Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nová postava na českém televizním seriálovém nebi – inspektor Hynek Budík (J. Plesl). Zkušený rakousko-uherský kriminalista, manžel šlechtičny (L. Vlasáková) a otec dvou dcer (S. Rojková, D. Pavlovičová), se po převratu v roce 1918 stává čechoslovákem a příslušníkem kriminální policie nového Československého státu. A v roce 1922, kdy se náš děj začíná odvíjet, se dočká i toužebně očekávaného povýšení. Má to ovšem háček: toho roku totiž z obcí, obklopujících tehdejší Prahu, sloučením vzniká tak zvaná Velká Praha. A právě ta výrazně zasáhne do osudu našeho hrdiny. Spolu se svými kolegy, inspektorem Rudolfem Havlíkem (J. Langmajer) a policejním agentem Martinem Nováčkem (D. Šafařík), bude inspektor Budík zápasit se zločinem v trochu jiném prostředí, než na jaké byl dosud zvyklý. Hned první případ, který dostane jen pár hodin po svém jmenování, se odehrává na předměstí, na zemědělském statku mezi krávami, a bývalý elitní městský policista místo po pražském chodníku šlape v hnoji. Ale i v takovém prostředí se odehrávají zločiny a dáma, utopená v studni statku, je navíc sestrou ministra. Ten se vrací nočním vlakem z Budapešti, ráno bude v Praze. Detektivové Velké Prahy mají jen tu jednu noc na to, aby vraždu vyřešili a nevypadali tak na samém počátku svého ustavení jako hlupáci. Detektivní práce pod takovým tlakem není jednoduchá, ale vrchní inspektor Budík a jeho muži jsou policejní profesionálové, zvyklí hledat, logicky uvažovat a dedukovat všude a za všech okolností… (Česká televize)

(více)

Recenze (114)

papilon395 

všechny recenze uživatele

Určitě lepší rozjezd, než u Hlavy Medúzy. Skvělé herecké obsazení, dobová výprava a prolog s povýšením navozuji tu správnou atmosféru. Líbí se mi i náhled na společenské vrstvy v mladičké republice, včetně poznámek typu "s tou Vaší historií a famílií". Na vyšetřování zbylo míň času, tak snad příště. ()

Skuby47 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vždy, když natáčí ČT něco nového, jsou velká očekávání diváků většinou zklamána, jako v tomto případě. Každý se těší, že to bude něco převratného, nadčasového a zajímavého, co zastíní staré pořady natáčené před lety v mnohem horších podmínkách a s cenzurou v zádech. A ono většinou nic. Hlavně chybí nápady, kvalitní scénář, kvalitní herecké výkony a v tomto případě i dobrá kamera. Nemá to tu pravou dobovou atmosféru a jiskru. Sex to nezachrání. Uvidíme. ()

Reklama

elizabeth_ba 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vidím, že ostatním příliš ne, ale mně se to docela líbilo. Není to příliš obvyklá detektivka pro naše končiny a zatím úplně neodpovídá obvyklému pohledu, vytvořenému již za našich obrozenců, na Rakousko-Uhersko, po jehož rozpadu se seriál odehrává. Za ten neobvyklý pohled mají tvůrci ode mne velké plus. Co mi vadilo a co detektivce vždy škodí, je krátká stopáž, která byla problémem už u Poirota (rozdíl mezi 45 minutovými a 90bminutovými epizodami). Ale jako pilot seriálu docela slušný, a doufám, že se to ještě rozjede. Potenciál to rozhodně má. Vzpomeňme si na rozjezd Četníků z Luhačovic a jak dobré díly to nakonec mělo. ()

EllienPM odpad!

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nej koment: flanker.27 *** Zajímalo by mě, zda to nesnesitelné spojení "v studni" je záměr nastiňující staré časy anebo je to jen neznalost naší mateřštiny. Člověk by si myslel, že v roce 2021 nebude problém srozumitelně nazvučit seriál. Je to rádoby "dobově" zakalené a šumivé jako některé nudy od Dušana Kleina. Po třetině lobotomického vysvětlování - kdo, kde, co, proč, konečně došlo na mrtvolu. Obsazení - nic proti Denisovi, ale jeho bych snesl jedině předabovaného. Na divadle může být zajímavý, do televize se nenarodil. Plesl, moje láska, tady hledá především sám sebe a já hledám cokoliv pozitivního, co by som vypichol. Muchlovačky a too much kokain a nepřirozenost na hraně karikatury a úsměvnosti. To asi ne - na neděli večer. Zápletku vůbec nehodnotím, ta tam byla navíc. Po prvním dílu neodsoudím, ale dojmy Zatím Voní Průserem. ()

Eleanor05 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Co dělají nádoby na mléko ve chlívě?" Wow... A co dělají hrnky v kuchyni? Opravdu strašný scénář, který musí diváka vést polopatisticky za ručičku nehledě na to, jak trapně a nepravděpodobně zní. Všechna ta očividná fakta ze základní školy ("Teď už nejsme monarchie, ale republika! Prezident přece zrušil šlechtické tituly!") nebo rodinná večeře s dívkou, která vykřikuje po svých příbuzných celé jméno a původ ("Jsem Erzsébet bla bla a tohle není můj otec! Můj otec byl bla bla..."), to vše bylo jednoduše k smíchu. A to ani nemluvím o brilantních vyšetřovacích metodách inspektorů, kdy se např. manžel postavil mimo podezření po jedné nic neříkající větě a nejdéle dotazovaným se stal němý a mentálně postižený podruh. Korunu tomu všemu nasadil výslech pomocnice na statku, u níž vyšetřovatelé nějak náhodně usoudili, že by mohla být vinná. - "Bylas u studny?" - "Ne." - "Bylas u té studny?" - "Ne." - "Takže tys nebyla u té studny?" - "Ne." - "Tak řekni, bylas u té studny?" - "Ne." :D. Dementně nevkusný závěr se služkou a souloží za dveřmi trumfnul dokonce i kterýkoli běžný díl Renčovy Hlavy Medúzy, a ke všemu to byla fakt nuda. 1*. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (4)

  • První díl seriálu sledovalo v neděli večer 31. 1. 2021 více než dva miliony diváků starších 15 let. Šlo o nejlepší výsledek večera i celého dne. (SONY_)
  • Martin Nováček (Denis Šafařík) vezme do ruky boty, přičemž jedna bota směřuje od něj a jedna k němu. V dalším záběru ale směřují obě od něj. (SONY_)
  • V epizodě jede parní vlak v roce 1922 po betonových pražcích, které však v té době neexistovaly. (d80)

Reklama

Reklama