Sonny (Al Pacino) a Sal (John Cazale), dvě nuly, které hnány životní nouzí vstupují do banky, aby ozbrojené uzmuly kus svého štěstí. Než se stačí vůbec zorientovat a zjistit, že bankovní trezor zeje prázdnotou, jsou nezkušení zlodějíčci v hledáčku policejních složek a dravých médií. Sonny a Sal mají náhle na krku z jedné strany rukojmí, z druhé strany, vedle dozorující policie, širokou veřejnost, v jejíchž očích zosobňují lidové hrdiny. S tím, jak se zvyšuje napětí, dochází v bance čerstvý vzduch a spolu s ním také veškeré legrácky a čepýření. Situace se pomalu, ale neúnosně blíží ke svému konci… 22. srpna 1972 byla v Brooklynu naplánována bankovní loupež, která neměla zabrat více jak dvacet minut. Nakonec John S. Wojtowicz, ozbrojený nejen palnou zbraní, ale především znalostí mafiánského filmu Kmotr (1972; účinkoval v něm právě Al Pacino), s psychicky nevyrovnaným kumpánem Salvatorem A. Naturalem, drželi rukojmí po čtrnáct hodin. Jedním z hlavních motivů k loupeži bylo pro Wojtowicze získání finančních prostředků na chirurgickou přeměnu pohlaví svého transsexuálního partnera, Elizabeth Edenovou. Netradiční kriminální událost mistrovským způsobem převedl o tři roky později na stříbrné plátno režisér Sidney Lumet (Dvanáct rozhněvaných mužů, Sestup Orfeův, Zastavárník, Vražda v Orient expresu). Společensko-kritickému dramatu nelze upřít jak nadsázku, s níž se umně líčí absurdní charakter celé loupeže, tak přesnou psychologickou drobnokresbu všech zúčastněných vystavených nezměrnému tlaku. Velkou zásluhu na tom nesl strhující scénář Franka Piersona, jenž za něj získal oborovou cenu Writers Guild of America i Cenu Akademie. (Česká televize)

DavidS.

Film, který přímo vybízí k polemice jak přistupovat k desítkám let staré klasice. Hodnotit ji vzhledem k době svého vzniku a k tomu, co především tenkrát nabídla filmovému diváku a čím obohatila tehdejšího vnímání kinematografie nebo se zaměřit na to, čím může oslovit diváka současného? V odpovědi na první část otázky přiznávám, že Lumet propojil příběh triviální a zfušované bankovní loupeže s podtextem společenských nálad Ameriky počátku 70.let. Ke slovu se tedy dostanou protipolicejní nálady, diskuze o homosexualitě nebo vědomí nastupující moci médií... Film působí civilně, neučesaně a nabízí samozřejmě Al Pacina... Ale pokud mám odpovědět jen za sebe a za čas, který jsem filmu věnoval, tak musím říct, že jsem se místy nudil a nijak nadšený obecně nebyl. Tečka. ()

Han22

Fantastický film, nemám slov. Tohle téma už tu bylo tolikrát a přesto mě to pokaždý dostane. Zvlášť, když je hlavním hrdinou geniální Al Pacino, kterému držíte od začátku palce, aby to zvládl. EDIT 2023 a SPOILERY: Pokud se nepletu, téma sympatický lupič držící rukojmí v bance tu bylo použito poprvé a i po letech je to nervák jak prase. Nepamatoval jsem si jak to dopadne, takže konec mě trošku zamrzel... aspoň že hrdina přežil. Jinak je to na takový námět trošku moc dlouhé a ty dějové linky s manželkou a trans manželem jsou zvláštní, ale zas vychází to ze skutečné události. A všechny hvězdičky světa si zaslouží Al Pacino, který předvádí takový rozsah emocí, až to člověk nechápe, že to dokáže jeden člověk zahrát - od mánie a strhávání davů, chvíle naděje, záblesky geniality až po deprese a totální zoufalství. Škoda že nikdo další se mu ani neblíží, třeba John Cazale tu je vyloženě do počtu. 5* i po letech. PS: Lance Henriksena jsem tu nepoznal. ()

Seti

Celkem zklamání. Asi to tak Sidney Lumet celé zamýšlel, ale pro mě ten film neměl sebemenší špetku napětí ani žádný zásadnější dějový zvrat. Postupně rozkrývaná Sonnyho motivace, pohnutky a zázemí je spolu s netradičním vztahem s rukojmími i policií asi to nejzajímavější, co film nabízí. Samozřejmě vedle skvělého výkonu Al Pacina. Jako "rekonstrukce" nezdařené amatérské bankovní loupeže možná, jako napínavý krimi thriller určitě ne. ()

SjamK

Pozoruhodný film. Tolik postaven na již tradičně výborném Pacinovi, respektive jeho roli. Totiž, nebýt tak herecky zmáknutých výkonů, občas bych si i dovolila jistou tu poznámku co se uvěřitelnosti (nebo spíš neuvěřitelnosti?) některých situací týče. A to navzdory upozornění na samém začátku, že byl příběh inspirovám skutečnou událostí. - "Ale ne, tohle přece nejde takle jednoduše." A voilá: vedle Pacina i John Cazale alias nehybný Sal, a ano, také Chris Sarandon v roli homosexuála Leona mě opět, zas a znovu přesvědčovali o pravém opaku. Všemi dialogy se proplétali s takovou elegancí, že to až není možné (ok, u Sala to možná ty dialogy zrovna nebyly... chudák si moc nepopovídal :-). To oni ze zajisté ukázkového scénáře udělali ještě lepší film. Obdivuju Lumeta, jak to z nich dokázal dostat. Prostě jedno absurdní bankovní přepadení, kde se vlastně celou dobu jen hodně mluví (no, přiznejme si, občas trochu vyčerpávající...), ale zato jak. A ten konec se povedl. ()

matolas

V popise filmu tu chýba "komédia". Najlepšia banková lúpež, čo som kedy videl, dávno som sa tak nezasmial. Pacino klasický úžasný, no film má jednu chybu. To, že je Pacino homosexuál, tak tomu som neveril ani na sekundu, to je blbosť a bolo to tam celé nasilu. ()

LEATHERFAC

SPOILERY!!! První půlka za 4, druhá sotva za 3. Bohužel. Vcelku slušně rozjetý film v půlce přehodí vyhýbku a z dramatu o přepadení banky se stane gay - trans melodrama.Od té chvíle film začíná pomalu nudit, ztrácí tempo a dech. Al Pacino je skvělý ve své one man show, bohužel pro film je to výhodou i nevýhodou zároveň. Nedostatek stejně dobrých herců, kteří by mu pomohli film táhnout, ho nakenec stahují dolů. John Cazale takovým dobrým hercem rozhodně není - spíše naopak. Ten člověk mě ve všech filmech vyloženě lezl na nervy, ale dá se přežít tam kde hraje jen epizodní roli. Což tady bohužel není, takže velký špatný. Henriksen by tímto herce být mohl, leč bohužel se objeví až na konci a jeho potenciál je tu krajně nevyužit. Celá druhá půlka filmu je zoufale předlouhá a předlouhá a předlouhá... ()

klukluka

Ty nejzajímavější situace možná napsal sám život- bankovní loupež nikdy nebude procházka růžovou zahradou. Filmová rekonstrukce toho říjnového odpoledne je pro člověka neznalého skutečného průběhu loupeže zajímavá a poutavá. Punc nadčasovosti tomu jednak svým civilním herectvím dodává charismatik Al Pacino a hodně to posunul ten gay sňatek hlavního hrdiny s transsexuálním partnerem. Na sedmdesátky silná káva, ale ani tuhle divokou story si filmaři nemuseli vymýšlet. Přesto dávám jen čtyři pecky- neodsejpalo mi to, jak bych si představoval. ()

Revolver

I s tak profláklým námětem jako je vyloupení banky lze natočit kvalitní film. Největší zásluhu má určitě scénář, který je plný nezapomenutelných dialogů a hlášek. Ovšem film by nebyl nic bez fenomenálního výkonu Al Pacina, který předvádí jeden z nejlepších výkonu své kariéry a nesmím zapomenout na rovněž skvělého, mlčícího Johna Cazala, který s Alem tvoří skutečně skvělou dovjici. ()

Stružák

Tři hvězdy za výborného Al Pacina a děj, který neurazí, nepotěší. Pravda, že film má spád a dvě hodiny utečou jak voda - celý děj není ale ničím výjimečný, chybí mu nějaký punc originality. ()

Hanys_

Možná že ten film je autentický do posledního detailu. To ale automaticky neznamená, že je skvělý. Pacino & Cazale hrají sice jako o život, ale dost mi tady vadila ta homosexuální vsuvka s druhou manželkou, která působila dost nevěrohodně a i díky ní by do žánru by mělo být připsáno "komedie". ()

Kovaja

O klasické drama či krimi se nejedná,sou tam i prvky komedie:-))Al Pacino opět oxceluje.Jeho výlevy před bankou sou úžasné,to jak dokáže pobláznit přihlížející dav.Johny Cazale zde hraje nemluvného parťáka který to má v hlavě trošku složitější ale jeho vzhled slizouna je jen ku prospěchu.Bohužel v závěrečné scéně na letišti to schytá:-(((Uplnej top to není ale musím pochválit scénář který si pohraje s celkovým dojmem.Nečekal sem tak dobrej závěr,to že se pude až na letiště a tam to poldové ukončí je velké plus!!!! ()

Scevola

Cely film stoji a pada na Al pacinovom vykone. Treba pochvalit zaujimavy namet - amaterskeho vykradania banky. Miestami to bolo celkom vtipne, ale zase na viac ako 3* to nestacilo. 6/10 ()

Perry-

Ničím zajímavé. Na začátku se to tváří jako komedie, pak se to otočí do vážné noty. Přestřelená stopáž a nechápu ani jednání půlky postav (možná doba 70. let, ale ty léta jdou mimo mě) 40% ()

SpaceOdyseus

Skvely firm. Skvele drama presne podle meho gusta. Na takovehle filmy mam slabost. Par postav uzavrenych na jednom miste, spojenych nepravdepodobnou situaci. Al Pacinu tu vladne a John Cazale mu vydatne sekunduje. Na hrani dostali skvely scenar, Sidney Lumet zvlada natacet jedno misto zajimave cele dve hodiny a vysledkem je pecka, ktera zvlada komunikovat emoce stejne jako absurdni situace. Oba palce nahoru! ()

F.W.Colqhoun

Who has to go to the bathroom? Chcete vyloupit banku a ocitnete se v pečovatelském domě - tahle potřebuje čůrat, ten zase inzulín, další má astma, všichni chtějí teplou pizzu a chladivou klimošku. V trezoru jen zatuchlý korporátní vzduch a policie je zlá, hloupá a zároveň zákeřná. Na zápletce a postavách je dobře znát, že původním záměrem bylo mít komedii. Bezva finta se nicméně pod taktovkou Sidneye Lumeta, který si nemůže pomoci nic neříct k aktuálnímu stavu Unie, nekoná, nejen proto, že Cazale žertuje o rakovině. Koná se absurdní a i tematicky stále aktuální verze amerického snu - hraje vás Al Pacino, váš příběh vypráví jeden z nejlepších amerických režisérů, a to jen a právě proto, že jste to celé úplně podělali. ()

Cassandra

První půlhodina je velmi svěží a i v dalším průběhu se najdou fajn nápady, ale s postupem času se film začíná dost táhnout; asi by nezaškodilo jej trošku zkrátit. A ještě končí depresivně, i když logicky. To jsou ale jediné zápory - herci jsou vynikající, scénář nápaditý, je to prostě dobrý film. ()

Ještěřák

Neplánovaně vtipný a nenapínavý film. Dva šupáky (Spielberg to s šumařskými psanci umí lépe, BTW) chytne rapl a pokusí - zdůrazňuji pokusí - se ve známém ratatákově, Brooklynu, přesvědčivě udělat banku. John Cazale vypadá na mírného imbecila již od velice raných záběrů a ani Al Pacino nepůsobí jako někdo, kdo by mohl čísti Vergilia v originále. Kromto se v rámci mizerného osobního života stýká s kompletně hysterickými blby, jenž jeho postavu nutí k asi nejzoufalejším telefonním hovorům v dějinách filmu. Nebo k bance přichvátá Al Pacinova matka a první, co plácne je, že jsou tady nejmíň tři televizní štáby. No úžasný americký rodič. Jako bonus sem zdatný mičurin Lumet narouboval všemožné průsery Ameru sedmdesátých let, které by vypadaly samoúčelně i v seriálu Přátelé, kde se - i když je mám rád - standardně přehání a přehrává pořád. Čili, kdyby se na plátně nevyskytoval hlavně mladej a okatej Al Pacino, ani bych tuhle "klasiku" nedokoukal, neboť Pacino je herecky asi to jediné zajímavé, co DOG DAY AFTERNOON nabízí, a je mě určitou záhadou, jak se může někdo, kdo spíchnul chytlavou konverzačku doslova zamořenou chytlavými charaktery (12 ANGRY MEN), takhle vyhnědit na casting. ()

Itar

Další film, který dokazuje, že i na velmi malé ploše se dá rozehrát strhující drama. U Dog Day Afternoon navíc místy okořeněno humorem vycházejícím z některých téměř až absurdních situací. Jediné, co vážně zamrzí, je absence hudby (až na úvodní skladbu). ()

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

15.12.2023

Zatímco jiní v jeho věku řeší nejšetrnější pleny, Ridley Scott si ke svým sedmaosmdesátým narozeninám nadělí další režijní počin. Tahle legenda se totiž rozhodla, že nepoleví v každoročním nadělování… (více)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011