Nepříčetná

• USA Unsane (více)

Po traumatickém zážitku se stalkerem, ze kterého se ještě úplně nevzpamatovala, se Sawyer Valentini (Claire Foy – TV seriál The Crown) ocitá v psychiatrické léčebně. Jen chvíli po nástupu do přísně střeženého ústavu zachytí pohled místního zaměstnance, o kterém je přesvědčená, že patří muži, jenž ji pronásledoval. Ale byla to skutečnost, nebo pouhá iluze? (Bontonfilm)

juta

Dobrá ukázka, jak ze "zdravého" člověka udělat totálního blázna patřícího do blázince. Film dokáže vtáhnout do děje, ale co toto vtažení zpomaluje je neobvyklá kamera, která zobrazuje danou scénu. Díky tomu film působí trochu lacině, což je škoda. ()

Fiftis

Psychothriller Unsane je brilantne vybrúseným dielom vo všetkých smeroch. Nepríjemný pocit paranoje, ktorým trpí hlavná postava sa aj vďaka zvolenému spôsobu natáčania na mobilný telefón, ktorý výsledný obraz skresľuje podobne ako rybie oko, len viac zhmotňuje a prenáša na diváka. To, čo sa deje hlavnej hrdinke, sa tak veľmi sugestívne prenáša aj na diváka. Jej pocity, keď sa nedobrovoľne stane pacientkou, potom, čo ju jej konzultantka dostatočne neupozorní na to, že čo podpisuje, nie sú len formality, ale súhlas s nastúpením dobrovoľnej liečby, sa viac ako presvedčivo prenáša aj na diváka. A aj keď je nepríčetný príbehom neoriginálny, spôsobom spracovania je mimoriadne pôsobivý. Soderbergh vyťažil z minimálnych nákladov maximálny efekt. A ako je vidieť, poloha psychothrilleru mu sedí zo všetkých asi najlepšie. Nepríčetná je tak vo výsledku perfektný "malý" film, ktorým Soderbergh dokázal, že na vynikajúcu film stačí celkom málo, ale musí sa to vedieť. ()

Hunt

50% zajímavý experiment, jen to chtělo ještě více sestrihat, hlavně posledních 30 minut to je takové natahovane ()

Pepinec

Mám takový pocit, že než podruhé trpět u Nepříčetné bych si vybral jednu noc v té léčebně. Dochází mi, že horor ani thriller nevznikly od slova sranda, ale pobavit přece musí taky. A tady teda jediná moje zábava byla zkoušet, jestli dokážu očima vytlačit televizi až ven na zahradu. Hm, nedokážu. ()

Cappuccino

Neviem síce čo chcel týmto nízkorozpočtovým počinom natočeným za 10 dní oscarový Soderbergh povedať, ale vzhľadom na minimum prostriedkov vynaložených k natáčaniu išlo o solídnu jednohubku. Keby bolo Unsane debutovou snímkou nejakého amatérskeho režiséra, z úcty k prvotine dám dokonca hádam i hviezdu navyše. V prípade skúseného Soderbergha by ale divák čakal po pravde aj čosi viac. Scenár mi miestami prišiel ako písaný na kolene a hneď v niekoľkých situáciach logickosť vývoja skutočne kolísá. Atmosféru si ale film udržuje po celý čas na jednotku a Claire Foy je skvelá. ()

misterz

Ťažko sa mi k tomu vyjadruje. Natočené to bolo veľmi dobre, Soderbergh opäť raz dokázal prostredníctvom hlavnej postavy diváka vtiahnuť do deja, miestami až uhrančivo. Tiež chválim výber herečky, Claire Foy bola famózna. No ale tá dejová linka...nič moc. Pár lepších scén sa tu strieda s veľmi dlhými, nezáživnými pasážami, ktoré to pozitívne na filme z veľkej časti ubíjajú. Skrátka, nie je tu nič, čo by výraznejšie očarilo alebo na čo by divák ešte dlho spomínal. Priemer. 60/100 ()

Vančura

Výtečná věc, která mě hodně bavila (spíš thriller než horor - obecně nechápu, proč je na ČSFD jako horor označený pomalu každý druhý film, ačkoli s tímto žánrem nemá nic společného). Zpočátku jsem se k tomu stavěl trochu rezervovaně a přišlo mi to jako strašný psycho, který mi bylo skoro fyzicky nepříjemný sledovat (ta kafkovsky absurdní situace, kdy je nevinný člověk zčistajasna zavřený za zdmi nějakého ústavu, odkud se nemůže dostat, je asi moje nejhorší noční můra). Když jsem se v tom ale postupně konečně zorientoval a ten film naplno vyloží své karty, už mě to hodně bavilo, a někdy v poslední půlhodině mě už ten film naprosto dostal, a jeho závěr mě vyloženě nadchnul - napínavý děj končí přesně tak, jak bych si přál, aby končil. Claire Foy v hlavní roli je herecky velmi dobrá (jak mi byla nedávno protivná ve filmu První člověk, zde se mi hodně líbila), stejně tak ostatní herci nemají chybu, a když si z děje odmyslím některá ohraná klišé, nemám tomu v podstatě jinak co vytknout. Btw. že to bylo natočené na iPhone jsem se dočetl až zde po zhlédnutí filmu, sám bych to nepoznal, a nepřijde mi to nijak důležité. ()

Omnibus

"Pacienti - kluci, holky, po večerce šustí. Je mi líto, tahle blbost odpad! filmu spustí." Čtyři hvězdy za příběh, odpad! za tu SPOLEČNOU LOŽNICI mužů a žen. Reálné jen ve scifi nebo v blbém pornofilmu. Tak si to představme v barvách, po večerce. Na společném pokoji s ženami spinká i několik chlapů, zdravých samců (až na ty papíry na hlavu, samozřejmě), a vedle nich... mladá holka! Navíc odborným personálem odborně připravená k „použití“, čili přikurtovaná k posteli za ruce a nohy. Škoda téhle krávoviny, protože jinak byl film v pořádku. I úchyl stalker byl naprosto v pořádku (čili magor jak má být), a hrabiví doktoři, vesele farmařící na poli (ne)ztracených lidských duší, byli taky fajn a ze života. Oběť blbá jako troky, protože podepsala lejstra, aniž si přečetla aspoň nadpis, ergo v hlavě vymeteno a tudíž do ústavu vlastně patřila. Btw, to měla ještě kliku, že jí nedali k podpisu např. smlouvu na 7dní natáčení gangbang porna, by to bez čtení asi podškrábla taky. Ale pak už dobrý, pak se chovala v mezích logiky a vypolstrované místnosti. ()

InJo

Zkombinovat Přelet nad kukaččím hnízdem s paranoidním stalkerským psychothrillerem je dozajista hodně originální. A natočit to celé na iPhone je bezesporu výzva. Právě kvůli takovémuto svéráznému experimentování mám Soderbergha v oblibě. Kašle na sázky na jistotu (klidně by mohl natočit novou marvelovku, potterovku nebo Transformers a výsledek by určitě nebyl špatný), místo toho ale zkouší nové věci a usiluje o progres. Nepříčetná je dobře natočený a zahraný film, po celou dobu poutavý a napínavý. Hlubší diváckou stopu ale bohužel nezanechá, neboť skutečně zajímavý je právě jen svým osobitým, ambiciózním konceptem. Vše ostatní je "jen" velmi solidně odvedené řemeslo. 70 % ()

Anderton

Soderbergh sa opäť po Bubline (ale aj viacerých ďalších filmoch) vyjadruje k dnešnej spoločnosti prostredníctvom žánrového filmu (predtým detektívka, tentokrát triler). Scenár, ktorý by v iných rukách skončil ako čistokrvné, stokrát obohraté béčko, Steven ale nakrúca s výrazným artovým nádychom a bez potreby osloviť širšie vrstvy publika. Osamelosť, sebectvo, kariérizmus, sociálne médiá, ľahostajnosť, sexizmus, a v neposlednom rade aj ten zdravotný systém. Unsane môže byť ale pre priaznivcov trilerov sklamaním práve kvôli odťažitému spracovaniu, artoví snobi ho zase môžu odsúdiť kvôli predvídateľnej trilerovej schéme. Keď sa to ale skombinuje a natočí to Soderbergh svojim autorským štýlom, tak to na mňa funguje. ()

Socrates

K úplný dokonalosti mi pár věcí chybělo. Především to chtělo trochu krotit iracionální projevy Sawyer v tom blázinci. Takhle se prostě chytrá ženská, ač nepříčetná, nechová. Ale jinak mě Soderbergh po dlouhý době zase přesvědčil, abych mu dával víc šancí. A na to musí bejt hrdej. [90%] ()

Kudly4

Hodně nepříjemné psycho. Atmosféra je zde opravdu šílená. Natočeno na iPhone ? Klobouk dolů. Claire zahrála na výbornou, finále s černochem devastující. Doporučuji. ()

DwayneJohnson

Hodně příjemné překvapení s výbornou Claire Foy v hlavní roli. Pokud se mi snad s ní někdy nedej bože stalo, že mi do role neseděla, tak tohle není rozhodně ten případ. A Soderbergh opět ukázal, že je to režisér s velmi širokým záběrem. Jeho filmy možná nemusí sedět úplně každému, ale rozhodně jsou originální a velmi osobité. Tenhle řadím k jeho skoro nejlepším a musím říct, že mě z něho ještě teď trošku hučí hlavě. Maximální hodnocení zatím odkládám na neurčito a k psychiatrovi se po zhlédnutí tohoto filmu taky nechystám. Ani náhodou! ()

silentname

Vyzerá to ako "found footage" ale nie je nič také. "Unsane" ma nakoniec celkom chytilo, no nie som si úplne istý, či je tento film skutočne hororom. Myslím si skôr, že thriller je lepšie označenie. Stalkeri môžu byť ale skutočne desiví a tento film je toho dobrým dôkazom. Osobne si možno trošku myslím, že toto chceli nejako spracovať aj tvorcovia filmu "Last Girl Standing". Minimálne to, čo bolo na konci tohto filmu. A nebudem to tu rozoberať, lebo by išlo o spoiler. Každopádne mám pocit, že všetci hrajú svoje role veľmi dobre. Claire Foy je skvelá, Jay Pharoah je podľa mňa tiež vynikajúci. Vôbec mám pocit, že majú spolu aj všetky najlepšie scénky. Pozitívne. Joshua Leonard hrá svoju rolu absolútne desivo. Nikdy neviem čo sa mu odohráva v hlave, no jedno viem naisto. Viac by potreboval zavrieť na psychiatriu než naša hlavná hrdinka. Juno Temple je tu znova v role, kde je strašne otravná, no našťastie tu moc nie je. Každopádne tu má pár dobrých scénok. Niektoré momentky sú kamerou trošku nezvládnuté a občas ten štýl filmu nepasuje, no ako celok to dokážem prijať. Najmä keď v prvej časti filmu som najprv vôbec nevedel čo sa deje a prečo sa to deje. Potreboval som to trošku objasniť, no v momente ako som sa do toho dostal, začalo to byť zaujímavé. Ja som osobne s filmom spokojný. Neviem či by som sa k nemu vrátil, ale za jedno pozretie to stálo. To určite. Hodnotenie: B+ ()

Happens

Možná bych si více pohrál s deziluzí reality, kdy stalker chvílemi chybí, chvílemi se objevuje. Nicméně místy "amatérsky" působící kamera dodává příběhu jakési přiblížení až dokumentárního charakteru. Projekt na téma Stalking a zároveň nedobrovolné zavírání lidí do psychiatrických léčeben za účelem businessu se režisérovi podařil. ()

SeBig

Zajímavě natočené, místama zajímavé psycho, ale když to shrnu vše dohromady, tak je to jen další blbost, která nic převratného do filmového průmyslu nepřináší. ()

classic

Veľmi dobre nakrútený THRILLER na mobilný telefón v 4K rozlíšení, čím sa automaticky stáva inovačný, nový, neobvyklý, skrátka zaujímavý, a to všetko sa deje pod taktovkou taktiež všestranného režiséra Stevena Soderbergha, s chameleónsky zameranou britskou herečkou Claire Foy... Celý čas som bol vo veľkom napätí, čo sa bude zase diať, v súčastnosti, ak má jedinec dostatočný tvorivý potenciál, môže si aj On, Ona nakrútiť na svoj mobil film, a nepotrebuje k tomu mať i typickú kamerovú výbavu. Ozaj, bravúrne sprostredkovaná záležitosť z psychiatrickej liečebne, kde to teda nebol med lízať. Za mňa panuje mimoriadna spokojnosť. PS: „Objaví sa tu na pár sekúnd aj Matt Damon, a nie je sa tomu, čo čudovať, veď u SS bol často vítaným hosťom” . ()

Marze

Výlet do noční můry kliniky. Máme nepříjemný pocit paranoie díky způsobu natáčení na mobilní telefon, který zvětšuje obraz jako rybí oko. Toto téma psychothrileru jsme ale už mohli vidět stokrát. Vizuální úroveň snímku způsobuje, že se to zdá tak reálné! ()

Chrustyn

Nevím jestli jsem to někdy psal, ale čím méně je na první pohled Sodenberghův film výrazný, o to je ve výsledku lepší. "Nepříčetná" se prostě jen tak objevila, bez většího humbuku a je z toho pro mě jeden z nejzajímavějších filmů roku. Film neustále překvapuje a divák si nikdy není dopředu jistý co se bude dít. Herecké výkony jsou bez výjimek výborné a i když film ke konci sklouzne do hororové klasiky, pořád to nijak neuškodí výsledné kvalitě a opět to dokazuje, že Sodenbergh prostě umí diváka překvapit a že filmy točí, protože ho to baví, ne pro prachy. ()

Arsenal83

Kvalitný psychothriller a výborná Claire Foy, chýba tu len trochu viac prekvapenia. Psychopat je známy od začiatku, čo nie je až tak na škodu, len rozuzlenie bolo trochu pritiahnuté za vlasy. O horore tu nemôže byť reč, obraz naozaj nestojí za veľa, ale inak celkom pozerateľné. U hlavnej predstaviteľky kvitujem, že sa oslobodila z roly kráľovnej v nehistorickej fantasy o anglických príživníkoch (The Crown). ()

Soderbergh se vrací do akce

Soderbergh se vrací do akce

05.02.2018

Začnou se hollywoodské filmy točit na iPhone? V nejbližší době to samozřejmě nehrozí, Steven Soderbergh si ale myslí, že pomalu míříme právě tímhle směrem. Co udělal proto, aby tenhle trend nastolil?… (více)