V tomto příběhu zasazeném do doby zlaté horečky v oblasti Yukonu, chtějí dva dobrodruzi, James Stewart a Walter Brennan, přijít rychle k penězům, a tak prodají stádo dobytka za výhodnou cenu. Brzy se ale dostanou do konfliktu s místním samozvaným soudcem, Johnem McIntirem, a jeho partou nohsledů. Brennanova vražda donutí Stewarta ukončit vlnu nekontrolovatelného bezpráví v dramatickém souboji pistolí. (oficiální text distributora)

Slarque

Western z období zlaté horečky má tolik novějších následovníků, že už dnes působí naprosto neoriginálně. Jenže spousta těch novějších snímků citovala právě odsud. Anthony Mann a James Stewart byla dvojice s tímto žánrem spjatá, Stewart tady byl dokonce trochu drsnější než obvykle, Manciniho hudba může být synonymem pro klasický Hollywood a kanadská příroda je lepší než běžné žánrové kulisy. Znamenitý kousek! ()

sud

Anthony Mann svými filmy ovlivnil a inspiroval zástupy westernových tvůrců a "Vzdálenou zemí" snad úplně nejvíc. Nesmlouvavost a naturalismus zlatokopeckého městečka ("McCabe & paní Millerová", "Jízda vysočinou"), bídák jménem zákona (za všechny např. "Silverado"), zvoneček na sedle ohlašující pomstu (Leoneho westerny) či nejednozačný charakter hlavního hrdiny (celý Newmanův "Hombre"). Hodně realistická a (na svou dobu) drsná závěrečná přestřelka a možná nejlepší a nejodpornější záporák z Mannových westernů (skvělý John McIntire - v českém dabingu mistrně podpořen Vladimírem Čechem). Za zmínku stojí i jímavá Kanadská příroda a samozřejmě jako vždy výborný James Stewart. Nadčasový western. 85%. ()

Bernhardiner

Proč se starat o ostatní lidi? Proč mít nějaké přátele, když si vystačím sám? Proč se starat o nějakou pravdu a spravedlnost, když sám se mám dobře? Na tyto otázky by mé vnitřní já odpovědělo: "Protože jsem jediný, koho jsem kdy měl rád" Jenže... přátele potřebuju, když nepravedlnost ohrožuje i mě. Jamese Stewarta znám zatím z rolí, kde hrál naivní a slušné lidi, touhle rolí mě mile překvapil. Jeho postava vlastně nemá až tak daleko ke ztělesnění zla. Neváhá krást i zabíjet, když mu nejde o prachy a majetek, nejde mu zkrátka o nic. Plus mínus pár lidí, co na tom sejde. Jenže když jde o jeho bytí a nebytí i jemu, (alespoň zdánlivě, nevíme, co se dělo po konci filmu) dojde i tomuhle ignorantovi, že žít ve spravedlivějším světě je lepší. Už dlouho jsem neviděl tak silný americký film s tak dobře vymyšleným příběhem a tak napínavým (ani jsem nedýchal, to už je u mě co říct!) rozuzlením. Jen nechápu, proč tu mí kolegové prohlašují, jak je to skvělé, a přitom pětku nikdo nedává. 100% ()

Gilmour93

Honák Jeff Webster Jimmyho Stewarta se podobně jako Hombre drží svých zásad, což znamená hledět si svých zájmů a do ničeho se moc nemíchat, nicméně zběhlému divákovi je jasné, že mu tenhle postoj nemůže vydržet věčně.. Gold rush western z toho nejsevernějšího divokého západu, který trochu trpí na ženský element, aby pak pro něj v závěru našel opodstatnění. Zazvonil zvonec a samolibosti je konec.. ()

MikO_NR_1909

Mann mával miernejšie problémy s dejovým obsahom a udržiavaním diváka v čo aspoň 80%-nej koncentrácii počas relatívnej krátkych stopáží svojich snímok. V čom bol ale nenahraditeľný - rozhodne realizmus, psychologická hĺbka, severské situovanie pre western tak netypických lokácii (čím sa vizuálom líšil od Forda) a hlavným hrdinom - Stewartom (často na pochybách so svojskou motiváciou a tajuplnou minulosťou...pss určite mu Jimmy čo to povedal z jeho skúseností počas 2. svetovej vojny, jeho postavy sú formulované "skutočnými zážitkami"). V tomto filme sa (A. Mann) dokonca ani nenechal odrádzať častými zvratmi, čím si svoj realizmus utvrdil (naproti napr. The Naked Spur), lenže filmovo až tak nestíha. Neviem si fakt predstaviť, že by to trvalo o hodinu dlhšie, skutočne že nie. ()

• Miesta nakrúcania: Ľadovec Athabasca (v štáte Alberta - Kanada), a Národný park Jasper (takisto v štáte Alberta - Kanada). (westerns)
  • Ľadovec Athabasca videný na začiatku filmu sa v skutočnosti nachádza v provincii Alberta (v Kanade). Globálne otepľovanie spôsobilo od roku 1954 (teda od roku natáčania) výrazný a viditeľný ústup ľadovca. Ľadovec ustupuje rýchlosťou asi 16 stôp za rok. (westerns)
  • Vo filme James Stewart spolu aj s ďalšími hercami vedie dobytok po súši z Aljašky do Dawson City. V skutočnosti by to ale bolo nemožné, pretože cez okolité hory nevedie žiadna cesta, po ktorej by dobytok mohol ísť. (westerns)