Doktor Spánek od Stephena Kinga

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Thriller

USA, 2019, 152 min

Doktor Spánek je pro mainstreamového diváka těžko stravitelný film. Na rozdíl od Osvícení, jehož síla byla v démonickém Nicholsonovi a Kubrickově těžkotonážní režii (navzdory chorobné nespokojenosti samotného Kinga je Kubrickova adaptace jedním z nej psychologických hororů, co znám), je jeho sequel možná až příliš hutný po stránce psychologie a občas mu schází potřebná údernost či nekompromisní intenzita některých scén – která byla tak typická pro původní Shining. Na druhou stranu musím čestně přiznat, že mi je přístup Mike Flanagana vlastně dost sympatický. Celková psychologická hloubka a silný fokus na Spánkovu postavu jde tak trochu proti současnému hororovému trendu a posouvá celé dílo spíše do kategorie intenzivního dramatu s thrillerově-hororovými prvky. Sice to bylo předem odsouzené ke komerčnímu neúspěchu (ať už s ohledem na pomalé tempo, hodně odvážnou délku či až nevídaně silnou psychologii postav), ale i tak jsem si to v kině celkem užil. Z Mika Flanagana se stává čím dál tím zajímavější tvůrce, ovšem do budoucna bych byl velmi skeptický ohledně nějakého většího úspěchu v oblasti mainstreamu. Takto specifický styl vyprávění (nebál bych se srovnání s Jamesem Grayem, který je dle mého názoru taky výborný a nedoceněný filmař) se v roce 2019 už prostě moc nenosí a kasovní trhák z toho rozhodně nebude.(17.11.2019)

Toto by stálo za analýzu - ale nikto mi za ňu nezaplatí, tak sa o to nebudem snažiť. Nutno povedať, že som od filmu nič moc nečakal, trailery vyzerali nanajvýš veľmi priemerne a predlohu som (ešte?) nečítal (ako ostatne nijakú Kingovu knihu z posledných 20 rokov - kto to má stíhať!), čo prežívaniu DOKTORA SPÁNKA zrejme značne pomohlo. Pôvodné ŹIARENIE považujem za najneuchopiteľnejšiu staršiu Kingovu knihu a slávny Kubrickov film za síce pozoruhodné vizuálne dielo, ale hroznú adaptáciu. Bál som sa, že Flanagan pôjde príliš podľa Kubricka, ale on tak krásne lavíruje medzi ním a Kingom, že výsledok je totálne ohromujúci - a keď sa k nemu potom v závere veľkým oblúkom vráti, dokáže neuveriteľné - že som zatúžil SHINING znovu vidieť a prehodnotiť, či mu náhodou nekrivdím! Určite ale nebudem krivdiť Flanaganovi, keďže sa mu podarilo stvárniť krásny, temný a rozmáchly epos, súčasne citlivý a nemilosrdný, melancholický a hlavne strašne sexy. Čo ma ale dostávalo viac - že väčšina filmu sa nesie v tak silnej kingovskej atmosfére, akú som nepocítil od chvíľ, kedy som čítal prvé jeho knihy - predovšetkým Talizman - a to o hodne viac, než umelo osemdesiatkové TO. A zásluhou do poslednej roličky mimoriadne charizmatického ansámblu v čele s božskou Rebeccou Ferguson a McGregorom, ktorý už tradične pôsobí, že na tom plátne vôbec nič nerobí, ale pritom mu všetko veríte, nie je ťažké nechať sa všetkými tými pocitmi a emóciami nechať unášať. Chcel by som viac toho sveta, chcem viac žiarenia!(5.12.2019)

Prekvapivo velmi slusne. Krasne natocene, zahrane aj ozvucene. Ma to minimalne jednu velmi neprijemnu scenu a niekolko vybornych. Napojenie na shining elegantne. A je super, ze nejde o ziadnu modernu baf baf hovadinu, ale normalny dobry film. Jedna z top hororov podla Kinga a rozhodne najlepsi tohtorocny. Takze najvacsim problemom je nakoniec prave to, ze to nadvazuje na jeden z najikonickejsich filmov historie. 8/10(9.11.2019)

Film Osvícení mám opravdu rád - možná i proto, že jsem nečetl předlohu - a to zejména díky audiovizuálnímu zpracování a démonickému Nicholsonovi. Na Doktora Spánka jsem se tedy velmi těšil, i když jsem počítal s tím, že už je to přece jen nějaký ten pátek od roku 1980 a že toto téma mohlo již poněkud vychladnout. Veškeré obavy byly zbytečné! Doktor Spánek je v mnohém jiný než Osvícení, takže nejde o pouhou kopii oživující starý (ale i tak velice nadčasový) materiál. Líbilo se mi, že se film soustředil zejména na "osvícené lidi", jejich vesmír a jejich "lovce" (s ohledem na tyto "bytosti" jsem si nemohl nevzpomenout na Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti). Doktor Spánek coby horor nesází primárně na lekačky, spíše buduje nepříjemnou atmosféru s několika velice s(y/u)rovými scénami. I když má snímek dvě a půl hodiny, stále drží napětí na slušné úrovni a vedle toho umně navazuje na děj původního Osvícení (viz závěrečná půlhodina). Pokud bych nebyl obeznámený s Kubrickovým filmem, asi bych se cítil v kině ztracený, ale takhle jsem si do sytosti užíval nostalgický a (stále velmi) tísnivý návrat k Dannymu a "redrumskému" hotelu Overlook.(27.11.2019)

Malý Danny nám dospěl, ale duchové jej strašit nepřestali. Co tedy dělat, když bubák vyleze se skříně? Zavřete ho do bedny! Doktor Spánek se nám vydal směrem do trochu jiného žánru, ale to vůbec nevadí, i takhle se dají dělat funkční pokračování. Ewan je v roli skvělý, ale co se týče obsazení, bylo Osvícení přeci jen lepší, i když to bude možná i tím, že k výkonu dokázal Kubrick herce doslova došikanovat. Příběh sice končí oproti knize opět odlišně, ale King si alespoň může oddychnout v tom, že film v podstatě končí tak, jak mělo původně Osvícení, tedy zničením hotelu. Příjezd k Overlooku samotnému je pak perfektním reflektováním začátku prvního filmu, za tenhle moment rozhodně palec nahoru. S Osvícením se to sice rovnat nemůže, ale pořád jde o kvalitní snímek. 80%(13.11.2019)