Čas probuzení

• slovenský

Čas prebudenia

Drama / Životopisný

USA, 1990, 121 min

Když se ráno probudím v kocovině a na hlavu si navlékám kalhoty, vžívám se do pocitů pacientů dr. Sayera poté, co se probrali z komatu a setkali se s realitou. Pak dobíhám autobus a nevypadám u toho zdaleka tak dojemně, spíš jako nechutný prase, v práci pak propadám smutku a pláču jako na konci tohoto filmu. Skvělý Bobby de Niro, přijde mi k neuvěření, že ve stejném roce dotočil Mafiány bez snížené schopnosti pohybu.(10.10.2011)

Působivý film a krásný herecký koncert De Nira s Williamsem. Přišlo mi, že film má trochu tendenci sklouzávat k patosu a citovému nátlaku na diváka. Nedokážu posoudit, jaký vliv na to má uvedené "podle skutečné události" a co si tvůrci ke správnému efektu přizdobili. Ovšem i tak se jedná o krásnou podívanou, která vás naplní pocity, možná i chutí do života.(2.7.2009)

It's a fucking miracle. To tenhle film opravdu je. Dvě hodiny, které utekly ani nevím jak a pak se dostavil pocit nepochopitelného prázdna. Ta myšlenka mrhání životem, zabřednutí do všednosti a stereotypu, nesmyslného strachu ze zklamání... Žijeme, nebo stále jen čekáme na někoho, kdo by nás probudil??(2.10.2009)

Přistupoval jsem k tomuhle filmu s tím, že je to něco, co chci určitě vidět, ale že bych něco víc věděl a tudíž měl nějaká očekávání, to se říci nedá. Obdivuji výkon Roberta de Niro - s jakou přesvědčivostí dokázal zahrát stále více a více se rozvíjející soubor tiků - skoro jsem nemohl uvěřit, že stále jenom hraje - i když velice geniálně. Robbinu Williamsovi opět skvěle padla vážnější role, a tak spolu s de Nirem mohli rozehrát skvělý film. Za jednu z nejlepších scén filmu považuji tu, kterou bych nazval "Poslední tanec". Tanec, který ukázal, že lidský cit je alespoň na chvíli schopen překonat vše. Oč je film ještě dokonalejší, když vychází ze skutečné události.(8.11.2008)

Awakenings je jedno z nejpůsobivějších dramat, které jsem kdy viděl. Penny Marshall si vzala obrovské sousto, ale zvládla to dokonale. Scénář je povedený a děj je zvládnut perfektně. Robert De Niro jako pacient je excelentní a herecký výkon působivý, protože jeho role není zrovna jednoduchá. Robin Williams jako ošetřující lékař, který se snaží skupině pacientů pomoc je také perfektní. Awakenings má v sobě něco, co jsem ještě u žádného filmu neviděl, a proto mě dokázal od samého začátku zaujmout. Divák soucítí s pacienty a střídá emoce s nimi. Chvilku emoční zážitek, kde se vám slzy vlévají do očí a o pár minutek dál se smějete a bavíte se jako nikdy. K závěru Awakenings dostává smutný náboj, když se Leonardovi (Robert De Niro) vrací jeho choroba zpátky. Celý snímek je dojemný a působí na člověka. Jak už se občas stává, vše nemůže končit tak jak si představujeme. Konec není krásný, ale přesto své kouzlo má.. 10/10 = 100%(16.12.2011)

• - Telefon v bytě (Robin Williams) je opatřen natahovacím spirálovitým kabelem. Ten se však v roce 1969, kdy se děj filmu odehrává, ještě nepoužíval. Do roku 1975 se používaly výhradně hladké telefonní šňůry. (Hans.)

• - O režii snímku nějaký čas uvažoval i Steven Spielberg. (Terva)

• - Film je natočen podle knihy Olivera Sackse. Postava doktora Sayera ztělesňuje právě Sackse. (Kulmon)