Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

StanislachKo

Jeden z tých nenápadných filmov, ktoré som dokázal zhltnúť na šupu s dohľadnou túžbou po repríze. Tak dokonale vybalancovaný film na hrane "hahaha" a "au" som doposiaľ asi nevidel. DeNiro žiaril stareckým klobúkom a argumentmi, ale Hoffman žiaril celý. Kým som si to pustil (a celé to zožral aj s navijákom do trpkého konca) som bol číra skepsa. Ale teraz sa nedá inak ako zhodnotiť, že toto bol jeden z prípadov, pri ktorom si naplno uvedomujem ako sa niekedy neskutočne rád mýlim. A samotný fakt, že to hollywood odklepol štýlom "nech sa točí" znamená pre mňa a moju predstavu o demokracii ďaleko viac ako hocčo, čo nna mňa chŕli telka. Alebo politické diskusie..... ()

SeanLSD

Rok 1997 bol pre Dustina Hoffmana v znamení filmov o mediálnej manipulácií. Na rozdiel od MESTA ŠIALENCOV, ktoré hovorí o prekrúcaní reality, vo VRTIEŤ PSOM je témou mystifikácia, a to hneď kolosálna. Popri tom, ako sa dobre bavíte, vám pomaly dochádza, že takto nejako sa to možno / zrejme / určite robí aj v skutočnosti. ()

andrii

Navrtáme podvědomí, chytlavým scénářem veřejné mínění. My, loutkáři - lháři. Lišáci v oblecích, aby neschytal stětí hlavy, za své chování. Nejvyšší. Vedeme chytrou preparaci pravdy. Separací původní aféry, propagaci klamu. Soumrakem "přelakujeme" mrak mravu. ()

hans500

Barry Levinson natočil skvělý film. Perfektně ho zrežíroval a ještě do něj obsadil ty nejlepší možné herce. Dustin Hoffman si svojí roli vyloženě užil a podal další ze svých nezapomenutelných výkonů, a totéž by se dalo říct i o Robertu De Nirovi. Na obsazení si dal Levinson vůbec záležet a to i do nejmenších rolí (Anne Heche, Denis Leary, Kirsten Dunst, Woody Harrelson, James Belushi). Naví má film i vynikající scénář a velice povedenou kameru a střih. Plné hodnocení tomuto filmu uteklo jen o vlásek. Dvě oscarové nominace (pro Dustina a za scénář) naprosto zasloužené. Za 4,5*. ()

chelseaman22

Dustina mám rád. Ale ne v roli klauna s gay outfitem. Rovněž Robert de Niro není ve své kůži, pro podobné role se vážně nenarodil. Scénář je ovšem skvělý. Svěží bríza v kombinaci s krátkou metráží je pro diváka ideální. O komické prvky na úrovni není nouze. 76% ()

HonzaBez

"Dneska je možná všechno..." V době svého vzniku, tj. v době, kdy "co je v televizi, to je pravda", to možná mohla být pecka a mohlo to být i docela vtipné. Ale v dnešní době, kdy se fakenews vyrábí jako na běžícím pásu a kdy se nad skutečnými zvěrstvy (viz masakr civilistů v ukrajinské Buči) dá lehce mávnout rukou, jako že je to celé bylo jen nahrané, mi tento film moc vtipný nepřišel. Jako hlavní dějová zápletka ještě vcelku v pohodě, ale některé scény (viz jak se natáčí ty songy) mi přišly už docela nudné. Takže za mě jen slabý průměr. ()

JimmyII

Geniální a kultivovaná satira Barryho Levinsona nenechá nit suchou na politice, jejím zákulisí, filmovém průmyslu, Albánii a Jimu Belushim. V hlavní roli výborný Dustin Hoffman, ve vedlejší roli úchylný Woody Harrelson. ()

baruss

Na každom výmysle trochu pravdy. A to ešte tvorcovia nemohli ani tušiť, aké divadielko uvidíme 11.09.2001. PS: Konečne som pochopil, čo robí taký producent : )) ()

Belbo

Snad až kulltovní podání manipulace veřejnými prostředky.Skvěly scénář, skvělí představitelé a skvělé barety z gepardí kůže. Válka není! Je, bylo to v televizi. ()

Jizni Tlapa

Vrtěti psem je komedie/satira s hvězdným obsazením v hlavních i vedlějších rolích (W.Harrelson), která letí v neskutečně rychlém tempu. V tempu, řekl bych až škodlivě rychlém. D.Hoffman a R.De Niro jsou perfektní, a však díky táhlým dialogům, rychle se měnícímu ději, se může stát , že se prostě sem tam na chvíli ztratíte. Skvěle vykreslená sílá médií a faktu, že když to vidíte v TV nebo čtete v novinách, je to vždycky pravda! A jestli je to skutečně tak? Koho to zajímá, hlavně, že se na tom dělá..-) ()

A.L.E.S.

Tady jde vidět, čím nás krmí politici. Naštěstí je naše politika tak zkažená, že jim nevěřím ani slovo. Od tvůrců filmu mi přijde, že jsme nejspíš hodně naivní. Ale pravdou je, že mít IQ o 50 bodů nižší, asi bych tomu uvěřil. Nicméně podání tématu je dobré, ne nejlepší, ale dobré, stejně jako tři hlavní postavy. Čekal jsem, že se film bude odvíjet trochu jinak, ale prezident, o kterém se tam hodně mluví, je na obrazovce vidět dohromady jen pár minut. Ale všichni víme, že republiku nevede prezident, ale jeho vlivné okolí. ()

Chasm

Skvělý, zajímavý námět... Ale je to komedie, a je asi jasný, že až takhle to nefunguje (i když v Americe, kdo ví?)... ()

Raven0

Rozhodně podařená a velmi vtipná satira stojící na skvělých hercích a vypilovaných dialozích. Amerika může vše, i vést neexistující válku :-) ()

Tomasso001

Parodie na americký systém a mediální sílu. Po roce 97 se stalo hodně věcí, kdy jsem si na tenhle kousek vzpoměl a in memoriam teď dávám lepší hodnocení, než bych dal tenkrát. K tomu ještě to obsazení a není co dodat ()

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche