Jumanji: Vítejte v džungli!

Jumanji 2

• Nový Zéland

• Austrálie

Dobrodružný / Akční / Komedie / Fantasy

USA, 2017, 119 min

Lepší hodnocení než originál?!? No to jsme to dopracovali... Ve srovnání s jinými americkými komediemi překvapivě ucházející (i přes přítomnost Jacka Blacka film neobsahuje fekální humor), těžení z devadesátkové klasiky (*****) mě ale neskutečně irituje. Ano, pořád lepší než katastrofální "Zathura" (především díky vcelku logickému napojení na originál), znovu už to ale vidět nemusím. Nesedl se mi vnitřek hry ani demoliční závěr.(31.3.2018)

Většina lidí by to při ohlášení neřekla, ale nové Jumanji je opravdu skvělé (dokonce mě bavilo stejně, nebo možná i více než jednička). Přeměna deskovky na videohru je krásně opodstatněna vývojem techniky a posunem mládeže do jiných sfér zábavy. Moc bych neřekl, že původní čtyřka hrdinů byla před vstupem do hry nějak zajímavá, ale pal to čert. Bylo třeba nastínit jejich charaktery, které mají na hru vliv. Tady chválím, že tvůrci opravdu počítali s faktorem hráče, který svou postavu ovlivňuje svou nerozvážností, či zbrklostí ať už má svaly, nebo třeba penis navíc. Hra funguje a humor zná své hranice, takže vůbec nezklouzává k přehnaně zesměšňujícím scénám. Z elementů hry se navíc podařilo vytěžit opravdu hodně (ability postav, či principy videohry). Hlavní kvarteto (Johnson, Black, Gillan a Hart) funguje, přičemž Kevin zde předvadí na své poměry nejméně otravný výkon. Největší devízou filmu je transformace Bethany na profesora Shellyho. Black si svou roli opravdu užívá. Za podotknutí stojí i role Nicka Jonase, který působil přirozeně. Efekty vypadaly až na některé přelety kamery opravdu skvěle, ale problém se vyskytnul u závěrečné scény, kdy si to Dwayne hasil po soše jaguára k vrcholu (opravdu hrozná digitalizace - například jaguáři samotní byli na druhou stranu super). Hlubší požitek z filmu asi mít nebudete, ale zábava je zaručena.(12.1.2018)

Postavy sú vtipné obzvlášť v prvej polovici, kde je na to viac priestoru a divákov čaká nejedna trefná hláška. V druhej časti je viac akcie a príbeh musí prirodzene spieť k svojmu záveru. Hrdinovia rozvíjajú svoje vzťahy, ale spoznávajú aj samých seba. Sú to predsa len vydesení pubertiaci. To sa podarilo stvárniť aj hercom, ktorí často dávajú najavo, že jednoducho nie sú vo svojej koži. Tejto dobrodružnej komédií sa podarilo nájsť svoju vlastnú cestu, aj keď nie vždy prekvapujúcu. Tu neprichádza nebezpečenstvo po hode kockou, ale podľa toho, v akom leveli sa nachádzate. Hrdinovia sa ocitajú v iných telách a objavujú svoje schopnosti, to všetko pri trúsení sarkastických poznámok. Humoru aj akcie je tak akurát a dej je v rámci žánru rozumný aj zábavný. Pristúpme teda na hru a urobme si výlet do džungle.(10.9.2019)

Vlastně na tom filmu není nic extra špatně. Herci jsou docela v pohodě, prostředí to má taky docela slušné, sem tam jsou v akci i nápady, což je v rámci Hollywoodu taky už snad zázrak. Jenom nevím, jestli už nezačínám stárnout a nemám radši starší filmy, které jsou tak nějak opravdovější, zábavnější a herci jsou o několik řádů lepší. Dwayne Jackson, Jack Black a Kevin Hart to tady táhnou po humorné stránce seč jim síly stačí. Nápad tu pro novou verzi Jumanji také příjemně otočili a tak se nedočkáme toho samého v bledě modrém. Jen se prostě nemůžu zbavit dojmu, že dřív to prostě s podobnými filmy bylo lepší. A ne, nechci si stěžovat, že dřív byla i tráva zelenější, ale nevím, jestli na tom něco bude a jestli s filmy nestárnu už i já.(20.9.2018)

Na úvod chci říct, že na původní Jumanji z roku 1995 to určitě nemá. Tohle už je trochu jinší šálek kávy, z klasického prvního dílu to nemá skoro nic (nazval bych to moderní Jumanji - modernizace). Příběh se odehrává dvacet jedna let po úvodním filmu. Jde tu o čtyřech teenagerů, kteří po trestu ve škole najdou starou hru a z nudy si ji chtějí zahrát. Hrají a všichni sou transportováni do džungle, nikoliv ve svých tělech ale vypadají jako postavy, za které se rozhodly hrát. Pak je to taková snaha se dostat z džungle zpátky domů. Chvílemi lehce podprůměrné, chvílemi zase lehce nadprůměrné - žádný převrat se nekoná. Koukat se na to dá, občas se i zasmějete, ale jinak vážně nic moc. Tohle se klasikou nestane.(23.5.2018)

• - James Newton Howard bol prvou voľbou na post skladateľa, lenže kvôli sporom nakoniec odstúpil. (WalterIK7)

• - Spencer (Dwayne Johnson) složí na bazaru jednoho z protivníků svým chvatem z wrestlingu - The Rock Bottom. (dobrota128)

• - Ve scéně, kdy 4 studenti čekají na ředitele kvůli tomu, že byli po škole, si můžeme všimnout, že mezi nimi je jedno volné místo. Jde o odkaz na chybějícího člena, který je pohřešovaný. (Reesam)