Doktor Spánek od Stephena Kinga

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Thriller

USA, 2019, 152 min

Pro mě celkem slušný, krutý a atmosférický, nový příběh, který je zaobalený v aktuálním trendu nostalgie. Ten je v tomto případě vytvořen skrze citaci, či spíše imitaci, Kubrickova filmu, která je s každým zopakováním méně funkční. Podobně ústřední tři postavy - Dana, Abru, Barryho - přivádí k životu zdatné herecké výkony jejich představitelů, ovšem po celou dobu je obklopuje ansámbl teatrálně zlých padouchů a vedlejších postav, které si hrají na herce z původního filmu. Doctor Sleep mne ve výsledku neurazil, naopak velmi rychle utekl a lehce mne do příběhu vtáhl. Na druhou stranu neudržel silný dojem. V budoucnu nebudu mít potřebu se k němu vrátit a spíše dám šanci knižní předloze.(2.11.2019)

• Lucasion

Pokračování o které nikdo nestál a které si svoje fanoušky rozhodně najde. Po skoro čtyřiceti letech se dočkáváme pokračování filmu, který nepotřebuje pokračování. Doktor spánek navazuje na Osvícení, kterému jsem nikdy moc nepřišel na chuť. Respektuji ho jako hororový kultovní thriller, ale jeho kouzlu jsme nikdy nepropadl. Přesto z traileru na Doktora, kde hraje dokonalá úvodní melodie a podíváme se znovu do děsivého hotelu, navíc s tváří Ewana McGregora, jsem měl příjemně husí kůži. Z druhého traileru jsem získal obavu, že udělají z filmu X-meny. A tak se i stalo. Film je spíše thriller s klasickou honičkou rozvleklý na dvě a půl hodiny. Stejně jako v případě Osvícení (1980) budu tento film respektovat. Film totiž kritizovat vůbec nechci. Rozhodně ho uznávám a vím, že mnoha lidem, kterým se líbilo Osvícení, tak si ho zamilují. Mě osobně ale Doktor Spánek vůbec nebavil. Nahánění s partou "feťáků prachu" se svítícíma očima mě spíše nudilo, než abych s napětím sledoval finále. Celý film jsem čekal na melodii a hotel Overlook a finálních dvacet minut je božích. Zachovat totiž hotel, tak jak byl, zaslouží tvůrci bod navíc. Navíc vybrat herce, kteří se tak budou podobat herců je skoro umění. Mě ale přišlo těch dvě a půl hodiny naprosto neúměrně dlouhých tuctovému příběhu. Rozumím, když se v příběhu někdo najde. Chápu, pokud Vám tajemný spolek s potřebou lovit přijde originální. Ale mě kromě hereckých výkonů a zpracování čtyřicet let staré klasiky přišel film naprosto prázdný. [Csfd projekce44] (48 %)(21.11.2019)

Už úvodná sekvencia Doktora Spánka skladá poctu originálnemu Osvieteniu so štylizáciou svojich filmových charakterov, t.j. herci stvárňujúci postavy, ešte najprv malého Dannyho (Roger Dale Floyd) a Wendy (Alex Essoe), ktorí by „ako z oka vypadli” pôvodným predstaviteľom (Dannymu Lloydovi a Shelley Duvall), ale ani sa tomu extra nečudujem, lebo si myslím, že to bol hlavný zámer kastingových režisériek (Anne McCarthy a Kellie Roy), keď to od nich režisér Mike Flanagan skrátka vyžadoval, aby sa tým čo najdôveryhodnejšie priblížil THE SHINING-aj Dick Hallorann a Jack Torrance boli náramne dobre obsadení, len o Ewanovi McGregorovi (dospelý Dan Torrance) si to až tak nemyslím, že by bol vhodnou voľbou... ? Vôbec, toto obsadenie mi až tak bohvieako nevoňalo, možno iba záporačka Rose The Hat (Rebecca Ferguson) zo všetkých postáv akosi najviac vyčnievala, lebo táto nadaná švédska rodáčka si túto démonickú rolu ukradla sama pre seba, keď vo svojich komplet scénach vždy dominuje striebornému plátnu. Majster vedľajších úloh (B.G.) sa tu moc ani neohrial, že aspoň Cliff Curtis bol určitú chvílu k dispozícií. Predstaviteľka Abry Stone (Kyliegh Curran) chránila tú druhú (dobrú) stranu, a tak to tým pádom bolo dostatočne vyvážené. Nateraz stačí zmienka o ansámbli, teraz prejdem k rejžovi Mikeovi Flanaganovi, ktorý bol často poriadne nespratným “faganom” ! Jednak nastoluje parádnu hudobnú zložku od bratov Newtonovcov, ktorá vytvára naprosto nepokojné dunenie, ako vystrihnuté z jednotky, ale tým to viac-menej končí ! Z atmosféry nevyťažil toľko, koľko by sa v skutočnosti dalo profitovať. Na záver samozrejme, že zavítame do zlovestného Overlook Hotela s typicky nostalgickými časmi, kde znalci už veľmi dobre tušia, čo mám na mysli ? Ale ani táto kratšia exkurzia nezachráni už tak rozpačité dojmy, aké mám i z kašovitého scenára o požieračoch detských duší, čo nebolo nič pre mňa, s čím sa dá zaujímavo pracovať ! Summa Summarum: Zbytočné pokračovanie hororového kultu z roku 1980, v ktorom sa režisér až moc snaží kopírovať majstra Stanleyho Kubricka, čo mu vždy nevychádza na výbornú, že po jeho skončení skôr siahnete na origoš, než na jeho kópiu, ktorá mu nesiaha ani po členky !(10.11.2019)

Tohle je po delší době skvěle zfilmované dílo od Kinga, alespoň tedy za mě. Po To 2 jsem říkala, že už na film dle jeho knihy nepůjdu, ale byla jsem na projekci a za mě opravdu překvapení. Hodnocením si pořád nejsem jistá, potřebuji film vidět znovu, ale tohle téma mi bylo blízké, takže celkový můj zájem o film vzrostl. K tomu přispěl i výkon hlavních hrdinů. Doporučuji.(14.11.2019)

Velmi věrná adaptace knihy, která se mi moc líbila, navazující na jeden z nejlepších filmů, jaké jsem kdy viděl. Odvaha tvůrců Doktora Spánka byla obrovská - pokračovat v Kubrickově příběhu, ale zároveň být věrni Kingovi a natočit více než epilog Osvícení. Povedlo se to skvěle hlavně díky Miku Flanaganovi, který se rozkročil mezi Kingem a Kubrickem, stojí pevně a nezbývá mu za to než poděkovat. Až uvidíte všechno to originálně a nesmírně působivě provedené cestování myslí (a jejich souboje), tu atmosféru, která je mnohem lepší než jak naznačovaly upoutávky a nesází na lekačky, nýbrž na poctivé napětí... Přesně takhle jsem si to při čtení knihy představoval, a to přitom v knize chyběl největší trumf filmu - Overlook. Našel bych scénu nebo dvě, kterým bych mohl něco vytknout, ale celkově jsem s Doktorem Spánkem tak spokojený, že nemůžu nebo spíše nechci. Závěr je vyloženě lahůdka pro všechny, kteří Osvícení nejen viděli, ale také četli... No a to jsem se vůbec nezmínil o úžasném Ewanu McGregorovi.(15.11.2019)