Reklama

Reklama

Doktor Spánek od Stephena Kinga

  • USA Doctor Sleep (více)
Trailer 1

Film navazuje na děj filmu Osvícení (Stanley Kubrick) popisující hrůzné události, ke kterým došlo před 40 lety v hotelu Overlook. Nyní dospělý Dan Torrance (Ewan McGregor) se usilovně snaží vyrovnat se svým hrůzným zážitkem z hotelu a najít klid v duši. Vše se ale změní ve chvíli, kdy se setká s Abrou, odvážnou mladou dívkou obdařenou mimořádnými mimosmyslovými schopnostmi označovanými jako „osvícení“. Abra instinktivně vycítí, že Dan má stejné tajuplné nadání jako ona, a obrátí se na něj se zoufalou prosbou o pomoc. Nelítostná bytost Rose a její následovníci totiž čerpají energii z „osvícení“ dalších nevinných dětí a pro dosažení své nesmrtelnosti jsou rozhodnuti udělat cokoliv. Tato nesourodá dvojice spojí své síly a pustí se s Rose do nemilosrdného boje na život a na smrt. (Vertical Ent.)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (610)

verbal 

všechny recenze uživatele

Filmové Osvícení považuji za artovými hnědopichy druhou nejpřeceňovanější prudu všech dob, byť famózně zahranou. Ta první je od téhož režiséra a pojednává o narkoleptickém existenciálním mlácení prázdné slámy s plechovou hubou s honoris fatuus doktorátem z FFUK při tříhodinové cestě na Saturn. Nudofilové již zajisté vědí. Tudíž jsem byl z výše uvedeného důvodu, a také proto, že Štefan už téměř dvacet let nenapsal nic, co by se vymykalo z kategorie potištěného hajzlpapíru či vykrádání sebe sama, vůči PhDr. Spánkovi drahnou dobu velice skeptický a vyhýbal se mu jako dyslektik Slabikáři. Chyba! Na rozdíl od uspávajícího a poooooomalého Džekova jebání v hlavě v otravném psychožravém hotelu, plném halušek s nestrašidelnými fakany na trojkolkách, unyle užvaněným duchopersonálem a až směšnými krabatými důchodkyněmi ve vanách, je toto velmi svižná, zábavná a smysluplná taškařice o partičce zlých homodějů, vykuřujících děti, která elegantně navazuje na původní sračkol a dokonce i dovysvětluje mnohé, co narkáč s LMD - Kubryk - bez ladu a skladu vytrhal z kontextu původní předlohy v domnění, že každý divák taky fetuje a xmrti rád usíná při projekci nudou. Byť taškařice místy otřesně zahraná. Toporný jeliman a profesionální bezmimik Eman MekŘehoř je mokvajícím vředem každého filmu, ve kterém se marně pokouší předstírat herectví. Naštěstí jej zde téměř vymazávají a ukazují mu, jak to má vypadat, vynikající sympatická negroholčička a hlavně skvostná, přirozená a bez váhání píchatelná alfaštěrbina, paní Milfgusnová. Tu bych z fleku nechal vysát ze mě veškerou páru, a ani by mě nemusela před tím moc honit. Tedy pardon, chtěl jsem samozřejmě říct „pronásledovat“, aby to náhodou nevyznělo seksisticky nebo tak… P.S. Milý genitální marketére a brilantní lokalizátore distribučních titulů, to teď jako budeš cpát jméno autora předlohy do každého názvu filmu, aby se i ta největší lopata nemusela obávat, jestli náhodou omylem nejde do kina třeba na slavný gruzínský bestseler Doktor Spánek od Pomrda Šukašviliho? ()

Pilda17 

všechny recenze uživatele

Když si vzpomenu na Osvícení, tak se pamatuji vyšinutého Nicholsona, jak běhá se sekerou a jeho famózní herecký výkon. Něco víc? Vlastně ani ne. Takže co očekávat od pokračování, když si první díl pamatuji jen zřídka? Musím přiznat, že jsem se ze začátku ztrácel, ale teprve teď mi došlo oč v prvním díle šlo. Vše je prakticky o čarodějích, ale co víc, zajímavá atmosféra, slušné lekačky a i napětí. Návaznost ve všech směrech dobrá a je jen málo na co si stěžovat. Proč tedy nedat plný počet? Nevím a jediné řešení je, vrátit se na začátek. 7/10 = 78% ()

Reklama

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Velmi věrná adaptace knihy, která se mi moc líbila, navazující na jeden z nejlepších filmů, jaké jsem kdy viděl. Odvaha tvůrců Doktora Spánka byla obrovská - pokračovat v Kubrickově příběhu, ale zároveň být věrni Kingovi a natočit více než epilog Osvícení. Povedlo se to skvěle hlavně díky Miku Flanaganovi, který se rozkročil mezi Kingem a Kubrickem, stojí pevně a nezbývá mu za to než poděkovat. Až uvidíte všechno to originálně a nesmírně působivě provedené cestování myslí (a jejich souboje), tu atmosféru, která je mnohem lepší než jak naznačovaly upoutávky a nesází na lekačky, nýbrž na poctivé napětí... Přesně takhle jsem si to při čtení knihy představoval, a to přitom v knize chyběl největší trumf filmu - Overlook. Našel bych scénu nebo dvě, kterým bych mohl něco vytknout, ale celkově jsem s Doktorem Spánkem tak spokojený, že nemůžu nebo spíše nechci. Závěr je vyloženě lahůdka pro všechny, kteří Osvícení nejen viděli, ale také četli... No a to jsem se vůbec nezmínil o úžasném Ewanu McGregorovi. ()

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Uvědomil jsem si, co mi vždycky podvědomě tak trochu vadilo na The Shining. Že vlastně o tom titulním "záření" vůbec není. V Kubrickově filmu to působí jako poměrně neorganicky včleněný mytologický prvek do prostého a jednoduchého hororu o týpkovi, který zešílí v prokletém hotelu. Hádám, že kdyby tak devět z deseti lidí mělo krátce převyprávět obsah Shiningu, tak se o tom, že je Danny "special", vůbec nezmíní. Doctor Sleep je oproti tomu mytologicky hutné dílo, do jehož světa bych se chtěl vrátit a objevovat další příběhy, které se v něm kdy mohly odehrát. Warnerům se film fakt nepovedlo prodat, protože trailery mě nechávaly docela chladným, ale nakonec se pro mě jedná o nejpříjemnější hororové překvápko letoška. Takže Mike Flanagan už druhý rok po sobě na podzim významně vylepšuje roční hororovou bilanci, šikula jeden. Líbí se mi, jak se tu na Shining smysluplně navazuje, a přitom je Doctor Sleep o dost jiným filmem, který by s malými změnami fungoval i jako zcela samostatné dílo. Nebojí se mít na horor požehnanou stopáž, nebojí se neužívat lekačky, nebýt prvoplánově strašidelný, a zároveň se nebojí být v mnoha ohledech nepříjemný a nekompromisní. ()

Kothy 

všechny recenze uživatele

Ani bych nečekal, že se na Kubrickovu klasiku dá tak dobře navázat. Mikeu Flanaganovi se povedlo skvěle. Děj se posouvá o 40 let a dost rozvíjí mytologii tohoto světa. Danny je už dávno dospělý a má své problémy. Občas si pomůže díky své schopnosti. Kontaktuje ho malá holka Abra, která je v nebezpečí. Jde po ní totiž jistá skupinka bytostí, které pojídají lidské duše. Začíná tedy závod napříč státy a hra o přežití. Dost se mi to líbilo a přišlo mi to originální. McGregorovi role Dannyho docela sedla. "Musím za sebou zavřít dveře." ()

Galerie (41)

Zajímavosti (18)

  • Když Dan (Ewan McGregor) ve 36. minutě filmu vytírá podlahu, tak ji vytírá směrem dopředu, tudíž si po vytřeném šlape. (Mydlivoj)

Související novinky

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

01.05.2022

Jsou tomu přibližně dva týdny, co filmový svět obletěla zpráva o vyhození legendárního herce Franka Langelly z probíhajícího natáčení netflixovského hororového seriálu The Fall of the House of Usher… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Přichází den, kdy se každoročně obracíme na nejoblíbenější uživatele, aby se nám svěřili se svými topkami 3 filmů (a případně 3 seriálů) uplynulého roku. Od loňska je navíc doplňují i vybraní… (více)

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

S blížícím se Silvestrem vám tradičně přinášíme hlasování TOP uživatelů ČSFD.cz za nej filmy a seriály uplynulého roku. Jaké jsou jejich "topky" i s krátkým shrnutím názoru můžete vidět níže. Z filmů… (více)

Reklama

Reklama