Velká výpravná pohádka o chlapci, jehož touha napravovat lidskou špatnost byla silnější než moc samotného pekla... Kořenářka Apolena nalezne v žitném lánu odložené novorozeně. Vezme ho k sobě a dá mu jméno Žito. Ten vyroste v mladíka s citem pro právo a čest, a proto - než by sloužil u krále jako výběrčí daní a zrazoval tak svou spravedlivou povahu - skončí v jeho stájích. Tam se seznámí s královou schovankou, princeznou Adélkou. Kromě princezny najde ale v Žitovi zalíbení také čertice Filištína, která se rozhodne získat jej stůj co stůj. Nabídne mu proto bohatství a moc, ovšem nic z toho by nenabyl poctivou cestou. Navíc, na vysněnou Adélku si začne myslet i králův správce Neklan. Odolá Žito svodům a nástrahám pekla? I přes to, že by to znamenalo nebezpečí pro Apolenu s Adélkou? (Česká televize)

BarkaS

Tak hrozné, jak tady skoro všichni píšou, to není. Je to vykrádačka lecčeho, určitě si to už znovu nepustím, ale od pohádky očekávám hlavně to, že mě nezatíží, a to splnila. Jak tady někdo psal, je to mišmaš, některé výkony dost tristní, zpěv, no, radši snad příště bez něj, ale rozhodně to není tragédie. Pro děti dobrý. ()

Veeria

Líbil se mi herecký výkon čertíka v podání Pavla Lišky, jako čert se mi už líbil v pohádce Čert ví proč. :) Byť neměl hlavní roli, sedlo mu to. Dále oceňuji i práci všech. Slabší 3 hvězdy. ()

anti.rybka

Pohádka se opravdu nepovedla a výrok pana režiséra Zelenky byl hodně přes čáru, díky čemuž všem divákům ukázal, co si o nich myslí. Pro mě velké zklamání, ale nikdo není dokonalý. Herecký výkon hlavních představitelů byl špatný. Mladý Šafařík by místo reakcí na sociálních sítí měl více času trávit studiem herectví a v klidu přijmout fakt, že se mu výkon v pohádce nepovedl (ne každý herec se stane dobrým hned - ale snížit se na úroveň těch, kteří ho osočovali?). V případě Kadeřávkové jsem víc skeptická, jelikož jsem ji dobře hrát ještě neviděla a pochybuji o jejím talentu. Pohádka měla nesmyslné poselství - trestat na základě udání všechny. Pro děti jaksi nevýchovné. Dávám jednu hvězdičku, i když ani nevím proč. ()

Kozlowski8

Štědrovečerní pohádka roku 2018 pro mne velkým zklamáním. Příběh sotva průměrný, zcela prostý momentů či nápadů, které by ho alespoň trošku odlišovaly od ostatních pohádek, zpívané pasáže stejně slabé (občas, jako bychom se octli v muzikálové show) a velikánské mínus musím udělit i hlavní - titulní postavě a jejímu představiteli. Ten kluk mi absolutně nesedl - a to komplexně - hraním, mluvením, zpíváním, ani vzhledem. Škoda probenděných sta svátečních minut. 30%. ()

Igy007 odpad!

Já teda snesu lecjakou pitomost ... Českým věcem, vím o tom, dost často nadržuju. Tohle byl ale čirý hnus. Toho chcípáka objevil "mistr" na party v Modré ústřici nebo ve Fantově kavárně ? Hnusné písničky, pitomý děj, hlavní postava křivák de luxe, to by se nedalo, ani kdyby do role nebyl obsazen tento duhový luloň ... Co vám, Zelenko, děti udělaly, že se jim takhle mstíte ? Vy máte jediný štěstí, že jste na cecek přisátý element, jinak byste umřel hlady, kdybyste s tímhle hnojem měl uspět na trhu ... ()

daleba

Udělalo se mi z toho normálně zle... Nerad dávám odpady, ale tohle prostě nemá obdoby! Hodně dlouho jsem neviděl takovou slátaninu. A pořád přemýšlím, co se asi honilo panu Kostkovi nebo Bohdalce hlavou, když museli hrát s tou ústřední mladou dvojicí?! Já herce hrozně nerad kritizuju, protože sám bych to tuplem nedal, ale vždyť tohle snad není normální ne?! To byla tragédie! Možná kdyby se udělovaly ceny za koulení očima, tak by to pan Šafařík vyhrál. Tady ale mělo jít asi o kouzlení, ne o koulení?! ()

nudlis

Po půl hodině jsem to musel přepnout, protože se to nedalo. Na úplnej odpad to není, ale je to slabý, slaboučký. Kdyby to bylo cvičení studentů DAMU (nebo jiné divadelní školy), bral bych to jako solidní výkon. Jenže to je štědrovečerní "pohádka" na veřejnoprávní telce, placená z větší části z daní a příspěvků poplatníků, zákonem nucených platit výpalné i když na TV nekoukají. A proto by si zasloužili aspoň na Štědrej večer něco aspoň solidního, když už ne úplnou pecku. Z původního příběhu o dvorním šaškovi nezbylo, dle "scénáristy" Zelenky, lautr nic. Postavy chvíli mluví spisovně, chvíli hovorově, chvíli ve verších. Angažmá těchhle mladejch herců byl fakt krok do kobylince, stejně jako obsazení vyžilýho Kříže, kterej opět "hraje" jak prkno ze starejch necek. A k tomu dvě čůzy - stupidně se pitvořící odporná Vilhelmová a všudypřítomná kámoška Bohdalka, která prostě v Zelenkovic filmech musí bejt za každou cenu, i kdyby měla jen na veřejným hajzlíku rozdávat toaleťák. A ani tam by si neodpustila rozdávat svoje "moudra". Ani písničky tomuhle "výtvoru" k lepšímu výsledku nepomohly. Ač nerad, musím konstatovat, že se radši podívám na Troskovu nablblou Princeznu ze mlejna než na tuhle "novou tvorbu". Chápu, že Zelenka potřebuje nějak vydělávat a veřejnoprávní telka se dá asi dobře podojit. A taky vím, že Z.Z. není žádnej extra rejža. Nicméně měl by (mohl by?) točit tak aby se za svoji "tvorbu" nemusel po letech stydět, kór když si to celý napsal sám. Ale asi je mu to jedno. Zaplaceno dostal, tak co ... ()

redsock odpad!

To už Češi nejsou schopni natočit pohádku, při které by člověk neměl chuť na rituální sebevraždu? A to v celém Česku není herec, který by uměl hrát lépe než prvňáček v dramaťáku? Nemám slov. Naprosto otřesné. ()

rime

Neskutečně špatný. Herecký osazenstvo je kompletně odpad. Když člověk vidí herce jako Kříž nebo Vilhelmová, tak má pocit strašného zmaru. ()

vopetr odpad!

Je to barevné a hýbe se to. Příběh nula, zábava nula, napětí nula, hudba a písničky tragédie, mladí a krásní herci na úrovni ochotníků. Pane Zelenko, doufám, že tahle vánoční pohádka bude vaší derniérou. Další už opravdu nedělejte. ()

De.lilah

No prokristapana.. DOST UZ BYLO BOHDALKY!!!! dost uz bylo retardovanejch certu. Jednu hvezdu davam za Annu, tu mam celkem rada. ()

Sashmen13

Zdá se, že vážně minulost nepřekonáme. Takže kouzelníkem byl protože dostal kámen od čertů? No hezké, ty zpívající pasáže by mohli ovšem si odpustit, ouch. Rozebírat charaktery, motivace, zbytečné, normální lidi nenajdete, všichni hrají šablony. Hezké reálie ovšem. ()

MATH odpad!

Ne, opravdu ne. Kdyby to bylo alespoň nudné, ale ono je to tak stupidní! Přehrávající herci, naprosto předvídatelný průběh... Půlhodinu jsem se dusil polštářkem trapnosti, a nakonec jsem si zašel do vedlejšího pokoje pro skripta a přímo na štědrý večer jsem se začal dobrovolně učit na zkoušku, abych to u TV nějak přetrpěl do konce. Takže... dávám odpad, ale vlastně díky - takhle mě k učení zatím nikdo nedokopal! ()

papy odpad!

SPOILER ALERT Sledováním této pohádky vám klesne IQ o 80 bodů a ještě se u toho budete zatraceně nudit. A jako bonus tu máme naprosto strašné herecké výkony, trapnou Bohdalovou počínaje a naprosto netalentovaným a otravným Šafaříkem konče. Ještě že existují pohádky jako Tři veteráni, Sůl nad zlato, S čerty nejsou žerty atd... ()

Mistr119

U mne pohádka tak na ty 3 *. Nicméně nelíbí se mi hodnocení zdejších "uživatelů", kteří si hodlají kazit vánoční atmosféru negativním smýšlením a to jen z principu, že nesouhlasí, že v televizi dávají jednou za čas taky něco nového. Já hodnotím a to až PO skončení pohádky, protože nevím jak hodnotitelé přede mnou, ale mne ve škole učili, že katarze bývá až v závěru pořadu... :-\ Nicméně ač jsem z trucu a pozvednutí celkového hodnocení, byť o míň než promile, uvažoval zprvu až o 4*, protože pohádka má nějakou tu přidanou hodnotu tématiky dobra a zla, poselství od samotného Lucifera (=Světlonoše) a v neposlední řadě lásku, musím říci, že toho přidáno nebylo zase tak mnoho a má druhou stranu pohádku, byť krásnou, svazuje název, který napovídá, že by mělo jít o pohádku s historickým základem a ono ne. Takto děti, které o Žitovi slyší prvně až v souvislosti s pohádkou, nebudou konfrontováni s pověstí a v případě této pověsti je to opravdu veliká škoda a velké zásadní mínus filmu. ()

Modrymysak odpad!

Jedna hvězda by byla za Kříže coby opravdu zlého rádce a za Bolka Polívku Lucifera. Ale odečetl jsem ji za absenci režie. Věděl vůbec režisér co točí, kdy a kde? Nebo si na chvíli odskočil od televizní inscenace či nekonečného seriálu, pak vyplnil další částí natáčení pauzu při režírování svého muzikálu a teprve u poslední třetiny mu řekli, že by to měla být pohádka. Potenciál tam byl, ale vystřihl bych 90% pitvořivého pekla o dvou čertech (teda jednom čertovi a jedné čertici) a zcela vynechal prvních dvacet minut. Nůžky a chytřejší kamera a možná by to nebyla taková karastrofa. ()