Rok 1969. Dr. Malcolm Sayer skúma v newyorskej nemocnici skupinu pacientov, ktorí v dôsledku prekonanej encefalitídy boli po desiatky rokov v katastrofálnom stave. Zrealizované testy ho presvedčia, že títo pacienti žijú svojím vnútorným životom. Sayer získa povolenie riaditeľa nemocnice Kaufmana na experimentálnu liečbu drogou L-DOPA, ktorá úspešne pomohla ľuďom trpiacim Parkinsonovou chorobou. So súhlasom pacientovej matky vyskúša drogu na Leonardovi Loweovi a podarí sa mu u neho obnoviť schopnosť hovoriť a pohybovať sa. Všetci sa pacienti preberú k životu... (oficiální text distributora)

Trailer

T2

Rozpočet $31miliónovTržby USA $52,096,475Tržby Celosvetovo $52,096,475║ Citovo veľmi silná dráma o ľudských osudoch a úskaliach. Robert De Niro a Robin Williams svoje postavy bravúrne ovládli a vďaka prejavu ponúkajú skoro rovnako silnú drámu ako bol Prelet nad kukučím hniezdom. A netreba zabudnúť ani na kameramana Miroslava Ondříčeka, ten sa predviedol v skvelej forme. /85%/ ()

Galadriel

Robert De Niro předvádí neuvěřitelný výkon a stejně tak i RObin Williams, jehož vážné role mmám mnohem radši než ty komediální. Navíc oba excelují ve výborném filmu po všech stránkách. Vzpomněla jsem si při jeho sledování tak trochu na mojí nejoblíbenější knihu "Růže pro Algernon" a přestože její sílu podle mě nemůže nikdy žádný film překonat, tenhle se tomu alespoň přiblížil. ()

J*A*S*M

Neskutečně ledabyle napsáno. Námět disponuje velikou silou, ale jeho převedení do podoby filmového scénáře asi nemohlo dopadnout o moc hůř. Prvoplánová oslava lidského ducha pohodlně se vezoucí po tisíckrát vyšlapaných klišovitých cestičkách, kdy divák dokáže se stoprocentní úspěšností odhadnout nejen celý následující děj, ale i přesné zakončení (vypointování) libovolné začaté scény (ulehčeno tím, že spousta jich vůbec žádné vypointování nemá, slouží jenom pro další prázdné humanistické žvatlání). Nesporně povedený je samozřejmě herecký výkon De Nira i Williamse, ale současně je nutné dodat, že oba mají i lepší role. Chronicky nemocní jsou už z principu velmi dojímavým tématem, jehož potenciál v Awakenings opravdu NEbyl využit. ()

kleopatra

Znáte Růže pro Algernon nebo My Fair Lady? Možná se vám to srovnání může zdát směšné, zvlášť v tom druhém případě, ale jestli se tu nabízí nějaká podobnost, a já tvrdím, že ano, tak právě v tom momentě, kdy člověk dostane příležitost nadechnout se k životu, ať už je to pacient nebo holka žijící na dně společnosti. I v tomto filmu vyvstávají otázky, zdá má někdo druhý právo vás "probudit", ukázat vám pestrost a nádheru, když v momentě, kdy se k té kráse upnete, neví, co s vámi? Nebo je to povinnost, když ta možnost existuje? A stojí to za to, poznat a ochutnat, o co můžeme vzápětí přijít? Penny Marshall natočila film, který mě přiměl velmi velmi přemýšlet a pokud jde o Roberta De Niro, pro mě je jeho výkon v tomto filmu nejlepší ze všech. ()

Malarkey

Krásný film ten Čas probuzení. Robin Williams a Robert De Niro předvádí naprosto úžasné výkony, které film okamžitě povyšují do úplně jiných vrstev, přičemž samotný film není ani v jedné minutě zlý, ba naopak. Laskavá postava Robina Williamse mi do hlavy trkla zjištění, že takových postav v současném americkém filmu člověk moc neuvidí. Spíš naopak. Zvláštní, jak jsou v dnešní době filmy tak zlé a depresivní, a přitom stačí tak málo, jako je tomu právě v tomto filmu. Sympatické je i to, že za kamerou stál Miroslav Ondříček, který našemu národu v USA dělal lví službu. Po všech stránkách opravdu moc pěkný film. ()

• Pri nakrúcaní scény, v ktorej sa doktor Sayer (Robin Williams) a ochranka pokúšajú zastaviť unikajúceho Leonarda (Robert De Niro), Williams nešťastne zasiahol De Nira do tváre svojim lakťom a zlomil mu nos. De Niro neskôr priznal, že jeho nos bol zlomený už predtým do opačnej strany a toto zranenie ho narovnalo späť. (sellsakul)

Související novinky

Režisérka filmu Velký Penny Marshall zemřela

Režisérka filmu Velký Penny Marshall zemřela

19.12.2018

Penny Marshall, režisérka filmů Velký, Čas probuzení nebo třeba Velké vítězství, zemřela ve věku 75 let. Americká producentka a režisérka byla sestrou rovněž zesnulého Garryho Marshalla (Pretty Woman…