The_soloist

Pro všechny, kteří si chtějí variaci Phoenixe pustit, doporučuji zapomenout na Temného rytíře, protože tenhle film je dost odlišný. V první řadě to není akční thriller, ale psychologické drama, dále nesleduje propracovaný kruh postav, ani se proti nikomu nebojuje. Pouze sleduje origin jednoho z nejlepších záporáků všech dob, přičemž si Phoenix vzal to nejlepší z Ledgera a Nicholsona. Byl hodně přesvědčivý, děsivý a reálný. Také je potřeba dodat, že origin Jokera nemůže nikdy nabídnout tolik jako hotový Joker, který se baví. A v tom se tento Joker tolik liší od všech ostatních, znáte ho také jako Artura. Hodně lidí může namítat, že jim chybělo více postav z universa, překvapení nebo více akce. Jenže o tom tenhle film nikdy být neměl. Pokud bych ovšem měl něco vytknout tomuto Jokerovi, tak jsou to jeho monology. Z Temného rytíře si dodnes pamatuji skoro každou psychologickou hlášku, přičemž tady si nepamatuji nic. Ale zase - proč by to měl Joker umět, když ještě není plnohodnotný Joker. Závěrem chci dodat, že většinu filmu člověk neví, jak se chovat, půlka se v kině smála a druhá mrazivě tuhla. Takže podle mě zahrál Phoenix nejnáročnějšího Jokera a to je co říct. ()

Brock

Takhle to dopadá, když se v ryze zábavním koutku zkouší dělat umění... Dovedu si představit spoustu kratochvil, který nám mohl Joker nabídnout, místo toho dostáváme slabej odvar s odpornou hudbou a místy naprosto kazisvětským střihem... Hned za Tarantinem zklamání roku nr.2 ()

Lucia.T

Nečekala jsem od toho nic a ničeho jsem se nedočkala. První hodinu se vlastně nic nedělo, druhou sice trochu ano,ale bylo to tak prapodivné, že ani to mě nepotěšilo. Další film o psychicky narušeném člověku. Bravo! ()

Frca

Co na to říct? Já bych to charakterizoval jako film o komiksové postavě, který si užijí i ti, kteří nikdy neviděli Batmana. Někteří to přirovnávají k filmu Taxi Driver a musím říct, že i já jsem z toho citil inspiraci tímto skvělým filmem od Scorsesiho. Ti, co viděli někdy nějakého Jokera, ať už to byl animovaný Mark Hamill, mafiánský boss Jack Nickolson či brilantní Heath Leadger v Temném rytíři, tak asi znají Jokerův origin (i když to platí jen u prvních dvou zmíněných) Pokud to třeba nevíte, tak v těch dvou případech spadl Joker do kyseliny a stal se z něj zcela vyšinutý cvok. V tomhle případě to tak není. Budoucím Jokerem je stand-up komediant Arthur Fleck, za jehož přeměnou vězí psychická nemoc a společnost, které je všechno u pr... a která z něj svými posměšky a nepochopením udělá Jokera. Je vidět, že si Joaquin Phoenix tuhle roli neuvěřitelně dával a byl v ní naprosto skvělý. Nevím, jestli nejlepší, protože Heath Leadger byl taky naprosto dokonalý. Jestli tenhle film (konkrétně tedy Phoenix jako Joker nevyhraje Oscara, tak je svět nespravedlivý. We are all clowns. ()

pollstro

Posledních několik let patří filmový průmysl jednoznačně komiksovému odvětví, který zcela ovládl současnou kinematografii a získal si větší část zcela pro sebe a to především díky Marvelu, jehož propojenost různorodých světů a geniálně propracovaný plán na několik let dopředu, přináší značný úspěch, což se o DC rozhodně říct nedá, jejich svět značně pokulhává za Marvelem a snaží se částečně zalepit tu obrovskou propast, která vznikla mezi těmito dvěma komiksovými světy. Tento trend komiksových hrdinů způsobil to, že společnost začala mít menší a menší zájem o filmy, které jsou například více umělecky zaměřené, o filmy které v sobě mají určitou hloubku, duši a skrývají v sobě mnohem víc než se může na první pohled zdát, jednoduše přestal být zájem o poctivou filmařinu a na místo toho se do popředí dostala popcornová zábava, která zde kraluje už pěkně dlouhou dobu a zavadit o originální film, který přináší něco zcela jedinečného a smysluplného je v dnešní době poměrně zázrak. Od dob Temného rytíře od Nolana jsem o komiksový žánr více méně nezavadil, záměrně se mu vyhýbám, ale když byl ohlášen Joker, který už v traileru dal značně najevo, že se bude jednat o kompletně odlišný film z komiksového odvětví, zpozornil jsem, jelikož se mi ten nápad nesmírně líbil, psychologický pohled na jednu z nejšílenějších komiksových postav se mi značně zamlouval a první ohlasy z Benátek potvrzovali moje očekávání. Joker je skutečně zcela odlišným filmem, který se snaží vystoupit z trendu, že komiksový film musí být ultimátní zábava, snaží se jít mnohem více do hloubky postav, snaží se být psychologickým dramatem, které diváka vyvede z míry a zároveň se snaží pojmout film více uměleckým směrem. Bohužel Joker zůstal pouze u té snahy a finální výsledek je zcela odlišný. V žádném případě se nejedná o jednoznačný komiksový film, tento žánr je pouze ukryt na pozadí a v samotném filmu se vůbec neobjeví. Ačkoliv příběh vypráví o zrodu postavy Jokera, tak se této postavy v podstatě nedočkáme a ten film nemá s komiksovým komiksovou postavou absolutně nic společného. Joker byl v průběhu několika filmů ze světa Batmana prezentován mnoha způsoby. Pro mě osobně je to ikona bláznovství a šílenství. Ta postava by měla rozsévat chaos a zlo do morku kostí, má za úkol pobláznit a zešílet celé své okolí, toho se zde nedočkáme a pokud už ano, tak uchopení dané scény tomu absolutně vůbec neodpovídá. Chápu, ten film má pojednávat o zrodu postavy, tudíž je logické, že od samotného začátku ani neočekávám, že Joker bude pobíhat po Gothamu a šířit zlo, ale jestli se má ten film tvářit jako film o Jokerovi, tak bych aspoň očekával, že se v průběhu filmu dočkám oné verze, kterou zná více méně každý, to znamená té finální verze Jokera a to mi v samotném filmu neuvěřitelně chybělo. Šílenství Jokera je nejlépe prezentováno skrze činy, ne nějakým sociálním a psychickým rozkladem postavy. V žádném případě se už vůbec nejedná o psychologické drama, jelikož příběh se opravdu lehce dotýká dané problematiky, která je v tomto případě tedy hodně banální, a nejde mnohem víc do hloubky. Problematika typu toho, že lidi jsou zlí a život s psychickou poruchou je těžký, byl viděn už mnohokrát a vůbec, vždyť tato problematika je naprosto logická, nepřináší tedy nic nového a závratného. Taxi Driver a The King of Comedy, filmy které se staly nezpochybněnou inspirací pro Todda Phillipse, jsou v tomhle ohledu o několik úrovní výše a Joker může opravdu jenom tiše závidět jejich psychologický rozstřel postavy a co se týče Taxi Driveru, tak jako sociální drama funguje jednoznačné lépe a mnohem více popisuje problematiku společnosti. Takže komiksový film to není, není to ani psychologický, či sociální drama. Je to pouhopouhá splácanina těchto žánrů, která se snaží tvářit různorodě, ale jako celek to absolutně nefunguje. Navíc, závěr filmu je průhledný a předvídatelný už od samotné poloviny, tudíž nenastává žádný moment překvapení, což by měla být u postavy Jokera klíčová věc. Film má tendenci neustále vysvětlovat určité situace a scény, viz například představa Arthura, že se stýká se sousedkou a mají mezi sebou bližší vztah. Já se ptám proč? Proč měli tvůrci nutkání v ten daný moment vysvětlil onu scénu. Absolutně to ztratilo tu jedinečnost a nejistotu v divácích, kteří si v tu chvíli nebyli jistí a nevěděli, co si mají myslet. Přitom ten moment nejistoty a překvapení k té postavě prostě patří. Je film dělán pro širokou veřejnost, která snad nedokáže pochopit takto banální věc? Nechápu. Dále důraz na propojení s Batmanem je v jistých částech až moc okatý a zbytečný. Hudba taktéž nevyužita na maximum. Pár tónů smyčcového nástroje ve mně v žádném případě nevzbuzovala žádný strach a šílenství. Co ale musím uznat je to, že atmosféra 80. let vypadá opravdu skvěle. Gotham city je opravdu špinavé a nekompromisní město plné zla a ten vzhled se mi neuvěřitelně líbil. Joaquin Phoenix je fantastický a Oscar více méně už zasloužený. Jeho neuvěřitelná proměna, pohyb těla, obličejová mimika, šílený smích, to vše jednoznačně definuje jeden z nejlepších hereckých výkonů za posledních několik let. V rámci komiksových filmů úctyhodná a skvělá změna, v rámci DC dokonce zázrak, ale pokud mám na Jokera pohlížet jako na něco hlubšího, respektivě jako na sociální a psychologické drama, za které se film sám považuje a Phillips to také potvrzuje, viz inspirace u Scorseseho filmů, tak je to hodně velká bída a řeči typu, že Phillips zasadil do filmu důležité poselství a že má film poukazovat provokativně na současný stav společnosti apod. kecy, jsou značným důkazem toho, že tady o postavu Jokera vůbec nejde. Cením snahu DC točit takové filmy a kéž by se celý jejich svět točil v takovém stylu. Marvel by v tu chvíli měl hodně velký problém, ale obávám se toho trendu, že se komiksové filmy teď vydají tímhle směrem psychologického filmu a že se v blízké době dočkáme podobných filmů, což si tak trochu protiřečí s mojí prosbou, ale tak co už. "Is it just me, or is it getting crazier out there?" () (méně) (více)

GOGAN

Zahodit konvence a předstíranou slušnost a vrátit se do dětství, kde když mě někdo ublížil okamžitě jsem reagoval, vzal si mi něco, tak dostaneš na budku. Vzpomínáte, když na nás někdo byl hnusnej a neměli jsme argument, a jediný pádný a osvobozující akt, pro naší vnitřní rovnováhu, byla pěst posazená na obličej toho mluvky, ruka bolí ale pocit je to slastný. Toto, ale neuděláme, protože je to neslušné a v rámci obecného vnímání by to bylo nepřijatelné, to že si z Vás někdo dělá legraci nikdo nezarazí, ale to že dáte někomu po čuňe všichni řeší, protože je to vidět ? Ale já jsem také zraněn, také mě ublížili a bolí to, no jo neteče mi krev z nosu tak je to cajk. TAK TEĎ VŠEM UKÁŽU, JE MI TO JEDNO, A BUDU SE CÍTIT SKVĚLE. POKUD CHCETE MŮŽETE SE PŘIDAT. Dobře natočeno, o comics se to chytře otřelo, dá se to dobře rozvíjet dál, Joaquin Phoenix je jinej :-) . Cítil jsem s hlavní postavou, a jsem zvědav jak to bude dál. ()

infernet

Ne hned po projekci, ale den po říkám jasné ANO. Tohle je přesně ten film, o kterém nevíte, co si myslet. Jenže pak je jeden den, druhý... A když si to všechno sedne, pochopíte, co jste vlastně viděli. ()

luciekout

Jednoznačně nejlepší Joker všech dob. A to jsem si říkala, že Ledger byl skvělý. Byl, ale Phoenix to pozvedl ještě výš ()

Jhuzis5

Joker je naprosto fenomenální film, je to brutální, emocionální, fantasticky zahrané, skvělá kamera, hudba a mohl bych pokračovat... Za mě 100%. Viděno s titulkama i s dabingem a můžu říct, že dabing je také fenomenální a klobouk dolů před panem Tesařem. ()

AnthropOcean

Najlepšie spracovanie DC charakteru od Nolanovskej trilógie. Nezveličujem, nepreháňam, nie som fanboy, ale jednoducho DC postavám ako sú Joker, či Batman sedí čo najrealistickejšie poňatie sveta v ktorom sa pohybujú a zmysluplné narábanie s ich charaktermi. Joaquin Phoenix je jedinečný a jeho stvárnenie Jokera bude ďalším komparatívnym míľnikom ako tomu bolo po Ledgerovom výkone a na Jareda Leta sa snáď zabudne, i keď ho ako herca kvitujem. Hildur Guðnadóttir mi zase raz vyrazila dych, naposledy potom čo sa musela "obuť" do Jóhannssonových topánok a poradiť si s pokračovaním soundtracku Sicario čo zvládla bravúrne. Jej hudba je evokatívna, minimalistická, temná a podmanivá a jej budúcnosť ako čoraz viac vyhľadávanej skladateľky neodvrátiteľná. Joker je však oveľa viac ako komiksový film, je zrkadlom spoločnosti v ktorej žijeme, nášho chápania či nepochopenia mentálnych porúch, o roli spoločnosti ktorú v tomto procese môže zohrať a v neposlednom rade, je to film o zrode jedného z najznámejších sociopatov v populárnej kultúre. ()

ScarFace_V8

„I used to think that my life was a tragedy, but now I realize, it's a comedy.“. Joker, film, o kterém bychom nikdy neřekli, že se stane skutečností – obzvláště neuvěřitelné, že vznikl na rok 2019. Celkově si film jde svým vlastním tempem. Osmdesátkový závan z toho čiší na každém rohu – obzvláště v době „velké odpadkové krize“ nám ukazuje dva druhy lidí. Ty bohaté a ty, o kterých se nemá cenu ani zmiňovat a s tím je nutné něco dělat. Při sledování života psychicky nestabilního Arthura Flecka, co chtěl lidem do života darovat úsměv a víru v lepší zítřky, zažíváme hodně zajímavých momentů a zvratů. S jeho postavou a lidmi v jeho okolí jde zcela plně soucítit a příběh je hodně uvěřitelný. Myslím, že ani není příliš odvážné tvrdit, že Ledgerův Joker byl Phoenixovým výkonem mnohonásobně překonán! Film Joker je tím filmem, který lidi potřebovali, ale až teď ho dostali. Stylizace do Scorseseho filmů, který měl film původně produkovat, je tu opravdu hodně vidět. S přáteli jsme se i shodli, že je to snad jeden z nejlepších filmů za posledních 20 let. ()

Kinofil

|| R || Warner bros. || Rozpočet: $55 mil. || USA: $333 985 454 - ČR: 84 606 709 Kč - Celkem: $1 066 685 454 || Čekání na nejlepší film roku 2019 je u konce. Todd Phillips a Joaquin Phoenix (a Scorsese) nám naservírovali to, po čem jsme od Temného rytíře toužili. Temnou depresivní eRkovou "komiksovku" s Jokerem. Ono právě napojení na DC komiks by mohlo být i zbytečné. Stále se nemohu rozhodnout, zdali ho hodnotit jako DC nebo jako psycho-drama. Avšak kdo uvidí film až do konce, pochopí proč je důležité ho brát jako DC komiks. Phoenix předvádí nejlepší výkon ve své kariéře a dokazuje nám, že na tom dlouho dřel. Celý příběh se točí jen kolem něj a ostatní jsou vlastně jen "přihrávači" v jeho temném životě k jeho zešílení ("All I have are negative thoughts."). DCčko nám znovu dokazuje, že si umí vybírat i skvělé skladatele, kteří složí zapamatovatelnou hudbu, která dokonale prokreslí atmosféru. Islandská Hildur Guðnadóttir se v tomto roce znovu předvedla a důstojně zaujala místo po zesnulém Johanu Johansonovi (Sicario, Příchozí). Kdo viděl Černobyl, hned ji zaregistruje. Ostatně s ním Joker mnoho sdílí. Dramatický oblouk, intimnost, schnilou společnost, násilí, šok, hořký závěr a autora původně komedií. Kamera dokonale zachycuje New Yo...ehm...Gotham, aniž by si musela vypomáhat CGI vylepšením (samozřejmě, že je NY upraven), ale decentně a vy věříte, že to místo existuje. SPOILERY. Jak nám naznačil Ledger v TDK, že se s Batmanem propojují ("You complete me."), tak zde nám to dává mnohem větší význam. Thomas a Bruce Waynovi (včetně De Nira a Beetz) tu sice mají malé role, ale zato zatraceně důležité pro pochopení proměny Jokera. Navíc každá vražda má opodstatnění. To mnoho záporáků říct nemůže a střílí jen, aby se vědělo, že je zlý. Závěrečná scéna oslavy násilí a zrodu Batmana je slušným mindfuckem a pominuli origin z komiksu, pak dává naprosto logický smysl. Je to ten impulz, o kterém Joker mnohokrát mluvil (ve všek filmech) a záminkou ke vzniku hrdiny, který město spasí (je to ten "vtip" v poslední scéně). Joker je filmem, který nepotřebujeme, ale zasloužíme si ho. Buďme rádi za odvážné nápady a ještě odvážnější šikovné tvůrce. Není důvod si šetřit plné hodnocení, když už letos nic lepšího nedostaneme. 100%. ()

VencaSipka

Trochu jiný pohled na Jokera než co jsem byl doposud zvyklý. Ze začátku jsem si nebyl úplně jistý, jestli jsem na tom správném filmu a jestli se nebudu nudit. Ale pak se to vybarvilo ( a to doslova) a začalo to chytat grády, načež to v tom samém stylu i skončilo. Takže jsem nadšený. Scéna u nemocnice fakt pobavila. 😄 Zrození legendy hodnotím 5* ()

DExUS

dal by som 4,5/5 na plnych 5* to nemalo. Mám dojem že tento joker je tiež veľmi realistický a mal som pocit že sa skôr podobá a na jokera z 60 rokov ktorý je ale dark. Spokojnosť. ()

Parabot

Hluboké bezbřehé zoufalství = smích. Šílení tancujeme ve své noře na Sinatru, zatímco realita tam venku je peklo. Řím hoří. Sníme o ideálu, kterému nemůžeme být už víc vzdálenější. Requiem for a dream. Chci napsat víc, až si utříbím myšlenky. ()

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu

03.11.2023

Oppenheimer si připsal mimořádný rekord

Oppenheimer si připsal mimořádný rekord

18.08.2023

Kdo by se mohl stát příštím Supermanem?

Kdo by se mohl stát příštím Supermanem?

13.01.2023

Seriálový The Penguin nabírá obsazení