Nastala chyba při přehrávání videa.
 • rikitiki
  ****

  Holka a puška, co nikomu štěstí nepřinesly, putují z ruky do ruky a zanechávají za sebou zkázu. Mimořádně kvalitní scénář předložil sevřený příběh, který odsýpá, letmo zmíní kde co z americké historie, a přitom to nepůsobí zmateně, ale jako přirozená součást děje. Spousta jemných náznaků dokresluje atmosféru osudovosti. Škoda, že v závěru už došly síly a zdrcující odhalení o osobě mstitele i vraha se divák dozví jakoby mimochodem, tím, že to někdo jen tak řekne. Tohle chtělo líp vypointovat. /6. 10. 14./(6.10.2014)

 • Deverant
  *****

  Wyatt Earp, psychopatičtí pistolníci, bezcharakterní obchodníci, Indiáni kterým "běloši v míru kradou jejich zem a ve válce zabíjejí jejich ženy", zbabělci a barové zpěvačky, to je Mannův násilný a amorální svět Západu, kde ženy mění "majitele" stejně často jako zbraně. Rámec skoro antické fabule, otcovražda která musí být pomstěna bratrovraždou, prostupuje cesta titulní pušky , která není pouhým "McGuffinem", ale tím co "dobylo Západ." Právě o dvanáct let pozdějšímu velkofilmu "How the West Was Won" se "Winchester '73" podobá. Jsou tu ozvuky pionýrů (Linův otec, který ho učil lovit), občanské války (setkání s kavaleristy, s jejichž seržantem se účastnili Lin a High Spade stejné bitvy jen na opačných stranách), přímo pak indiánské války a porážka Custera u Little Big Horn, falešní hráči a psanci vylupující banky. To všechno ale bez patosu, rozmáchlosti a roztříštěnosti, v sevřené a působivější podobě. Hlavní rozdíl je ale právě v pohledu na mýtus Západu. Nejde tu o vydobývání "něčeho kde předtím nebylo nic", muži, pokud nejsou rovnou amorálními psychopaty, jsou zahořklí a posedlí pomstou a ženy jsou jen trpně vlečeny muži (právě taková je už první scéna s Lolou, kde ji Wyatt Earp, přes všechnu svou pozdější bodrost, bez ohledu na to co si ona přeje násilím strčí do dostavníku). Objetí Lina a Loly v posledním záběru je proto jen chvilkovou iluzí, jak prozrazuje Linův ztrápený pohled na High Spadea. Otcovražda byla sice pomstěna, ale za cenu bratrovraždy a předtitulková zatmívačka jako by byla stínem Erynyí kroužících nad Linem.(22.8.2010)

 • dopitak
  ****

  Výborný dabing brněnského studia pro Novu, Vladimír Krátký na Stewarta jeden z nejlepších dabérů. Přes některé naivity se tu skrývá klasický rodokaps příběh o pomstě, ženském procitnutí a hned několika typických westernových nej, rychlém tasení (záporák) a dokonalé mušce vycvičené dokonalým učitelem.(23.8.2015)

 • corpsy
  ***

  Tá túžba po titulnej winchestrovke pripomína chtivosť po Prsteni moci z jednej slávnej fantasy ságy. Každý potencionálny majiteľ ( teda takmer každý ) po nej baží, no predsa patrí len a iba jednému. Akčný western s dobre natočenými prestrelkami síce nepatrí medzi to najlepšie v žánri, ale zato tá hodina aj pol nebude stratou času.(4.9.2015)

 • D.Moore
  *****

  Špičková podívaná zakončená snad nejlepší přestřelkou muže proti muži, jakou jsem ve westernu kdy viděl. Udělat ústřední postavou pušku byl odvážný a skvělý nápad, nicméně bez pestré směsice postav, které winchesterovku postupně vlastní, by jistojistě nefungoval. Rocka Hudsona v roli indiánského náčelníka jsem nepoznal, James Stewart byl jak jinak než vynikající.(24.12.2012)

 • - Ve filmu je použito devět základních zbraní:
  1. Winchester Model 1873 ("Jeden kus z tisíce")
  2. Winchester Model 1873
  3. Winchester Model 1892
  4. Springfield 1861
  5. Single Action Army
  6. Springfield 1873 Trapdoor Carbine
  7. Henry 1860
  8. 12 Gauge Double (brokovnice)
  9. Winchester Model 1876 (Terva)

 • - Aby James Stewart (Lin McAdam) vyzeral vo filme dostatočne dôveryhodne, strávil veľké množstvo času precvičovaním streľby z pušky. (beso74)

 • - Dan Duryea se také objevil v televizním remaku z roku 1967 Winchester '73. (formelin)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace