Na westernech mě obyčejně baví to, čím se svému žánru vymykají, tento si úplně vystačí s pestrým dobrodružným dějem, z kterého toho krásná černobílá kamera odvypráví stejně tolik jako úsporné dialogy, se spoustou báječných hereckých etudek ve vedlejších rolích a s temnými podtóny, které ve své době znamenaly malou revoluci. Podrobně výborně Lavran.(14.2.2019)

Holka a puška, co nikomu štěstí nepřinesly, putují z ruky do ruky a zanechávají za sebou zkázu. Mimořádně kvalitní scénář předložil sevřený příběh, který odsýpá, letmo zmíní kde co z americké historie, a přitom to nepůsobí zmateně, ale jako přirozená součást děje. Spousta jemných náznaků dokresluje atmosféru osudovosti. Škoda, že v závěru už došly síly a zdrcující odhalení o osobě mstitele i vraha se divák dozví jakoby mimochodem, tím, že to někdo jen tak řekne. Tohle chtělo líp vypointovat. /6. 10. 14./(6.10.2014)

James Stewart v slabšom westerne, kde kľúčovú rolu hrá puška Winchester, ktorá prešla viacerými rukami, tak väčšie sústredenie na môjho obľúbenca Jima Stewarta neprichádza a už ani nedôjde ! Zaujímavé obsadenie, ale mal som problémy si obľúbiť aspoň, čo by len jednu jedinú postavu, a tak ani v tomto bode nie je dostatočné zadosťučinenie ! Nie je to vôbec zlý film, len sa tu rieši viac vecí naraz, keď následkom toho sa nemôžem venovať poriadne jednej veci, dá sa pochopiť, že to prakticky všetko do seba zapadá, brat proti bratovi, pomsta za otca a ďalšie postavy, ktoré vstúpia do deja, či krvilační indiáni, ktorí trpia komplexami. Alebo postavy si obľúbili pitie kávy, de - facto káva povzbudí, tak aj ja mám rád kávu, a keď by som ju ešte k tomu popíjal pri tomto vskutku sympatickom westerne, tak je väčšia šanca na spokojnosť.(29.8.2015)

Výborný dabing brněnského studia pro Novu, Vladimír Krátký na Stewarta jeden z nejlepších dabérů. Přes některé naivity se tu skrývá klasický rodokaps příběh o pomstě, ženském procitnutí a hned několika typických westernových nej, rychlém tasení (záporák) a dokonalé mušce vycvičené dokonalým učitelem.(23.8.2015)

Film se až fetišisticky drží titulní pušky a děj se splétá okolo ní a různých postaviček, co se k ní náhodou přimotají. Zní to zajímavě, ovšem po zhlédnutí musím konstatovat, že výsledek zas až tak zajímavý není. V podstatě totiž sledujeme jen sled scének na téma "jak ten či onen ukořistil pušku": někdo o ni závodí, jiný si ji bere násilím, další o ni hraje karty... (Pokud jste film neviděli, přestaňte číst!) Film je sice rámován silným příběhem války dvou bratrů, jenže ten by sám o sobě vydržel tak na půl hodiny. Zbytek působí jako zábavná, dobře natočená, ale přeci jen - vata. Některé scény jsou skvělé (dostavník, kterému hrozí upadnout kolo, když za ním běží rozzuření Indiáni - i dnes se u toho tají dech), ovšem jako celek na mě tento film zapůsobil jaksi rozmělněně, mdle...(19.10.2016)

• - Natáčelo se v Arizoně a ve studiu Universal v Kalifornii. (Terva)

• - Dan Duryea se také objevil v televizním remaku z roku 1967 Winchester '73. (formelin)

• - Aby James Stewart (Lin McAdam) vyzeral vo filme dostatočne dôveryhodne, strávil veľké množstvo času precvičovaním streľby z pušky. (beso74)