Doktor Spánek od Stephena Kinga

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Thriller

USA, 2019, 152 min (Director's cut: 180 min)

Ewan McGregor mi přišel takový mdlý, Rebecca Ferguson zcela excelentní (její postavu jsem z duše nenáviděl), a Kyliegh Curran je podle mě velký talent a hodně se mi v roli Abry líbila. Nic jsem od toho nečekal a byl jsem celkem příjemně překvapený, místy je to fakt strašidelné, hlavně ten hotel na konci z původního filmu. Celkově to mě působilo velmi dobře a neměl jsem dojem, že by to byla nastavovaná kaše; na původní film to navazuje organicky a všechny narážky na něj mě tam bavily. Váhal jsem mezi 3 a 4 hvězdami, nakonec jsem se spíš přiklonil k vyššímu hodnocení, byť s jistými výhradami - film mi přišel poněkud krotký a též by mohl být o něco kratší.(14.11.2019)

Udělal jsem dobře, že jsem počkal na Director´s Cut, jelikož právě díky delší stopáži čítající neuvěřitelných 180 minut jsem měl šanci poznat hlouběji tento svět s jeho mytologií a všemi psanými i nepsanými pravidly. Snímek Doctor Sleep kráčí ve šlépějích legendárního filmového přepisu od neméně legendárního režiséra Stanleyho Kubricka, jemuž ve svých nejlepších momentech vážně ostudu neudělá. Právě v těchto vypjatých momentech totiž máte velmi jistý pocit, že režisér Mike Flanagan s knižní předlohou pracuje skoro stejně dobře jako Kubrick v roce 1980. Atmosféru a celkový "feeling" má totiž vystavěný stejně dobře jako Mistr. Jen škoda několika "WTF" momentů, jež lehce sráží celkový dojem z filmu. Co tedy dodat na závěr? Doctor Sleep je skvěle natočeným zakončením jednoho z nejhororovějších příběhů, jaký jsem kdy měl tu čest číst a nesčetněkrát i zhlédnout. Pokud tedy máte původní "The Shining" v oblibě, rozhodně byste si toto povedené zakončení všech rozehraných osudů neměli nechat ujít. Skvělá práce! „You need to listen to me. The world's a hungry place. A dark place. I've only met two or three people like us. They died. When I was a kid, I bumped into these things. I don't know about magic. I, I always called it "the shining." (29.1.2020)

Přiznávám se bez mučení - Když sem viděla trailer, tak sem měla strach, že během filmu se dostaví Doktor Spánek osobně a já to regulérně prochrápu a rozhodně se neprobudím osvícená, ale maximálně dezorientovaná a díky velké dávce THC nebudu vědět jestli sem usnula v kině a zdá se mi že sem doma, nebo sem doma a už nespím, ale sem vzhůru nebo mám alespoň otevřený kukadla a nevím jestli sem nezmeškala kino, či se z něj už vrátila nebo si to pouštěla doma... Nakonec se Buddha smiloval a zase jednou po dlouhé době sem věděla, že realita je reálná, já sem doma s Alíkem a čumíme na Doktor Spánek. První půlhodina mě bavila asi jako loupání 10 kg brambor na salát páč zkurvený vánoce, ale poté se udály nějaké čáry máry a najednou to bylo pravý vořechový a já si užívala, jako vždy, skvělýho McGregora, hustou záporačku Ferguson (zblitek její bandy byl total na hovno s Vránou v čele, snad krom bloncky, která ale moc prostoru nedostala) a velmi mě překvapila Kyliegh Curran, která má sice vypíčený jméno, ale hrát na svůj věk umí husto-kruto-přísně a osvnícenou si dávala jak němec párek s pivem. Během filmu sem zjistila spoustu zajímavých faktů, jako třeba, že abych byla osvícená tak nestačí na sebe stočit lampu, ale musím žrát osvícený děti, který z jednoho otvoru upouštěj plyny, které pak banda vdechuje....teda páru, ne plyny a pouštěj to hubou a ne prdelí. Ale uznejte, že by to byla celkem psina, banda osvícenejch čichajících k prdeli umírajícího kida. Ne? Tak ne...Každopádně čím víc zázračný děti zmasakrujou, tím víc páry děti vypustí a tím víc našim záporákům svítěj očička a prodlužuje se věk. Vše by bylo super, kdyby Fergusonovic holčina s hučkou na palici nechytla mindrák, že na světě je borka Kyliegh, co si jí namaže na chleba a ve 13ti si s tisíciletou kanibalistickou kouzelnicí vytře prdel do sucha. Joooo ego je svině a tak se Ferguska rozhodně dívčinu vypátrat, aby následně dostala ultimátně přes píču a jelikož je fakt debilní, tak tu holku zkusí dostat znova. Jenže Kyliegh se nám spojí (ne tělesně) s McGregorem a tak Hučková Ferguson a její banda zažijou to, co už dlouuuuho ne. Pocit jaký to je být totálně k hovnu. V mocném finále Hučka inhaluje všechnu páru co se dá a nadopovaná se vydá osvítit opuštěný hotel, kde kdysi malej McGregor prchal před taťkou Nicholsonem no a jelikož krev není voda a sekyra v hotelu pořád je, stejně jako bubušáci, bude to prdel a epickej souboj o nejvíc osvícenýho tentononc pod sluncem.(23.12.2019)

Jedna z mála kvalitních Kingovek a řekl bych že nesmírně povedená! V první řadě mě nejvíc zaujal fakt, že navazuje jak na Kubrickovo "racionálnější" ztvárnění původního Osvícení, ale zároveň zachovává fantasknější Kingovo pojetí. Z Kubrickova Osvícení si dokonce vypůjčuje ikonické scénky a ve flashbackách se drží podoby hlavních postav. Nicméně knižní předloze je pak mnohem věrnější a vzdává mistrovi větší poctu, než tomu bylo u Kubricka. Ten zkrátka Osvícení překopal a udělal tak z příběhu úplně jinou verzi. Mně osobně se víc líbila kniha a z Kubrickova filmu jsem nikdy nebyl kdovíjak odvařený. I když se jedná o poctivou a vynikající filmařinu, zpětně po přečtení knihy jsem musel s hodnocením o hvězdu dolů. Doktor spánek jsem bohužel zatím nečetl, ale řekl bych, že se knihy drží více. Za druhé mě hodně potěšilo plně využité téma astrálního cestování, protože filmů s tímto fenomémem je jak šafránu. Celkově napětí se dalo doslova krájet a Ewan McŘehoř si syna šíblhého spisovatele střihl na jedničku. Jestli jste za poslední dobu postrádali nějaký šťavnatý horor, tak Doktor spánek je prvotřídním příkladem, že naděje umírá poslední. Ještě před návštěvou kina jsem měl malinko obavy, že se bude jednat o další zmršenou Kingovinu, ale chyba lávky! Satisfakce po všech směrech!(23.11.2019)

Velmi věrná adaptace knihy, která se mi moc líbila, navazující na jeden z nejlepších filmů, jaké jsem kdy viděl. Odvaha tvůrců Doktora Spánka byla obrovská - pokračovat v Kubrickově příběhu, ale zároveň být věrni Kingovi a natočit více než epilog Osvícení. Povedlo se to skvěle hlavně díky Miku Flanaganovi, který se rozkročil mezi Kingem a Kubrickem, stojí pevně a nezbývá mu za to než poděkovat. Až uvidíte všechno to originálně a nesmírně působivě provedené cestování myslí (a jejich souboje), tu atmosféru, která je mnohem lepší než jak naznačovaly upoutávky a nesází na lekačky, nýbrž na poctivé napětí... Přesně takhle jsem si to při čtení knihy představoval, a to přitom v knize chyběl největší trumf filmu - Overlook. Našel bych scénu nebo dvě, kterým bych mohl něco vytknout, ale celkově jsem s Doktorem Spánkem tak spokojený, že nemůžu nebo spíše nechci. Závěr je vyloženě lahůdka pro všechny, kteří Osvícení nejen viděli, ale také četli... No a to jsem se vůbec nezmínil o úžasném Ewanu McGregorovi.(15.11.2019)

• - Kancelář Dr. Johna Daltona (Bruce Greenwood) vypadá totožně s kanceláří, ve které dělal přijímací pohovor Jack Torrance (Jack Nicholson) v Osvícení (1980). (fisus)

• - Ewan McGregor je Kingův fanoušek, ale scénař k filmu přečetl dřív než knihu. (JoannaKey)

• - Danny Lloyd, který ztvárnil roli Dannyho v Osvícení (1980), když mu bylo 6 let, si zde střihnul cameo. Je ve scéně s baseballovým klukem, když se hraje zápas. Sedí v hledišti hned vedle muže, který povídá. (JoannaKey)