Reklama

Reklama

Doktor Spánek od Stephena Kinga

  • USA Doctor Sleep (více)
Trailer 1

Film navazuje na děj filmu Osvícení (Stanley Kubrick) popisující hrůzné události, ke kterým došlo před 40 lety v hotelu Overlook. Nyní dospělý Dan Torrance (Ewan McGregor) se usilovně snaží vyrovnat se svým hrůzným zážitkem z hotelu a najít klid v duši. Vše se ale změní ve chvíli, kdy se setká s Abrou, odvážnou mladou dívkou obdařenou mimořádnými mimosmyslovými schopnostmi označovanými jako „osvícení“. Abra instinktivně vycítí, že Dan má stejné tajuplné nadání jako ona, a obrátí se na něj se zoufalou prosbou o pomoc. Nelítostná bytost Rose a její následovníci totiž čerpají energii z „osvícení“ dalších nevinných dětí a pro dosažení své nesmrtelnosti jsou rozhodnuti udělat cokoliv. Tato nesourodá dvojice spojí své síly a pustí se s Rose do nemilosrdného boje na život a na smrt. (Vertical Entertainment)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (629)

Asia_Power 

všechny recenze uživatele

Přiznávám se bez mučení - Když sem viděla trailer, tak sem měla strach, že během filmu se dostaví Doktor Spánek osobně a já to regulérně prochrápu a rozhodně se neprobudím osvícená, ale maximálně dezorientovaná a díky velké dávce THC nebudu vědět jestli sem usnula v kině a zdá se mi že sem doma, nebo sem doma a už nespím, ale sem vzhůru nebo mám alespoň otevřený kukadla a nevím jestli sem nezmeškala kino, či se z něj už vrátila nebo si to pouštěla doma... Nakonec se Buddha smiloval a zase jednou po dlouhé době sem věděla, že realita je reálná, já sem doma s Alíkem a čumíme na Doktor Spánek. První půlhodina mě bavila asi jako loupání 10 kg brambor na salát páč zkurvený vánoce, ale poté se udály nějaké čáry máry a najednou to bylo pravý vořechový a já si užívala, jako vždy, skvělýho McGregora, hustou záporačku Ferguson (zblitek její bandy byl total na hovno s Vránou v čele, snad krom bloncky, která ale moc prostoru nedostala) a velmi mě překvapila Kyliegh Curran, která má sice vypíčený jméno, ale hrát na svůj věk umí husto-kruto-přísně a osvnícenou si dávala jak němec párek s pivem. Během filmu sem zjistila spoustu zajímavých faktů, jako třeba, že abych byla osvícená tak nestačí na sebe stočit lampu, ale musím žrát osvícený děti, který z jednoho otvoru upouštěj plyny, které pak banda vdechuje....teda páru, ne plyny a pouštěj to hubou a ne prdelí. Ale uznejte, že by to byla celkem psina, banda osvícenejch čichajících k prdeli umírajícího kida. Ne? Tak ne...Každopádně čím víc zázračný děti zmasakrujou, tím víc páry děti vypustí a tím víc našim záporákům svítěj očička a prodlužuje se věk. Vše by bylo super, kdyby Fergusonovic holčina s hučkou na palici nechytla mindrák, že na světě je borka Kyliegh, co si jí namaže na chleba a ve 13ti si s tisíciletou kanibalistickou kouzelnicí vytře prdel do sucha. Joooo ego je svině a tak se Ferguska rozhodně dívčinu vypátrat, aby následně dostala ultimátně přes píču a jelikož je fakt debilní, tak tu holku zkusí dostat znova. Jenže Kyliegh se nám spojí (ne tělesně) s McGregorem a tak Hučková Ferguson a její banda zažijou to, co už dlouuuuho ne. Pocit jaký to je být totálně k hovnu. V mocném finále Hučka inhaluje všechnu páru co se dá a nadopovaná se vydá osvítit opuštěný hotel, kde kdysi malej McGregor prchal před taťkou Nicholsonem no a jelikož krev není voda a sekyra v hotelu pořád je, stejně jako bubušáci, bude to prdel a epickej souboj o nejvíc osvícenýho tentononc pod sluncem. ()

silentname 

všechny recenze uživatele

V mojich očiach to Mike Flanagan opäť dokázal."Doctor Sleep" bude jeden z najsilnejších filmov tohto roku. Kniha bola podľa mňa celkom okey, no Mike jej proste vdýchol život a zrazu sa to u mňa prevtelilo do obrazotvorného sveta, kde som všetky scénky veľmi dobre poznával a cítil z nich toho ducha, ktorého som tam cítiť chcel. Ewan McGregor je vynikajúci. Vo všetkom mu verím Dannyho Torranca a to aj v jeho najhorších a rovnako aj jeho najlepších momentoch. A človek si tu s ním vychutná pár skutočne skvelých momentov, ktoré stoja za to vidieť. Myslím si, že (napriek tomu, čo poviem o pár riadkov nižšie) je pre mňa najlepšia časť, keď sa rozpráva s otcom v hoteli Overlook. To je podľa mňa fantastické. A je v tom obrovská dávka jeho osobnosti a skúsenosti. Kyliegh Curran ako Abra je takisto vynikajúcou voľbou. Dievča ma presvedčilo snáď v každej momentke. A Rebecca Ferguson ako Rose The Hat podľa mňa takisto exceluje. Cítim ju v tej role na míle. Spomeniem ešte aj Emily Alyn Lind ako Andi. Myslím si, že niečo jej mohol Mike Flanagan ešte dať. Najmä niečo z jej histórie. Pretože keď človek pozná viac z jej minulosti, dokáže jej viac porozumieť. A hoci ju zapracovali veľmi dobre, prial som si, aby Andi mohla viac zažiariť. Vizuálna stránka filmu fantastická. Atmosféra je tu podľa mňa dodržaná a to aj v strašidelných aj dramatických momentoch. Myslím si, že Mike Flanagan dal Kingovej knihe patričnú úctu a rovnako aj celému príbehu. A preniesol ho na filmové plátno bravúrne. No realita je taká, že rovnako skladá úctu aj Stanleymu Kubrickovi. A všetci vieme čo si King myslel o jeho adaptácii "The Shining". Myslím si, že úvodná časť bola skvelá. Tam som s tým problém nemal. No návrat na Overlook viac menej potom ukazuje veci, ktoré si pamätáme z minulého filmu. A podľa mňa to trošku nefunguje. No Flanagan urobil ešte aj jednu ďalšiu vec. Dannymu prenechal záver tak, ako ho mal Jack v Kingovej knihe "The Shining" Je to dosť zaujímavé a dáva to tomu úplne nový nádych. A podľa mňa skvelý. Je to trošku zvláštny moment pre mňa na konci. Napriek tomu, že je to vynikajúce, tak je to pre mňa najmenej zaujímavá časť filmu. Každopádne nemôžem povedať, že by to kazilo dojem z filmu. Myslím si, že Rose v Overlooku je vynikajúca, jej koniec ešte lepší. A záverečné minúty rozhodne stoja za to. Dokonca priznávam, že som sa miestami pri filme skutočne bál. Tá atmosféra ma rozhodne držala. Skvelá práca Mike Flanagan. Som rád, že niekto venuje svojim filmom a tvorcom diela patričnú úctu. A ja ju venujem za to tebe. Hodnotenie: A ()

Reklama

3DD!3 

všechny recenze uživatele

Skvělá adaptace, dostatečně věrná, aby byli spokojení fandové knihy, dostatečně jiná aby seděla na konec filmu od Kubricka. McGregor je výborný Danny, ale co předvádí sexy Rebecca Ferguson jako klobouková Rose je bomba. Mnohem lepší než v knize. Finále v hotelu, logicky jiné než v předloze je hravou variací na původní Osvícení s koncem, který uzavře kruh. Protože Ka. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Svet je temné, hladné miesto plné príšer. Ale potom sú tu aj takí, ako ty.“ Posledný kvalitný román Stephena Kinga sa dočkal bravúrneho filmového spracovania. Áno, je to pomalé a dlhé, ale pravdupovediac vidno, že to malo byť ešte dlhšie, pretože niektoré vedľajšie postavy a línie nenápadne šumia do prázdna a ich dôstojnému zakončeniu nie je venovaný taký priestor, aký by si zaslúžili. Napriek tomu je Doktor Spánok skvelá pecka s výborným kastingom (Rebeccu Ferguson nemám rád, ale ako Klobúková Rose je božská... a ostatní sú snáď ešte lepší), bravúrnou hudbou, vynikajúcim vizuálom (na to, čo prevádza kameraman  Fimognari v scéne „púť po oblohe“, len tak nezabudnem, určite jedna z najmagickejších scén americkej kinematografie toho roka) a výbušným finále odohrávajúcim sa veď uvidíte kde (!). Snímka neobsahuje explicitné násilie, ale po stránke psychologického ide na doraz a umiera sa tu fakt vo veľkom množstve; v tomto smere je film krutý, nemilosrdný, drsný a smutný. Ako život. K tomu séria parádnych feel good scén, ktoré zaobstaráva predovšetkým dvojka Cliff Curtis/Carl Lumbly. Plus musím vyzdvihnúť takmer debutujúcu Kyliegh Curran, ktorá má s Ewanom McGregorom geniálnu chémiu. Mám rád filmy, v ktorých muži ochraňujú napr. slabé deti, aj keď treba dodať, že v tomto prípade je to dieťa asi také bezbranné, ako Laura v Loganovi. Quentin Tarantino mal pravdu: Doktor Spánok je jeden z najlepších filmov roka. Aj keby ste za minulý rok mali vidieť len tento, bolo by to z vašej strany veľmi šťastné rozhodnutie. ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Filmové Osvícení považuji za artovými hnědopichy druhou nejpřeceňovanější prudu všech dob, byť famózně zahranou. Ta první je od téhož režiséra a pojednává o narkoleptickém existenciálním mlácení prázdné slámy s plechovou hubou s honoris fatuus doktorátem z FFUK při tříhodinové cestě na Saturn. Nudofilové již zajisté vědí. Tudíž jsem byl z výše uvedeného důvodu, a také proto, že Štefan už téměř dvacet let nenapsal nic, co by se vymykalo z kategorie potištěného hajzlpapíru či vykrádání sebe sama, vůči PhDr. Spánkovi drahnou dobu velice skeptický a vyhýbal se mu jako dyslektik Slabikáři. Chyba! Na rozdíl od uspávajícího a poooooomalého Džekova jebání v hlavě v otravném psychožravém hotelu, plném halušek s nestrašidelnými fakany na trojkolkách, unyle užvaněným duchopersonálem a až směšnými krabatými důchodkyněmi ve vanách, je toto velmi svižná, zábavná a smysluplná taškařice o partičce zlých homodějů, vykuřujících děti, která elegantně navazuje na původní sračkol a dokonce i dovysvětluje mnohé, co narkáč s LMD - Kubryk - bez ladu a skladu vytrhal z kontextu původní předlohy v domnění, že každý divák taky fetuje a xmrti rád usíná při projekci nudou. Byť taškařice místy otřesně zahraná. Toporný jeliman a profesionální bezmimik Eman MekŘehoř je mokvajícím vředem každého filmu, ve kterém se marně pokouší předstírat herectví. Naštěstí jej zde téměř vymazávají a ukazují mu, jak to má vypadat, vynikající sympatická negroholčička a hlavně skvostná, přirozená a bez váhání píchatelná alfaštěrbina, paní Milfgusnová. Tu bych z fleku nechal vysát ze mě veškerou páru, a ani by mě nemusela před tím moc honit. Tedy pardon, chtěl jsem samozřejmě říct „pronásledovat“, aby to náhodou nevyznělo seksisticky nebo tak… P.S. Milý genitální marketére a brilantní lokalizátore distribučních titulů, to teď jako budeš cpát jméno autora předlohy do každého názvu filmu, aby se i ta největší lopata nemusela obávat, jestli náhodou omylem nejde do kina třeba na slavný gruzínský bestseler Doktor Spánek od Pomrda Šukašviliho? ()

Galerie (41)

Zajímavosti (18)

  • Ve filmu Abra (Kyliegh Curran) říká Dannymu (Ewan McGregor) „strýčku“ pouze jako krycí historku k cizincům anebo jako lichotky k Dannymu. V knize jsou ale skutečně příbuzní ze strany Jacka Torrance. Danny se to dozví od její babičky umírající na rakovinu. (Mikahu)
  • Odkazů na dílo Temná věž (2017) je ve filmu více: Dan (Ewan McGregor) například vystupuje z autobusu společnosti Tet Transit . V Temné věži je společnost Tet Corporation; lihovar, kde je zabit Bradley Trevor (Jacob Tremblay), patří společnoti LaMerk Industries, která se také vyskytuje v Temné věži. A v neposlední řadě, když Andi (Emily Alyn Lind) vychází z kina, je za ní vidět plakát, kde je vyobrazen Joe Collins nebo-li Dandelo – postava z Temné věže. (Charpy)

Související novinky

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

01.05.2022

Jsou tomu přibližně dva týdny, co filmový svět obletěla zpráva o vyhození legendárního herce Franka Langelly z probíhajícího natáčení netflixovského hororového seriálu The Fall of the House of Usher… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Přichází den, kdy se každoročně obracíme na nejoblíbenější uživatele, aby se nám svěřili se svými topkami 3 filmů (a případně 3 seriálů) uplynulého roku. Od loňska je navíc doplňují i vybraní… (více)

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

S blížícím se Silvestrem vám tradičně přinášíme hlasování TOP uživatelů ČSFD.cz za nej filmy a seriály uplynulého roku. Jaké jsou jejich "topky" i s krátkým shrnutím názoru můžete vidět níže. Z filmů… (více)

Reklama

Reklama