Doktor Spánek od Stephena Kinga

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Thriller

USA, 2019, 152 min (Director's cut: 180 min)

7,5/10. Úctyhodné pokračování, které nenásilně rozpracovává mytologii kolem "shining" a které (navzdory nevelkému očekávání) příjemně překvapilo. Osud hlavního protagonisty uvěřitelně podchycený a McŘehořem i parádně zahraný. Jde vidět, že Mike Flanagan je s hororovým žánrem trošičku jinde a sází především na dlouhé expozice, hmatatelně vystavěné postavy, ponurou atmosféru a solidně vypointované "strašidelné" výjevy. Má to šťávu a sem tam i silné momenty, jen ta závěrečná třetina působí spíše jako fanservis, než-li něco, co (i přes uzavření jednoho příběhového arcu) tam nutně muselo být. Hodně príma! Více: https://www.youtube.com/watch?v=Occw5lKVNNc(16.11.2019)

Jedno veľké príjemné prekvapenie. Čakal som čistú ždímačku kultovky a dostal som skvelo fungujúci film. Kde začať? Ewan McGregor a Rebecca Ferguson tradične výborní, ale za mňa je hviezdou filmu Kyliegh Curran. Príbeh boduje svojou zmysluplnosťou. Nadväzuje na udalosti z Osvícení, ale takým spôsobom, že si to užijú aj totálny neznalci kultovky. Dozviete sa, čo sa stalo s Dannym a hlavne oveľa viac o jeho dare/prekliatí. Na to všetko sa nabalí nové nebezpečie, ktoré spustí sled udalostí vedúcich až k dobre premyslenému záveru (pre fanúšikov Osvícení záver s veľkým nostalgickým efektom). Tie dve a pol hodiny pôsobia rozhodne kratším dojmom. Priniesli mi zážitok ku ktorému nemám žiadne zásadné výhrady. Najviac som si užil spoločné scény Rose s Abrou, ktoré mali vždy vychytaný vizuál. K 5* dojmu tomu fakt veľa nechýbalo.(1.2.2020)

Ubytování v dávném hotelu hrůzy, který už z filmového hlediska zasmrádl. Ono napojit se na letitý Kubrickův hororový kus nebylo pro příští filmové pokračovatele nic záviděníhodného. I stalo se a Mike Flanagan se přihlásil k odkazu náročného díla. Úplně nejhorší je značně přepálená stopáž, načež udržet nějakých 150 minut stoprocentní pozornost je slušný výkon, stylová nevyváženost má pak na svědomí, že film je poměrně v důležitých scénách nezáživný až často nechtěně směšný. Mám na mysli "obrazně" ztvárněné duševní kanibalistické choutky sekty unášející dětské oběti, což se projevuje jakýmsi legračním oparem linoucím se z "termosky", který do sebe sektáři opojně nasávají. Žádný velký strach ani nešel z (příšerným kloboukem ozdobené) Rebeccy Ferguson a Ewan McGregor, který (snad) měl variovat/kopírovat zajímavý odkaz Jacka Nicholsona, byl zralý na pořádně uzrálý maliník, bylo docela utrpení pozorovat jej v některých nezvládnutých hereckých polohách. Zbytek hereckého osazenstva nevynikl, i možným vlivem režijních nekvalit pro práci s vedlejšími herci. Emily Alyn Lind se ale podařilo vymanit a být zajímavou v každé scéně, určitě předčila hlavní dvě hvězdy filmu. Mike Flanagan razil áčkově bujaré aspekty, strukturoval své vyprávění do několika dějových linií (byly přibližně tři), které byly někdy skoro až nemálo stupidní, navíc hojně nezáživné. První linie je o tom, kterak je dospělý Dan zaměstnán v hospicu a utěšuje umírající, kteří při skonu vypustí "páru", což občasně završuje čtením zanechaných mysteriozních vzkazů na zdi svého pronajatého pokoje, druhá linie pojednává o kočovném kultu True Knot, který líčí na zvláštní silou obdařené děti, načež po jejich umučení z nich čerpají nesmrtelnost, třetí linie je taková rodinná, vystupuje v ní mladá černá dívka, poměrně talentem oplývající Kyliegh Curran, která vládne takovou nadpřirozenou mocí (či močí), až je z ní vůdčí sektářka Rebecca Ferguson hormonálně rozhozená. Nijak zvlášť mě nebavilo čekání, až se tyto linie spojí v jednu. A vlastně někdy až od scény přepadení/čistky (to už je film zhruba za svojí polovinou) členů sekty v lese mě film začal bavit, načež vynikající bylo vplutí do fáze závěrečné a vrcholné, tedy pochmurná cesta do hotelu v horách, za doprovodu známého zlověstného doprovodu, který byl atmosféricky prezentován v Osvícení. Užívat si tuhle část budou hlavně znalci proslulého Kubrickova kusu. Tmavší obrázky mají vysoké zastoupení, najde se i nějaký ten krvavý a drastický detail, ovšem iritovaly mě astrální schopnosti důležitých postav, takže kupříkladu Rebecca Ferguson, která plachtí vzduchem přes půl města za svojí příští obětí, byl poměrně comicsový prvek. Otravný zvuk neustálého tlukotu srdce byl rovněž nesnesitelný. Spojení Flanagan/King mně úplně nezachutnalo. Roztahaný celek si mě tedy nezískal, divácky mě rozhodně nestrhl, ovšem jste-li obdivovatelem (trošku zbytečných) nástaveb děl, které jsou pro početnou sortu hororových diváků milníkem, jistě bude revize na temných místech nevšedním zážitkem. 6/10(9.2.2020)

Ačkoliv jsem velký fanoušek Kubrickova Osvícení, Doktor Spánek dlouho stál pod mým radarem a dokonce až s trailerem jsem zjistil, že jde o přímý sequel právě Kubrickova filmu asi proto, že si King dal pořádně načas se sepsáním pokračování). Po zhlédnutí macaté tříhodinové verze je mi celkem líto, že se na propracované a zajímavější horory nechodí, tenhle film se jen horko těžko zaplatí z přeprodeje práv a dál se bude chodit jen na rychlokvašky z dílen Blumhouse a podobných. Samotného mě to však do kina netáhlo a to patrně kvůli Flanaganově předchozím seriálu The Haunting of Hill House, jež mi příliš nesedl a ač byl hodně chválený, druhou řadu nejspíše vynechám. Tento snímek si u mě však vedl lépe, je skutečně poznat, že Flanagan původní film miluje a rád jej cituje, závěrečný akt už je vyloženě melancholická vzpomínka pro fanoušky. Ewan McGregor se do role pochopitelně skvěle hodí (asi nejlepší volba dle charakteristiky když se podíváme, kdo byl zvažován - Dan Stevens, Chris Evans, Matt Smith, Jeremy Renner nebo John Cusack), pomáhá svým výkonem k pochopení vrstevnatosti vyprávění a celé to vlastně uteklo poměrně rychle. Což je velký úspěch v porovnání s o 50% kratšími a nudnějšími bratranci v tomto žánru. Hodně staromilský horor, jež v kinech patrně nebude mít obdoby zase (ne)hezkých pár let...8/10(4.2.2020)

Shining od Stanleyho Kubricka se skvělým Jackem Nicholsonem je bezesporu výtečný film, který řadím k těm mým nejoblíbenějším kouskům a proto bylo dle mě těžké volně pokračovat snímkem Doctor Sleep v režii nepříliš úspěšného režiséra Mike Flanagana. A ono se to podařilo. Film je skvělý, ač si myslím, že by mohl fungovat úplně v pohodě i bez návaznosti na již zmíněné Kubrickovo Osvícení. Ewan McGregor v hlavní roli je fajn, ale Jack Nicholson to není. Co mě velmi potěšilo byla Rebecca Ferguson se svým kouzelnickým kloboučkem, která byla v roli Rose nadmíru výborná. Film rozhodně nezklamal a nemám nejmenší důvod ho zatracovat, ač předchozí kousek byl přeci jen osvícenější.(27.11.2019)

• - Dan Torrance (Ewan McGregor) má v samém závěru filmu zraněnou tu samou nohu jako jeho otec Jack Torrance (Jack Nicholson) – také v závěru filmu Osvícení (1980). (Charpy)

• - Danny Lloyd, který ztvárnil roli Dannyho v Osvícení (1980), když mu bylo 6 let, si zde střihnul cameo. Je ve scéně s baseballovým klukem, když se hraje zápas. Sedí v hledišti hned vedle muže, který povídá. (JoannaKey)

• - Spoiler: Ve filmu se tak jako v knize objevuje Dick Haloram (Carl Lumbly). Ve filmu Osvícení (1980) byl však zavražděn Jackem Torrancem. Není zde znatelné, zda se jedná o změnu vůči originálu, a tudíž nebyl zabit, nebo zde Haloram vystupuje jako duch, či projekce ze záhrobí pomocí jeho osvícení. (Mikahu)