„Marečku, podejte mi pero!“

• angličtina Marecek, Pass Me the Pen!
TV spot
Československo, 1976, 96 min (Alternativní 91 min)

Kamera:

Jiří Macák

Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, František Kovářík, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer (více)

Jiří Kroupa, mistr v továrně na zemědělské stroje, je závodní radou donucen zasednout do lavice večerní průmyslovky. Potřebuje si totiž zvýšit kvalifikaci, aby mohl zůstat ve funkci i po chystané modernizaci podniku. S ním do lavic usedá pestrá směsice studentů - šplhoun Hujer, koketní paní Týfová, třídní rošťáci Tuček a Šlajs, zmatkář Plha nebo věčný ospalec Dudek. Zkrátka chybí jen Hliník, který se odstěhoval do Humpolce. Přestože jsou to vesměs lidé středního věku, znovu se mění ve školáky. Opisují, žalují, zdržují vyučování a na zvonění čekají jako na vysvobození. Lžou, že nedostali domácí úkol, tropí si žerty ze sebe i z učitelů. Stejně osobitými postavičkami jako žáci jsou i jejich učitelé, mezi nimiž vyniká svérázný chemikář, češtinář Hrbolek nebo třídní Janda, který si musí během školního roku se svými odrostlými žáky vytrpět řadu obtíží, jako třeba nečekané třídní schůzky s hojnou účastí, zejména rodiny Hujerovy. (TV Nova)

FFilipCZ

Nebudu zde sáhodlouze popisovat jak velký klenot české kinematografie tento film je. Že hlášky jsou vtipné a aktuální i po téměř 40 letech. Shrnu to jen jedním krásným povzdechem, který jsme sborově prohlásili při závěrečných titulcích: "TO UŽ JE KONEC?!" Tohle se mi opravdu ještě u žádného filmu nestalo. Že bych ještě nechtěl konec a bylo mi líto, že film již končí. BRAVO! ()

Adasin

Nejsem kdovíjaká fanynka českých filmů, ale tuhle komedii můžu vidět kdykoliv znova, a to hlavně díky dobře napsaným a zahraným postavám a legendárním hláškám. 9/10 ()

Johanka

Skvělá komedie Oldřicha Lipského. Viděla jsem ji už mnohokrát a přesto mi nezevšedněla. Kdo ji důvěrně zná, jistě se pokaždé těší na klasické hlášky ( „ já nejsem Mareček, já jsem Tuček“ nebo „ dovolil jsem si švestičky z mojí zahrádky“ ) a mnoho jiných. ()

fannah

Můj další moc oblíbený film, zase originální. Hlášky a scénky z tohoto snímku se zapsaly do historie a Oldřich Lipský patří k nejkvalitnějším českým tvůrcům. ()

LINKIN

Klasika je sice klasika, ale stále to nedělá z průměrného filmu nějaký vyjjímečný. Možná že tuhle komedii docením až budu starší, ale dnes mi spousta vtipů nic moc neříká. Dokážu ocenit skvělé herecké výkony prakticky od všech zúčastněných (Václav Lohinský v mých očích vystoupal o malino výše než ostatní), ale jako rub a líc si zde vybrala svou slabší hereckou chvilku Iva Janžurová. Duo Svěrák-Smolajk zde snad jedinkrát ve své kariéře obstáli více na poli hereckém než scénaristickém. Jejich tvorbu mám velmi rád a o to více v mých očích propadá tenhle počin, jenž všichni označují za klasiku. Možná je to předsudek, ale prostě ne, nelíbilo... ()

NinonL

Výborná komedie o tom, jak těžké to mají staří pardálové, když si chtějí doplnit nezbytné vzdělání. Těm skutečným opravdu nezávidím. ()

zdepapepa

Dýchá z toho určitá vždypravdivost a nadčasovost školních lavic, která je tam hlavně díky lidské povaze (ať už to jsou žáci, žákyně, učitelé nebo třeba příbuzní), která naštěstí je stále stejná. Situační komedie, ke které by mělo vzhlížet mnoho cizokrajných filmů. Jedinečný casting už jen dobarvuje dnes již ikonické role všech zúčastněných v nezapomenutelných rolích. Nikdy jsem ale nepřišel na chuť některým hláškám a zvláštnímu konci. Díky bohu, že tuhle veselou zápletku lidi dotáhli do kompletního filmu. Skvělá komedie? Ano. Národní dědictví? Ano. Skvělé i poněkolikáté? Ano. Plný počet hvězd? Možná časem. ()

Adman

Težko lze tvořit komentář, hodný tohoto filmu... nechci se opakovat no.., ale je to prostě "klasika všech klasik"... :) Mohl bych se na něj dívat asi stále do kola. Stále do kola, to asi né, ale jistě ti kteří to viděli tak ví co tím myslím..., no ta ti co to neviděli tedy máte co dělat. ()

elizabeth_ba

"Laudo, laudare, laudavi, laudatum." A tak nejen já, ale "i skladník ve šroubárně si může přečíst Vergilia v originále". A může se stát, že budeme mít problém se strouháním hliníkových prototypových forem, když "Hliník se odstěhoval do Humpolce!" ()

MikO_NR_1909

Jediné, čo ma trocha trápi je, že sa neviem úplne uvoľniť a skrátka aj napriek mnohým hláškam sa nedokážem permanentne smiať. Uznávam komediálne české klenoty, ale neradím ich do TOP rebríčkov. Sú to také zlaté, úsmevné filmíky :) ()

Orlau32

Kolikrát jsem to viděla ? Ani nevím... poprvé, když jsem končila Institut ministerstva vnitra,kdy všichni dálkově studovali anebo jsme byli přinuceni dělat si nějakou nástavbu. Prostě se nás tenhle film bytostně dotýkal... prostě za komančů všichni dálkově studovali, bez ohledu na to, jaké dosud měli vzdělání. A tito lidé tomu filmu rozumí, velebí jej, řehtají se stále dokolečka. Nelze zazlívat těm mladším, že nevědí o čem je řeč. Prostě nic jim dálkové studium "z přinucení "neříká, protože dnes mohou studovat cokoli co se jim zlíbí a kdekoliv v které zemi chtějí. Odtud ty 3* a méně. My starší, co něco pamatujeme, zase neumíme nebo nechceme hodnotit některé dnešní nadčasové kraviny, které to mládí tak nadšeně zdobí 5*. Kompromis musí být nejen v politice, ale i mezi generacemi. Jinak chci říci, že "Mareček " je kultovní film navěky. ()

buldock

Další s nesmrtelných a nadčasových českých komedií , plná výtečného humoru , skvělých herců , výborné režie a kultovních hlášek. Film: 96% ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám