Čas probuzení

• slovenský

Čas prebudenia

Drama / Životopisný

USA, 1990, 121 min

Nádherný, opravdu přenádherný film o jednom malém zázraku. Film o lékaři, který se snažil uprostřed nehybných těl nalézt ducha člověka. Když se mu to po mnoha pokusech začne dařit, pomalu začne vyvstávat otázka zda je to tak dobře. Zda po létech klidu a zapomnění je pro pacienty procitnutí do akruální reality skutečně to nejlepší? Williams a hlavně De Niro si tu dali řekl bych až oskarové role a hlavně De Niro tu v roli katatonického pacienta upoutaného na kolečkový vozík doslova exceluje! Film je navíc natočen podle skutečné události, což mu výrazně přidává na věrohodnosti. A samozřejmě stejně jako všechny i mne potěšila účast za kamerou M. Ondříčka při natáčení tohoto skvostu. A abych byl spravedlivý, musím i vysoce hodnotit skvělý cz dabing v podání Pavla Soukupa a Oldřicha Vlacha, kteří propůjčili své hlasy dvěma hlavním hrdinům. Tento film rozhodně doporučuji vidět! * * * * *(7.4.2017)

Nádherné drama z časů, kdy ještě De Niro podával fantastické výkony a Robin Williams mu k tomu zdárně sekundoval. Kde ono známé "žij tak, jako by každý den měl být tím posledním", nabývá přímo fatálních rozměrů a já si mohla jen domýšlet jak obrovská žízeň po životě musela probuzené spalovat. Filmy oslavující život mám ráda a ty čtyři hvězdičky jsou hodně poctivé.(17.9.2013)

Výborné drama, které dojímá, ale citově nevydírá. Má inteligentní scénář, ani na chvíli nesklouzne do patosu a působí dost opravdicky. Robin Williams je jako doktor Sayer obrovský sympaťák, ale hlavní hvězdou snímku je Robert De Niro, který zahrál neuvěřitelně uvěřitelně a jeho herecký výkon považuju za 1 z nejlepších, který jsem kdy viděl. Snímek navíc také nutí diváka přemýšlet a to se mi líbí. Hodnotím plným počtem * a vřele doporučuju.(14.7.2009)

Film má tak hlboko naozajstný príbeh, že musí donútiť každého, aby sa zamyslel nad zmyslom samotného života. V tomto filme vznikajú otázky, či má niekto druhý právo vás prebudiť, ukázať vám pestrosť a nádheru života, keď v momente, kedy sa k tej kráse upnete, neviete, čo s vami ďalej? A preberá lekár zodpovednosť za ďalší vývoj takto nečakane darovaného života? A stojí to za to spoznať a ochutnať krásu toho, o čo môžeme vzápätí prísť? ..Tento nezvyčajný námet poskytol úžasné herecké príležitosti pre oboch hlavných predstaviteľov a tí ich obaja bezo zvyšku využili. Robert De Niro na vrchole svojej kariéry predvádza neuveriteľný výkon. Jeho fantastický herecký koncert je na majstrovskej úrovni a je asi najlepší zo všetkých jeho filmov.(3.2.2015)

Rain Man dostal nástupcu vo výbornom prevedení. Žiadne patetické dielo. Taký Robin Williams nie je zrovna môj obľúbený herec, no tu svoju rolu evidentne zvládol a o De Nirovi ani netreba hovoriť, normálne konkuruje Dustinovi Hoffmanovi. Aj keď sa hlavná postava dozvedá od svojich pacientov to, čo vlastne Nicholson robí v Prelete nad kukučím hniezdom, tak tento film mi je srdcu bližší a nenudil som sa pri ňom, či necítil nejaké silné rozpaky. Zaujímavý je už kvôli téme, no dej bol rozumný a celkovo to malo iskru.(20.7.2013)

• - Filmový debut Vina Diesela v úlohe pracovníka nemocnice. (Na fotografii vľavo.) (Kulmon)

• - Film je natočen podle knihy Olivera Sackse. Postava doktora Sayera ztělesňuje právě Sackse. (Kulmon)

• - O režii snímku nějaký čas uvažoval i Steven Spielberg. (Terva)