Poněkud výjimečné místo ve filmové tvorbě amerického spisovatele, herce, scenáristy a režiséra Woodyho Allena zaujímá snímek Zelig. Hlavním hrdinou je jistý Leonard Zelig, jehož životní příběh údajně ve 30. a 40. letech dvacátého století vzrušoval celou severní Ameriku. Je to v podstatě nešťastná osobnost, jejíž hlavní touhou bylo zařadit se, patřit do lidské společnosti. Tato touha se projevuje postupně zcela jedinečným způsobem, nazvaným chameleonství. Leonard Zelig je totiž ve snaze sounáležet, schopen potlačit svoji identitu a přijmout na sebe podobu jiných lidí. Již v řadě předchozích titulů Woody Allen prokázal širokou mnohotvárnost a plasticitu své představivosti a tvůrčí fantazie, tentokrát příběh smyšlené postavy vytváří s jakýmsi důrazem na věcnost a historickou objektivitu. Tomuto záměru přitom působivě napomáhají fiktivní archivní záběry a výpovědi těch, kteří se se Zeligem někdy setkali: psychiatrů, filozofů, celebrit té doby (takže jej vidíme se skutečnými americkými prezidenty Coolidgem a Hooverem či slavným dramatikem Eugenem O´Neilem). Film ale nabízí více, než pouhé zachycení ojedinělého a senzaci slibujícího jevu, dotýká se ošidnosti popularity a někdy také nepříliš pozitivní role sdělovacích prostředků v osudu jedince. (oficiální text distributora)

danecek24

41. Zlatý Glóbus za rok 1983 - nominace (2) - Nejlepší film (komedie / muzikál), Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Woody Allen ()

MarekT

Spolu s Annie Hall zatím asi nejlepší Allenův film. Woody sice nedosáhl té působivosti a klamavého dojmu, jakého se shodou okolností toho roku povedlo dosáhnout pánům Svěrákovi a Smoljakovi s jejich Járou Cimrmanem, i tak stvořil velmi dobrý pseudodokument, který mě potěšil ani tak ne svojí originální formou, jako spíš parodováním různých filmových klišé (Zeligův otec byl průměrný herec, doktorka Fletcher se zamilovala do nepříliš dobrého toreadora...) a hollywoodských filmů (melodramatičnost Zlaté éry, zkreslování historických faktů...). Jinak po shlédnutí Zeliga už definitivně nechápu to nadšení, které vyvolal Zemeckis se svým Forrestem, tenhle snímek společně s "Byl jsem při tom" pojednává o této problematice dle mého soudu mnohem lépe. ()

zette

Chapu, ze mnozi oceni originalitu a vtip. Mne ale tato forma nesedla a po chvili i zacala nudit. Postupem casu jsem ztratil zajem i o hlavniho hrdinu... ()

mortak

Jeden z vrcholů tvorby WA. Propracovaný diamant do nejmenšího detailu. Dva američtí pitomci zkazili Vůdci jeho vtip. Co chtít více. ()

StanislachKo

Néééé! Ale po pol hodine sa už dokážem aspoň nadýchnuť... Konečne som sa dočkal absurdity humoru "vedľajších príznakov" vo sfilmovanej verzií. Prednedávnom som sa pozastavil nad faktom, že pán Allen je tak vysoko na rebríčku naj režisérov, ale v jeho filmoch ide skôr o ten scenár a všetko okolo ako práve o réžiu, nie? A vidím, že to bol fatálny omyl! Celé vyjadrovanie filmu (myslím, že parodovanie Orsonovho občana je viac ako zjavné) s tak absurdným obsahom ma doslova zaklincovalo. Smekám! A opäť smekám aj pred rebríčkom top 500 časáku Empire, vďaka ktorému som o tento film vôbec "zavadil". ()

LeoH

Ač velký Woodyho fanda, Zeligovi jsem nějak nikdy úplně nepřišel na chuť. Hihňám se u něj vděčně, to ano, to hyperbolické vyobrazení obecně lidské touhy někam patřit a různé jiné „pravdy vo životě“ tam taky vidím a oceňuju, ale stejně mi to pořád celé připadá jako taková víceméně formalistická hříčka roztažená na neadekvátně velkou plochu. ()

senor

Ještě donedávna jsem si myslel že Allen točí pořád stejný film. Ale kdepak. On je skoro jako Leonard Zelig filmařský chameleon. ()

gjjm

Asi nejlepší Woody Allen, co jsem zatím viděl. Příběh člověka, který nemá vlastní život a jen napodobuje ostatní (nemyslím si, že by to byla metafora pocitů Žida v gójském světě, jak tu kdosi nadhazoval). Skvělé a originální zpracování, v němž je Zelig v rámci fiktivního dokumentu vpašováván do historických záběrů. Úžasné herercké výkony (nejlepší je samozřejmě sám Allen). Škoda, že to nemělo nějakou lepší pointu. ()

neoBlast

[Druhé zhlédnutí] I mezi zarputilími fanoušky byl, je a vždycky bude Zelig chudáčkem vzadu (i já sám, Woodyho obdivovatel i přes současnou pokročilou mistrovu senilitu, stále nejvíce uznávám manhattanský double). Ale Zelig je naprosto ojedinělým, do perfekcionistické dokonalosti provedeným falešným satiristickým dokumentem, který nemá v režisérově filmografii obdoby. Spousta lidí si ani neuvědomuje, jak byl film v osmdesátých letech technicky náročný a divák dostane uvěřitelné, obohacené historické záběry jež později proslavil Robert Zemeckis ve Forrestu Gumpovi. 85 % ()

TerezD

Pseudorealistický dokument, plný mystifikace, humoru a satiry. Jednoznačně kvalitní podívaná k zamyšlení. ()

Master19

Skvěle pointované pasáže, vynikající nápad, bezkonkurenční hudba a jako vždy... "ale rodiče stranili antisemitům..." - naprosto fatální humor :-) ()

Elrond88

80%, velmi zajímavý dokument, který pomocí skutečných starých nahrávek a vyprávění pamětníků přibližuje výjimečného člověka - Leonarda Zeliga, na kterého se v dnešní době - neprávem - skoro zapomnělo ()

mcleod

Výborný "dokument" o člověku, který chce být natolik oblíbený, že mění nejen své názory, ale také svoji fyzickou podobu. V celkovém pohledu pak představuje film pojednání o vytváření a prezentaci názoru ve společnosti. Ať už je ale myšlenka jakákoliv, je to především dost velká sranda... odkazy mezi 20. lety a "současností", případně klasické Woodyho vtipy o smyslu života jsou opět výborné. ()

Autogram

Nesadlo mi to a mohol som sa aj snažiť, ale nebavilo ma to. Dokument o neexistujúcom človeku by mohol byť, keby bol zábavný, ale tu Woody šliapol celkom vedľa. ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem