Todd Phillips je režisér, který se proslavil komediemi ( Pařba ve Vegas, Road Trip, Týpci a Zbraně), takže Joker byla jeho první výzva a uspěl na výbornou, byť bez menších výtek se neobejdu. DC má svůj první non mainstream film. Joker je především hutné psychologické Drama o proměně člověka v absolutního šílence, který se vydává na dráhu zločinu a trošku zamrzí, že na pravé Jokerovo řádění si budeme muset počkat na Sequel. Joaquin Phoenix je naprosto odzbrojující a vyšlapuje si cestičku k Oscarovi, víceméně film stojí pouze na jeho perfektním hereckém výkonu ( smích!). Skvělá je také atmosféra Gothamu, ale městu a tamnímu zločinu se nevěnuje tolik pozornosti kolik bych chtěl. Akce zde není takřka vůbec a vyloženě brutálním způsobem zde zabije jen jednoho člověka ( v tomhle směru jsem očekával film špinavější a brutálnější). Finále je poměrně šokující, ale taky krátké. Větší gradaci bych se nebránil. Tedy celkově vzato solidní film, který se oplatí vidět v kině, ale kvůli pomalejšímu tempu se na druhou projekci příliš nehrnu. 80%(10.10.2019)

Když se tohle přifaří k/vedle/před/za Temné rytíře od Nolana, nebude to ničemu vadit. Ovšem jen tak řečnicky udělat k tomuhle sequel je panečku výzva. Samozřejmě vše stojí a padá na neskutečně živelném a sebezničujícím Joaquinovi Phoenixovi, jenž do toho dal ještě víc než před 40 lety DeNiro do Taxikáře.------ A hopla na světě je můj komentář číslo 2000 ...(14.10.2019)

Keď oznámili Jokera, ktorý nepatrí do rozšíreného sveta DC hrdinov, nevedel som čo o toho čakať, no podla režiséra a producenta mi bolo jasné, že Joker, žiadna komiksovka nebude a bude to predovšetkým drsná dráma. A tak aj je. Warneráci sa rozhodli neškrečkovať ikonické postavy iba do svojho rozšíreného sveta, ale dali vzniknut aj odvážnym a samostatným filmom a som aj za to rád, pretože takto máme možnosť vidieť ďalšiu skvelú verziu Jokera. Keď už som načal tu skvelú verziu, tak len doplním, že aj Joaquin Phoenix je ďalší skvelý šašo, ktorému keby dali zlatu sošku, tak by som sa nenahneval. Phoenix to zahral skutočne brilantne a ta gestikulácia, smiech a pohyby, fanúšikovia Jokera (ako ja) a aj nefanušikovia tento herecký koncert určite ocenia. Prejdem už teda k filmu, aby som tu zbytočne nerozberal každý detail, tak len poviem toľko, že "zrod" Jokera sa mi ľúbil, no predstavoval som si záverečné dianie oveľa skôr, kde by sme dostali aj trošku toho Jokerovskeho vyčíňania v Gothame. Bohužiaľ na to čas už nebol. Film ma dve hodiny, no niekedy mam pocit, že sa zbytočne vlečie, no na druhu stranu musím pochváliť atmosféru celého filmu, ktorá bola skutočne drsná a miestami aj dosť krvavá. Navyše aj hudba tu robí svoje. Nejedna sa o hudbu s výraznými melódiami, ale o hudbu s výrazným stupňujúcim sa tónom. A kombinácia drsnej réžie, napínavej hudby a výborného herca dava dokopy skutočne intenzitný filmový zážitok. 75% - 4*(6.10.2019)

Je Joker filmem jednoduše skvělým? Jako odpověď se mi vnucuje argument, že i sebedokonalejší umění občas plně funguje teprve tehdy, když pozorovatel přestane vnímat, že o velké umění jít má. U Jokera jsem se nemohl celou dobu zbavit pocitu, že sleduji něco skvělého a oslovujícího, co ale ve finále jede po odtažité a neosobní vypravěčské trajektorii. Brilantní momenty černého humoru a přesvědčivého propadu do depresivní duševní skořápky vyšinutého klauna tak střídají prvoplánové zjednodušující sekvence a zvraty, jež narušují vnucovanou realistickou auru (propojení s batmanovským univerzem, nedůslednost detektivní dvojice a svědka jednoho zásadního činu). Ve Phillipsově podání je celá společnost lautr zlá nebo zmagořelá, takže není problém zažehnout revoluci jedním (pravda značným) zločinem na úkor lidí, kteří si vlastně nic jiného nezasloužili. A přesto přese všechno se mi Joker líbil a pod 4* by mě jít ani nenapadlo. Je to totiž především nevídaná one-man-show s dráždivým psychologickým podkladem, jehož vrstvy a hranice mě zkrátka bavilo odkrývat. Výborně nejen zahráno (Phoenix ho má letos jistého), ale také ozvučeno (někdy sice hudba vystupovala z děje na můj vkus až moc, ale husinu naháněla stále solidní) a zrežírováno, s několika wow-momenty, které z hlavy nevyženu, i kdybych ten film už v životě neviděl. Zajímavá vize zrodu ikonické postavy, jejíž sociální kontext sice nefunguje zdaleka tak, jak bylo zamýšleno, ale minimálně z cinefilního hlediska jsem za její realizaci nesmírně rád. 80%(4.10.2019)

Joker podle mě nepatří mezi filmy, z nichž člověk vychází s jasně uceleným názorem na to, co právě viděl. Phillips s Phoenixem opravdu vykročili mimo mainstream, otázkou ale je, nakolik tenhle odvážný směr ustáli. Jestli čekáte herecký a řemeslný triumf, u něhož milovníci Taxikáře a Krále komedie zamáčknou nostalgickou slzu, tak ho rozhodně dostanete. Jokerovy ambice jsou ale daleko větší a zahrnují velmi aktuální témata ve složitém podání, u něhož je diskutabilní, zda funguje nebo ne. Vlastně mám pocit, že Joker do dnešní doby „film je potřeba okamžitě zaškatulkovat a přiklonit se na jednu nebo druhou stranu“ vůbec nepasuje – a to zcela záměrně. Zatím tedy zvedám palec opatrně nahoru a ke spokojenosti nebo pohoršení se poctivě dopracuju v dalších dnech.(27.9.2019)