Doktor Spánek od Stephena Kinga

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Thriller

USA, 2019, 152 min

Rozpočet $45miliónovTržby USA $25,347,196Tržby Celosvetovo $54,247,196Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Váhal som, Kubrickové Osvietenie 1980 vôbec nemusím. V tomto prípade sa ale nakoniec všetko na dobre obrátilo a Mike Flanagan sa prekonáva vo všetkých ohľadoch. Dosť som sa obával aj slušnej minutáže, lebo pri IT 2 som dosť už trpel, tu to je ale podané všetko pútavo, celistvo, má to hlavu aj pätu. Až na prekvapenie dobre prešpikovaný nápaditý horor plný napätia a tak trocha ošlahlí nádychom fantasy ale nič to tu nenabúra a v daných medziach funguje priam dokonale. Potešia aj herci Ewan McGregor a Rebecca Ferguson tu dominujú a mladá černoška je im s výkonom hravo v pätách. Nečakane som si pošmáknul, mrzí ma len to chladnejšie prijatie v kinách, určite by si to zaslúžilo väčší úspech. /videl v kine: 80%/(19.11.2019)

Poctivých 70 %. Film má dvě a půl hodiny a část z toho jsou scény, které klidně mohly skončit ve střižně, protože neříkají nic nového o postavách ani co se týče worldbuildingu. Plus jsou dospělí herci. McGregor i Fergusovonová zvlášť si postavy užívají a berou je vážně, navíc oba mají charisma a kamera je miluje. Problém pro mě byla Abra. Její představitelka je mi nesympatická, většinu času má naprdnutý výraz, IMO ani moc dobře nehraje a navíc stěží projde i jako míšenka (což ve filmu na rozdíl od předlohy je) i s tou obhajobou, že ne všichni míšenci jsou béžoví. Vzhledem k její velké roli mi to dost kazilo dojem. Co se týče návaznosti na filmové a knižní Osvícení a jak si film poradil s jejích odlišnostmi, tak Doktor Spánek navazuje skoro výhradně na Osvícení filmové. Jedna skvělá věc z toho určitě vzešla, totiž že ve fimu znova vidíme hotel Overlook, který ve filmovém Osvícení zůstal nepoškozený, zatímco v předloze shořel. Konec Doktora je tak dramatičtější než předloha. No a teď k jedné dost problematické záležitosti na konci. SPOILER Vzhledem k tomu, že předloha není vyloženě horor, tak pro Dannyho Torrance skončí happy endem. Vypořádá se s alkoholem, ošklivým traumatem z dětství a najde i rodinu. Filmový Danny skončí stejným způsobem jako jeho otec v knižním Osvícení. Nevím, do jaké míry si to tvůrci uvědomovali, ale dávají stejné depresivní a fundamentálně špatné poselství jako Hra o trůny o Danerys - genům neutečeš. Aplaus za to bohužel nesklidí. SPOILER(14.11.2019)

Pro mě celkem slušný, krutý a atmosférický, nový příběh, který je zaobalený v aktuálním trendu nostalgie. Ten je v tomto případě vytvořen skrze citaci, či spíše imitaci, Kubrickova filmu, která je s každým zopakováním méně funkční. Podobně ústřední tři postavy - Dana, Abru, Barryho - přivádí k životu zdatné herecké výkony jejich představitelů, ovšem po celou dobu je obklopuje ansámbl teatrálně zlých padouchů a vedlejších postav, které si hrají na herce z původního filmu. Doctor Sleep mne ve výsledku neurazil, naopak velmi rychle utekl a lehce mne do příběhu vtáhl. Na druhou stranu neudržel silný dojem. V budoucnu nebudu mít potřebu se k němu vrátit a spíše dám šanci knižní předloze.(2.11.2019)

Vidle ready? Jo? No tak tím pádem můžeme začít.... 3,2,1..... Nejsem kdovíjaký hardcore fanda Osvícení od Stanleyho Kubricka! Stanley Kubrick je pravděpodobně jedním z nejlepších filmových vypravěčů v dějinách kinematografie a 2001: Vesmírná odysea, Mechanický pomeranč nebo Olověná vesta (krom Osvícení jsem od něj zatím nic jiného neviděl) jsou mistrovská díla za plnou palbu, Osvícení jsem ale nikdy tak nebral a už vůbec ne jako kmotra hororového žánru. Jakmile se někde veřejně začne řešit, že je Osvícení nejlepší horor všech dob, připitomněle se usmívám a mlčím. A vzhledem k kultovnímu statusu Osvícení chápu jak lidi reagovali na oznámení adaptace Doktora Spánka, což je knižní pokračování Osvícení, zvláště když si režii vzal na starost Mike Flanagan, tvůrce další, brutálně nevýrazné adaptace Kingova příběhu Geraldova hra. Já ale Osvícení neberu jako modlu a tudíž mi jakékoliv plány na pokračování nevadili. Zvláště když později hlavní roli dospělého Dannyho Torrence získal Ewan McGregor, jeden z mých nejoblíbenějších herců. Na Doktora Spánka jsem se tak částečně těšil aspoň kvůli němu a ukázky mi brutálně sedli. A proto jsem rád, že můžu oznámit, že je Doktor Spánek super filmem a důstojným sequelem/doplňkem k Osvícení .Ve finále ale nejde o sequel v tom pravém slova smyslu. Doktor Spánek od Stephena Kinga (furt lepší český název než Osvícení: Doktor Spánek) se odehrává ve stejném světě jako Kubrickovo Osvícení.A ono celé pozadí je zajímavé: Kauza o tom jak Stephen King nesnáší Kubrickovo Osvícení, protože si Kubrick Kingovu novelu vzal a přeložil si jí k obrazu svému a Kinga to dohnalo k tomu, že o pár let později vyrobil televizní a více věrnou verzi je jedním z nejznámějších příběhů v Hollywoodu a bylo potěšující slyšet, že se filmový Doktor Spánek Kingovi líbil a vykoupil chyby, které Kubrick dle Kinga napáchal. Což je hodně zajímavé vzhledem k tomu, že se filmový Doktor Spánek odehrává ve stejném světě jako Kubrickovo osvícení a hraje si s věcmi, které Kubrick ve své adaptaci změnil. Knižní Osvícení jsem sice nečetl, podařilo se mi ale alespoň zjistit jaké změny přesně Kingovi hnuli žlučí. A ve finále jsem nejvíc rád, že se Mike Flanagan ve svém Doktoru Spánkovi nepokouší hrát na Kubricka. Kopírovat styl Kubricka je totiž tvůrčí sebevražda a Flanagan naštěstí pochopil, že tohle není cesta. Proto si Doktora Spánka udělal hodně po svém a jen pouhým vizuálem nebo pojetím byste fakt, že jde o sequel Osvícení nepoznali. ,, Nejvíc Osvícení´´ je Doktor Spánek ve chvílích kdy Flanagan použije pár archivních záběrů z původního filmu. Je ale nutno zmínit, že Doktor Spánek tolik netkví na dědictví Osvícení a na samotný hotel Overlook v rámci děje a nostalgie tolik nesází. Většinu času je jediným stěžejním pojítkem mezi původním Osvícením a Doktorem Spánem postava Dannyho Torrence a jeho speciální dar ,, osvícení´´. Danny se musí potýkat s traumatickým zážitkem z dětství a faktem, že má něco navíc. Na začátku příběhu je Danny reálnou troskou. Alkoholistickou troskou, která v sobě cítí, že se více a více propadá do duše svého otce Jacka. Jenomže Danny není Jack. Má k reálnému Jackovi velmi daleko a nechce skončit jako on. Rozhodne se svým životem něco udělat, začít nový život, očistit se od alkoholu a následně se i pokouší svůj dar využívat k dobru. Jenomže když máte ,, osvícení´´ bohužel to znamená, že nikdy nebudete mít klidný život. Především když si uvědomíte, že nejste na tomhle světě jediný kdo má dar. Celý příběhový arch Dannyho Torrance a jeho vývoj z původního Osvícení je skutečně parádní a beru ho jako jednu z nejlepších věcí na filmu. Především díky zase jednou fenomenálnímu Ewanu McGregorovi! Flanaganova předchozí adaptace Kinga mi sice nesedla, u Doktora Spánka mě ale jeho přístup k řemeslu chytl.Neříkám, že by byl najednou Flanagan jeden z nejlepších horrových režisérů současnosti, líbí se mi ale, že nedělá ,,Osvícení 2´´. Jiný vizuál, jiný přístup a trošku jiná sázka na děsy. Doktor Spánek je ale trochu odlišný horror a sází především na znepokojující pocity a reálné pocity toho, že divák vidí něco strašného a nelidského. Ve filmu se vyskytuje hodně očividné násilí na dětech, které nemusí sednout každému. Flanagan tyhle pocity zvládá vyvolávat a zároveň nesází na lekačky. Flanagan přistoupil k Doktoru Spánkovi v rámci hororového žánru velmi svěže a já mu za to děkuji. Na odkazování na Osvícení ale přece jen dojde. A rozhodně to nepůsobí jako přílišná snaha o nostalgii a snaha o to vydolovat další emoce. Návrat do Overlooku naopak dává v rámci příběhu smysl a funguje. Uběhlo sice téměř 40 let a Overlook je ještě zchátralejší než dřív, jinak se ale vůbec nezměnil. Tvůrcům se především povedlo i dobře pracovat s odkazem postavy Jacka Torrance a to aniž by potřebovali zajít za Jackem Nicholsonem s velkým tučným šekem na cameo. A funguje to! Celé to ale opět stojí především na McGregorovi, který se s odkazem ,, svého otce´´ v sobě samém musí vypořádat. A doufat, že prostě neskončí jako on. Opakují se tu sice ikonické momenty (Here's Johnny!), navštěvují se známé lokace (bar nebo bludiště) a vrací se známé postavy (Come play with us Danny!), rozhodně ale nejde o dolování nostalgie od diváka v tom pravém slova smyslu. A to taky není lehký úkol. Flanagan si jinak vzal na starost i střih a i když používá velmi prolínačky, které ve finále často vyrušují, ve finále si na ně divák snadno zvykne. si zároveň dokázal zahrát se všemi ostatními postavami a potěší návrat Halloranna (Carl Lumbly jako náhrada Scathmana Crotherse ve finále funguje víc než by se dalo čekat), malá ale šikovná Kyliegh Curran nebo sexy záporačka Rebecca Ferguson. Právě hlavní záporačka a její družina žroutů ,, osvícenců´´ je ale jednou z nejpodivnějších věcí na filmu. Vzhledem k tomu, že jsem četl Kingovy knihy To nebo Dallas 63 si dokážu představit jak tlusté knihy King píše. A dokážu si představit, že i Doktor Spánek je velmi tlustá kniha kde je vše důkladně rozepsáno. Odkud ty záporáci vlastně pochází, jak dlouho tu byli, kolik ,,osvícenců´´ už spapalo...... Jak ale právě dokázalo právě třeba To tak v rámci adaptace Kingových knih musí jít hodně pryč. A obávám se, že tohle je i případ Doktora Spánka. A ve finále bych chtěl o těch záporácích fakt vědět víc. Zároveň bych rád zdůraznil, že Doktor Spánek trvá 152 minut a jeho dramaturgické tempo občas zpomalí až brutální rychlostí. Zároveň je především v první polovině pár minut vyplněno materiály bez kterých bych se vlastně obešel a zase je spoustu scén, kterými bych vyplnil délku radši. Je to ale jen detail. Doktor Spánek od Stephena Kinga (ne, Osvícení uvádí: Doktor Spánek je horší název) dokázal, že člověk nepotřebuje Stanleyho Kubricka ani Jacka Nicholsona aby z toho vyšel dost dobrý horror, který pravděpodobně aktuální ,,náročnou´´ hororovou cílovku dvakrát nepotěší jednoduše proto, že nesází na lekačky, více si hraje s postavami a především u ní musí člověk chvílemi zapnout mozek. Zároveň je o ale opravdu důstojné pokračování/důstojný doplněk k Osvícení, který by neměl urazit ani fanoušky Osvícení ani všechny ostatní. Ve finále mě mrzí, že se tomu filmu nedaří v kinech tak jak by si zasloužil, na druhou stranu je ale možná i lepší, že všichni aktuálně nechají (minimálně na nějakou dobu) hotel Overlook spát......(14.11.2019)

Očekával jsem, že Mike Flanagan vtiskne snímku Doctor Sleep vlastního ducha a znovu učaruje publiku svým uměleckým mistrovstvím. Režisér se vypracoval do pozice jednoho z nejuznávanějších tvůrců současnosti i díky své schopnosti zadaptovat knižní předlohu (Gerald's Game či The Haunting) způsobem, který ji vybrousí k dokonalosti, čehož dosahuje důmyslnou volbou žádoucích motivů a jejich následným převyprávěním ve vlastních intencích. Rozhodně se nejedná o otrocké adaptace, takže mě pobuřoval český název, který jméno Stephena Kinga zdánlivě nesmyslně akcentuje. Bohužel však musím dát distributorovi za pravdu. Flanagan zaujímá neskutečně submisivní postavení a kolem Kingovy předlohy i Kubrickova The Shining našlapuje s velkou opatrností. Stává se sluhou dvou pánů a vytváří hororově nefunkční hybrid, který má mnohem blíže do temné fantasy. Audiovizuálně zajímavé, ale scénáristicky mdlé a příliš doslovné, což se zvláště patrně projevuje při přesunu do hotelu Overlook, kde se Flanagan snaží skládat poctu Kubrickovi, aniž by zároveň reflektoval mnohovrstevnatou a na první pohled nečitelnou symboliku The Shining. Jakožto zdejší hororový expert a přední evropský kubrickolog tak snímku Doctor Sleep uděluji slabší tři hvězdy a označuji ho za největší zklamání posledních let.(7.11.2019)