Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V tomto příběhu zasazeném do doby zlaté horečky v oblasti Yukonu, chtějí dva dobrodruzi, James Stewart a Walter Brennan, přijít rychle k penězům, a tak prodají stádo dobytka za výhodnou cenu. Brzy se ale dostanou do konfliktu s místním samozvaným soudcem, Johnem McIntirem, a jeho partou nohsledů. Brennanova vražda donutí Stewarta ukončit vlnu nekontrolovatelného bezpráví v dramatickém souboji pistolí. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (45)

cheyene 

všechny recenze uživatele

Duo Mann - Stewart si ve westernovém žánru rozumělo. Vzdálená země je velice zdařilý snímek, který ani chvilku nenudí, odehrává se na zajímavých místech, zejména pak v krásné přírodě amerického severu a Kanady. Manciniho hudba výborně dokresluje dané scény a samotný příběh je lákavý, plný zvratů a podobně jako u snímku Zátočina řeky, tak i zde se idylická atmosféra mění v drama a boj o přežití, který je zde na svoji dobu vykreslen poměrně syrově. Najdou se zde úsměvné pasáže, ale také smutné. Díky sympatickým postavám jako je Jeff, Ben (ztvárněn sympatickým Walterem Brennanem), Ruby, "pihovatá" holka Renee Vallon (v podání Corinne Calvet), Ronda Castle či charismatický záporňák Mr. Gannon, stává se western Anthonyho Manna opravdovým zážitkem pro milovníky tohoto žánru. Zvoneček na sedle mi v paměti nějakou dobu rozhodně zůstane. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. James Stewart jako Jeff Webster, nezávislý honák , pistolník a později zlatokop vede stádo krav na Aljašku v době zlaté horečky. Zlato však přitahuje i lupiče a samozvaného soudce Gannona, který se stává Jeffovým protivníkem. Dlouho se Jeff snaží nevidět nespravedlnost páchanou gangstery na zlatokopech a obyvatelích Dawsonu, ale po zabití svého parťáka se postaví ve finále na správnou stranu. Western v režii Anthonyho Manna položený zčásti do vysokohorského prostředí zdobí skvostné snímky přírody i napínavý děj. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=gHNo7dRDomw ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

Anthony Mann svými filmy ovlivnil a inspiroval zástupy westernových tvůrců a "Vzdálenou zemí" snad úplně nejvíc. Nesmlouvavost a naturalismus zlatokopeckého městečka ("McCabe & paní Millerová", "Jízda vysočinou"), bídák jménem zákona (za všechny např. "Silverado"), zvoneček na sedle ohlašující pomstu (Leoneho westerny) či nejednozačný charakter hlavního hrdiny (celý Newmanův "Hombre"). Hodně realistická a (na svou dobu) drsná závěrečná přestřelka a možná nejlepší a nejodpornější záporák z Mannových westernů (skvělý John McIntire - v českém dabingu mistrně podpořen Vladimírem Čechem). Za zmínku stojí i jímavá Kanadská příroda a samozřejmě jako vždy výborný James Stewart. Nadčasový western. 85%. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Honák Jeff Webster Jimmyho Stewarta se podobně jako Hombre drží svých zásad, což znamená hledět si svých zájmů a do ničeho se moc nemíchat, nicméně zběhlému divákovi je jasné, že mu tenhle postoj nemůže vydržet věčně.. Gold rush western z toho nejsevernějšího divokého západu, který trochu trpí na ženský element, aby pak pro něj v závěru našel opodstatnění. Zazvonil zvonec a samolibosti je konec.. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Možno je pre väčšinu James Stewart hercom Vertiga a myslíte si, že dokonale viesť ho dokázal iba Hitchcock, avšak tou pravou jednovaječnou Jamesovou dvojičkou bol Anthony Mann. Ako vieme, meniť zabehané pravidlá žánru je blbosť, takže sledujeme westernovú naratívnu klasiku, ale Mann ozvláštňuje príbeh najmä nezvyklým zasadením na Aljašku. Film pôsobí dojmom, že nejako podobne to tam mohlo vyzerať a miestni riešili presne takéto typy sporov. Poteší netradičná záverečná prestrelka a množstvo guliek, ktoré budú musieť byť vytiahnuté z Jamesovho hviezdneho tela. Fakt, že strelci sú skutočnými strelcami a guľky tak nemajú rovnaké magnetické znamienko ako hrdina, je ďalším plusom zručne natočeného, dôstojného zástupcu žánru a navnadí na ďalších 6 filmov zohratej dvojice. Na Muža z Laramie predsa len nemá, uvidíme ďalej. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (8)

  • James Stewart bral po natáčaní percento zo zisku. V roku 1955 William Goetz odhadoval, že James Stewart zarobil na filme 300 000 dolárov. (westerns)
  • Obyvatelia Dawson City (alebo akéhokoľvek iného kanadského mesta) si v skutočnosti nikdy nezvolili amerického maršala s cínovou hviezdou, aby strážil mesto. Jazdecká polícia bola prítomná na Yukone vo veľkom počte pred a počas zlatej horúčky na Klondiku, aby presadzovala zákon. (westerns)
  • V Dawson City počas zlatej horúčky na Klondiku v skutočnosti nedošlo k žiadnym pištoľníkom ani prestrelkám. Jazdecká polícia bola na Yukone vo veľkom počte a presadzovala zákon veľmi prísne. Dawson City počas zlatej horúčky na Klondiku bolo pokojné mesto, a nie nezákonné, ako je zobrazené vo filme. (westerns)

Reklama

Reklama