Viva Maria!

• Francie Viva María ! (více)

Brigitte BardotováJeanne Moreauová jako zpěvačky, svůdkyně a revolucionářky... Marie Fitzgerald O’Malleyová podědila revolucionářské geny svého irského otce a francouzskou krásu a noblesu své matky. Již v útlém dětství se naučila vyrábět a pokládat bomby a především nenávidět Angličany. Po atentátu, při kterém zahynul její otec, nalezne úkryt a útočiště ve voze potulného cirkusu. Francouzská zpěvačka Marie ji oblékne do ženských šatů a postaví vedle sebe na scénu. Více než francouzské kuplety obou zpěvaček přitahují muže všech společenských a věkových kategorií svádivé kostýmy a vnady, o kterých se jim v životě ani nezdálo. V zemi zuří revoluce a v Marii (té irské) se probudí její anarchistická krev a smysl pro spravedlnost. Ta druhá Marie nemůže zůstat pozadu a navíc se zamiluje do vůdce vzbouřenců. (Česká televize)

Khalesi

Jedna hviezdička za odpor k autoritám a druhá za odpor k cirkvi, myslím, že tým to hasne. Nepáčili sa mi prehnané rádoby komické scény a ani postava stvárnená Brigitte Bardot. Nie len ženy voľných mravov dokážu vidieť za hranice spoločnosti. Taktiež nemám rada filmy, ktoré príliš vsadili na ženské vnady, ale už menej na ich konkrétne premyslené činy a inteligenciu. Možno je film určený predovšetkým pre mužského diváka ovšem obávam sa, že je v ňom príliš veľa zbytočného rozptýlenia, než aby jeho pointa vyznela a bola pochopená dosť jasne. ()

argenson

Pochopil jsem, že Louise Malle není snadné pochopit. Snad jsem ještě neviděl dvouhodinovej film, v němž se první hodina tak diametrálně liší od té druhé. Dodávám, že ta první je neskutečně zdlouhavá nuda a lehce nelogické intro k té druhé (ovšem tomu hodinovému intro předchází ještě méně logický prolog úplně v začátku). Ano, svlékají se tu dvě tehdy nejslavnější francouzské hvězdy, ale to je tak všechno. Druhá hodina je naopak neskutečně akční. Revoluce vedená bůhvíkým kdoví proti komu a hlavně proč. Ale v tom byla možná ta parodie. Aha. Ale jo, má to docela dost povedených gagů, které ani po padesáti letech nezestárly, a dva tři vtipné dialogy. Plus půvabnou, i když trochu zbytečnou roli i u nás známé Paulette Dubost. Původně jsem chtěl dát dvě, ale nakonec smířlivě přihazuju třetí za historicky ojedinělé setkání Brigitte Bardot a Jeanne Moreau. ()

liquido26

Brigitte Bardot vyhazuje do vzduchu Brity, odstřeluje kanonem zlotřilé španělské velkostatkáře, houpe se na lijánách jako Tarzan, vede revoluce ve Střední Americe, spí s každým, kdo se namane, pokládá základy moderního striptýzu na jevišti a přitom všem se neustále usmívá a vypadá totálně sexy. Jeanne Moreau jí zdatně doplňuje. Celkově je to moc povedený zábavný film. ()

kaylin

I když se na první pohled zdá, že "Viva Maria!" bude obyčejná taškařice, nenechte se zmást. Tenhle film je rozhodně promyšlenější, než se zdá. Plakát sice evokuje skutečně "vybroušenou zábavu, na druhou stranu ženy za rotačním kulometem rozhodně vypadají slibně. "Viva Maria!" navíc ale prezentuje příběh, který není jen hloupou báchorkou, na kterou jsou namotané jednotlivé gagy. Jedná se o velmi dobrou parodii, jež se nebojí rýpnout si to tehdy velmi oblíbeného žánru - do westernu. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/02/viva-maria-1965-60.html ()

Dexter1

Pár naozaj vydarených vtípkov, nemôže zachrániť slabý dej. Avšak koniec poteší, lebo sa ukazovali prvky talianskeho neorealizmu. ()

Martin741

Povodne som bol nadseny rozkosoun BB, potom som si uvedomil, ze to komplet prepadlo. No ale ze mam slabost pre BB, dam aspon slusny priemer : 60 % ()

nithiel

zábavná westernová komedie, obohacená kráskami v hlavních rolích - jejich vynález striptýzu byl výborný a puška střílející za roh? té jsem se smál dost dlouho. ()

tomtomtoma

Viva Maria! je především komedie s parodickými prvky a tak baví. Po svém, vlastní cestou. Je svůdná, provokativní, vábivá a rozverná. I irská atentátnice s francouzskou tanečnicí mohou vést revoluci ve středoamerické republice San Miguel. Citace ze Shakespeara lze uplatnit i v obyčejném životě i v neklidných dobách ozbrojené vzpoury. Prostředí cirkusů dokázalo shromažďovat bizarní typy lidí s neobyčejnými schopnostmi, které lze ve svízelných situacích využít v nebývalý triumf. Holubice většinou přináší mír, ale někdy také třaskající vajíčka nedočkavé náruče smrti. Elektřinu lze vyrábět i díky mechanickému pohonu obyčejných vesničanů, které k vyššímu výkonu práce přinutí jen hvízdání vystřelených kulek samočinného střílejícího nástroje. Soukromé vlastnictví není na škodu, zlodějina a despotismus mocných však ano. Včela může být rozhodujícím faktorem při transformaci vlaku. Novináři slídí po každé senzaci. Církev mívá často diskutabilní roli v tyranských zřízeních. Maria Fitzgerald O'Malley (svůdná Brigitte Bardot) je zarytou irskou bojovnicí proti anglické rozpínavosti a nadvládě. Objevuje kouzlo a sílu fyzické lásky a také svůj talent při strategickém plánování útoků na utlačovatele chudého lidu. Tanečnice a zpěvačka Maria (šarmantní Jeanne Moreau) poznává podmanivost osudové lásky a význam důležitosti při uskutečňování ideálů a napravování pokřivené spravedlnosti. Z dalších rolí: charismatický lidový vůdce povstání Flores (George Hamilton), přísná paní Diogène (Paulette Dubost), její manžel a mlčenlivý kouzelník (Gregor von Rezzori), jejich nedočkavý synek Juanito (Jonathan Eden), laskavý cirkusový principál Rodolfo (Claudio Brook), dobrotivý silák Werther (Poldo Bendandi), nenasytný oligarcha a nelítostný uzurpátor Rodríguez (Carlos López Moctezuma), zákeřný nejvyšší představitel církve v zemi otec Superior (Francisco Reiguera), zlostný diktátor republiky San Miguel (José Ángel Espinosa 'Ferrusquilla'), či Floresův následovník Pablo (Roberto Pedret). Kdo by mohl odolat dvěma elegantním kráskám, když odhalují své půvabné končetiny, nastavují své sladké rty k žhavému polibku a zvedají své štíhlé paže k zahájení útoku proti nespravedlnosti a útlaku?! Touha po moci a bohatství je velká, touha po svobodě naštěstí bývá i větší. ()

Deverant

Některé gagy prvotřídní (třeba střílející bankéři), ale příliš mnoho jich vychází na prázdno, prvních čtyřicet minut se kromě zpěvu otravné odrhovačky a poloobnažených Marií neděje zhola nic, pak se zas vyhazuje kdoví co kdoví proč do vzduchu...ve výsledku otravná slátanina s několika povedenými gagy. ()

mortak

Francie v kostce. Cirkus jako místo zasvěcené umění, kde žijí pospolu Angličané, Francouzi a Němci. Ideály revoluce jsou šířeny do světa dvěma kráskami zpívajícími o Paříži a přinášejícími do dalekých končin závan Moulin Rouge. Touha po nemožném (puška). Krásky, láska, kabaret, revoluce, umění, fantazie - vše, co určuje kouzlo Francie! La proprieté c´est le vol. ()

MJMilan

Možná jsem nebyl naladěn na tu správnou parodickou vlnu, když jsem se koukal na tento snímek, takže jsem si ho moc neužil. Puška, která střílí za roh, pokažená mučidla a na závěř starý opat nesoucí si svoji hlavu trošku netradičně... na tohle všechno se můžete těšit ve snímku Viva Maria!. ()

andrii

Zvolají. Volají po volnosti volánů, bez škrabošek škrobenosti. Slečny sličných, odvážných póz. Vryjí se mezi rám koček, kočovných dam, které umějí seknout pány. Sluší jim válka, špás, výbušná povaha rozverné frašky. ()

plechulka

Původně jsem chtěla dát jen "za tři", protože když jsem tenhle film teď poprvé od dětství viděla, zas až tak úžasný mi nepřipadal. Navíc jsem si myslela, že to, že mám spoustu scén vrytých od jediného zkouknutí před cca 30 lety (nejen puška-zárožačka, ale i kouzelníkovy hrdličky nosící granáty apod.) je čistě má obscese. A ejhle - jak si tak čtu, ono "dílo" se vrylo spoustě lidem a to už je k zamyšlení - v podstatě lehká komedie a tak nezapomenutelná - čím to asi je....? Každý z nás viděl určitě spoustu "závažnějších" filmů a po letech si nevybaví skoro nic! Takže zvedám o hvězdičku za nejpomenovatelné COSI, co přetrvává v myslích diváků (a kdybych byla muž, pravděpodobně by půvaby Brigitte a Jeanne ještě navýšily...)! ()

VanTom

Sofistikovaný příběh v této lechtivě rozpustilé, výpravné veselohře (westernové parodii) nenajdete, zato tu svou ženskou krásu a šarm na odiv dávají dvě neodolatelné francouzské dámy. Bez nich by byl film poloviční, respektive by nebyl vůbec. Problémem je, že každý vtípek si režie dopředu dlouho připravuje (přestože většinou se stejně zasmějete) a první polovina, kdy se z Marií stávají kabaretní hvězdy, mi přišla o dost zábavnější, než když posléze vedou zdlouhavou (a již maximálně přepálenou) rolnickou revoluci. ()

tonho

Anarchisticky ladený príbeh dvoch Márií – plavovlásky a írskej teroristky (B. Bardot) a tmavovlásky a šansónovej speváčky (J. Moreau) sa odohráva v Mexiku začiatkom 20. storočia. Ich „kariéra“ začína v cirkuse, v ktorom prerazia ako striptérky spoločným striptízovým číslom a vrcholí, keď sa z nich stávajú revolucionárky, ktoré v Mexiku bojujú za práva utláčaných roľníkov. Žánrovo je ťažko zaraditeľný, pripomínal mi western, komédiu či paródiu na western, v niektorých momentoch vo mne evokoval filmy francúzskej „novej vlny“. Film podľa môjho názoru vôbec nezostarol. Veľmi dobre som sa dve hodiny bavil, určite viac ako pri Chytilovej Sedmikráskach, ktorých hlavnými hrdinkami boli zhodou okolností tiež dve Márie. Zvlášť vtipná bola pasáž, v ktorej sa J. Moreau prihovára utláčaným roľníkom a vyzýva ich k povstaniu citovaním Shakespeara. ()

Ironfood

Rozverná a místy lehce lechtivá komedie, která je bohužel založená na předpokladu, že vás zcela okouzlí ústřední ženská dvojice. Což se tedy v mém případě rozhodně nestalo. A na kabaret si též moc nepotrpím. ()