Trhlina

Igor, nezaměstnaný vysokoškolák, se v rámci absolventské praxe dostane do pracovní čety, která vyklízí budovu bývalé psychiatrie. Zde náhodou objeví záznamy Waltera Fischera, jednoho z pacientů, který před sedmdesáti lety záhadně zmizel v pohoří Tribeč. Když se po dvou měsících stejně záhadně objevil, byl dezorientovaný, na celém těle měl nevysvětlitelná zranění a nedokázal popsat, co se mu stalo a kde poslední týdny strávil. Ač byl dlouhodobě hospitalizován, již nikdy se nezotavil. Když se Igor pustí do pátrání po podrobnostech Fischerova příběhu, zjistí, že tento případ vůbec nebyl ojedinělý. Záznamy o lidech, kteří se v Tribeči ztratili, sahají až daleko do minulosti. K mnoha z nich ale došlo relativně nedávno. Proto se Igor spolu se svou přítelkyní Miou, milovníkem konspiračních teorií Andrejem a tvrdým skeptikem Davidem vydává do tribečských lesů zjistit, jaká je pravda. Pátrání, které zpočátku působí jako nevinná zábava nesourodé skupinky, však končí tragicky… (Falcon)

playboy_05

Nevim no...jakkoliv je namet zajimavy, tak realne se na platne hodinu a pul nic nedeje...proste particka lidi sla do tajemnych lesu a na konci jim vsem hrablo...je vtipne, ze se film prezentuje pomalu jako horor, a pritom je veskere zlo prezentovano tim, ze hlavnim postavam zacne zvonit v usich...tohle si opravdu zaslouzilo hlubsi a hlavne temnejsi zpracovani...i Jakluv Ghoul byl v tomto lepe zvladnuty ()

Najt

Není to Hollywood a není to USA produkce, ale atmosféru si to udrželo dobrou a prostředí bylo ještě lepší. Je pravda, že se ve filmu skoro nic nestalo, ale spojitost s reálnou skutečností a fakt, že by tam někde něco mohlo být je do jisté míry značně děsivá. Takže za předpokladu, že autoři se chtěli držet reality a nechtěli do filmu obsazovat mimozemšťany na zeleném plátně tak se to na to, že se tam nic moc neděje docela povedlo, samozřejmě z pohledu atmosféry což je taky jediná věc, která tenhle film drží nad vodou. Protože pokud by nedokázali navodit atmosféru tak by to byla 1* ()

Amonasr

Režisér dokázal I s viditelně jen skromnými prostředky vykreslit místy dost strašidelnou atmosféru. Na druhou stranu mi občas unikaly dějové souvislosti a impulsy pro někdy nelogické nebo nevysvětlitelné chování postav. Občas byla cítit i silná paralela s některými ikonami žánru, či přímo nápodoba. Nevadilo by mi, že leccos včetně vyústění filmu je zcela mimo realitu, ale ke skutečné mysterioznosti tomu pořád cosi podstatného scházelo, jakoby scénář i režie tuto stránku pořádně nedotáhly a nechaly ji jen poměrně nedbale nahozenou. ()

Brmbolec

Myslím, že z filmu ostal nevyužitý potenciál. Ako fanúšik hororu vo všetkých možných podobách, ale aj iných žánroch v rámci toho pristupujem aj k filmu. Čiže na tento počin sa dívam z pohľadu hororového žánru a som celkom v neutrálnej zóne. Film nie je úplným sklamaním a myslím, že minimálne kamera a zvuková stránka sú OK. Avšak spôsob rozprávania a správanie sa postáv mi prišlo miestami trochu mimo. Ak to bolo už pôvodne robené na minisériu, tak to podľa mňa nemôže po zostrihaní fungovať v kine, pretože dochádza k dieram, ktoré si neznalý predlohy nemá ako domyslieť. Veľa ľudí (neznalých predlohy) po skončení filmu vlastne ani nevedelo o čo vlastne v tom filme išlo? Uvidíme ako dopadne miniséria. Tam sa to môže ľahko zdvihnúť. Ale každopádne Bebjakovi patrí poklona, že sa snaží svojimi filmami vyrovnať západnej projekcii. Také Zlo sa dalo porovnať s hociakým ff filmom so zahraničia a Čiara sa podľa mňa produkčne, réžijne a herecky vyrovná top európskej úrovni. A k tomu aj niektoré výborné seriálové počiny. Tam by sa mal režisér niekde orientovať... ()

F-red

Tento film je nezáživný a nepochopiteľný pre retardovaných debilov. Inak celkom ujde. Hviezda naviac, že je to zo Slovenska! ()

stone

Těšil jsem se, ale připadá mi to ušité hodně horkou jehlou. Dalo se z toho vytěžit daleko víc. Bohužel s bídou za 3. ()

petrik11

Knihu som nečítal, dal som si ju prečítať (audioknihu). Ak by som tak nespravil, tak niektoré veci vo filme by som nepochopil. Čakal som vyšší level, to priznávam. Ani výber hercov sa mi nezdal šťastný. Hral to tak, že sa im nedalo veriť ani slovo. Škoda. ()

adamix

Atmosférou, hudbou a zvukmi vypeckovaná nevídanosť na slovenské pomery. Podobné filmy sa v zahraničí točia tradične, ale u nás je takéto niečo v podstate raritou, takže by sme si mali vážiť, že projekt ako TRHLINA vôbec vznikol. Film vtiahne konečne do diania až od začiatku expedície, zvyšok predtým je len scenáristickou vatou, počas ktorej by sme sa mali stotožniť s aktuálnym problémom a postavami (čo tvorcom ani hercom moc nevyšlo). Hlavná postava dosť nevýrazná, jej funkciu spĺňaju viacej vedľajšie a omnoho zaujímavejšie postavy. Niektoré príbehové detaily sú nevysvetlené a príbeh sa zavŕši otvoreným koncom. Film si ide svojím tempom postupnej paranoje a časom sa odzrkadlia aj režisérove chválihodné skúsenosti. Som rád, že vďaka nemu slovenský film konečne niekam speje, i keď ostáva ešte veľa toho zlepšiť. Za mňa 60%. ()

angel.CZ

No... Popravdě je to průměr. Na Slovensko dobrý, ale i tak má lepší (tedka nevím jak se jmenoval ten s tou mámou v domě, co byla zombie - asi nejlepší slovenský i český horor!!). Koukat se dalo, napětí tam bylo, ale prostě tomu tak nějak něco chybělo 😏 50% ()

Emjecko

Trhlina byla zřejmě natáčená stylem, "čím míň odchylek od knihy uděláme, tím lepší výsledek dostaneme". A dopadlo to obráceně. Snahou o téměř doslovný přepis film zbytečně trpí. Některé scény prostě na plátno nepřevedete, případně ne v koukatelné formě. Typicky zmíním myšlenky postav, vypravěčův komentář či poznámky spisovatele pod čarou. K odvyprávění celého příběhu jsou to však zásadní věci a vy je potřebujete buď nějak rozumně odprezentovat v audiovisuální podobě, nebo je nahradit něčím zcela jiným, inovativním, originálním..., např. jako v Ready Player One. Tvůrčímu týmu Trhliny se však buď nechtělo přemýšlet, nebo neměli dostatek času či prostoru. Výsledkem je výběr mezi nešťastně zvoleným způsobem prezentace nebo pro jistotu vůbec ničím. Nešťastně zvolený způsob je prohra pro všechny, vůbec nic budiž malou výhrou pro znalce předlohy. Načtené pasáže si můžou v průběhu promítání doplňovat do jednotlivých scén a alespoň si vytvořit iluzi, že je vše v pořádku. Není. Přesto musím říct, že se v české/slovenské tvorbě za poslední dobu jedná o jeden z lepších počinů. Těším se na den, kdy budou podobné filmy považovavné za opravdu špatné. ()

regentor

Značně nepovedený pokus o zajímavý film.Slovensko nabízí velké množství nevšedních míst, stejně jako různých legend a příběhů.Podstatně horší to je se zpracováním (podobně jako v Česku). Pokud by se tvůrci zaměřili pouze na dokumentární rovinu , možná by se dílo zdařilo lépe.Nudné vyobrazení postav zasazených do "sebe sama" kdy motivy hrdinů i jejich snaha něco "objasnit, nebo dokonce objevit..? jsou tak naivní, že se i žánrově nadšený divák musí tvářit , že nechápe co vlastně sleduje.Naprosto povrchně zpracovaný příběh ,přihlouplé dialogy a logické lapsy ve vyprávění dělají ze snímku selanku. Kdo k tomu na ČSFD přiřadil kategorii /horor je podstatně větší záhadou...Knižní předlohu jsem nečetl a tak nedokážu posoudit její zajímavost , nicméně tenhle film byl opravdu marný.Jako alternativa by se nabízel povídkový film nebo minisérie. Dalším dílem by mohl být příběh o "Měsíční jeskyni" kde mohli tvůrci rozpracovat SNP v propojení s tatranskou přírodou ,nebo lochnesku na Štrbském plese a o pokladu nacistů jako volné pokračování seriálu "Duhový luk". Jako bedekr po Slovensku by to mohlo mít i komerčně-turistický úspěch.Třeba někdy příště...v jiné dimenzi ,nebo tak nějak. ()

mac000

Není to špatné, ale opravdu tomu může pomoci delší metráž, tj. podoba televizní minisérie (snad bude vysílaná i v ČT) ()

Pitryx

Nu, co dodat. Nebýt hloupého začátku, který byl zbytečně zdlouhavý a přidal snímku minimálně čtvrt hodiny na stopáži, šel bych v hodnocení o dvacet procent výše. To vyprávění spisovateli bylo zcela zbytečné. Ovšem pokud pominu tento malý nedostatek, myslím, že se Slovákům podařilo natočit velmi dobrý horor. Nebo thriller. Má to napětí, má to zajímavé okamžiky, ale také občas místa, ve kterých jsem se ztratil. Ale to asi každý. Velká většina je pak jen na divákovi, aby si sám vysvětlil, co a jak. Jestli je to škoda, nebo ku prospěchu věci, je pro každého jednotlivce jiné. Já jsem četl o Tríbeči již kdysi dávno a samozřejmě i na webu Howadoor, který zatím dodnes existuje. Tedy ke dni mého hodnocení snímku. Líbí se mi, že mne snímek donutil celou věc zkoumat znova, ačkoli je moje parketa spíše výzkum UFO, nežli podivností nějaké krajiny. Ostatně, i trošku UFO se přímo ve filmu vyskytlo. Já dávám filmu 60 % a domnívám se, že to byl velmi dobrý počin. Sice smíchal dohromady fakta s fikcí, což já rád nemám, ale u filmu jsem se bavil, což je pro mne podstatné. ()

ESW

Běhání po lese nikdy nebylo min strašidelné a napínavé. Nemohl se režisér podívat alespon na jeden nizkonakladovej horor o bigfootovi? Treba? Aspon? A je to trhlina v case nebo ve scénáři? Protože sice pardón, ale takovou absurditu nenapíše ani sám život. A pritom jeden dobrej námět na tisis Jánošíků! ()

Rooseman

Kritiky hodně a chvály málo, přitom by si Trhlina zasloužila stejně od obojího. Nemůžu si pomoct, ale koncept funguje. Prostě jo. Dohromady tvoří solidní minutáž, i když s do očí bijícími slabšími místy. Některé pasáže jsou zbytečně složité, některé zase naprosto nereálné a některé příliš jednoduché, ale nepříjemný pocit budující scény (hlavně se světly) jsou mistrné. Bohužel koncept hrozně sráží některé osekané a nedovysvětlené (polopaticky) souvislosti, řada dialogů, které třeba autoři zamýšleli jinak, ale zůstávají při prvním sledování nelogické, a v úvodu nedobře vykreslené postavy. Na druhou stranu je druhá polovina filmu jízda, nenudí a dobře pracuje s vnímáním diváka. Koneckonců Trhlina je nakonec dost slušné dílo, leč s několika nedokonalostmi, které možná ty náročnější odradí. Což je ale škoda. ()

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží