Doktor Spánek od Stephena Kinga

• Austrálie

• Nový Zéland

• Kanada

Horor / Thriller

USA, 2019, 152 min (Director's cut: 180 min, Alternativní: 146 min)

Dlouho mě žádný sequel takhle nepotěšil. Doktoru Spánkovi sice schází ta absolutní autorská vize a nepředvídatelnost Kubrickova Shining, ale Mike Flanagan naštěstí buduje smysluplně návazný příběh, který možnosti Kubrickem upozaděného tématu štědře rozvíjí a promyšleně prolíná s událostmi minulého filmu. Šikovný režisér přejímá od legendárního filmaře také přístup k hlavní postavě a styl vyprávění - dospělý Dan Torrance je v průběhu filmu až překvapivě pasivní figurkou, jehož ovládá silně osvícená dívka (podobně jako ovládal jeho otce hotel), zatímco vyprávění se postupně časově i prostorově smršťuje a Flanagan užívá podobně jako Kubrick ke znázornění menších časových prodlev prolínačky. Celkově se daří napodobit stylistické dominanty předešlého filmu - totožné hudební motivy, spoléhání na detaily herců ve vypjatých chvílích, absence prvoplánových lekaček nahrazených strategicky organizovaným pohybem postav po mizanscéně a shodně inscenované scény, které jednak skládají poctu, jednak upevňují narativní propojení s předchůdcem (rozhovor McGregora s Brucem Greenwoodem v kanceláři vypadá úplně stejně jako interview Jacka s Ullmanem v úvodu Osvícení; Rebecca Ferguson používá na schodišti podobná gesta jako Nicholson; rozhovor s barmanem atd.). Dlouhá stopáž vůbec nevadí, neboť film pracuje hned se třemi silně motivovanými tábory protagonistů (respektive antagonistů), které postupně svádí dohromady, a navrch přihazuje suprově vystavěný comeback ikonického hotelu, v němž se všechny natočené sekvence rovnají pro pravověrné fandy originálu naprostému zlatu. Osvícení naznačovalo divákovi, že jediným zlým a nebezpečným místem pro ozářené lidi je právě Overlook, Doktor Spánek rozšiřuje toto stanovisko do rozsáhlého fikčního světa, v němž Danny postupně přejímá úlohu jeho rádce Hallorena a jeho dětské já nahrazuje osvícená dívenka, která prochází obdobným vývojem (což podtrhuje úplně poslední záběr filmu). Jednoznačně pozitivní dojmy pak dotváří i tuna dalších vítaných odkazů, charakter vyústění a výborní herci, mezi nimiž je vedle tradičně sympatického a uvěřitelně rozervaného McGregora třeba vypíchnout božskou Rebeccu Ferguson, která opět přesvědčuje, že je zdaleka nejcharizmatičtější herečkou současnosti (a pro mě možná i minulosti). Kéž by každé pokračování slavné značky dopadlo alespoň z poloviny tak dobře. 90%(26.11.2019)

Rozšíření legendárního hororu Osvícení, které se více blíží mysterióznímu filmu, než klasickému hororu. I přes možná až zbytečnou délku filmu překvapivě nenudí a v mnoha ohledech jsem byl překvapen, jak funguje rozšíření mytologie filmu. Bohužel však trvá, než se film opravdu rozjede a ne všechny části, jsou pro film potřebné a zbytečně tak brzdí děj. Odkazy na Osvícení ale potěší, stejně jako použití hudby a celkový závěr, při kterém nejednomu fandovy zaplesá srdíčko při návratu do minulosti. Celkově to je spíše na 3*, ale film mám v hlavě i po 14 dnech od shlédnutí a to se tak často nestává.(3.2.2020)

Očekával jsem, že Mike Flanagan vtiskne snímku Doctor Sleep vlastního ducha a znovu učaruje publiku svým uměleckým mistrovstvím. Režisér se vypracoval do pozice jednoho z nejuznávanějších tvůrců současnosti i díky své schopnosti zadaptovat knižní předlohu (Gerald's Game či The Haunting) způsobem, který ji vybrousí k dokonalosti, čehož dosahuje důmyslnou volbou žádoucích motivů a jejich následným převyprávěním ve vlastních intencích. Rozhodně se nejedná o otrocké adaptace, takže mě pobuřoval český název, který jméno Stephena Kinga zdánlivě nesmyslně akcentuje. Bohužel však musím dát distributorovi za pravdu. Flanagan zaujímá neskutečně submisivní postavení a kolem Kingovy předlohy i Kubrickova The Shining našlapuje s velkou opatrností. Stává se sluhou dvou pánů a vytváří hororově nefunkční hybrid, který má mnohem blíže do temné fantasy. Audiovizuálně zajímavé, ale scénáristicky mdlé a příliš doslovné, což se zvláště patrně projevuje při přesunu do hotelu Overlook, kde se Flanagan snaží skládat poctu Kubrickovi, aniž by zároveň reflektoval mnohovrstevnatou a na první pohled nečitelnou symboliku The Shining. Jakožto zdejší hororový expert a přední evropský kubrickolog tak snímku Doctor Sleep uděluji slabší tři hvězdy a označuji ho za největší zklamání posledních let.(7.11.2019)

Atmosféra je vynikajúca. Herci tiež. Ani dĺžka mi neprekážala. Len prečo som mal stále pocit, že ide iba o priamočiare hororové béčko? Ono v tomto zmysle to funguje, ako pokračovanie jedného z najikonickejších hororov všetkých čias už menej. Každopádne ak vám v The Shining nebola celá mytológia zrejmá, tak Doktor spánok vám všetko pekne po poriadku doslovne vysvetlí. Len sa potom treba zmieriť s tým, že ide v podstate o akúsi variáciu na X-men, prípadne na hocijakú superhrdinskú či upírsko-záhrobnú young adult záležitosť.(4.11.2019)

Poctivých 70 %. Film má dvě a půl hodiny a část z toho jsou scény, které klidně mohly skončit ve střižně, protože neříkají nic nového o postavách ani co se týče worldbuildingu. Plus jsou dospělí herci. McGregor i Fergusovonová zvlášť si postavy užívají a berou je vážně, navíc oba mají charisma a kamera je miluje. Problém pro mě byla Abra. Její představitelka je mi nesympatická, většinu času má naprdnutý výraz, IMO ani moc dobře nehraje a navíc stěží projde i jako míšenka (což ve filmu na rozdíl od předlohy je) i s tou obhajobou, že ne všichni míšenci jsou béžoví. Vzhledem k její velké roli mi to dost kazilo dojem. Co se týče návaznosti na filmové a knižní Osvícení a jak si film poradil s jejích odlišnostmi, tak Doktor Spánek navazuje skoro výhradně na Osvícení filmové. Jedna skvělá věc z toho určitě vzešla, totiž že ve fimu znova vidíme hotel Overlook, který ve filmovém Osvícení zůstal nepoškozený, zatímco v předloze shořel. Konec Doktora je tak dramatičtější než předloha. No a teď k jedné dost problematické záležitosti na konci. SPOILER Vzhledem k tomu, že předloha není vyloženě horor, tak pro Dannyho Torrance skončí happy endem. Vypořádá se s alkoholem, ošklivým traumatem z dětství a najde i rodinu. Filmový Danny skončí stejným způsobem jako jeho otec v knižním Osvícení. Nevím, do jaké míry si to tvůrci uvědomovali, ale dávají stejné depresivní a fundamentálně špatné poselství jako Hra o trůny o Danerys - genům neutečeš. Aplaus za to bohužel nesklidí. SPOILER(14.11.2019)

• - Danny Lloyd, který ztvárnil roli Dannyho v Osvícení (1980), když mu bylo 6 let, si zde střihnul cameo. Je ve scéně s baseballovým klukem, když se hraje zápas. Sedí v hledišti hned vedle muže, který povídá. (JoannaKey)

• - Z rádia v kempu hraje „Home“ od Henry Hall & His Gleneagles Hotel Band. (Duoscop)

• - Odkazů na dílo Temná věž (2017) je ve filmu více: Dan (Ewan McGregor) například vystupuje z autobusu společnosti Tet Transit . V Temné věži je společnost Tet Corporation; lihovar, kde je zabit Bradley Trevor (Jacob Tremblay), patří společnoti LaMerk Industries, která se také vyskytuje v Temné věži. A v neposlední řadě, když Andi (Emily Alyn Lind) vychází z kina, je za ní vidět plakát, kde je vyobrazen Joe Collins nebo-li Dandelo – postava z Temné věže. (Charpy)