Doktor Spánek od Stephena Kinga

• USA Doctor Sleep (více)

Film navazuje na děj filmu Osvícení (Stanley Kubrick) popisující hrůzné události, ke kterým došlo před 40 lety v hotelu Overlook. Nyní dospělý Dan Torrance (Ewan McGregor) se usilovně snaží vyrovnat se svým hrůzným zážitkem z hotelu a najít klid v duši. Vše se ale změní ve chvíli, kdy se setká s Abrou, odvážnou mladou dívkou obdařenou mimořádnými mimosmyslovými schopnostmi označovanými jako „osvícení“. Abra instinktivně vycítí, že Dan má stejné tajuplné nadání jako ona, a obrátí se na něj se zoufalou prosbou o pomoc. Nelítostná bytost Rose a její následovníci totiž čerpají energii z „osvícení“ dalších nevinných dětí a pro dosažení své nesmrtelnosti jsou rozhodnuti udělat cokoliv. Tato nesourodá dvojice spojí své síly a pustí se s Rose do nemilosrdného boje na život a na smrt. (Vertical Entertainment)

Muf911

Líbilo se mi to víc, než původní Shining. Je to narozdíl od předchozí klasiky o dost víc mysteriozní a nadpřirozený a je tam méně “baf” momentů, které mě nebaví. Navíc ke konci to pak hezky naváže. A konečně to dojde konci, který měl autor předlohy na mysli a Kubrick pojal jinak. ()

kolly13

Líbilo i nelíbilo. Sympatické i ne. McGregor ano i ne. Nevím sám, alespoň že napojení na předlohu funguje zřetelně. ()

Ace.A.T.L.

Tady váhám mezi 3* a 4*. Ne, že by film nebyl dobrej, to ani náhodou, jen je to film, kterej je pro danou sortu diváků. V dnešní době hororů, který jsou směrovaný jiným směrem, by to mohlo leckomu přijít jinde. Ale poud člověk dokáže sledovat film a zná Osvícení, který ho oslovilo, bude spokojenej. Pokud někdo nedokáe tu mysl otevřít, je lepší se na to nedívat a nesypat sem pak negativní hodnocení. Za mě silný 3*(skoro 4*) a DOPORUČUJU ()

Tomko87

Dosť ma prekvapilo, že knižné pokracovanie Osvietenie priamo nadväzuje na to filmové, ktoré ide miestami riadne mimo. ( Áno, chápem, je to kult.bla bla bla) No za mňa výborná Kingovská adaptácia Rebeca a Ewan sú boží. Hi there ! ()

stanlyOu

Iné ingrediencie, pachuť originálu je ale stále cítiť. Toto mohlo dopadnúť katastrofálne, nakoniec milé prekvapenie pre znalcov aj tých nedotknutých Kubrickom.   7/10 ()

FrAnn_Kie

Neskutečně nudná slátanina pro rádoby intoše... a ty svítící oči jsou až směšný... Nesnáším Flanagana a tyhle jeho pseudointeligentní sračky... ()

PTuranyi

Hneď úvodné zábery s únosom dievčatka a scény odkazujúce na film Žiara naznačujú, že toto nebude veselá jazda. Hlavnými hrdinami sú ľudia s nezvyčajnými schopnosťami. Dan a Abra dokážu vidieť veci, ktoré iní nevidia, čítať myšlienky, v snoch zažívať udalosti, ktoré nie sú vôbec príjemné. Potom je tu skupina "ľudí", ktorí si vravia rod a živia sa "parou" z ľúdí, ktorí majú nadprirodzené nadanie ako Dan a žiaria. Dosť slušný arzenál na dobrý mysteriózny thriller. Takže po slušnom navodení atmosféry môže začať naháňačka, ktorá opäť končí priamymi odkazmi na film Žiara ba povedal by som, že sa snaží tváriť ako jeho pokračovanie.  Ewan McGregor, Rebecca Ferguson podávajú kvalitné výkony a produkcia je vynikajúca. Kto chce hľadať nájde aj otázniky ale našťastie žiadne výkričníky. ()

Methew

Jednotka bola super, dvojka bola najsuper. Fakt wau, až tu som pochopil, čo vlastne znamená shining, totižto u nás to získalo nesprávny preklad ako osvietenie, a pri tom sa jedná o žiarenie energetického poľa človeka, a čím je človek viac transcendentálny, teda nadzmyslový, tým je jeho žiarenie silnejšie. A keď sa to skončilo mal som pocit, že takýto parádny, úžasný film som nevidel fakt dlhé roky... Veľmi ma to potešilo, ako aj to, že to v podstate skončilo, kde to začalo. To bolo veľmi parádne prepojenie. Skrátka dokonalé veľdielo, ktoré nadchne každého fanúšika Stephana King, ako aj každého fanúšika nadzmyslových schopností či tretieho oka, ktoré je v podstate zdrojom telepatických schopností :) ()

Booomer

Jsem strašně rád, že na rozdíl od Kubrickova filmu se tenhle snímek drží knižní předlohy (i když ji taky trochu mění, ale aspoň s citem). Po slabém IT2 a naprosto debilním Řbitovu zviřátek konečně pořádná adaptace. ()

baron156

Kingovka roku. Horor, který zaujme i bez lekaček, ale super atmosférou a zajímavými záporáky. Hotel Overlook otevírá své brány a vypouští své nejhorší můry. Dojde i na hodně pěkně hnusné scény (vraždění dětí). Skvělá návaznost na Osvícení, které mě méně bavilo, než tato krasojízda. Rozhodně jeden z nej filmů a hororů roku. ()

DeLonge

Tak já vám nvm. U tohodle "hororu" jsem se bál asi tak jako když si zajdete na Matějský na dětský řetízkáč. Nebo ještě lépe, jako ve frontě na cukrovou vatu. Tak moc to bylo děsivé. Je to další z filmů, kde mi hlavní klaďas byl tak nesympatický až sem po něm chtěl něco hodit. Mobil, botu, kovadlinu, triangl nebo holčinu z vedlejší sedačky. Ewan mě prostě zklamal na celý čáře. A to ho mám jinak docela rád. Ale tady fakt ne. Komu jsem ale fandil úplně nejvíc? Naší milé Rose. Ta teda byla krutopřísná, to zase jo. Ostatní herci taky nehráli nijak špatně. Jen ten Ewan byl takový nemastný, neslaný. Hudba a zvukové efekty jsou asi to nejlepší na filmu. To se hodně povedlo. Pozor teď bude malý brojler. A hlavně chci ocenit režisérovu odvahu s jakou natočil kuchání malého kluka. To se jen tak nevidí. Ale jinak už nic. Film je zbytečně dlouhý a místy tím pádem i nudný. Mladá mě musela dvakrát budit. Paxem se ještě dvakrát zasmál, dvakrát odfrkl a jednou odplivl. Takže sečteno a podtrženo klasickej průměr. Nic víc, nic míň. Dílko nepotěší, ale ani neuškodí. Peněz za lístky určitě nelituji, ale vidět znova to taky nemusím. ()

MartinSTFC

Jak mě první film s Jackem Nicholsenem neoslovil, tento film mě doslova pohltil,... Nikdy se mi nestalo, že by mi v kině ukápla slza, ač bych to u filmu podobného žánru nikdy nečekal. Po předchozí zkušenosti s Osvícení z roku 1980, jsem byl vůči tomuto snímku spíše skeptický a nic jiného než zklamání, jsem od něj nečekal. O to větší bylo překvapení, když jsem si těsně před koncem filmu musel rychle utírat slzy, aby mě nikdo v kině neviděl... Za mě rozhodně palec nahoru! ()

Barbucha9

Líbilo se mi to, přesto do Osvícení tomu něco chybí. Možná je to právě ta tajemná a ponurá atmosféra, která není v Osvícení za každou cenu vysvětlována, nebo snad ,,to pravé šílenství" Jacka Nicholsona, které musel Ewan McGregor dohánět kontaktní čočkou a líčením a stejně mu to člověk tak nějak moc nevěřil. Každopádně i přesto příběh zaujal. Divák do hloubky pronikl do myšlenky ,,osvícení" a za mě to byl velmi slušný psychologický horror. Bohužel na pětihvězdičkové Osvícení to nemá, ale 4hvězdy si to určitě zaslouží. ()

boss123

Pecka. Po zhliadnutí nového filmového diela režiséra Mike Flanagana musím povedať, že som nadšený. A som veľmi šťastný, že som mal možnosť ho vidieť na veľkom plátne. Už je to zopár rôčkov, čo som čítal knihu Doktor Spánok od Stephena Kinga a zhltol som ju ani nie za týždeň a, čo je veľmi dobrou správou že ma podobne bavila aj filmová adaptácia. Všetky pocity ktoré som z knihy mal sa tvorcom podarilo previesť aj do filmu. Čo sa týka hercov tak Rebecca Ferguson je správne démonická a dominuje filmu. Kvalitný výkon podáva aj Ewan McGregor a zdatne im sekunduje, aj Abra v podaní Kyliegh Curran . Taktiež som rád že sa Flanaganovi podarilo skĺbiť knihu a Kubrickovo dielo. Dokonca si myslím, že im obom vzdal hold a prešli mi až zimomriavky po chrbte, keď som započul viaceré známe hudobné motívy z Kubrickovho Osvietenia. Len škoda, že, čo sa týka nových hudobných motívov tak mi ani jeden z nich nerezonoval, a tak trochu sa stratili do pozadia, čo je škoda. To však nič nemení na tom, že Doktor Spánok je veľmi kvalitným filmom a za tento rok pravdepodobne to najlepšie, čo som mal z tohto žánru možnosť vidieť. Aj, keď myslím, že nie každému tak sadne a pre jeho lepšie pochopenie je dobré aspoň vidieť Kubrickov film. A ešte lepšie je prečítať si aj obe Kingove knihy. Stopáž je na horor pomerne výživná a je pravda, že film sa nijak nerúti dopredu, ale pre mňa to bolo len ku prospechu veci a film tak na mňa pôsobil uceleným dojmom. Takže na záver už len napíšem, že tu máme dobrú a kvalitne spracovanú filmovú adaptáciu knihy Stephena Kinga. Fanúšikov knihy nesklame, ale odporúčam ju určite aj ostatným. Mike Flanagan po seriály The Hauting of Hill House opäť trafil klinec po hlavičke a ja som veľmi zvedavý, čo nám prinesie nabudúce. Snáď bude vo forme aj naďalej a opäť nám prinesie ďalší dobrý film. Teším sa. Takže Doktor Spánok mi sadol a bavil ma, tak ja ho za to rád odmením piatimi hviezdami a percentuálne 90%. ()

cowee

Ve srovnání s Osvícením se jedná o úplně jiný žánr filmu pro úplně jiné publikum. Osvícení je film pro diváka, který není zvědavej na "nadpřirozeno" a celý příběh se dá vyložit jen jako vize a domněnky (vlastně ani nevím, proč je uváděn jako horor), ale v tomto díle se nadpřirozenem rozhodně nešetří. Ve filmu osciluje atmosféra skvělého filmu s perfektními hereckými výkony (Ewan McGregor naprosto exceluje) a strašnou nudou která sahá až do úplnýho béčka, ve kterém chyběl už jen Harry Potter. Bohužel pro mě zklamání a moc nerozumím osmdesáti procentnímu hodnocení. ()

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

01.05.2022

Jsou tomu přibližně dva týdny, co filmový svět obletěla zpráva o vyhození legendárního herce Franka Langelly z probíhajícího natáčení netflixovského hororového seriálu The Fall of the House of Usher… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů