Chvilky

• Slovensko Chvilky (více)

Anežka (Jenovéfa Boková) je mladá žena, která si přeje, aby vztah s její rodinou i partnery byl dobrý a klidný, a to i za tu cenu, že ona sama ustoupí a bude se vyhýbat případným nedorozuměním, sporům. Neuvědomuje si ale, že onen pomyslný klid je jen klidem před bouří, která musí dříve či později přijít. Film Chvilky vypráví příběh o základních situacích, vztazích a emocích, které potkávají každého člověka, jsou mu důvěrně blízké a známé. Vyprávějí o lásce, bolesti, oddanosti, ale také o naději, že člověk dokáže svá zranění přeměnit v sílu. (CinemArt)

ostravak30

Prakticky psychologický film stojí jen a pouze na výkonu Jenovéfy Bokové. Vypráví příběh mladé ženy, která než aby se se všemi dohadovala, vždy ustoupí. A ustupuje tak dlouho dokud se z toho pomalu nehroutí sama. Opora, která by jí podržela vlastně není. Pro svého přítele je jen milenka, matka sama nic nezvládne, babča potřebuje pomoc a otec ji jen uráží a ponižuje. A tady nastává to důležité. Pro některé diváky, a já je chápu, s konvenčním vnímáním příběhu ve filmu, bude zklamáním. Protože nesledujeme příběh jako takový, ale epizody z Anežčina života. Pro jiné může být snímek důležitý k tomu, aby se zamysleli nad vlastním životem. Objektivně řečeno film není špatný, ale i přes výborný výkon hlavní představitelky je to trochu málo na hodinu a půl dlouhý snímek. Že na tom asi něco pravdy bude, o tom svědčí fakt, že Českého lva a Ceny české filmové kritiky získala jen a pouze již zmíněná Jenovéfa Boková. Ostatně Beata Parkanová se před tímto filmem podílela na scénáři filmu Andílek na nervy, což taky o něčem vypovídá. Mimochodem, v dědečkovi ležákovi jsem fakt nepoznal Ladislava Trojana. ()

nula87

Civilní vztahovka, kde se hlavní hrdinka potácí mezi svou rodinou, vztahy a snaží se najít své místo. 60% ()

Gortyna

Tak neuvěřitelný talent, ta Beata Parkanová! Přesné vedení herců, dokonale odposlouchané dialogy jak od Hrabala. Patrné to bylo v nemocniční scéně s dědečkem. On často lékařský personál včetně doktorů s pacienty takhle paternalisticky mluví. Vůbec to nemusí myslet zle ani nadřazeně, ale je to tak. Když přijdu k doktorovi a ten se mě zeptá: "Tak copak nám schází?" Mám vždycky chuť odpovědět: "Nevím, co vám, ale mě bolí v krku." Anežce leží jakási tíha na duši, jako v románech ruských klasiků. Nedokáže ji vypovědět, jak je geniálně znázorněné ve scéně s psycholožkou. Obtěžuje ji neustálá starostlivost a neustálé nabízení jídla. Možná hledá souznění s někým spřízněným, ale chce ho vůbec? Z vnějšku se jeví jako nihilistka, ale pláč u psycholožky ji usvědčuje z opaku. A poselství závěrečné scény: Dívat se na život z nadhledu? Nebo něco jiného. Boková a Pokorná předvedly vynikající výkony (Pokorná v tradici Formanových filmů). Doufám, že Parkmanová brzy sežene prostředky na další dílo. ()

darkphoenix

Malý klenot. Krásne pomalé tempo a výnimočný zmysel pre detail a skúmanie vnútorného sveta hlavnej postavy. Škoda posledného dejstva, ktoré namiesto ráznejšieho vyústenia (už trochu monotónne) vyšumí. Inak je film tým čo popisuje v názve. Chvíľkami, ktoré plynú. Jenovéfa Boková je v hlavnej úlohe božská. Jej oči toho povedia mnoho, aj keď jej tvár prakticky nemení výraz. Odporúčam! ()

srolyma

Další český film, který jde odnikud nikam. Nic se nestane, nic se neřeší, žádný vývoj, žádný zvrat, jen to tak nějak v poklidu plyne. Ale Jenůfa dobrá. ()

sorrow

Pokud bych to shrnul, mladá holka se stýká s příbuznými (babička, děda kdesi na LDN, máma léčící se u psychiatričky a psycholožky, táta), všechny navštěvuje a všichni ji lezou na nervy. Do toho má svůj vlastní život, kdy milostný život vede se ženatým mužem od rodiny, se kterým si občas vrzne v jeho kamiónu a současně se občas nechá přefiknout i v dodávce od někoho jiného. Časem rovněž začne docházet k psycholožce. A o čem že byl vlastně ten film? O ničem. Zase o jakési mladé holce znuděné životem, kdy tu holku nic nebaví, nic ji nenaplňuje. Pokud je tomu tak, proč neudělá v životě změnu – neomezí návštěvy příbuzných, nenajde si normálního chlapa, se kterým bude mít plnohodnotný vztah atd.? Zajímalo by mě, proč se zde stále dokola natáčejí filmy o těchto degenerovaných chudáčcích, kteří nedokáží žít normální život a útěchu hledají kdesi u psychologů… U typu těchto filmů mě neskutečně vytáčejí ty rádoby zajímavé záběry, kdy minutu koukáme na Bokovou, jak sedí v okně v županu, pak zase minutu, jak sedí u stolu a nalévá si džus, pak opakující se pohledy na krajinu apod. Jestli tohle stačí k získání Českého lva, je to celkem smutné kino… ()

koza3

"Nejsem zvyklá na to, že mi lidi kladou otázky." Příběh Alžběty je celkem všední, ale nevšední je její postoj a nemožnost nalézt rovnováhu pro psychickou pohodu. Když vás nikdo neposlouchá a každý si jede to svoje, ale zároveň nemáte to srdce poslat je všechny do pr*ele, pak se ocitáte v pasti. Tenhle film má příběh jako takovou polevu, ale to hlavní se skrývá na psychologické úrovni a měli bychom se namísto povídání více opravdově zajímat o své okolí. ()

blondboss

Taký obyčajný priemerný príbeh o obyčajných radostiach aj starostiach bežného života a zároveň o hľadaní jeho zmyslu. Jenovéfa Boková to zahrala úžasne a právom má Českého leva. Vo všeobecnosti ale tento snímok bol tak trochu o ničom a s otvoreným koncom. Ja mám radšej filmy, ktoré majú istú skladbu, logickosť a dejový vývin. Tu sa to akosi tiahlo celým filmom, aby to skončilo vzduchoprázdnom s minimom emócií. 55 % ()

PamelaJJK

Při sledování Chvilek jsem si připadal jak na návštěvě u nějakého známého od vidění (v tomto případě Jenovéfa Boková), který mi pouští koláž svých domácích videí zachycující útržky jeho (jejího) života bez ladu a skladu, bez jakékoliv návaznosti a logičnosti. Samosebou tato videa mají význam pro danou osobu, protože zná veškeré souvislosti, ví co předcházelo, co následovalo, jak to dopadlo a tak. Mají pro tuto osobu emocionální význam, ale vy na to koukáte bez znalosti "té omáčky okolo" a nevíte, která bije. A jen ze slušnosti utrousíte: "Hmmm, dobrý...". Jistě podobnou situaci zažil již každý z nás. A většina si připadala trapně a nepatřičně. A přesně tak to mám s Chvilkami. Ano, na Jenovéfu se příjemně kouká (jako vždy), ale to je jaksi málo. Přijde mi to jako rádoby umění, které se absolutně nepovedlo a jen díky přítomnosti Jenovéfy nekleslo až na úplné dno odpadu. Když to shrnu, tak Nuda... Škoda. ()

Aniki

On to není tak úplně blbej film. Díky dlouhým statickým záběrům, které znám především z novějších slovenských snímků, je umělecké stránce dramatu učiněno zadost, no a zbytek už je zase taková ta reality show. Každopádně třeba scéna z pokoncertní muchlovačky ve zpěvákově dodávce pro mne byla poměrně šokující a nečekaná a určitě by se našly i další momenty, které drží film nad vodou. Boková zde rozhodně herecky nepropadla a celkově jde o takový lepší průměr. ()

pafka

Jenovefa je skutecne pozoruhodne jmeno, ale popravde i herecka, ktera hraje velmi prirozene. V tomhle filmu me rozhodne chybi to rozuzleni. Kazdej si s ni vytira prdel, ona musi poslouchat vsechny z rodiny. Pritom ji to leze strasne krkem, ale nema na to vsechny hodit za hlavu a tak ji to modruje a morduje. Bohuzel, a to proste me docela mrzi, v konci ani neni naznak toho, jakym zpusoben to hlavni hrdninka vyresila. Skonci to predcasne, jako vetsina ceskych filmu a to snad musi bejt vodoznak ceskych filmu, ktery se uci na DAMU. ()

JenYu

Asi jsem čekala trochu něco jiného a asi by se mi líbilo víc, kdyby byl film zkonstruován jinak, ale oceňuju originalitu a množství vetkaných symbolů, z nichž jsem pravděpodobně všechny ani nenašla. ()

jungewolf

Komorně laděný film, herecký koncert J.Bokové (které to mimochodem neskutečně sluší) . Za svou roli byla oceněná jak Českým lvem, tak i Cenou české filmové kritiky za r.2018 . Natáčelo se mj. v Jihlavě (také v tamním kostele ČCE), dále v obcích Zadní Zhořec, Dolní Heřmanice a Dědkov a také ve Velkém Meziříčí (včetně tamního domova pro seniory). A také v kamenolomu Granit . ()

rigby

Obyčejný film o obyčejných věcech. Hodně okamžiků mi připomnělo chvilky z mého života, z běžného všedního dne. Jinak se jedná o silně statický film, kdy se všechno odehrává jen v rozhovorech. Diváka asi moc neosloví, i když své jisté kvality má. Na prvotinu se jedná o dobrý začátek. 2- ()

fafejt001

ČEKAL jsem od toho nějak více . Boková dobré ,Pokorná také , Tauš a Mihulová jen ,, štěky ,, . Takové neucelené , rozpačité , neukončené a velkééé mínus za zvuk , místy nebylo rozumět hercům . Takový ponuře nevšední film z dnešní doby . Takže * * a půl . ()

m.arta

Zajímavé dílo. Super výkon v hlavní roli! Vidím se v tom, přemýšlím, zda je to dobře. Jestli to tak má být, zda tyhle rozhovory, kterých je film plný, mají smysl tvořit nebo od nich utéct a vytvořit si vlastní svět. Díky za tohle dílo. Chybí takové kousky. ()

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (více)

26. Český lev – výsledky

26. Český lev – výsledky