Karpatia, Vyšné Vlkodlaky: Hrabě Teleke z Tölökö se svým věrným sluhou Ignácem narazí při svém putování na polomrtvého lesního adjunkta Vilju, který se snažil odhalit tajemství podivného Čertova hradu, na němž prý straší. Hrabě zjistí, že rozpadající se hrad je sídlem zloducha barona Gorce, jež ke svým zločinným záměrům využívá fantastických vynálezů šíleného vědce Orfanika a tuší, že Gorc ve svých zříceninách skrývá jeho snoubenku, operní pěvkyni Salsu. (Bontonfilm)

Aven

Trošku jsem trpěl, protože mám Vernův originál moc rád, ale nakonec jsem se při sledování Lipského parodie solidně bavil. Skvělé je zejména horalské nářečí, o dvojici Hrušínský + Kopecký netřeba mluvit. ()

lucascus

Příjemné dílko, ale asi už nikdy nepochopím, proč se stalo téměř legendárním. Herecké výkony jsou průměrné, scénář sice velmi neobvyklý a parodie příjemná, ale žádná světotřída. ()

lykan9

Já mám tyhle československé kapitální békoviny moc rád. Michal Dočolomanský, Miloš Kopecký a Rudolf Hrušínský už v Adéle předvedli, jak jim to na place skvěle klape a v tomto snímku tomu není jinak. Nepatřím mezi ty, co posuzují, který z nich je lepší. Pro mě jsou skvělý oba dva. ()

Pražák

"Čortův hrád! Tam strášá!" Nejlepší Lipskýho film. Geniální, plné stovek nápadů. Svým způsobem perla české kinematografie, důstojný nástupce Zemanova světa a způsobu výtvarného vyprávění. Nádherný scénář plný krásných, vtipných a nezapomenutelných dialogů a perel z úst herecké extra třídy. Jan Švankmajer a jeho rukopis je tu poprvé pro mne nenásilný, hudba Luboše Fišera s dokonalou operní smyčkou perfektně sedí. ()

mcleod

Výborná česká absurdní komedie s výbornými herci (především Hrušínský a Kopecký), skvostnými dialogy a celkově dobrým scénářem. I když má film pár chyb, které jsem často nenáviděl, jde o jednu z nejlepších českých komedií. Karbonizujte koksohydráty! - Provedem! - Termujte nukleáry! - Provedem! - Akcelerujte moderáty! - Provedem! - Ohřejte mi párek! - K službám. Přesto, nutno uznat, jsou i lepší. ()

Koryntos

Jsem poprvé viděla, jako malá holka. Dokonce jsem si v té době myslela, že snoubenka pana hraběte je princezna, kterou on jde zachránit. Tenkrát jsem byla překvapena, tak špatným koncem pohádky. Nechápala jsem, že konec je myšlen spíše v nadsázce. Později mě hodně překvapilo, že tento film moc lidí z mého okolí, zrovna dvakrát nemusí. Shledávám ho jedním s nejpropracovanějších českých filmů, který si dokázal vyhrát s detaily, co se týká vynálezů, místnosti bez oken X místnosti z okny, tajným vchodem. ,, A ta jadrná horalská mluva, jak stříbrně zvoní v ústech, rázovitého lidu.“ Po každém shlédnutí filmu, si všímám stále nových detailů. Třeba když profesor Orfanik rozdává vědecké příkazy a nakonec řekne: ,, Ohřejte mi, párek.“ A z aparátu se ozve přiteplený hlásek: ,, K služábám.“ Tento film je opravdu geniálně promyšlený do nejmenších detailů. Miloš Kopecký v rolích padouchů byl, vždy opravdu nepřekonatelný. Augustín Kuban, jako Tóma hluchoněmec, byl dokonalý. Lesník Jan Hartl, byl opravdu, jako jadrný horal. Vlastimil Brodský, působil opravdu, jako milující a oddaný komorník. A třešinka na konec: Michal Dočolomanský, působil opravdu, jako nonšalantní bonviván a ztvárnil roli, tak říkajíc prvního českého metrosexuála dokonale. Tento film na mě zapůsobil, o hodně větším dojmem, než film Adála ještě nevečeřela, právě proto, že je tajemnější a propracovanější. ()

Autogram

Vraj je to rovnaké ako Adela, ale nie je. Určite nie rovnako dobré, Hrad trpí chorobou nadstavovanej kaše ako mnoho iných filmov. Ale vtipné hlášky sa nájdu a aj to použité nárečie je zdrojom pobavenia. A vynálezy akoby prišli do filmu až zo súčasnosti, napríklad kamera na lietajúcom drakovi. –––– Tož, bitvu jsem presrál, ale dobro se vyspál. – Slová jak z mramoru. –––– Vynalézá jako slípka snáší vejce. ()

PollyJean

zlatý trojlístek československých komedií: Limonádový Joe (1964), Adéla ještě nevečeřela (1977), Tajemství hradu v Karpatech (1981), nikoli náhodou spojen osobami tvůrců Oldřicha Lipského a Jiřího Brdečky, jakož i osobou Miloše Kopeckého, bravurně ztvárňujícího všechny tři záporňáky. U Adély a hradu nutno ještě přidat dokonale ladící hudbu Luboše Fišera a "výtvarníka zvláštních rekvizit" Jana Švankmajera. Sebekriticky přiznávám, že zatímco Joea a Adélu jsem obdivovala už v dětství, k Tajemství hradu v Karpatech jsem nacházela cestu nejdéle. Dnes to přisuzuji tomu, že v něm nejsou naplněna základní filmovo-pohádková očekávání: hlavní milenecký pár nedojde happyendu, hlavní zloun není po zásluze potrestán a navíc - hlavní hrdina v závěru hyne zbytečnou smrtí, stávaje se navíc masovým vrahem. Dnes již chápu, že bylo součástí dokonalé parodické hry autorů, ale vysvětlujte to dítěti. ()

vyfuk

Platí zde vlastně to samé, co u předchozí hodnocené Vdovy. Dobrá atmosféra a zasazení. Skvělý výkon Dočolomanského říznutého Županičem. Nicméně zde nejvíce bavila první čtvrt hodina, která byla hlavně prošpikovaná vulgarismy, takže jsem se ještě cítil jako retard, že se se směju hláškám na úrovni páté třídy. Rád se někdy podívám znovu. Minimálně důstojná parodie na Bondovku. ()

JančiBači

Kultove Cesko-slovenske dielko. Herecke esa ako Docolomansky,Kopecky,Hrusinsky,k tomu fantazia O.Lipskeho a mame "paradnou podivanou" ()

pfa

Tomuto filmu jsem se dlouhou dobu vyhýbal. Vždy jsem viděl jen kouskovitě různé části a nijak mě to neoslovilo. Když už jedenkrát nebylo zbytí a nic jiného nedávali, začal jsem se na tajemný hrad v Karpatech dívat od začátku a v kuse, a byl jsem sám sebou překvapen, proč jsem jej vlastně odsunoval od sebe. Vždyť není sebemenšího důvodu. Takže nenechte se odradit případnou chvilkovou nejasností, či trochu odlišného způsobu podání, než bývá až tak obvyklé a pusťte se nerušeně do odhalení Tajemství hradu v Karpatech! [8/1O] ()

manonfire

Dokonalost. Jeden z těch mála skutečně geniálních filmových počinů, u nichž i člověk rétoricky zdatný obtížně hledá výstižná slova, a proto jen bezbřeze adoruje. Důkaz, že i bláznivá parodie může být uměleckou záležitostí. Oldřich Lipský je nejlepší komediální režisér a Tajemný hrad v Karpatech je spolu s Marečkem a Adélou jeho nejlepším a nejhodnotnějším dílem. Zásluha pana Brdečky na nezapomenutelnosti hlášek je však ještě výlučnější. Skutečný mistr jazyka svým něžným zneuctěním patosu. Fišer v jednom ze svých nejhravějších rozpoložení. Prostě tady se ohledně vkusu tříbí zrno od plev, o čemž jsem naprosto, byť samolibě, přesvědčen. 100% ()

Wlck

Nemůžu si pomoct, první polovina byla naprosto úchvatná, ale postupně to začalo ztrácet na otáčkách a těch pár postav, které jsou vyloženě groteskní, nedokázalo naplnit celou hodinu a půl. ()

Zemřel herec Jan Skopeček

24.08.2014

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

26.08.2008

Pro filmové a televizní diváky byl třeba detektivem Nickem Carterem z Adély, hrabětem Teleke z Tölökö z Tajemství hradu v Karpatech či mladým Pichandou z Tisícročné včely. Divadelní publikum jej… (více)