Legendární James Stewart září v jedné ze svých nejlepších rolí v tomto nadčasovém westernu, jež udal tón pro všechny, co přišly po něm. Pohraniční hlídač Lin McAdam (Stewart) se snaží vystopovat vraha svého otce a otcovu pušku, jedinou svého druhu: Winchester 73, jež postupně putuje v rukou nejrůznějších zabijáků, včetně bláznivého cestáře (Dan Duryea), bezcharakterního prodavače zbraní (John McIntire), mladého indiánského náčelníka (Rock Hudson) a vlastního McAdamova vraždícího bratra (Stephen McNally). V tomto nezapomenutelném příběhu o mužích ve zbrani se objeví také Shelley Winters jako McAdamův pomocník a Tony Curtis v jedné ze svých prvních rolí. (oficiální text distributora)

Trailer 1

Xmilden

Tento starší western se mě líbil určitě více než Stopaři nebo V pravé poledne. Děj se neustále žene kupředu a například úvodní i závěrečný souboj dvou mužů zcela jistě patří podle mě k vrcholům té doby. James Stewart možná trošku méně výrazný než bych očekával, ale zato zde má proti sobě zcela jasně daného protivníka, což mě ve Stopařích jaksi chybělo ke spokojenosti. Winchestrovka je mimochodem krásná zbraň. 70% ()

EdaS

Výtečný western pozoruhodný už tím, že hlavním hrdinou není úplně James Stewart pronásledující vraha svého otce, ale spíš puška z názvu, kolem které se celé vyprávění točí. Jednotlivé scény jsou provázané právě touto zbraní, která svým majitelům nosí pouze smůlu. Skvělý scénář doplňuje báječné obsazení i režie. Pět hvězd jak vyšitých, i když fanda westernů rozhodně nejsem. Těším se na další plody spolupráce Mann/Stewart. ()

Martin741

No konecne tu nevidim komentar Karla Chrochta, a pri komentovani filmov narazam na coraz vacsiu biedu a mizeriu. Houdini sa obmedzi na "NFR 2015", dalej uzivatel Liventura komentuje stylom "moc prizemne, jednoduche" /teraz sa takemu komentaru vyhol, to teda pozeram..../ Revanx vyplodi nieco na sposob "Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete." No, tak to z takeho komentovania je mi blivno, respektive uplne na picu. Pardon ja som sa zase pomylil, a chcel som pochopitelne napisat, ze sa mi dane komentare rozhodne nepacia. Kazdopadne genialny western, perfektne sceny, ktore davaju zmysel, logicke chovanie postav, ktore ma maximalne fascinovalo, dialogy masakrozne dobre, take reci som uz dlho nepocul. REziser Anthony Mann /Devil´s Doorway 1950, T- Men 1947, Reign of Terror 1949/ sa teda rezisersky predviedol. Pre mna teda spolus Furies 1950 a Reign of Terror 1949 je toto najlepsi film rezisera Manna. Vedla mam aj rozpisane podobne filmy ako Winchester´´73 .- myslim, ze som videl Vzdalenou Zemi a mozno aj Zatocinu reky. Kazdopadne zaujimave tipy, zapisem aby som vedel co mam napozerat a rozsiril si tzv. vseobecny rozhlad : 100 % ()

corpsy

Tá túžba po titulnej winchestrovke pripomína chtivosť po Prsteni moci z jednej slávnej fantasy ságy. Každý potencionálny majiteľ ( teda takmer každý ) po nej baží, no predsa patrí len a iba jednému. Akčný western s dobre natočenými prestrelkami síce nepatrí medzi to najlepšie v žánri, ale zato tá hodina aj pol nebude stratou času. ()

kaylin

Ano, kolem jediné zbraně - zato tedy pořádné - je možné natočit kvalitní western s dějem, který vás strhne a budete čekat, ke komu se ještě zbraň přesune a co to vlastně způsobí. James Stewart ukazuje, jak je vhodný pro každou roli, která je mu zadána. I když je pravda, mám s ním raději westerny, kde je ještě o něco starší. ()

• Producenti nemali ako zaplatiť Jamesovi Stewartovi (Lin McAdam) jeho požadovaný honorár  200 000 amerických dolárov, a tak sa s nim dohodli na niečom v tej dobe nevídanom, sľúbili mu podiel zo zisku. To mu podľa jeho vlastných slov prinieslo okolo 600 000 amerických dolárov. Práve táto udalosť viedla ku koncu štúdiového systému v Hollywoode a dlhodobým hereckým kontraktom. (beso74)
  • Aby James Stewart (Lin McAdam) vyzeral vo filme dostatočne dôveryhodne, strávil veľké množstvo času precvičovaním streľby z pušky. (beso74)
  • 12.11.1951 vysielala rozhlasová stanica Lux Radio Theater 60-minútovú rozhlasovú adaptáciu filmu. (beso74)