Jumanji: Vítejte v džungli!

Jumanji 2

• Kanada

• Nový Zéland

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Akční / Komedie

USA, 2017, 119 min

To čo platilo pri prvom filme, teraz už neplatí. Vtedy sme zavreli oči a nechali sa unášať detskou mysľou. Teraz nie len, že by to nestačilo, ale by sme prišli aj o krásku na plátne. Hlášok je tam viac ako pri strážcoch galaxie a ja som sa chvíľami uštával od smiechu. Pár výhrad by sa samozrejme našlo ale sú Vianoce :D(24.12.2017)

Robin Williams je mrtev. Je jedno jestli jste se s tím smířili nebo vám stále tak moc chybí je ale mrtev. Naštěstí když zazní jeho jméno v jeho odkaze zní kultovní filmy jako Táta v sukni, Dobrý Will Hunting, Společnost mrtvých básníků nebo právě původní Jumanji. Fantastická pohádka ve které z deskové hry v Americe objeví všelijaká africká havěť je dodnes populární a v dnešní době kdy se pokračuje ve všem/vše se restartuje/vše se rebootuje muselo dojít i na Jumanji. Williams u toho tentokrát není ale je u toho třeba Dwayne Johnson nebo Jack Black. A koncept je tentokrát opačný tedy, že se čtveřice středoškoláků z dostane do a snaží se jí vyhrát. A jak toto ´´pokračování´´ dopadlo? Překvapivě dobře. Z traileru to sice vypadalo fajn avšak nebylo jisté, že z toho bude dobrý film a hlavně nebylo jisté jestli nebude dělat originálu ostudu. Ono tady nejde tolik o skládání pocty jako třeba v případě Jurského světa nebo nových Star Wars (i když třeba odkaz na Williamsova Alana Parrishe zahřeje u srdce) ale spíše opravdu pokus o něco jiného. Původní Jumanji mám hrozně rád ale ty efekty jsou na tu dobu příliš rušivé. Nové Jumanji má ty efekty parádní a tudíž to neruší. Geniální na tom filmu jsou také postavay: Čtyři mladí (šprt, outsider, borec a fešanda) se přesunou do hry každý obdrží nějaký typ postavy: Ze šprta Spencera je najednou silný archeolog, z borce Fridge inteligentní prcek, z outsiderky se stane fešanda a z fešandy se stane obtloustý chlap. Při tom ale zůstávají sami sebou. A každý z herců si rolí užívá: Dwayne Johnson, Karen Gillan, Kevin Hart a Jack Black jsou ve svých rolí úžasní a například Black ukazuje, že na to stále má a scéna kdy se snaží naučit postavu Karen Gillan flirtovat s muži (protože jako outsiderka s nimi nemůže ani mluvit!) je prostě komediální zlato. Celkově je ten film hrozná švanda a objeví se spousty výborných nápadů. Především jsem si ale u filmu vzpomněl na něco na co jsem ani nepomyslel: Na filmy s Indianou Jonesem a už jenom kvůli tomu, že si nejsem jistý jestli se Indiana Jonese 5 opravdu dočkáme (A i kdyby, věk Harrisona Forda je na překážku) to bylo příjemné překvapení. Dopadlo to výborně a to čekal málokdo a zvláště překvapil režisér Jake Kasdan (režisér fajn komedie Zkažená úča a trošku méně fajn komedie Sex Tape) který dokázal něco takového utáhnout.(22.12.2017)

Mnohem dobrodružnější než jednička! Prostě vítejte ve hře Jumanji. Stará desková hra "upgradovala" na starou videoherní konzolovou hru. Čtyři středoškolští poškoláci na ni narazí při úklidu, a začnou se dít věci. Hra je vcucne do sebe. Prostředí džungle se pro ně stává nebezpečným a neprobádaným místem. A každý z nich má na přežití v něm jen tři životy, symbolizují je tři tlusté čáry na jejich předloktích. Co je na filmu nejhravější, je změna jejích osobností prostřednictvím avatarů, které si zvolili. Z nevýrazného subtilního alergika je náhle přebujelá hora svalů sršící charisma, ze školní krásky je obtloustlý brejloun, z přehlížené uzavřené pipiny je neskutečná sexice, z černocha je ještě menší a bojácnější černoch. Každý z nich získal do hry své přednosti i slabiny, ale i odborné znalosti i (akční) dovednosti. A tuhle hru musejí chtě nechtě hrát...a dohrát. Film z těchto vtipně posazených kontrastů docela dost těží, mohlo by se tedy zdát, že akce a akčních pasáží se zprvu moc nedostává. Jake Kasdan se specializuje na odvázané, občas přisprostlé komedie, do nichž s oblibou poslední léta obsazuje Cameron Diaz. Jeho styl je ovšem tentokrát značně orientován na dobrodružnou výpravu ve čtyřech, která se postupně rozroste ještě o jednoho člena (Nick Jonas), který se ve hře zasekl už dvacet let. A nebudou chybět originální a osvěžující scény, kterým nechybí nadhled. Jen předvídatelnost si příběh mohl odpustit, mohlo se určitě zapracovat na dějových překvapeních. Důležitým faktorem filmu zůstává jeho hravost a vtipnost, atraktivní prostředí džungle a osvědčený herecký kvartet, z něhož je nejméně prověřená Karen Gillan. Žádný strach, je absolutně úchvatná a dokonale vtipná, hlavně scéna s její topornou taktikou "balení" mužů je skvěle humorná. Dwayne Johnson, Kevin Hart a Jack Black mají humor dokonale zažitý, není obava, že by nepobavili. Film je naprosto odlišný od svého dvacetiletého předchůdce, i když si ponechává pár styčných bodů. Dá se napsat, že je to dobrodružství pro celou rodinu, které po téměř dvě hodiny bláznivě baví a přetváří klišé. 10/10(9.1.2018)

Pokud považujete dvě dekády staré Jumanji s Robinem Williamsem za komediální klasiku a jeden z etalonů 90. let, tahle nová verze byla pro vás odepsaná už od začátku. Pro všechny ostatní se ale jedná o příjemnou jednohubku, která na dvě hodinky solidně zabaví. Nejedná se o kdovíjakou řachandu, jelikož nikdo z přítomných nedosahuje Williamsova komediálního talentu, a tak typický humor stojí na parodování videoherních pravidel a neustálém překvapení, co se kolem hrdinů vlastně děje. The Rock hlavní roli ustál, Jack Black i Karen Gillan si svoje party užili (přesněji „užily“), problém jsem měl opět jen s otravně křiklounským Kevinem Hartem, jenž ani po tisící nehraje nikoho jiného než sebe. Až na některé vyložené ošklivé triky, které bohužel nejspíš nebyly špatné úmyslně, audiovizuál nebolí. Žádné hloubky či nezapomenutelných momentů se nedočkáte, ale nenáročné popcornovky naštěstí ano.(27.12.2017)

Nového zpracování Jumanji jsem se šíleně bál, ale kupodivu se mé obavy nenaplnily. Už na začátku bylo jasné, že se historie opakovat nebude a z moderního zpracování se kultovní film nestane. Není zde ta původní atmosféra, geniální herec (RW) a nic, co by vás maximálně upoutalo. I tak se ale jedná o docela zábavý rodinný film. Příběh je jednoduchý, nějak zajímavý. Co se mi spíš líbilo byl humor. Každý ze čtyř herců byl něčím zajímavý a dokázal jiným způsobem rozesmát. Nejvíc se mi asi líbil Jack Black, jelikož se do něj "vtělila" mladá pipka, maximálně rozmazlená. Dwayne Johnson zahrál jako vždy. Nebylo to vůbec trapné, nějaké scény zněly do prázdna, ale převážná část mě docela dost rozesmála. Rodinný americký film je to skvělý. Je tam humor, akce, krásné scenérie a pár odkazů na původní film. Nic víc se ale nekoná...(7.1.2018)