Doktor Spánek od Stephena Kinga

• Austrálie

• Nový Zéland

• Kanada

Horor / Thriller

USA, 2019, 152 min (Director's cut: 180 min, Alternativní: 146 min)

Film nie je strašidelný a tiež je bez akýchkoľvek ľakačiek. Knihu nepoznám osobne, film "The Shining" som videl pár krát. Toto je taký zaujímavý fantasy film o bande hipisáckych cigošov, ktorí sa živia vysávaním ľudskej duše z čerstvo zavraždených obetí a prekaziť im to majú práve Ewan McGregor (ktorý sa ako malý štvoročný fagan preháňal pred 40 rokmi po chodbách kultového hotela na tej trojkolke) s novou hrdinkou. Zaujímavé to práve bolo tým pre mňa, že ho na diaľku psychotelepaticky kontaktovala táto nová malá baba s nadprirodzenými schopnosťami, spolu s ktorou sa pokúsia zničiť práve túto bandu s ich šéfkou - Rebeccou Ferguson, ktorá bola kurevsky otravná. A čím dlhší bol koniec filmu, tým otravnejšia tá baba bola! Za mňa silnejšie dve hviezdičky, alebo teda slabšie tri. [VUE cinema, Redditch, UK] 45%(1.11.2019)

Shining patrí medzi moje najobľúbenejšie filmy a Ewan McGregor medzi najobľúbenejších hercov. Mytológia ohľadom osvietených osôb a podivných kultistov, ktorí sa živia ich dušami, ma však za celých 152 minút stopáže nedokázala vôbec zaujať. McGregora som si užil, návrat do hotelu Overlook taktiež a podobne aj skvelú Rebeccu Ferguson. Celkové dianie ma ale vôbec nezaujalo a mal som pocit, že som miesto hororového pokračovania Shiningu dostal akési nemastné-neslané temné fantasy.(15.12.2019)

Jsem rád že jsem si před filmem zopakoval Osvícení, nečekal jsem že Doktor Spnek na něj bude navazovat v až tak velkých detailech, a že ze všeho nejvíc bude zápletkou odkazovat na úplně nevinný dialog ze samotné úvodní cesty autem do hotelu. Odkazů vnějších jsou tak mraky, navázání stylem je ale jen povrchní - kde Kubrick dokonale pracoval s propadáním člověka do šílenství, tohle už se posunuje do o dost banálnějšího žánru duchařiny a svým způsobem upírského/kanibalistického filmu. V tomhle ohledu povedeného, na současné horory je to výborná práce, atmosféra od začátku houstne slušně, obtěžující lekačky ve filmu skoro nejsou. a i ten pozvolný přerod do akčnějšího thrilleru dává dost dobrý smysl. Zvlášť s tím jak se vše ještě těsněji provazuje s originálem a nosným se stává zúčtování s démony minulosti, ať už jsou to duchové, rodina, nebo alkoholismus. To jen to srovnání s originálem film zároveň i trochu zabíjí - není snadné stát vedle nejlepšího hororu všech dob a nepůsobit při tom aspoň trochu trapně. 8/10(1.5.2020)

Ako samostatná snímka super, ako pokračovanie Shiningu nič moc. Ale i tak mám rád pokračovania po toľkých rokoch. Režisér Mike Flanagan si vybral zdanlivo jednoduchú cestu, rozhodol sa nadviazať na veľmi úspešnú snímku, takže už mal takmer polovičný úspech zaručený. Lenže tu vyvstáva jeden z hlavných problémov filmu, aj keď sa dokonca opakujú rovnaké citácie aj scény z Osvietenia, kvalitou sa mu Doktor Spánok ťažko vyrovnáva. Dej sa rozbieha pomaly. Kvalitu dvíhajú skvelé herecké výkony Ewana McGregora v úlohe Dana a Rebeccy Ferguson, ktorá predstavuje Rose. Ďalšou výraznou stránkou filmu je bravúrna hudba, kde Flanagan ukazuje, ako skvele sa dá použiť aj tlkot srdca. Geniálna je aj mačka symbolizujúca predzvesť smrti alebo otváranie imaginárnych šuplíkov vnútri ľudskej mysle. Mínusom snímky je až priveľmi ľahký koniec s Rose a že snímke chýba akýkoľvek náznak strachu. Áno, temnota tam je, ale strach vôbec.(30.3.2020)

“You watched the empires rise and fall...” Doctor Sleep to bude mať v kinách ťažké. Dlhý, depresívny hon na čarodejnicu, sequel najlepšieho hororu všetkých čias, v réžii človeka, ktorý si stavia mytológiu nad strašenie a lakačky. Hlavnú postavu syna Jacka Torreancea totálne zatieňuje coven pod vedením Rebeccy “Hi there” Ferguson, s ikonickou vizážou a la Four non blondes; jej vzájomými interakciami s McGregorovou malou kamarátkou, astrálnym cestovaním, telepatickými súbojmi a blúdením mentálnymi šuplíkami jak z Dreamcatchera. Ona - oni, sú čisté zlo a film sa venuje dokonca aj vzťahom medzi nimi, čo u čisto záporných postáv nebýva až tak zvykom. Má to atmosféru, lieta sa tam vesmírmi, vraždia sa tam deti. A potom sa to prepracuje k finále, ktoré je miestami úplne top, miestami úplne zle. Niektoré veci skrátka na plátne môžu len ťažko fungovať. Flanagan mal viacej strihať, alebo z toho urobiť seriál; viac sa venovať hotelu, alebo to celé nechať bosorkám. Každopádne, nič podobne temne divné zas nejaký čas v kinách neuvidíme. 75%(4.11.2019)

• - Když Dan (Ewan McGregor) ve 36. minutě filmu vytírá podlahu, tak ji vytírá směrem dopředu, tudíž si po vytřeném šlape. (Mydlivoj)

• - Keď Danny (Ewan McGregor) ide do svojej starej izby pri prehliadke Overlook, dvere v kúpeľni majú iba jeden rozbitý panel, ale v prvom filme boli rozbité obidva panely. (Pat.Ko)

• - V původním Osvícení (1980)  jsou po vstupu do bytu správce schody. Nyní, když se Dan (Ewan McGregor) vrací na místo, po vstupu žádné schody nejsou. (MardukuS)