Režisérský debut Woodyho Allena z roku 1969 zachycuje kriminální léta mladého Virgila Starkwella, kterého hraje sám Woody Allen. Přestože byl Virgil nadprůměrně inteligentní, a možná právě proto, připadal si zmatený a osamocený. V osmnácti se vykašlal na školu a vydal se na dráhu zločinu. Jeho sklon zpackat všechno, na co jen sáhnul, jej ale brzy dostal za mříže. Po propuštění potkal mladou a krásnou Louise, do které se zamiloval. Kvůli ní se také rozhodl změnit svůj život. Před tím se ale ještě naposledy pokusí vyloupit banku, což ho opět dostane do vězení. Dny se vlečou a Virgil se rozhodne vzít osud do svých rukou a utéct. Tentokrát se na něj usměje štěstí. Společně s Louise, která je těhotná, odjedou do jiného státu, kde konečně začnou žít normálně. Pronajmou si malý byt a Virgil si najde práci v kanceláři. Jednoho dne se ale objeví neodolatelná sekretářka slečna Blairová, která zjistí, že Virgil je hledaný zločinec a začne ho vydírat. Vrátí to Virgila zpátky do starých kolejí, nebo to tentokrát zvládne bez porušení zákona? (HBO Europe)

5150

řada originálních hlášek a gagů.. příjemná stopáž.. jenže stejnak mi tahle komedie dost těžce ubíhala..)) ()

adamo_znk

"Rodiče se za Virgila styděli a tak přišli na natáčení v přestrojení." Woody Allen jako lupič-smolař je alespoň pro mě jeho nejzábavnější role. První půlka filmu humorem kraluje, druhá už trochu ztrácí dech, ale při této nepřemrštělé stopáži se to dá lehce odpustit. ()

bloom

Seber prachy a zmiz není daleko od dokonalosti, přesto Woody natočil i lepší bláznivé komedie. Ovšem kdykoli si pustím bankovní scénu s "pislolí", hromadný útěk v řetězech a Virgilovi začátky s kulečníkem, vždycky se směju. Woody pracoval podobným stylem jako jeho vzory z němých grotesek a bratři Marxové. Totiž měl připraveno na jedno místo několik gagů a až natáčením se poznalo, který je ten pravý. V závěru chtěl nechat Virgila Starkwella opravdu zastřelit, ale nakonec sám uznal, že by se to do filmu nehodilo. Seber prachy a zmiz je totiž vlastně svým způsobem průměrná komedie své doby, které se dostalo uznání až díky pozdějším filmům svého tvůrce. ()

Cimr

Allena miluju a čekal jsem od něj hodně, ale tohle fakt ne! Neskutečně půvabná komedie, navíc s úžasnou hudbou (ten klavír!). Doporučuju všem příznivcům absurdních komedií. Tak mě napadá, že Allen hodně předběhl dobu, za první dokonale bláznivý slepenec bez hlubšího smyslu bývá považováno Připoujtejte se, prosím. Seber prachy a zmiz si s tím ovšem nezadá, vlastně si to nezadá s žádnou komedií, která mě napadá... ,,Zlodějina je dobré povolání, člověk hodně cestuje, poznává nové lidi..." ()

baribal

Vynikající prvotina woodyho allena. Oproti jeho novějším filmu se v tomto případě jedná o nebroušený diamant, který nemusí chvílemi připadat zas tak zábavný a některé humorné situace tak zábavné. Ale ta nebroušenost má své velké kouzlo. ()

Adman

Výborná komedie Woodyho Allena. Tohle je jeho první počin který režíroval a zárověň v něm i hrál hlavní postavu. Jedná se o parodii na gangsterky a krimifilmy takže se nezřídka zasmějeme. Je to točeno jakýmsi pseudodokumentem tak, že za film uplyne dlouhá řada let. ()

kobejn

Woody se zatím ještě učil, jak udělat komedii, tady mu to vychází tak napůl, na pár dobrých vtipů je tam plno vaty, jako celek je to dosti slabé. Ale jeho umění šlo pak strmě vzhůru, s každým dalším filmem byl lepší a lepší. Už Bánani jako celek fungoval o dost líp, pak Spáč a Láska a smrt, tam už to doved k dokonalosti. ()

sta

Woody Allen představuje fiktivní životopis ne příliš úspěšného zlodějíčka, za kterého se stydí i vlastní rodiče. Allenova vynalézavá režie podtrhuje kvality této neuvěřitelně vtipné komedie. Nemůžu si pomoct, ale myslím si, že se Clooney nechal dost ovlivnit tímto snímkem při svém režisérském debutu (Confession of a dangerous man). ()

GodComplex

Dalsi z mala kvalitnich Woodyho filmu, kde jeste vtipnost vitezila nad trapnosti s prekvapive velkym mnozstvim zabavnych scenek. Hodne slusny zacatek kariery, ktery je mnohem lepsi, nez jeho ocenovane, ci dokonce oscarove kraviny z pozdejsich let. Navic me prekvapilo, ze jakozto reziser se snad nejhorsim vkusem na zeny si zde dokazal vybrat peknou hlavni herecku. 7/10 ()

Pierre

Skvělé! Může mi to příjít možná tím, že jsem od Woodyho Allena ještě tolik filmů neviděl a nemohu jim být přesycen. Ale i tím, že tehdy mladý začínající filmař po rozpacích z natočení svých předchozích scénářů se konečně mohl pustit do svého vlastního ryze autorského filmu, věřil si, že může pobavit lidi, nebyl tehdy ještě snad ani zatížený žádnými skandály, rozporuplnými pověstmi...a myslím, že stvořil opravdu neskutečnou jízdu a vynikajcí autorský kousek. Zlodějské komedie byly v této době velmi populární a některé kousky jsem si z této oblasti velmi oblíbil již v minulosti. Woody přispěl do podžánru skvělým příběhem o životním ztroskotanci, naparosto neschopném zlodějíčkovi, jehož smůla a neschopnost jde mnohdy do naprosto netušených rozměru, ale obohatil ho i snoubením grotesky, dialogového humoru, hlašek. romantiky  a dorámcoval do skvělé formy fiktivního dokumentu (jako takřka předvoj Zeliga). Když jsem během jedné hlášky dostal na začátku obrovský výtlem, netušil jsem kolik těch výtlemů ještě během těch 80 minut bude, kolik mě čeká nápadů, invence a srandy. Já myslím, že tohle je vynikajcí kousek a jestli byl opravdu Woody Allen ve své době tahle zábavný, tak je jen škoda, že je jeho jméno dneska vláčeno onou nepříjemnými kauzou. Každopádně tohle? Super! P.S Dodatek březen 2022: Od Woodyho mám za sebou už zhruba dvacítku filmů z jeho počerné tvorby a další mě čekají. Mnoho z nich se mi hodně líbilo, ale tento jeho nadšený zapalený debut s možná trošku ušmudlanou filmařinou, o to větší nápaditosti a vtipnosti obsahovou, mi skoro až asociuje moje milované Richardovky a ta forma jednoduchého příběhu, na který se nalepují skeče s různou náladou se mi opravdu hodně líbí. Takže nakonec přidávám i do Topky. ()

Freemind

V rámci žánru - dokonalé. Podotknu, že tím žánrem je ztřeštěná, absurdní, místy až surrealistická komedie. Mé oblíbené Allenovo období. Mňam. ()

gogos

Spousta výborných a velice vtipných pasáží, plných povedených hlášek a obratů se občas střídá s lehce hluchými místy. Zajímavě pojatý koncept filmu alá "fiktivní dokument" Woodymu docela sedí, ale klasické ztřeštěné komedie mám radši. 4* za výborný nápad a perfektní pojetí! ()

PogoJoe

Dobrá komedie, kterou bohužel kazí spousta nepovedených nápadů. Film obsahuje velké množství gagů a vtípků, některé jsou opravdu geniální, dost jich je zdařilých a člověk se u nich alespoň pousměje, dost jich je ale naneštěstí přehnaných a trapných. Není to ještě ten Allen, kterého mám rád, je to divoké, nevyvážené a nezralé. Podobně jako Banáni. Nevím, jestli zvolený "dokumentární" styl filmu prospěl. Ale některé scény jsou fakt dokonalé a už jen díky nim stojí za to se na film kouknout. ()

Skip

Woody jako zlodějíček a posléze "super lupič" nemá chybu. Tenhle film je plný bláznivého situačního humoru, ale i slušných hlášek, jaké umí zplodit jen tenhle "magor" z New Yorku. ()

Aleee89

Kdybych v televizi vynechala Woodyho Allena, asi bych si to neodpustila, proto jsem se samozřejmě dívala. No nevyšvihne se to u mě k pomyslné špičce jeho filmů, kam zkrátka patří jiné, ale dobré to je, to se zase musí nechat. Woody skvěle baví a paroduje, i když na pozadí plytšího děje. Ale nudit se rozhodně nebudete a o tom tady ten film je. Těším se na další, protože Woody je prostě Woody. ()

Joe321

Výborná komedie, která odstartovala moje důkladnější zkoumání Allenovi tvorby. Woodyho smysl pro humor velmi blízký a mám na něm hlavně rád onen tragický tón a tady mi ještě hodně připomíná Pythony. Natočit tenhle příběh jako dokument byl skvělý nápad a nejlepší je na něm komentář vypravěče. K plnému hodnocení ale něco chybí. -"Food on a chain gang is scarce and not very nourishing. The men get one hot meal a day: a bowl of steam." ()

Martin741

pre taketo roly sa asi znamy neuroticky reziser Wudy Allen /zelig, Spac 1973/ narodil : vyborna komedia o bankovom lupicovi a jeho neuspechoch so zenami, v hudbe alebo hoci aj v kriminale. W. Allen dobre vie, ze obycajne dialogy prevladaju, to dodrzuje aj tento film, a vynimocne US styl humoru sa priblizil Europe, to je tiez pozitivum : 92 % ()

selviskhed

(Psychiatr k Virgilově psychickém stavu:) -"Všeobecně se má za to, že cello je falický symbol. Myslím hmatník. A ty partie v nižší části nástroje mají tvary vyloženě mateřské. A pokud přidáte ještě smyčec jde podle mě o sublimaci laskání těla. To domnělé svírání falu a laskání těla u něj vyvolalo podle mne značný konflikt už v šesti letech." Film trpí stejným nešvarem jako filmy, které podle Allenova scénáře točili jiní autoři. Má dost hluchých míst. Až v Banánech podle mě Woody Allen zjistil, které scény vynechat a jak do filmu nacpat pouze to nejlepší. Virgil je jedna z mála postav z Allenovy herecké filmografie, které jsem moc nefandil. Možná na můj vkus nebyl dostatečně převzdělaný. ()

tomtomtoma

Film Seber prachy a zmiz již znamená plnohodnotný režijní debut pro Woody Allena. Nedokázal se tu sice zcela vyvarovat slabostí a občasného pozdního odchodu z klaunského opojení svého vlastního smíchu, přesto klady převažují. Film Seber prachy a zmiz je komedií, parodií a groteskou, upoutá polodokumentárním formátem, nihilismem i tím nadnesením svého židovství (otázkou je, nakolik je to srozumitelné pro širší publikum, ale pravidelně se k tomu ve své tvorbě vracel). Woody Allen byl a stále je především klaunem a jeho tklivému výrazu ve tváři groteska sluší. Promptně okusovaná gangsterka je bezprostředně podávána k lehkému osvěžení, energie je nakažlivá a rozesmává. Hvězdou nekontrolovatelného koloběhu bankovních loupeží, útěků z vězení a hledání manželské harmonie je Virgil Starkwell (dobrý Woody Allen, jako malý klučík Mitchell Tunick), životní smolař, jehož osobnost vytvarovalo prostředí všeobecné nedůvěry, ale také zlomyslnosti. Krádeže jsou existenční nutností, útěky jsou zkoumáním osobní svobody. Hlavní ženskou postavou je Louise (pozoruhodná Janet Margolin), pradlena a Virgilova životní láska. Manželství je připravena přinést oběti, přesto se nestálá, neutěšená finanční situace rodiny nakonec stává výčitkou. Z dalších rolí: z nezměrné hanby synova zločinného života namaskovaní rodičové Virgila (Henry Leff a Ethel Sokolow), pozornost a něžnosti vydíráním vynucující si slečna Blair (Jacquelyn Hyde), již bývalý vězeňský psychiatr Julius Epstein (Dan Frazer), utíkajícími trestanci z pracovního tábora navštívená stařenka na venkově (Grace Bauer), na tu bankovní loupež dohlížející režisér Fritz (Marcel Hillaire), či drsnou tvář si pěstující velitel pracovního tábora (James Anderson), a nesmí se zapomenout ani na doprovod komentátorova hlasu (Jackson Beck). Seber prachy a zmiz je opojením klaunstvím a groteskou. Woody Allen se svým nihilistickým zlehčením vyrazil do světa a oslavil tím svůj první úspěch. Svěží pobavení, notně vylepšující náladu! ()

C0r0ner

Taktak tři hvězdičky. Úvodních deset minut bylo pětihvězdičkových, pak se sem tam objevil nějaký dobrý fór, ale jako celek je to takový klasický Allen. Nuda a děj aby člověk pohledal. Škoda, protože ten začátek byl fakt parádní. 50% ()