Oscar 1 nominace: Scénář(14.5.2004)

Výborný western, v US zlatá klasika, u nás pomerne málo známa vec. Skvelý Henry Fonda ako potulný lovec ľudí robí mentora mladému šerifovi Anthonymu "Psycho" Perkinsovi a obaja to hrajú na posranie dobre. Skvele napísané dialógy, výživné postavy a primeraná porcia prestreliek.(28.3.2017)

Příjemný, trochu pomalejší western, zato s hvězdným Henry Fondou v roli lovce odměn a bývalého šerifa, který zaučuje nováčka v šerifském úřadu. Poté, co spolu zatknou dva zločince a zavřou je do vězení, jejich protivník uspořádá lynčovací slavnost. A zde už šerif musí dospět a bránit zákon. Slušně vystavěný snímek s oscarovou nominací, i když Anthony Mann už natočil i lepší westerny. Špičkové jsou jeho Stewartovky jako Muž z Laramie, Winchester '73 a Vzdálená země, nebo drama o osídlování Oklahomy Cimarron.(3.11.2015)

„I´m only temporary.“ - „You're more temporary than you think.“ Šerif bez respektu, zkušeností a vůle zabíjet, když je potřeba a jeho chvilkový mentor, který by výše uvedené mohl rozdávat po hrstech. Nikterak objevně, ale přitom chytře napsaný příběh, výrazná hudba Elmera Bernsteina (některé prvky si poté ukradl do Sedmi statečných), pár nekompromisních scén (doktor McCord přijíždí na svou oslavu), slušivá černobílá a pochopitelně Fonda, který v roli dobrosrdečného lovce odměn dává další štempl na výjimečnost zcela antagonické role Franka v Tenkrát na západě. Henry je pravý kovboj a ne ten faggot s šátečkem kolem krku, co hrál ve filmech s názvy Rio něco a neměl ani příjmení..(26.3.2018)

Šerifská hvězda je méně známým westernkem, který třímá v otěžích silné trumfy. Henryho Fondu a výborně napsaný scénář a dialogy. Normanu Batesovi to na Divokém západě moc nejde. Světem protřelý kovboj v podání Fondy přichází, aby nezkušeného mladého šerifa naučil vše potřebné k tomu, aby znovu získal otěže v rukou nad malým městečkem a respekt jeho obyvatel. Člověk prostě nemůže být šerifem a zároveň nosit kolty příliš nízko:) V jedné z vedlejších rolí září i mladý Lee Van Cleef. "Jestli jste tu vycítil přílišný chlad, můžete počkat venku.", "Když šerif nezarazí prvního, kterej ho neuposlechne, jeho oddíl se promění v lůzu.", "Vemte si brokovnici. Ta mluví k davu hlasitěji."(10.6.2017)

Ak si chlap, staraj sa o to, aby si prácu, ktorú máš zverenú aj riadne vykonával, je hádam mottom westernu o šerifovi, ktorý sa učí ako vypiecť so zločinom, s desperátmi v radoch mestečka aj s pokryteckým miestnym zastupiteľstvom, od všetkého závažnejšieho dávajúceho ruky preč. V neposlednom rade sa musí popasovať s vlastnou odvahu a schopnosťou dať najavo svoju vôľu, aj keby bola táto zásadne iná od kolektívnej mienky. V tom mu pomáha lovec zločincov, ktorý sám kedysi nosil šerifskú hviezdu, no tragédia v rodine mu ju nedovoľuje si opäť pripnúť. Klasický päťdesiatkový western s Henrym Fondom a Anthony Perkinsom v hlavných úlohách. Klasika sa prejavuje najmä v snahe zasadiť sa o ten správny politický názor a to totiž o ten, že v Amerike, krajine neobmedzených možností sa v každom mestečku nájde jeden - dvaja správni muži, ktorí svojou charizmou dokážu prinavrátiť vládu práva od vlády lúzy, ktorá by chcela spravodlivosť vziať do vlastných rúk. Stovky podobných filmov divákov presviedčali, že v USA sa to vždy podarí a spravodlivosť vlády zákona vždy zvíťazí.(2.4.2018)

Šerifská hvězda je pro mě neobyčejná zejména sympatickou postavou lovce odměn (Hickman). Po dlouhé době osobnost s minulostí, která to má ale v hlavě srovnané. V jednání úsporný, realisticky smýšlející a cynický, ale čestný. Takový předobraz Raylana Givense z Justified. Oba ví, že padouchy je lepší přivážet mrtvé :-)(26.2.2012)

Šerifská hvězda je podle mého názoru výborný western. Malé městečko, kde se všichni znají, má mladého a nezkušeného šerifa, jenž svoji pozici zastává jen proto, že mu byla přidělena po smrti starého šerifa a i přes své snahy dělat tuto práci dobře, se mu to nedaří, neboť nemá dostatek zkušeností. A ideály nestačí. Když do města přijede lovec odměn Henry Fonda, klid města je narušen. Western s dobrým prostředím, hudbou Elmera Bernsteina, zajímavým dějem, dobře napsanými postavami a skvělými herci. Zejména Henry Fonda opět potvrdil, jak znamenitý byl herec. I díky příjemné atmosféře a záživně odvyprávěnému příběhu dávám 5*.(28.8.2012)

Tak má vypadat western svého žánru a své doby. Už jenom koukat se na Henryho Fondu je požitek.(15.4.2018)

Šerifská hvězda- symbol, který pohodlní občané ctí, ale na hrudi jiných mužů, za nimiž se rádi ve svém zbabělém alibismu ukrývají, svým způsobem mi to připomínalo Zinnemannovu klasiku "V pravé poledne". Od chvíle, kdy lovec odměn Henry Fonda vjel se dvěma mrtvými darebáky do města, jsem věděla, co se ve filmu odehraje i jak příběh nakonec skončí. Bylo to předvídatelné, ale natočené způsobem, který mi nedovolil dýchat a udržel si mou soustředěnou pozornost. Viděla jsem dost westernů na to, abych okamžitě věděla, že tento film je výjimečný.(9.12.2008)

Šerifskú hviezdu považujem za mierne nadpriemerný western, ktorý mi neostane dlho v pamäti. Vlastne je to film, ktorý by bez Henryho Fondu zapadol v prachu nezáujmu. Dosť ma znechutila trápno-smiešna postava šerifa, s ktorou sa boril Anthony Perkins. Ako film na jedno pozretie počas nedeľného podvečera celkom vyhovuje.(25.3.2018)

Henry se furt motá kolem mladičkého šerifa, ale hvězdu do ruky nevezme. Průměrný western odehrávající se převážně v jednom městečku a jeho okolí. Pranýřujou tu míšence. Dabing České televize 1994, Plachý a Vladimír Dlouhý.(8.4.2018)

Klasický western, který ostříleného diváka především spaghetti westernů překvapí svo nenásilností - většina konfliktů se řeší beze zbraní a nikdy přímo není vidět mrtvola. V hlavní roli Henry Fonda, v menší roli padoucha Lee Van Cleef.(15.7.2010)

Cynický komentář k osudu šerifů - vyzdvihovaných ve chvílích, kdy jsou potřeba, odvrhnutých v momentě, kdy něco potřebují oni sami. Zajímavý a nepříliš ohraný příběh o vyučování nováčka.(22.9.2014)

Doteraz pre mňa absolútne neznámy Mannov western, ktorý ale patrí k jeho najlepším. Keď máte k dispozícii Henryho Fondu, tak ani nepotrebujete Jamesa Stewarta. Vyjde to na rovnako, proste je to opäť klasický výborný western s obhajovaním tých správnych humánnych hodnôt. Mann tu išiel aj proti zabehaným klišé tých zlých indiánov a možno reagoval aj na súdobú politickú situáciu, kedy obhajoval právo na spravodlivý súd a tým pádom aj na dodržiavanie zákona. Lebo kde by sme bez neho boli a Mccarthyizmus ničil životy rad radom. Ale možno mu išlo iba o dodržiavanie westernových scenáristických formuliek.(25.3.2018)

Ano, je to dobrý western, ale myslím, že zub času mu hodně ubral.(26.3.2018)

Věčná škoda, že si tolik westernových rolí pro sebe uzmul John Wayne, protože Henry Fonda byl jako pistolník naprosto skvělý. Jinak je film trochu předvídatelný a drží se klasického schématu, ovšem natočený je velmi dobře.(15.5.2016)

Skvělej western, kterej možná není ničim výjimečnej, ale taky nemá žádnou chybu. Mann to prostě uměl, Fonda taky a Perkins je docela zajímavej, když si ho srovnáme s jeho nejznámější PSYCHOtickou rolí :-).(24.1.2012)

Za pár dní, je to už tretí snímok, od vynikajúceho amerického režiséra Anthonyho Manna, ktorý som videl, pričom sa často špecializoval na westerny, a tak dvorného kolegu pred kamerou, Stewarta, vystriedajú Fonda s Perkinsom, a ani oni neostávajú nikomu nič dlžní, pretože už samotný scenár, zaváňa veľkou zvedavosťou, zo samotného pohľadu diváka, na ktorého čaká niekoľko prekvapení... Napríklad, hneď ako vidím LOVCA ODMIEN, s tvárou Henryho Fondu, konkrétne charakter Morgan Hickman, čo doniesol so sebou, už mŕtveho vagabunda, aby si následne vyzdvihol tučnú odmenu. Pokiaľ dôjde ku transakcii, musí si ešte nejakú chvíľu počkať, a zatiaľ spoznáva obyvateľov malého mestečka, v ktorom majú momentálne - ustráchaného strážcu zákona, šerifa Owensa. Aj keď spočiatku nechce, bude zaúčať tohto bojazlivého šerifa, pretože dôvod spočíva aj v tom, že mu jeden indiánsky chlapec pomôže nájsť nocľah, a to presne u nich doma, u svojej bielej mamy. A klasicky sa do Nony zahľadí... Fakt si nepamätám, kedy naposledy som videl, ako lovec odmien učí potencionálneho kandidáta, ako byť poriadnym šerifom, a tieto posledné dve slová si dajte do úvodzoviek, lebo sa používajú odlišné metódy, ako sa k tomu dopracovať, a nakoniec, sa aj tak dotyčný k tomu odhodlá sám. - Istý, extrémne namyslený, sebavedomý a arogantný BOGARDUS, si čoskoro koleduje o poriadny výprask, alebo malému Kipovi, Morg daruje koňa, či tu mám aj doktora McCorda, ktorému sa blížia okrúhle narodeniny. Týmto chcem len povedať, že tu mám k dispozícii minimálne kvarteto všestranných postáv, ktoré ma zamestnávali, aby som sa nemal časť nudiť, či zívať, tak to ozaj nehrozí... Spoznal som odborníka na žáner, ktorý mu vtisol fenomenálny rukopis, a tak mi nezostáva nič iné, ako si pozrieť ďalšie kultové westerny, ktoré by mal ešte mať... ? Veľmi dobrý film !(8.8.2017)

Fonda hlavně ze začátku dobře hláškuje a "nejdočasnějšímu" šerifovi Perkinsovi snad ani nejde nefandit :-). Jasně, je to dost schématický a čitelný, ale líbilo se mi, jak je zdůrazněna odvaha stát na straně práva proti davu. Kolik takových šerifů asi dneska je...(26.3.2018)

Jedna velká krása.(28.9.2009)

Western, který se staví čelem ke zločincům i k ne zrovna přátelsky naladěným spoluobčanům - a nevyhýbá se ani poněkud kontroverzním tématům či láskyplným citům k opačnému pohlaví. Tak nějak samozřejmě předpokládá, že správný muž se nakonec dokáže se ctí vypořádat se vším, co mu osud a scénář snaživě postaví do cesty. Vyznačuje se snad až naivní upřímností a přímočarostí - a především ne zcela podloženou vírou v sebe a světskou spravedlnost. To ovšem není na škodu, neboť trocha optimismu ve vztahu k lidskému pokolení nemůže nikterak výrazně uškodit. Slabší 4*(30.3.2018)

Klasický western, s výborným Henry Fondou. Plynule odvyprávěný. S dobrou hudbou. Potěšujicí každého milovníka tohoto žánru. Lehce postrádající napětí a emoce, které by více vtáhly do děje. Velice příjemná kovbojská podívaná.(8.11.2012)

Reziser Anthony Mann /legendarny Spartacus s K. Douglasom/ natocil celkom dobry western z 50. rokov. Ide tu iba o chytanie zlocincov, ale kulisy su na urovni a hlavne Fonda to sam v pohode utiahne, Perkins bol len do poctu. Rezia Manna je zrucna a skusena. 80 %(3.1.2015)

Klasický skvělý western tématicky připomínající slavný snímek V pravé poledne, tentokrát s excelentním Henry Fondou v hlavní roli. Na jeho mladém příteli Perkinsovi bylo sice vidět, že je nejen šerifský, ale i herecký začátečník, ale nějak mi to nevadilo. Zajímavý příběh, komorní atmosféra, příjemná hudba, humorné hlášky, málo násilí. Moc se mi to líbilo, zvláště proto, že se nám na ranči včera narodilo nové hříbátko poníka.(26.3.2018)

Slabé,pomalé nudné a Perkins zoufale nepřesvědčivý.....(4.3.2010)

Další výborná Mannovka. Skvělé charaktery, skutečně vykreslené, ne jen naznačené, taktéž skvělá ústřední dvojice a hudba co vám bude odněkud povědomá :*-) Svižné, dobré dialogy, v podstatě to nemá snad žádné žánrové klišé.(11.8.2019)

Nejako nechápem, prečo sú všetci tak bytostne posadnutí filmom "Tenkrát na západe". Henry Fonda hral vo veľa iných a podľa mňa lepších kovbojkách. Za všetky by som spomenul Šerifská Hvězda, ktorá je pre mňa najlepším westernom aký som kedy videl. Výborná kamera, ako vždy skvelý Henry Fonda, sympatický Anthony Perkins, správne nesympatický záporák Bogardus, zbytočne nenaťahovaný dej a prestrelky ktoré nenudia. Jediná škoda, že v nefarebnom snímku nevyniknú Henryho modré oči...(16.9.2008)

Těžká klasika a je fakt, že Henry Fonda je docela jiné kafe než jeho současník (při vší úctě k němu) Wayne...(29.8.2012)

Vysoká škola šerifská, to je presne to, čo predvádza mladému šerifovi Henry Fonda. Vo výbornom westerne starej školy, kde je všetko na svojom mieste, scenár, réžia, herci a tiež presne jeden a pol hodinové trvanie. Pri vjazde koča s doktorom do mesta som mal zimomriavky, aj keď už bolo jasné, čo musí nasledovať. –––– Radši si tu hvězdu sundejte, abyste zůstal živej.(31.3.2018)

Víceméně psychlogická konverzační western, kde tedy i ty kolty ve finále promluví.(3.4.2018)

Nehoupe se. Pevně drží na klopě. Odráží motivy zlé. Zaslouženě budí respekt.(26.3.2018)

O jednu hvězdu navíc za to, že tento western vznikl v době, kdy většině filmů s podobnou tematikou vládl strašný Johny Wayne. V porovnání s ním je Fonda zcela odlišná kategorie.(23.7.2009)

Poctivej zápaďáckej western, kde je na prvním místě čest, na druhym dobrosrdečnost a na třetim Henry Fonda s Anthonym Perkinsem. Především druhý jmenovaný zahrál přeměnu ze šerifa zelenáče na sebevědomím sršícího strážce zákona natolik přesvědčivě, že si touto rolí pravděpodobně otevřel dveře do Hitchcockova Psycha. Naproti tomu Henry Fonda na sebe jako ošlehaný pardál vzal tíhu takřka zbytku filmu a byl průvodcem jak pro mladého šerifa, tak pro diváka. Ve vedlejší roli pak potěšil Lee Van Cleef, jehož chvíle měla přijít o pár let později a s o pár dolary navíc... :) Sheriff Ben Owens: "I'm only temporary." Morg Hickman: "You're more temporary than you think."(29.3.2013)

Zručně natočený western se zajímavým obsazením. Černobílá tomu sluší...(25.3.2018)

"I wore one a lot longer than you ever will."(14.8.2019)

Zelenáč Perkins a starý borec Fonda v klasicky predvídateľnom čb westerne diváka asi ničím výnimočným neprekvapia. No priamočiary dej i vynikajúca kamera posúva film medzi tretiu až štvrtú "šerifskú hviezdu". 70%(17.8.2011)

Zajímavý western nejenom o předávání šerifských zkušeností, mezilidských vztazích v malém městečku, vůdcích i smečkách. Henry Fonda samozřejmě vyniká, on to snad ani jinak neumí :-) Zajímavý je i mladý Anthony Perkins v netradiční westernové roli. No a ti "vůdci" podporovaní zmanipulovanou tlupou jsou bez té tlupy opravdu poloviční ...(27.3.2018)

I po více než šedesáti letech od jeho natočení stále koukatelné pro skvělé herecké výkony a vynikající scénář s velmi dobře napsanými dialogy. Nominace na Oscara sedí. Velmi poučné pro naše současné scenáristy, kteří většinově nedosahují úrovně tohoto scénáře z roku 1957.(13.8.2019)

ČT 2 má mou vděčnost za nedělní westerny a velký kladný bod za tenhle nenápadný a pro mě dosud neznámý černobílý kousek. Henry Fonda v jedné ze svých nejsympatičtějších rolích. Další plus je zprvu rozpačitá kreace mladého Anthony Perkinse. Obával jsem se z počátku, že se to bude odehrávat v didaktické rovině "jak mazák udělá z mlíčňáka šerifa", ale příběh byl naštěstí členitější. Kapka klišé se dá snést, pokud to celé drží věrohodně pohromadě. Pěkný film!(25.3.2018)

Nie som tak úplne nadšený týmto snímkom. Charizmu mu dodáva Henry Fonda a ten tvorí viac ako polovicu úspechu snímku. Príbeh nie je zlý, nenudí ale chýba viac dobrodružstva a zápletky.(28.3.2018)

Western, jak má být: rozervaný klaďas, poťouchlý dareba, vykukové, dobráci, krasavice, děti i neurčitý dav. K tomu napětí, mrtvoly, silácké řeči, štěpné hlášky, nějaké to moudro (to závěrečné od Fondy mne utvrdilo, že 4 * jsou správně). Děj nekomplikovaný, ale ne trapný - v rámci žánru paráda.(2.6.2018)

Vynikající role pro Henryho Fondu v roli cynického Morgana Hickmana, bývalého šerifa, jenž přijíždí do malého města v ohrožení. Podmanivá je dramatická hudba Elmera Bernsteina. (promítáno v kině Ponrepo roku 1989)(19.10.2016)

Herecky koncert H.F...na tohle se fakt da koukat!(12.9.2018)

Asi první klasický western, který jsem viděl celý a celý mě bavil.(11.8.2019)

Povedený western,H.Fonda jako lovec přijíždí do města s mrtvolou a už ho místní nemají rádi včetně místního mladého šerifa A.Perkinse,i přesto se lovec ubytuje ve městě a postupně ho místní začínají potřebovat,dobré herecké obsazení nechybí ani přestřelky v roli padoucha L.V.Cleef.(11.8.2019)

Na rok 1957 to vskutku musela být zajímavá podívaná. Z dnešního pohledu mi ovšem přijde western vcelku nezajímavý. Westerny 50., 60. a 70. let byly hodně kvalitní nejen díky obsazení, ale i tématům, která jsou dnes už vyčerpaná. Tohle ovšem byl spíše slabší kousek. V příběhu se toho zase tolik neděje a na opravdové rozuzlení si počkáme do závěru, ke kterému vše směřuje. Je to ve skrze očekávaný závěr, což ale nelze filmu vyčítat, neboť u westernů to tak bývá. Škoda jen, že toho zajímavého není víc i mezi tím čekáním na souboj "dobra" a "zla". Když vzpomenu na Sedm statečných či Tenkrát na západě, který byl mimochodem taky chudší na děj, tak byly filmy doslova nabité akcí. Tenkrát na západě sice ne, ale zde zase hrály roli detaily a neuvěřitelně vyeskalované napětí v několika záběrech. Zde se o to tvůrci snaží, ale ten úspěch není tak velký. Zkrátka, díky hereckému obsazení je to kvalitní western, ale podle mého názoru a vzhledem k historii westernů v USA, jsou i jiné, které si zaslouží silnější hodnocení a proto tento jen za tři.(27.3.2018)

Neprávem polozapomenutý western...přitom hvězdné obsazení, vynikající dialogy a prokreslení charakteru hlavních postav. A vynikající hudba Elmera Bernsteina, která už tehdy silně připomínala svými motivy posléze k dokonalosti napsanou hudbu k legendárnímu westernu Sedm statečných. Prostě Anthony Mann zase nezklamal.(27.3.2018)