Výtečný western pozoruhodný už tím, že hlavním hrdinou není úplně James Stewart pronásledující vraha svého otce, ale spíš puška z názvu, kolem které se celé vyprávění točí. Jednotlivé scény jsou provázané právě touto zbraní, která svým majitelům nosí pouze smůlu. Skvělý scénář doplňuje báječné obsazení i režie. Pět hvězd jak vyšitých, i když fanda westernů rozhodně nejsem. Těším se na další plody spolupráce Mann/Stewart.(22.4.2007)

Film se až fetišisticky drží titulní pušky a děj se splétá okolo ní a různých postaviček, co se k ní náhodou přimotají. Zní to zajímavě, ovšem po zhlédnutí musím konstatovat, že výsledek zas až tak zajímavý není. V podstatě totiž sledujeme jen sled scének na téma "jak ten či onen ukořistil pušku": někdo o ni závodí, jiný si ji bere násilím, další o ni hraje karty... (Pokud jste film neviděli, přestaňte číst!) Film je sice rámován silným příběhem války dvou bratrů, jenže ten by sám o sobě vydržel tak na půl hodiny. Zbytek působí jako zábavná, dobře natočená, ale přeci jen - vata. Některé scény jsou skvělé (dostavník, kterému hrozí upadnout kolo, když za ním běží rozzuření Indiáni - i dnes se u toho tají dech), ovšem jako celek na mě tento film zapůsobil jaksi rozmělněně, mdle...(19.10.2016)

Překrásně komponované záběry (s dokonalým svícením hlavně nočních scén v táboře obleženém indiány) jsou poskládány kolem na první pohled jednoduše vyprávěného příběhu. "Na první pohled jednoduchý" scénář je však důkazem precizního holywoodského řemesla, které na jednoduchou honičku chytře nabalilo příběh zatoulané winchestrovky a hezké dívky, které přecházejí z majitele na majitele, aby se jejich cesty na konci osudově protly.(30.1.2016)

James Stewart v slabšom westerne, kde kľúčovú rolu hrá puška Winchester, ktorá prešla viacerými rukami, tak väčšie sústredenie na môjho obľúbenca Jima Stewarta neprichádza a už ani nedôjde ! Zaujímavé obsadenie, ale mal som problémy si obľúbiť aspoň, čo by len jednu jedinú postavu, a tak ani v tomto bode nie je dostatočné zadosťučinenie ! Nie je to vôbec zlý film, len sa tu rieši viac vecí naraz, keď následkom toho sa nemôžem venovať poriadne jednej veci, dá sa pochopiť, že to prakticky všetko do seba zapadá, brat proti bratovi, pomsta za otca a ďalšie postavy, ktoré vstúpia do deja, či krvilační indiáni, ktorí trpia komplexami. Alebo postavy si obľúbili pitie kávy, de - facto káva povzbudí, tak aj ja mám rád kávu, a keď by som ju ešte k tomu popíjal pri tomto vskutku sympatickom westerne, tak je väčšia šanca na spokojnosť.(29.8.2015)

Trochu odlišný western dua Mann/Stewart, odlišný v tom smyslu že se zde točí podstatně více lidí. Je tu několik povedených přestřelek, několik minipříběhů majících společnou právě zmiňovanou Winchestrovku. James Stewart nedostává tudíž tolik prostoru, což až tolik nevadí. James není zrovna typický zločinec, to my víme, proto bylo celkem fajn že se ve filmu objevil Dan Duryea, který svým vzezřením a projevem dodal filmu trochu jiný punc, což tedy na škodu nebylo. Závěr je pak opět výborný. Nechybí zde opět trochu toho humoru. Patrně nejlepší westernová spolupráce tohoto dua. 85%.(8.3.2010)

• - Aby James Stewart (Lin McAdam) vyzeral vo filme dostatočne dôveryhodne, strávil veľké množstvo času precvičovaním streľby z pušky. (beso74)

• - Tento film zachránil kariéru Jamesa Stewarta (Lin McAdam) po sérii povojnových prepadákov. (beso74)

• - Natáčelo se v Arizoně a ve studiu Universal v Kalifornii. (Terva)