pokud se k němu ženská nastěhuje, začne jeho dosavadní příbytek a nakonec i jeho samého utvářet k obrazu svému. A podle mě je to takhle v pořádku, ale nesmí to překročit únosnou mez. Touto optikou pak pro mě Maria ale není potvorou. To spíš jen Rasmus je submisivním troubou, který nedokázal jasně vytyčit mantinely, i když pro to měl prostor a proto dopadl tak, jak dopadl. Díky realistickému pojetí a civilně vystupujícím hercům pak celek působil hodně nepříjemně, myšleno v dobrém. Možná se to dalo trochu víc vyšponovat, ale zase člověk nesmí být nenažraný. 75%(28.7.2018)

Podle trailerů a současného celkového rozpoložení mě nejvíc z celého festivalu Scandi 2018 nejvíce oslovila právě "Potvora" a rozhodně jsem neprohloupila.. "Potvora" zachycuje příběh jednoho vztahu.. Rasmus má celkem klasický staromládenecký život,do kterého mu nečekaně zasáhne kráska Maria.. Oba zahoří velkou vášní a možná lehce povrchní láskou.. Rasmus má vedle sebe kočku, kterou nedokáže moc zkrotit.. Maria si z Rasmusovi osobnosti ukrajuje zpočátku pomalých kouskách, později po velkých kusech.. Rasmus opojen láskou skáče tak, jak Maria píská.. Když počáteční zamilovanost opadá, nastává "a-ou" efekt a Rasmus se ve svém životě poněkud ztrácí a tak nějak neví, jestli to, o se mu děje v vztahu ještě normální nebo není.. "Potvora" je velmi vtipný a odlehčený příběh, který by před vstupem do nového vztahu měli vidět všichni muži.. A leckterá žena se v něm minimálně v jedné ze scén zaručeně pozná.. Trošku bych se vyhranila proti názvu "Potvora".. Ano, Maria je manipulativní ženská, která si jde ženskými zbraněmi tvrdě za svým cílem, ale Rasmus je tak trošku trouba, pokud se nedokáže včas ohradit a začít si hájit svou osobnost.. Každá mince má dvě strany.. "Potvora" je spíše než drama tragikomedií lehce extrémnějšího vztahu.. PS: Amanda Collin, která mě zaujala už ve filmu "Vzkaz v lahvi" je vážně nádherná..(4.2.2018)

No, nerad to priznavam, je to skutocne hrozostrasne, ale mam rovnake hodnotenie ako tuna uzivatel Stoka, znamy z diskusii ako Kanal. Otvorene priznavam, ze medzi nami nic nie je a ani nebude a ze u mna je to picus. teda, pardon, mne to zase uslo, chcel som napisat za nase postoje, nazory a hodnoty sa diametralne lisia. Jo a k filmu : priemerna konzervacka, miestami dost plana, lebo vacsina casu sa odohra medzi kulisami. On balansuje medzi pubertou a dospelostou, ona je dominantna a cielavedoma pomaly az feminacistka - bieda, obycajni ludia maju zmysel zivota, ale co nepochopim, nepochopim snahu tocit taketo severske planoby stale a za kazdu cenu : 45 %(24.7.2018)

Čistá tragikomédia! A pritom to bola dosť hodnoverná reálna reflexia z prostredia partnerských vzťahov. Samozrejme, nie je všetko až tak čierno-biele ako to je občas v tomto filme vykreslené, ale nemalo to veru ďaleko od toho, čo sa často vo vzťahoch odohráva. Rasmus sa mohol snažiť akokoľvek, vždy sa našlo niečo, čo sa milostivej slečne Márii nepozdávalo. Miestami to bolo naozaj až na smiech, no keď sa tak človek nad tým zamyslí, tak je to skôr na zaplakanie. Takže to bol taký vyvážený gogoľovský smiech cez slzy. Bohužiaľ, ženy sú až neuveriteľne komplikované (česť výnimkám, ktorých je skoro ako šafránu). Film bol naozaj trefným portrétom, ktorý to celé vystihol priam ukážkovo. Možno tomu chýbalo trochu viac drámy, ale na druhú stranu to takto aspoň pôsobilo o to viac reálnejšie. Ponaučenie: Ženám človek nevyhovie!(24.7.2018)

Docela zábavný film s dobře zvolenými hlavními herci. Asi jako všichni jsem čekal, co mu Marie provede jako první prasárnu, ale mezi ní a Rasmusem se nedělo nic extrémního. Její dominance spočívala v akumulaci nároků na partnera, který byl bambula a neměl svůj názor. Slušná ukázka ženského manipulativního a zlomyslného chování, kde není hrdina, jen obět'.(24.7.2018)

Hlavní hrdina je nesympatický a z velké části si za své problémy může sám svým neasertivním chováním. Potvora není zase až taková potvora a její démonizace skrz pohledy do kamery je laciná. Myslím, že celkově film vyznívá trochu jinak než tvůrce zamýšlel. I přesto (nebo snad díky tomu) je celkem vtipným a občas trefným vztahovým pojednáním.(15.7.2018)

Rasmus chtěl sexy holku s hezkým zadkem, a tak ji má. Nevím, jestli Maria chtěla nezralého, poddajného chudáka, se kterým může jednat jak s onucí. Ale má ho. Každý má přece to, co si sám vybral. A já si myslím, že se ti dva k sobě skvěle hodí.(12.7.2018)

Je to filmařsky velmi povedené a taky realistické, ale výše prostě jít nemůžu. Ten Rasmus byl takový trouba, že mě svým (ne)jednáním neskutečně vytáčel a nakonec ani nemůžu říct, že by mi ho bylo líto. Když myslel tím, co má mezi nohama a ne tím, co má v hlavě dobře mu tak..(10.7.2018)

<< předchozí 1 2