Temná tvář Brooklynu

• USA Motherless Brooklyn (více)

New York, rok 1950. Osamělý soukromý detektiv (Edward Norton) se snaží vyřešit vraždu svého mentora a jediného přítele (Bruce Willis). (Magic Box)

vegetol.mp

Vcelku poctivá žánrová práce, nicméně k dokonalosti to má daleko. K tomu, aby to bylo opravdu výjimečný tomu něco ještě trochu chybělo. Po scenáristický stránce slušný, ale zápletka není ničím nová a pododných rozuzlení už jsem viděl desítky. Navíc čachry s pozemky a špatný rasový původ jsou v tomhle žánru už provařený klišé. Zamrzí i spíš televizní vizuál, kterýmu chybí atmosféričtější kamera. Naopak potěší nejednoznačný záporák Aleca Baldwina, který má vlastně ve většině věcí pravdu. Celkově ale není proč si stěžovat. ()

Eldrick

Edward Norton si chtěl za každou cenu natočit svou brooklynskou verzi CHINATOWN. Výsledkem je sice sympatická, ale zároveň úsměvná snaha, která díky fádní kameře vypadá jak televizní inscenace. Ani vteřinu nevěříte dobovýmu ukotvení, protože to celý vypadá strašně fake. A to nemluvim o jeho účesu, jenž jako by vypadl ze současnosti. Herecky si Ed nemohl odpustit citaci své vlastní postavy z THE PRIMAL FEAR, což už je trošku ohraná písnička, kterou jsme u něj již viděli (THE SCORE). Dějově to nevtáhne už vůbec a celý film vyšumí do ztracena, jakmile skončí. ()

M.i.k.e

na jednu stranu to není to úplně pravé ořechové,ovšem na druhou stranu to má v sobě určité kouzlo,které dokáže udržet diváka v pozornosti skoro dvě a půl hodiny a to není zrovna málo.Norton - režisér/scénarista dokáže slušně pracovat s atmosférou padesátých let a hlavně dokáže velmi solidně pracovat s příběhem a dávkováním informací (což je vlastně jedna z věcí,díky které u toho divák vydrží).Norton - herec pak odvádí přesný výkon.Sice mi zkraje jeho "hrdina" s Tourretem přišel trochu prvoplánový,ale nakonec jsem si na něj víc než zvykl.Rozhodně pak oceňuji i malou roli Bruce Willise.Bylo fajn ho konečně vidět v něčem normálním,aniž by z toho měl člověk pocit,že to dělá jen proto aby měl na složenky...70% ()

Figu

Libová Nortonova detektivka, která má skvěle vykreslený postavy a v nich kvalitní vostřílený herce! Díky první a zároveň poslední Brucově desetiminutovce (kdy ze sebe za mě po Přání smrti a Skleněným opět vytáhl trochu toho top herectví) se nastartuje celý velký Edwardovo vyšetřování! Vlastně celej film o případu Franka, bez Franka. Norton jak ho známe, opět parádní výkon, při kterým nám jako bonus, předhazuje ještě k jeho dokonalitě občas nějakej ten tik a záchvat. Vyzdvihnu ještě roli Baldwina, ten se s tím taktéž popasoval luxusně! Spokojenost! Jestli má divák zrovna chuť na temnou kriminálku obohacenou o nádech Ameriky z padesátek, šup do toho. 70% ()

Martin741

O Edovi Nortonovi je zname, ze sa mu roku 2000 podaril perfektny film - a to je paradoxne ta najhorsia vec, co sa mu mohla stat. Ma komplikovanu povahu, to ma asi spolocne s istym Dastinom Hoffmanom, lenze Hoffman tiez nieco tocil a ten film nemal uspech .. potom ho to preslo. Od uspechu svojho filmu z roku 2000 rad keca reziserom do remesla a je neznesitelny na place- pocitil to i Inarritu pri Birdmanovi. Reziseri ho len neradi obsadzuju, roky plynu, Norton mal uz 50 a ma hovno na konte.Tu je za kamerou aj pred kamerou, pred kamerou ma recovu vadu, a dost to dalo zabrat .. zvykol som si. Potom ale na mna vybafla len nudna a hodne, hodne predvidatelna detektivka, Norton sa za detektiva proste nehodi. V kinach to komplet zhorelo - a Nortonovo trapenie sa pokracuje : 50 % ()

bourec

Příběhově fakt klasa,stejně tak herecky.Film mi neskutečně utekl,což při stočtyřiceti minutový stopáži nezvládne moc podobnejch film.Povedený.70%. ()

Topco

Edward "IF!" Norton našťastie nepôsobí tak rušivo ako (ho nastrihali) v traileri. Sekundujúci herci (Dafoe, Baldwin, Willis) však mali rozhodne väčší potenciál ako len epizódne vstupy. Navyše, príbeh - jeho tempo, téma, pointy a zvraty - zaostáva za technickou stránkou. Z tej musíme vyzdvihnúť: "správne lenivý" a melancholický džezový soundtrack, dobové kostýmy, peknú retro výpravu s atmosférou NY 50´s aj prácu kamery (premyslenú mizanscénu, príležitostný subjektívny pohľad). Záverom tu tak máme peknú retro-noirovú atmošku, príbehovo a herecky však nevyužitý potenciál. 3,5* ()

C0r0ner

Lehce překombinované, lehce přepostavované a lehce předlouhé. To je ovšem tak všechno, co se týče záporů. Jinak se jedná o zajímavý moderní noir zasazený do padesátých s bezva detektivem s Tourettem, jedním milým oligarchou a městem na odpis. 70% ()

Kempe

Nebýt skvělého výkonu Nortona, asi bych to v půlce vypnul… ale právě Edward udělal tuhle klasickou detektivku svým způsobem zajímavou. Bujná stopáž díky němu tedy není na obtíž. Takže pokud máte rádi pořádné luštění tajenky v režii chlápka s tiky, tak se do toho určitě pusťte. Snímek sledován po půlnoci a dokázal si udržet mou unavenou pozornost velice dobře. Navíc hezky odráží odvrácenou stranu společnosti minulého století. ()

PavelVanekArt

Celý to potahal vynikající Norton s tourettovým syndromem. Jinak to extra nějak nebavilo, záživný to bylo tolik, že jsem do konce neměl moc tušení vo co kráčí. 3* a.k.a 50% ()

Martrix

Filmy si sice vybírám podle určitého klíče, ale čas a pořadí v jakém je vidím, je náhodné. Přesto se nezřídka stane, že se v krátkém období objeví dva, které mají ledasco společného. Tím druhým filmem je Amsterodam. Srovnání se nabízí hned několik. Jde o autorské a vypiplané projekty, jejichž témata se týkají americké historie...která pro mnohé diváky nemusí být tak úplně zajímavá. Jde o filmy s nákladnou produkcí ve kterých se sešlo až překvapující množství hereckých hvězd. A ty předvádí vysoce nadstandardní výkony...nejde tedy jen o využití jejich starpower pro marketing. U obou snímků jsem měl pocit, že tvůrci mají jasnou vizi a nenechají si do ní mluvit...i za cenu, že se okruh spokojených diváků zúží o netrpělivé bumbácfily, vyprávějí svůj příběh pozvolna a nenechávají se bobtnající minutáží zneklidnit. Nejspíš i proto jsou nejen na CSFD, oba filmy podhodnoceny a z hlediska tržeb jde o propadáky. Dokonce je tady i vzdálená podobnost ohledně obsahu...oba filmy pojednávají o jakémsi vyšetřování vražd, které vedou k nekalostem ve vyšších kruzích. A spíše náhodným pojítkem je i hudební skladatel Daniel Pemberton...hudební složka obou filmů je velmi důležitá. Nicméně Norton je pro mě o dost lepším režisérem, než David O. Russell. Některé kompozice byly jako vystřižené z grafického románu a opravdu moc pěkně se na to dívalo. Zmiňované hudební pasáže nejspíš diváky rozdělí, protože ne každý zvládne takovou porci jazzu...nutno říct, že vynikajícího jazzu, který k tomuto typu filmů neodmyslitelně patří. Stejně tak k tomuto subžánru patří hlas hlavního hrdiny komentující některé události, krásná žena, velkoměsto padesátých let, noční bary...prostě je to noir detektivka v kabátku, který vypadá opravdu skvěle. Přidanou hodnotu nad rámec žánru je postava detektiva L., kterého si střihl Norton. Umím si představit, že právě možnost zahrát si chytré očko s mírným Tourettovým syndromem, stála za jeho úsilím knihu zadaptovat. A samozřejmě to zvládl bravurně. Stejně jako v Amsterodamu, i tady ten herecký koncert pomáhá překlenout pasáže, kdy děj trochu vázne. Ale není jich vůbec moc. I když dynamika úvodních minut ustoupí až jazzovému zvolnění, pořád je to audiovizuálně podmanivé a o nudění se, v mém případě není řeč. V mnoha noir kriminálkách se stane, že vyšetřování trochu ustoupí atmosféře a stylizace má navrch před vyprávěním, ale tady se to v druhé polovině rozplizlo trochu víc a potíž vidím i v tom, že mě osobně nijak zvlášť tématika výstavby v New Yorku padesátých let nebere. To je ovšem jediná hvězduodebírající výtka, kterou k filmu mám. Jinak je to filmařský klenůtek. ()

dr.fish

Ten film má aspiraci na nejvyšší hodnocení. Všechny komponenty jsou v něm perfektní, asi jako když si kočička s pejskem pekli dort. Norton si svoji roli vychutnal na 150% a atmosféra je úplně parádní. Jenže ta hra na pravdu je přeci jen tak nějak zbytečně překombinovaná, anebo že by ta zápletka nebyla vůbec zajímavá? Fakt nevím, chybí mi výraznější tah na bránu, jenom trochu výraznější osnova příběhu. Na konci jsem byl spíš zklamaný, přestože jde o výtečný film. 80% ()

angel74

„Pěkné je sílu obra míti... Však tyran je, kdo ji jak obr užívá.” - Edward Norton divákům naservíroval poctivou retro detektivku, jakých se v dnešním Hollywoodu už moc netočí. K tomu ještě ztvárnil naprosto jedinečným způsobem chlapíka trpícího Touretteovým syndromem. Klobouk dolů před ním. Těch obrů tady však bylo víc, nicméně ústřední myšlence se nejvýstižněji přiblížil mocipán, kterého si s evidentní chutí střihl Alec Baldwin. Bez povšimnutí samozřejmě nelze nechat ani stylovou jazzovou hudbu, jež dodává filmu šmrnc a skvěle vystihuje atmosféru doby. (80%) ()

Radiq

Abych řekl pravdu, Edward Norton mě moc neuchvátil. Myslím, že má ještě co dohánět, aby si mohl sednout na režisérskou židli a zároveň dobře hrát, jak to dělá třeba Clint Eastwood. Tourettův syndrom tady nemá vůbec žádný význam, jen aby udělal tu postavu něčím zajímavou. Já vím, že tato nemoc je asi strašně otravná, ale ta postava je pak tím pádem taky otravná a nevidím důvod, proč nám ji naservírovali zrovna takhle. Samotný děj je taky rychle zapomenutelný (za týden nebudu vědět, o čem přesně to vlastně bylo) a hlavně se to hned od Willisovy schůzky na začátku celé nějak strašně moc zběsile hrne dopředu. Ne tím dobrým způsobem, ale tak nějak rozporuplně. Ta zápletka mě nebere, už aby byl konec. Norton je tam vlastně jediná postava, co má nějaký vývoj, ostatní jen tak přicmrndávají, a to včetně Willema Dafoea i Aleca Baldwina. Většinou si u filmů nevšímám hudby, ale tady jsem si všiml a to není dobré znamení - tak nějak mi vadila. Jestli to mělo mít nějaký noirový nádech, tak nemělo. Oceňuji snad jen pár scén a dobovou atmosféru. Převládá ale pocit, že tohle není film pro mě. ()

Cedr

Neo-noir detektivka s postiženým detektivem zní jako vskutku praštěný gimmick, nicméně ono to díky Nortonovi funguje. Že šlo o jeho passion project je znát. Předvídatelný scénář na zadek nikoho neposadí, ale... ono to prostě nějak funguje. Fajnové obsazení. 9/10 ()

jedna_vrana

If.... Začnime faktami, ktoré by divák mohol oceniť. Príbeh posadený sympaticky do päťdesiatych rokov s dobrou atmosférou. Edward režíroval, aj sa obsadil, aj uveriteľne stvárnil obsendantne - kompulzívnu poruchu (občas mohol trochu ubrať a občas naopak pridať). Už len kvôli tým "hláškam", ktoré tvorí poškodený mozog, sa oplatilo. Porucha, ktorej nerozumiem a ani nechcem rozumieť. Obsadil hercov, ktorí potešili - Bruce Willis, Willem Dafoe, Alec Baldwin a hlavne - aj keď v sekundárnych úlohách - Michael Kenneth Williams a Gugu Mbatha-Raw. Nemala som čo vyčítať prostrediu a autentickej hudbe. Príbeh, ktorý trochu ťažšie chytáte za koniec, ale nakoniec sa na oblohe vyjasní. Čo vlastne tomuto dielu chýbalo? Dokonalosť. Ten pocit v podvedomí, že to nemuselo byť tak rozťahané, technicky lepšie zvládnuté. Jednoducho chýbala nejaká maličkosť, aby som si povedala, že to bol dokonalý žáner noir detektívky. ()

Johnny.ARN

Nejak od začiatku ma ten príbeh nezaujímal. S pribúdajúci časom a postupom vyšetrovania, ktorý to zamotával ešte viac, paradoxne, sa ten pocit iba prehlboval. Herecky je to skvelé, kostýmy a výprava tiež. Je to však tak komplikované, spletité a nepriehľadné, že to otravuje a nudí. Ešte tie jazzové pasáže do toho a cigánske vyplakávania. Náročný film na jedno pozretie. Druhý krát ani omylom. 3 z 5 ()

Sfinkter

Nejednoduchý snímek, ve kterém si Norton vyhrál s dobovými detaily. Samotná jeho postava je poměrně vtipná a příběh filmu působí jako mysteriózní krimi s několika hereckými esy. Ubral bych na délce některých dialogů, ale celkově spokojenost. ()

ivan bohatyr

Musím říct že pořádně nevím o čem to bylo a jak vlastně to skončilo. Obecně tato dramata moc nemusím, trvá to 3hod a pořádně se tam nic neděje, hodně nezáživné. ()