Plážový povaleč

• Česko The Beach Bum (více)

Tak trochu jako kdyby se Big Lebowski bratrů Coenů posunul směrem ke Strachu a hnusu v Las Vegas Terryho Gilliama. Hlavní hrdina vypadá jako plážový povaleč, chová se jako plážový povaleč a ze všeho nejvíc to prostě a jednoduše je plážový povaleč, obejda a vagabund. Věčně je pod vlivem čehokoliv omamného, co je zrovna po ruce, a žije ve velkém stylu mimo jakákoliv popsatelná kritéria, životem projíždí podle pravidel vytvořených jen sobě na míru. Říká si Moondog. K tomu je ale básník a je až nechutně bohatý. Občas si na to dokonce vzpomene, stejně jako na to, že má dceru a ženu, která ho miluje a současně podvádí se slavným Snoop Doggem. Moondog se potácí a svoje neuvěřitelné eskapády vyvádí stejně tak na ulici jako na luxusních večírcích, až po jednom z nich narazí autem do stromu a musí na odvykačku. Jenže tam není žádná zábava a už vůbec tam nejsou drogy ani pořádný pití, proto raději uteče. Díky nehodě o všechno přišel, protloukat se po známých a po ulici mu ale vždycky slušelo. Je pořád v pohodě a přitom pořád něco píše. (Bontonfilm)

DJ_bart

"50 odstínů zeleně" aneb skvělá oslava bezstarostnosti a pohodářství, která je pomyslnou poctou/věnováním Harmony Korina všem stonerům – a v podstatě i jeho režijní fuck-off, poněvadž tenhle film má víc v piči než Matthew McConaughey v hlavní roli. Každopádně: jestliže současná kinematografie něco potřebuje, jsou to filmový manifestace o legalizaci konopí. A nejenže 'Beach Bum' tuhle manifestaci splňuje, ale zároveň jde o neobyčejně osvobozující a svobodomyslný dílko s parádní plejádou hereckých cameos (Snoop Dogg, Jonah Hill, Zac Efron, Martin Lawrence) a božím soundtrackem. Lepší podívanou na International cannabis day nehledejte. Stav zvýšenosti výhodou 💚 .... Jak jednou pravil Karl Marx: "I'm joining the war on drugs, on the side of drugs!" #4/20 ()

Cappuccino

Matthew McConaughey je boh a Isla Fisher veľká sympaťáčka. Čo ale z toho, keď takmer nič vo filme nedáva zmysel. Rozumiem, že cieľom The Beach Bum nebolo to, aby mal hlavu a pätu, ale bohužiaľ som sa vôbec nebavil. ()

pornogrind

Od Harmony Korina jsem teda čekal větší úlet. Né že bych se nějak extra nudil ale čekal jsem rozhodně šílenější jízdu. Samotná postava Moondoga mě taky zrovna dvakrát neočarovala. Možná mi v hlavě utkví pár povedených scén z cesty Moondogovým životem, ale k filmu se už víckrát vracet nejspíš nebudu. Slabší 3 hvězdy. ()

InJo

Californication: The Movie. McConaughey je nový král bohémů, Isla Fisher nová definice slova milf, Zac Efron předvádí dokonalou image, Martin Lawrence možná poprvé není ani trochu trapný a z 98 % slepý jamajský pilot s půlmetrovým špekem v ruce je největší pohodář ever. Film, který i nejtěžší životní ztráty dokáže podávat s lehkým úsměvem na tváři. A moralizovat nezačne ani tehdy, když už se to vyloženě nabízí. Šance na zkultovnění značná... 70 % ()

Anderton

Pre niektorých ľudí by sa The Beach Bum mohol stať celkom zásadným filmom. Myslím v zmysle prehodnotenia ich súčasných životných hodnôt a priorít. Nemám na mysli zrovna to, že začnú húliť a súložiť ostošesť plus nič zmysluplné nerobiť, len občas napíšu zopár riadkov, ale to, že možno nebudú brať všetko tak smrteľne vážne, dokonca ani svatbu svojho decka. No popravde mať Moondogovu povahu musí byť nesmierne šťastie a to paradoxne, či práve preto, že väčšine môže pripadať, že jeho život je neznesiteľný. Zápletky je tu dosť na drámu, thriller, akčný film a neviem čo ešte, Korine sa ale na to vysral a ponúkol to, čo ponúkol. Berte alebo nechajte byť. ()

silentname

Mám pocit, že tento film asi proste nebol pre mňa. Má to byť komédia? Neviem kedy som sa zasmial. No reálne mám pocit, že "The Beach Bum" je film, ktorý si ide svojou vlastnou cestou bez ohľadu na nejaký dej alebo reálny príbeh. V podstate to ide od jedného malého príbehu k ďalšiemu, od jednej k postave k ďalšej a koniec mi príde ako keby film reálne len zabil môj čas. Lebo aj tú jedinú líniu, ktorú by som mohol označiť ako nejaký dej nakoniec spracujú ako absolútne zbytočný príbeh. V podstate všetko čo sa deje má film absolútne na saláme. A možno to niekomu sedí, no ja medzi fanúšikov takýchto filmov nepatrím. Najmä ak mi nevedia dať niečo zaujímavé, čoho sa môžem chytiť. Čo hodnotím pozitívne? Matthew McConaughey si túto rolu užíva plnými dúškami a dáva tomu energiu. Isla Fisher a Stefania LaVie Owen sú tiež dobré. Dokonca mladá dáva filmu asi jeho najzaujímavejšie momentky. Snoop Dogg je tiež dobrý. Celkovo mám len pocit, že napríklad Martin Lawrence tu dokopy vôbec nemusel byť. Zac Efron je na tom podobne. Ako keby potrebovali byť vo filme len na chvíľku a ani neviem čo k tomu majú pridať. A dej je na tom podobne. Akosi mám pocit, že nikto nerieši fakt, že ušiel z liečenia. Nikto z rodiny nepodal na nikoho žalobu za traumatizujúcu skúsenosť ich detí. A mohol by som pokračovať. Proste toto sú veci, ktoré sú všetkým ukradnuté. Nebudem sa tváriť, že ma film potešil. Na začiatku mal svoje momentky, no ku koncu ma to už absolútne nedržalo. Ale všetci si vieme nájsť svoje. Za herecké výkony a fakt, že Matthew do toho dal všetko vyššie proste ísť nemôžem. Hodnotenie: C ()

Slarque

Harmony Korine zůstává svobodným tvůrcem, který se nenechává svazovat konvencemi, pročež je nazýván kontroverzním. Matthew McConaughey je od začátku do konce na plech, takže jsem se už ani nepozastavoval nad tím, když začal nosit dámské šaty. Není to žádná raketová věda, ale pocitová komedie o svobodě. Takže se stačí naladit na stejnou vlnu a bavit se. ()

Claw

Moondog je pořádný flákač… Věčně je pod vlivem čehokoliv omamného, co je zrovna po ruce, žije ve velkém stylu mimo jakákoliv popsatelná kritéria a životem projíždí podle pravidel vytvořených jen sobě na míru. Další Mattova dokonalá role, pro kterou se podle mě ani dvakrát nenadřel. "The Beach Bum" je plný šílených veselých postav, které vypadají, jako by vznikly na halucinogenním tripu. No, a to je vlastně hlavní téma filmu. Všichni hulí trávu a oslavují nadbytek. Exces je důležitým prvkem většiny filmů Harmonyho Korinea. Stejně jako ve "Spring Breakers" se zdá, že postavy žijí jen pro večírky, drogy a sex. V barevných obrazech s úžasnou kamerou Benoita Debieho prochází Moondog odyseou, při níž se snaží definovat vlastní smysl života. "The Beach Bum" je velmi poetický film. Jako esej promítá myšlenky a pocity hlavního hrdiny na plátno. Mezi řádky vtipných i groteskních dialogů a jednání postav se skrývá hluboký filozofický smysl. Zamýšlí se nad smyslem života a definuje jednoduchou odpověď na to, co je nejdůležitější, abychom se stali šťastnými a žili zcela svobodně. Když se Moondog válí na pláži, spí se spoustou krásných žen nebo pozve do svého domu skupinu bezdomovců, aby zničili nábytek, prožívá svou vlastní svobodu. Moondog je ztělesněním nejhlubších přání každého z nás. K čertu s pravidly vnucenými naší společností!! Je to rebel, který, jak říká jeho žena Minnie, "žije v jiné dimenzi". Moondog vypadá jako novodobý prorok, který se snaží šířit své poselství o svobodném bezstarostném životě, který je definován jeho literárním dílem, jež vydává. "The Beach Bum" je skutečný filmový trip a inteligentní pohled na absurditu života podtržený fantastickými herci (Jonah Hill, Snoop Dogg, Zac Efron, Martin Lawrence), krásnou kamerou a skvělým soundtrackem, který každou scénu promění v kouzelný nezapomenutelný okamžik. Něco z Moondoga a jeho životní filozofie ve mně hluboce rezonuje. "All rhyme no reason" /100% + FILM ROKU/ ()

Visáč

Hunter S. Korine uvádí Big Lebowského pro 21. století. McConaugheyho herecká exhibícia a potvrdenie jeho comic talentu. Korineho paradoxne najvyspelejší počin a druhý majstrštyk (po Kids). Jonah Hill a vyprášený Efron sú top. Bez tej poslednej scény by som sa pokojne zaobišiel, ale i tak je to takmer instantný kult. ()

Marze

Milý pozůstatek "dětí květin" si celých 95 minut filmového času věnuje naplno jediné činnosti, kterou uznává: vychutnává si život. Sladké nicnedělání se v nekonečné smyčce vyvine od podmanivosti k jednotvárnosti, nicméně proti monotónní hrozbě třímá silnou zbraň v hereckém sólistovi. Matthew McConaughey coby výstřední flákač se širokým srdcem a s bohémskou duší prostě natolik odzbrojuje, že ani asketický divák přesycený lineárním sledem každodenních radovánek nemůže kino opustit, protože se těší na další z ptákovin, do nichž se hrdina vrhá po hlavě s klukovsky nakažlivým nadšením.Jistá záludnost filmového zážitku spočívá v tom, že prakticky neobsahuje klasický příběh. Nic než nálada. A třebaže ústřední postavu zastihne nečekaná soukromá i existenční rána, přijme ji smířlivě a z nové situace mezi bezdomovci dokáže vybruslit i bez peněz, stále stejně pohodový na téže sebezničující vlně. Během barvité pouti se na veselého tuláka nabalují další bizarní figurky, v jejich rolích se vesměs atypicky vyřádili Snoop Dogg, Martin Lawrence či Zac Efron. Někdy pouze sdílejí básníkovu životní filozofii, jindy ji dovádějí až za hranu, třeba při přepadení invalidy pod heslem „I Kristus byl hříšník“ nebo během rodinné výpravy za delfíny, provázené žraločími ploutvemi s velmi černým humorem. Korinův nový, jen zdánlivě bohémský a radostný, při druhém pohledu však spíše melancholický a uondaný film opět rozpouští klišé. A pod povrchem toho nejstereotypnějšího vyobrazení umělce jako líného génia čekajícího na záchvaty inspirace se dotýká netriviálních témat. Harmony Korine také vždy dělil publikum. Pro jedny byl "feťák s kamerou". Pro jiné, třeba pro podobně nekompromisního režiséra Wernera Herzoga, který jeho dílo vyzdvihoval od samých začátků, skoro génius. The Beach Bum je ve světle Korinovy předchozí filmařské dráhy pozoruhodným pozastavením. Je to film o bloumání životem, jaké vzýval už básník Charles Baudelaire, ale také o potřebě nabrat dech. Z rozmanitých, místy až dětinských eskapád se skládá dílo, které se v podstatných momentech ptá: jak naložit s životem, jak najít sílu pokračovat dál? ()

Chrustyn

Věčně sjetý McCounaughey a jeho nepříliš zábavné protloukání všedními dny. Matthew je zábavný a jen díky němu se dá tenhle trip přežít. ()

marhoul

Film je jízda nesmírně zábavná, nikterak však přiblblá, jak by se, podle traileru, možná mohlo zdát. Matthew to dává levou zadní, evidentně si další parádní roli užil. Mě to bavilo taky celé, kvalitní režie, scénář a vydařený je i výběr hudby. Lepší čtverka. Viděno v kině, spokojených diváků bylo hojně. Plavba z Key Westu do Miami, "delfíni" a tráva na kolečku= zaděláno na kultovní scény. ()

Flego odpad!

Tento filmový výron nie je o slobode vyjadrovania, ani o párty. Je to nechutne zlý a zbytočný projekt. Nič nedá, nič nezoberie. ()

Othello

Obtěžovat Korineho Beach Buma s tím, že na rozdíl od Spring Breakers postrádá hranu je vlastně nepochopení celého filmu, protože on vlastně není ničím jiným než onou hranou. Do podobného prostředí zasazené SB sice kontrovaly všední nudou flustrované dospívající studentky s mefistofelovským a surreálným světem floridských rezortů a jejich gangů, nicméně proto, aby demonstrovaly podvědomou nevůli nahlédnout za oponu zdánlivě nekonečných parties krásných mladých lidí. V Beach Bum jsme již pouze za onou oponou a to bez jakéhokoli dovysvětlování pozic či pozadí všech zúčastněných. Sledovat spokojeně hodinu a půl tyto nezlomené hašišové filosofy je vlastně samostatným aktem odporu oproti většině současných hodnot, jež staví na zodpovědnosti a ohleduplnosti. Moondogova pozice nedotknutelného egoistického excentrika, jenž posledních dvacet let nešel rovně pak nabízí jednu z variant naprosté osobní svobody. A ta není ani tak postavená na drogách a chlastu, ale na naprosté symbióze se svým okolím, jehož jsou všechny ty nezdravé ingredience prostě inherentní součástí. To, že je Moondog zkrátka "jen" součástí svého prostředí vykresluje Korine opět svojí tekutou narací (navíc obvykle se zde neocitneme s novou scénou na jejím začátku, ale vpadneme tak nějak do jejího průběhu) a v rytmu protagonisty tak nějak náhodně plující kamerou s nízkou hloubkou ostrosti, do které postavy občas propadnou a občas se za ní schovají (inu Debie). Snad jen by tentokrát ty sympatie vůči protagonistovi nemusely být tak napřímo vyřčené a hudba, která polovinu času zní, jako když se kocour Tom plíží do lednice pro kus šunky, u mě též narazila na zeď nepochopení. ()

Drolin odpad!

Ve všech směrech horší Spring Breakers, kde Korine vsadil na vtipy o trávě a jednoduchou dějovou linku. Chybí kvalitní hudba, chybí nápaditější záběry Debieho, chybí přesah. Časté záběry na západ slunce a epizodní role Efrona, Dogga nebo Hilla to opravdu nezachrání. Korine má určitě na více. ()

ARI50

Drogy a chlast a sem tam nějaký mírný sex, povaleč a jeho život který nikam nevede. Celkem jednoduchá komedie bez špetku humoru a větší zábavy. Snoop podle mě zbytečně na scéně, jediný plus manželka kost aspoň pořádná, bohužel odešla na onen svět brzo. ()

luka4615

The Beach Bum je především krásně nasnímanou psychedelickou jízdou, která je ovšem ve své hlubší podstatě zoufale nudná a prázdná. Režisér Harmony Korine nám zde sice představuje barvité charaktery (Kapitán Wack!), které si svůj dekadentní styl života užívají, nicméně pár minut po projekci zjistíte, že na jednotlivé scény či hlášky pomalu ale jistě zapomínáte. Jediným pozitivem tedy ve finále zůstanou nádherné západy slunce a Matthew McConaughey zhulený jak paprika. Nic víc, nic míň. Škoda. „I mean, fuck, we're here to have a good time. I just wanna have a good time, until this shit's over, man. This life's gig a fucking rodeo and I'm gonna suck the nectar and fucking rawdog it till the wheels come off.“ ()

8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

15.07.2019