Reklama

Reklama

Doktor Spánek od Stephena Kinga

  • USA Doctor Sleep (více)
Trailer 3

Dan Torrance, je stále traumatizovaný tragédií své rodiny, která se stala v hotelu Overlook roku 1980. Navštěvuje ho duch Dicka Halloranna, bývalého šéfkuchaře hotelu Overlock, který mu radí, jak vyzrát nad démony, kteří ho pronásledují. Aby se jich zbavil, musí démony Overlooku zamknout ve svých myšlenkových schránkách. V roce 2011 je Dan alkoholikem, aby potlačil své záření, které démony, a nejen je, přitahuje. Když ho přestanou noční běsy obtěžovat, rozhodne se pro radikální řez. Přestěhuje se do malého městečka v New Hampshire, a tam začne léčbu prostřednictvím skupiny, která si říká Anonymní alkoholici. Dovedl ho k nim jeho nový přítel Billy Freeman, a ten mu také našel práci. Dan se stává zřízencem v hospicu, kde využívá svého záření k útěše umírajících pacientů. Ti mu přezdívají „Doktor Spánek“. Mezitím skupina psychiků vedená ženou jménem Rose cestuje po Státech a vyhledává děti, které mají záření. Pokaždé je unesou, mučí a živí se konzumací „páry“, psychické esence uvolněné právě mučením a zabíjením. Tím si také prodlužují život, a pokud tak budou činit stále, mohou žít i tisíce let. Jenže v roce 2019 Rose a její skupina hladoví, protože pára je stále vzácnější. Když konečně narazí na chlapce a umučí ho k smrti, mladá dívka jménem Abra Stone, jejíž záření je ještě větší než Danovo, to cítí. Telepaticky upozorní Dana na tuto vraždu, ale Rose Abru zaznamená. Rose posílá své vědomí po celé zemi a nakonec proniká do Abriny mysli, ale Abra je připravena a Rose zraní psychickou pastí, kterou nachystala… (TV Nova)

(více)

Videa (2)

Trailer 3

Recenze (588)

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Uvědomil jsem si, co mi vždycky podvědomě tak trochu vadilo na The Shining. Že vlastně o tom titulním "záření" vůbec není. V Kubrickově filmu to působí jako poměrně neorganicky včleněný mytologický prvek do prostého a jednoduchého hororu o týpkovi, který zešílí v prokletém hotelu. Hádám, že kdyby tak devět z deseti lidí mělo krátce převyprávět obsah Shiningu, tak se o tom, že je Danny "special", vůbec nezmíní. Doctor Sleep je oproti tomu mytologicky hutné dílo, do jehož světa bych se chtěl vrátit a objevovat další příběhy, které se v něm kdy mohly odehrát. Warnerům se film fakt nepovedlo prodat, protože trailery mě nechávaly docela chladným, ale nakonec se pro mě jedná o nejpříjemnější hororové překvápko letoška. Takže Mike Flanagan už druhý rok po sobě na podzim významně vylepšuje roční hororovou bilanci, šikula jeden. Líbí se mi, jak se tu na Shining smysluplně navazuje, a přitom je Doctor Sleep o dost jiným filmem, který by s malými změnami fungoval i jako zcela samostatné dílo. Nebojí se mít na horor požehnanou stopáž, nebojí se neužívat lekačky, nebýt prvoplánově strašidelný, a zároveň se nebojí být v mnoha ohledech nepříjemný a nekompromisní. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $45miliónovTržby USA $31,494,813Tržby Celosvetovo $71,794,813Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Váhal som, Kubrickové Osvietenie 1980 vôbec nemusím. V tomto prípade sa ale nakoniec všetko na dobre obrátilo a Mike Flanagan sa prekonáva vo všetkých ohľadoch. Dosť som sa obával aj slušnej minutáže, lebo pri IT 2 som dosť už trpel, tu to je ale podané všetko pútavo, celistvo, má to hlavu aj pätu. Až na prekvapenie dobre prešpikovaný nápaditý horor plný napätia a tak trocha ošlahlí nádychom fantasy ale nič to tu nenabúra a v daných medziach funguje priam dokonale. Potešia aj herci Ewan McGregor a Rebecca Ferguson tu dominujú a mladá černoška je im s výkonom hravo v pätách. Nečakane som si pošmáknul, mrzí ma len to chladnejšie prijatie v kinách, určite by si to zaslúžilo väčší úspech. /videl v kine: 80%/ ()

Reklama

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Pěkné. Musím říct, že jsem si raději nevytvářel očekávání, ale příběhová vazba na Osvícení je očekávání samo o sobě. Přesto Doktor Spánek funguje dostatečně i sám o sobě, využívá původní film, ale nevykrádá ho, spíš jen pomrkává (Rebecca Fergusson v jedné scéně i doslova). Délka byla možná trochu moc, ale moje zvědavost, co je v režisérské verzi je až překvapivě velká. Moje zatížení na Rebeccu Ferguson je zde uspokojeno, protože je fantastická v každém záběru a role jí sedí. Především její sekvence s Kyliegh Curran působí skvěle. Ewan prochází příjemnou proměnou a je uvěřitelný jako kámoš od vedle. Za mě rozhodně film, který mě po delší době potěšil a snaží se říct víc o tom, co v původním Osvícení vlastně vůbec nebylo (ona to vlastně není moc dobrá adaptace...). ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

O dost odlišný film oproti Osvícení. Prý s větším důrazem na knižní předlohu, kterou jsem nečetl. Ale už atmosférou filmu je to hmatatelně znát. Zatímco Osvícení byl spíš psychologický horor, tak Doktor Spánek už skoro spěje k mysterióznímu fantasy. Což vlastně i dokážu pochopit, vzhledem k tomu, co Stephen King umí napsat. Když jsem se tedy z té odlišné atmosféry oklepal, docela jsem se kochal skvělým Ewanem, Rebeccou a především perfektním odkazem na legendární Osvícení. Podle mě nemohla být lepší varianta na pokračování čtyřicet let staré legendy, než Mike Flanagan. Je vidět, že originál má hodně rád a toho pomrkávání si nešlo nevšimnout. ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Filmové Osvícení považuji za artovými hnědopichy druhou nejpřeceňovanější prudu všech dob, byť famózně zahranou. Ta první je od téhož režiséra a pojednává o narkoleptickém existenciálním mlácení prázdné slámy s plechovou hubou s honoris fatuus doktorátem z FFUK při tříhodinové cestě na Saturn. Nudofilové již zajisté vědí. Tudíž jsem byl z výše uvedeného důvodu, a také proto, že Štefan už téměř dvacet let nenapsal nic, co by se vymykalo z kategorie potištěného hajzlpapíru či vykrádání sebe sama, vůči PhDr. Spánkovi drahnou dobu velice skeptický a vyhýbal se mu jako dyslektik Slabikáři. Chyba! Na rozdíl od uspávajícího a poooooomalého Džekova jebání v hlavě v otravném psychožravém hotelu, plném halušek s nestrašidelnými fakany na trojkolkách, unyle užvaněným duchopersonálem a až směšnými krabatými důchodkyněmi ve vanách, je toto velmi svižná, zábavná a smysluplná taškařice o partičce zlých homodějů, vykuřujících děti, která elegantně navazuje na původní sračkol a dokonce i dovysvětluje mnohé, co narkáč s LMD - Kubryk - bez ladu a skladu vytrhal z kontextu původní předlohy v domnění, že každý divák taky fetuje a xmrti rád usíná při projekci nudou. Byť taškařice místy otřesně zahraná. Toporný jeliman a profesionální bezmimik Eman MekŘehoř je mokvajícím vředem každého filmu, ve kterém se marně pokouší předstírat herectví. Naštěstí jej zde téměř vymazávají a ukazují mu, jak to má vypadat, vynikající sympatická negroholčička a hlavně skvostná, přirozená a bez váhání píchatelná alfaštěrbina, paní Milfgusnová. Tu bych z fleku nechal vysát ze mě veškerou páru, a ani by mě nemusela před tím moc honit. Tedy pardon, chtěl jsem samozřejmě říct „pronásledovat“, aby to náhodou nevyznělo seksisticky nebo tak… P.S. Milý genitální marketére a brilantní lokalizátore distribučních titulů, to teď jako budeš cpát jméno autora předlohy do každého názvu filmu, aby se i ta největší lopata nemusela obávat, jestli náhodou omylem nejde do kina třeba na slavný gruzínský bestseler Doktor Spánek od Pomrda Šukašviliho? ()

Galerie (40)

Zajímavosti (18)

  • Z rádia v kempu hraje „Home“ od Henry Hall & His Gleneagles Hotel Band. (Duoscop)
  • Natáčení začalo v září 2018 ve státě Georgia v USA. (PamPero 1)

Související novinky

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

01.05.2022

Jsou tomu přibližně dva týdny, co filmový svět obletěla zpráva o vyhození legendárního herce Franka Langelly z probíhajícího natáčení netflixovského hororového seriálu The Fall of the House of Usher…

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Přichází den, kdy se každoročně obracíme na nejoblíbenější uživatele, aby se nám svěřili se svými topkami 3 filmů (a případně 3 seriálů) uplynulého roku. Od loňska je navíc doplňují i vybraní…

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení…

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

S blížícím se Silvestrem vám tradičně přinášíme hlasování TOP uživatelů ČSFD.cz za nej filmy a seriály uplynulého roku. Jaké jsou jejich "topky" i s krátkým shrnutím názoru můžete vidět níže. Z filmů…

Reklama

Reklama