THX 1138

Vítejte ve světě monstrózního labyrintu, kde jsou všichni obyvatelé ve stereotypních uniformách a odlidštěnou vizáž jím dodává nepřehlédnutelný lesk holohlavých lebek. Hlavní hrdina (Robert Duvall) je jedním z mnoha nádeníků v ohromném lidském mraveništi, jeho "osobnost" je symbolicky zredukována do znaků - THX 1138. Jeden z mnoha, kterého pohltila všeobjímající mašinérie. Film není komedie, ale drama, jinak by možná tvůrce mohl hledat odlehčující paralelu s Chaplinovou Moderní dobou. K procitnutí THX dopomůže základní lidská emoce, láska, a to jak jinak než v duchu revoltující generace mladých tvůrců, THX okusí "zapovězené ovoce" a přijde o panictví. Prozření mu zprostředkuje soulož se spolubydlící LUH 3417. Následně je ale LUH zabita a plod umístěn do zkumavky. THX se snaží utéct, ale je to vůbec možné? Lucas zaujme nejen příběhem, ale hlavně vizuální stylizací do spektra studených barev. Zdi kolem jsou bílé, uniformy rovněž a stejně tak bezbarvý, dokonale hrůzně sterilní, je design pokojů. Lidé v nich žijí jen z donucení, bez vyšší motivace. Možná, že je to další stádium civilizace, kde již neexistuje "velitel," jen komerční náboženství s automatickými zpovědnicemi. "Kup si barbiturát, užij si ho... cítils to? Kup si víc... a víc! Budiž ti odpuštěno, synu." (oficiální text distributora)

maren33

Silně nedoceněná a velmi depresivní vize budoucnosti s dokonalou atmosférou. Chladné prostředí a postavy nadopované sedativy, jednající bez emocí, v romantickém sci-fi balení. Nadčasové. ()

Han22

Ani napodruhé mě tento film nechytl. Stejně jako je celá společnost emocionálně prázdná, je takový i tenhle Lucasův film, navíc se tu nic neděje, jen všichni blábolí kopu čísel a další nesmysly. Za zmínku stojí slušný vizuál a celkem napínavá honička na konci se závěrem (SPOILER - podle mě se hrdina na konci dostává do vyprahlé jaderné pustiny). Jestliže Kubrick začal v roce 68 éru dospělých sci-fi, pak Lucas s tímto filmem (spolu s Kubrickovým Mechanickým pomerančem) rozpoutali vlnu existenciálních, depresevních sci-fi, které trvaly prakticky celé 70. léta. ()

klukluka

Věřím, že v době svého vzniku to byl převratný film. Po 44 letech a x podobných filmech to ale pro mě byl div ne očistec. Vůbec mě to nebavilo. :( ()

wosho

Absolutní opak od SW, zde Lucas spíše straší diváka budoucností velice inspirovanou románem 1984. Deprese, deprese, deprese..., není to moc divácky vděčný film. Místy mě nudil, občas se mu tam něco nepovedlo, přesto tento film vřele doporučuji všem fanouškům i odpůrcům SW. Lucas jím každého překvapí. ()

Tydlidáš

Velice nepěkný pohled do budoucnosti, který svým potomkům opravdu nepřeji. Ze začátku je příběh trošku zdlouhavý, ale do podrobna vysvětluje nudu, sterilitu a necitelnost, kterou tam lidé prožívají. Pak už se příběh rozjede a ubíhá docela rychlým tempem k velkolepému konci.... Na tu dobu velice kvalitní efekty a celkové pojetí budoucí argchitektury. ()

showxman

Ohromující a nadčasové ztvárnění budoucnosti, jenž vyráží dech i o několik desetiletí později po své premiéře, a to se věru nestává tak často. Bohužel velmi povedenou vizuální stránkou končí výčet superlativů. Ne, že by příběh nebyl zajímavý, ale přece jenom pokulhává na tempu, i přesto všechno je THX 1138 velice nadprůměrné sci-fi, na které se rád ještě někdy podívám. ()

bila.tecka

Bravurní óda na čistotu stylu, fascinace geometrickými tvary a vynikající orwellovský příběh. Tohle že je debut? Tak promyšlený a vizuálně svébytný... I teď, po čtyřiceti letech vzniku filmu, nepůsobí technologicky směšně nebo staře, určitě díky novátorské kameře a režijnímu stylu. A bílá je moc sexy :) ()

Paity

Naprosto nechápu tuto divnost. Je to pro mě snad ještě více nepochopitelné než Mechanický pomeranč. Proč tohle někdo točí? Proboha, řekněte mi to? ()

noby

Vizuálně působivé, ale zcela zbytečně těžko stravitelné. Bezútěšná atmosféra sice docela funguje, ale spíš skrze násilnou útržkovitou stavbu než skrze obsah. A o děj nebo příběh tu nešlo. ()

Bafo

Huh... Tak todle bych do Lucase nikdy nerekl... naprosto sileny nadcasovy film ve stylu 1984 (nebo spise Zamjatinova romany My ktery ale bohuzel neni tak znamy jako Orwel)... Kazdopadne tento film vubec nesouvisi s Lucasovymi hvezdnymi valkami... Toto je uplne jina liga... Toto je film ktery je prece absolutne "undergroundovy" protoze jaky jiny by mohl byt film kde se rekne vice cislic nez sloves a podstatnych jmen dohromady? Navic naprosto skvela kamera, skvela Lucasova vize budocnosti... Zaroven je to film o lasce... Proste to neni zadne povrchni dilo pro pobaveni divaka... Kazdopadne verim ze spouste lidi tento film muze pripadat nezabavny a nezazivny ale myslim ze ikdyby tak se stoji za to zjistit ze Lucas nejsou jen hvezdne valky... Podle tohodle filmu jsem zjistil jakej mel Lucas potencional ktery dle meho nazoru nevyuzil... A to Bohuzel :( ()

Schuldiner odpad!

Jestli chce někdo zbytečně ztratit 88 minut svého drahocenného času...ať si pustí tuto velenudnou, nesmyslnou a bezdějovou slátaninu!!! Na rok 1971 je film velmi pěkně a nápaditě udělán, ale co na tom, když je to naprosto o ničem a celou dobu si řikáte, kam že tedy veškerá ta číselná a písmenková nuda s všemožnými technickými a jinými termíny vlastně povede... Já vám to klidně prozradím - NIKAM !!! Jak toto někdo může srovnávat s ´´1984´´ ???!!! Jak vůbec může někdo dávat 1984 do souvislosti s tímto trapným a sterilním počinem???!!! ()

Ixbalanke

Je to další z mnoha filmů na Orwelovy motivy 1984, tenhle je ale velmi povedený, tajemný a hlavně příjemně minimalistický (zvláště v dnešní době). Některé scény mi připadaly, že se už vlastně dějí i dnes, i když trochu zaobaleně. Třeba jak se díval v TV na to, jak 1 chlápek mlátí druhého (just pure violence). A ta zpověď je prostě hustá!! (takhle to podle mě funguje od vždycky). Anebo způsob zpracování masturbace u porna je prostě hodně originální!! Film neustále udržuje diváka v jakémsi zvláštním napětí. Film výborně pracuje s emocemi diváka. ()

Piggsy

Hrozně divný film, blázinec. Pořád jen nějaké blábolení v bílé prázdnotě a jeden střih za druhým jak v nějakém videoklipu. Žádné vysvětlení, jak se tam ti lidé dostali, jak ke všemu došlo, jak vypadá svět a proč se to všechno děje. Naprosté minimum informací. Depresivní komorní sci-fi drama, sice dobře natočené, ale k smrti nudící. Na závěr se konečně začalo něco dít, ale to bylo již příliš pozdě. Můj celkový dojem z tohoto díla zůstal hodně negativní. ()

eratni

Vizualne chvilema pekny, atmosfera dobra depresivni, ale jinak na to, jak je film kratkej dost nuda a dost WTF, ktery ale nebavi, treba jako v Brazil, 50%. ()

Mikino00

Vypadá to neskutečně dobře, je to hodně stylové, hlavně ty auta ve stylu Ferrari z Le Mans. A ikdyž to děj moc nemá, tak od toho nemůžete odtrhnout oči. ()

LBsmoke

špatné.. především scénář a gerge lucas vůbec jako vždy.. (nic si hraje na něco, protože to vidělo někde) ()

filipvrbik

Velmi špatný film, právem zapomenutý- který však paradoxně natočil George Lucas a spoustu věcí použil ve svých Star Wars- taky mi to hodně připomnělo horší verzi Sexmise a atmosférou to připomíná 1984, slyšel jsem tam i slovo Wookie. Celkově to ovšem vůbec nefunguje...20%...this is without force ()