Titul Road to Perdition lze chápat ve dvou významech. Perdition je jméno města, do kterého jede Michael Sullivan (Tom Hanks) se svým synem Michaelem Sullivanem jr. (Tyler Hoechlin). Perdition - zatracení - je také eufemismus pro peklo. A Sullivan senior poznává, že si zvolil životní cestu vedoucí do pekel. Modlí se, aby svého syna od takové cesty uchránil. Je rok 1931, doba velké hospodářské krize. Michael Sullivan, nájemní vrah, pracuje pro irský gang. Do jeho života vstoupí pan John Rooney (Paul Newman). Zachrání mu život dřív, než si Michael Sullivan vůbec uvědomí, že o krk jde. Pan Rooney je pro Sullivana seniora vzorem. Totéž k svému otci cítí Sullivan junior. Annie Sullivanová (Jennifer Jason Leigh) svého muže velmi miluje. Neptá se ho na jeho práci. Má se dobře a je za to vděčná, ale často má strach. Bojí se o děti. Avšak práce zasáhne do života Sullivanovy rodiny. Umírá manželka Annie a jejich starší syn. Michael Sullivan se s druhým synem vydává na cestu odplaty a vyrovnání. (oficiální text distributora)

jajinka

Od doby Kmotra mám ráda takovéto mafiánksé klany.. Přesně podle mého gusta.. Spousta výborných detailních záběrů dokrašlující celou atmosféru filmu.. ()

slunicko2

Nudná tuctová gangsterka. 1) Drsná poesie filmů o gangsterech jde poněkud mimo mě. Nedojímají mě osudy neposlušných či jinak chybujících zabijáků, kteří slíznou, o co si celým svým životem koledovali. Rovněž neberu dělení zabijáků na ty rozumnější a méně rozumné, spravedlivější a méně spravedlivé, sympatičtější a méně sympatické. A ani nepodléhám citovému vydírání, kdy na výše popsané situace hledíme prizmatem malého dítěte._____ 2) Emoce, tryskající v proudech z ran po pistolích či samopalech, jsou jistě neméně bolestivé, než jakékoli jiné, ale aby se mi celá věc zamlouvala, bych musel mít možnost se ztotožnit alespoň s jednou postavou na plátně. Kdo se tu nabízí? Starý sentimentální šéf klubu (77letý nijaký Paul Newman)? Mladší oběť hlouposti a neschopnosti (46letý nezajímavý Tom Hanks)? Nebo snad jeho údajně 12letý synek (15letý bezbarvý Tyler Hoechlin)? Nakonec se mi nejvíce líbil námezdní vrah (30letý Jude Law), který, když nic jiného, je alespoň svůj a řádně ujetý._____ 3) Starosvětsky decentní oskarová kamera, vychutnávající každý záběr i výborný Jude Law ovšem nepřebijí celkovou nevýraznost a pomalost děje na plátně. A když ani žánr nepatří mezi mé favourites..._____ 4) Now, listen carefully because I am in no mood. I'm going to say this only once. I would like a boiled egg and I want it runny. ()

Maq

Pistolnická balada. Velmi dobrá a moc pěkně udělaná. Jednoznačně nejlehčí a nejméně důležitý Mendesův film. --- ()

Remedy

Technicky precizní Mendes bohužel v Road to Perdition udělal ze svých postav pouhé figurky, které řečeno s mírnou nadsázkou nosí moc pěkné obleky a dokáží ve správný/nesprávný moment stisknout spoušť, ale to je opravdu vše. Jako „akční akademický film“ je to dokonalé, jako „osudová a klasická gangsterka“ to selhává zejména v psychologii postav. Sam Mendes se s tímto „fenoménem“ podle mě potýkal ve svých prvních dvou filmech (v Americké kráse to ještě byl ten wow-efekt a spousta nedokonalostí tak zůstala v pozadí), Road to Perdition už je tím bohužel plně poznamenána (což je škoda, protože potenciál na to stát se klasikou, tu rozhodně byl). Od dob Mariňáka nemám s Mendesem výrazný problém, naopak ho považuji za jednoho z nejnápaditějších tvůrců současnosti (ano, strašně se mi líbil Skyfall). Jeho záběr je prostě široký a v každém žánru dokáže být velmi nadprůměrný – ať jde o sociální drama, gangsterku (i s těmi výtkami), neuvěřitelně svěží a svým způsobem nadčasovou výpověď z války, maximálně vyhrocené milostné drama, téměř rodinný dramatický film, který je zároveň ale hrozně milý a lidský a v poslední řadě bondovku, kterou zrežíroval opravdu precizně. Na druhou stranu musím říct, že i když je Road to Perdition v kontextu celé jeho tvorby spíše průměrnou záležitostí, je to pořád ve srovnání s většinou ostatní produkce velmi nadprůměrné dílo. ()

PogoJoe

Největší slabinou je asi nepříliš originální příběh a scénář. Na tak málo děje je film dlouhý až moc. Rozvláčný styl tohoto snímku mě často docela nudil. Film mi v paměti jednoduše ničím neuvízne. Herecké výkony jsou kvalitní, atmosféra sedí, potěšily mě jeden či dva překvapivé momenty, ale film mě do děje nevtáhl. Po přečtení některých pochvalných recenzí jsem čekal víc.. ()

Damiel

Krásný film, který mě dostal podobně jako Mendesova Americká krása - sledoval jsem se zatajeným dechem od začátku do konce. Nakonec u mě Americkou krásu nepřekonal, to se už asi žádnému Mendesovu filmu nepovede, ale nastavenou laťku přesto zdolal. 98% :) ()

MATADOR

Zdařilý snímek Sama Mendese, který by se mohl jmenovat třeba Cesta za pomstou. Scénář není nikterak výsostný, ale i přestuto menší neduhu se v některých momentech budete bavit. Bohužel co nejvíce mi vadilo,bylo to, že film je zbytečně dlouhý stačilo by o pár zbytečných scén zkrátit a měly bysme tu velmi pěkný gangsterský snímek. Mile mne překvapil Tom Hanks, tomu jsem zkrátka jeho Michael Sullivana věřil. ()

Thomassi

Road to Perdition je nádherný film z prostředí gangsterských 30. let o pomstě, obětování a lásce. Sam Mendes natočil skvělý film. Jako v jiných takových filmech tady nechybí nenávist, vykrádání bank, rachocení z Thompsonů a pár mrtvol. A jako takový se příběh rozhodně nemusí stydět. Já si ho užil, byl prošpikován napětím, akcí i rodinnými vztahy. Hlavním tahounem krom příběhu jsou ale samotní herci a jejich pletky. Třeba takový duel mezi Tomem Hanksem a Paulem Newmanem byl k pokukání. Skvělých dialogů tu ale byla spousta, další třeba Hanks a Jude Law na odpočívadle. I vztah otce a synka se pěkně rozvíjel. No a těchto scén je tam plno, právě ty dělají celý příběh. Kapitolou samou o sobě je Daniel Craig, který hraje parchanta, který by byl bez papá velký hovno, a nutno dodat, že tato záporná role mu sedla. Suma sumárum, tento film ve mně zanechal nezapomenutelný dojem a jistotu, že jsem ho neviděl naposledy. ()

katuska138

Tenhle film mě překvapil v mnoha ohledech. Čekala jsem spoustu akce a přestřelek - bylo jich velmi málo, ale atmosféra byla vybudovaná tak dokonale, že mi to vůbec nescházelo. Čekala jsem nějaké srdceryvné vyznání lásky - chladnější a promyšlenější pomsty jsem se nemohla dočkat. Čekala jsem obyčejný americký happyend - tenhle konec mě nejen, že překvapil, ale dokonce i potěšil... Postavy byly úžasně vykreslené, role Paula Newmana mě něčím neskutečně upoutala. Pro mě velký zážitek a pomalu začínám tomu Mendesově stylu propadat. ()

major.warren

Road to Perdition je slušná gangsterka, ale chce se víc. Především od scénáře. Sam Mendes mi už mnohokrát dokázal, že je výtečný režisér, což platí i v tomto případě. Nicméně film jako celek je dosti nesoudržný, v jiných linkách pak příliš zjednodušující. Hanks v hlavní roli neselhává, leč koncert zde předvádí jen odcházející Paul Newman. Škoda, čekal jsem zkrátka trochu více, zvláště od režiséra Skyfall a American Beauty. 65% ()

runner85

Čakal som od tohto filmu oveľa viac, už len pre to že tam hrá Tom Hanks .... no viac ako 3 hviezdičky tomuto filmu dať nemôžem,... skoro počas celého filmu som sa nudil a skoro som aj zaspal ()

Ice.dog

V pořadí třetí film, který jsem viděl od Sama Mendese a ani tentokráte, mě nezklamal. V celku vydařená gangsterka, která je i výborně obsazena (hlavně v hlavní roli exceluje Tom Hanks), bohužel má pár podstatných chyb, alespoň pro mě. Největší škoda je, že u Mendese převládla forma nad obsahem. Precizní kamera, výborné záběry a to vše skvěle dokreslující hudba, bohužel samotný příběh už tak dokonalý není. Chybí mu větší ponurost, lepší vykreslení atmosféry dialogy, ne pouze vizuálně, ale i přes veškeré mouchy Road to perdition nabízí 2 hodiny skvělého filmového zážitku. Pro mě 80%. ()

Wiliem

Je to hodně roztahané a dlouhé prázdné záběry tomu moc nepomáhají. Pár světlých momentů tam je ale i dějově je to celkem laciné. Po druhém shlédnutí musím jít ještě níže. 45% ()

JohnMiller

Celkom podarená gangsterka ktorá si ma získala svojou striedmosťou a prekrásnou štylizáciu obrazu. Niektoré detaily, ako napríklad snímanie scénky s odrazu okna či v zrkadle alebo tmavé exteriéry v ktorom prší zimný dážď, ma svojou umeleckou stránkou omračovali. Zbierka prvoligových hercov tomu dodala ešte väčšie grády. Takže spokojnosť nebyť tak trocha na hlavu padnutého scenára v ktorom otec a syn vylúpia každú banku na okolí. Že ide o komiksovú adaptáciu som sa dozvedel až po pozretí takže by som mal byť zhovievavejší. Ale aj tak neprižmúrim oko... Komiksy nemám rád či tam strieľajú s Thompsona alebo nie. ()

salalala

Ono heslo Kmotr pro 21. století je asi trefné, protože opravdu neznám gangsterku z posledních let, která by byla lepší. Mendes tu má všechno dokonale promyšlené a propracované a jeho souhra s hudbou a nádhernou kamerou je naprosto brilantní a bezchybná, z čehož pak vznikají krásné scény, třeba několikrát zmiňovaná přestřelka v dešti nebo samotný závěr. Je taktéž fascinující, že tak epický a silný příběh o vztahu otce a syna, který se rozvíjí na pozadí mafiánských intrik, odvyprávěl na ploše necelých dvou hodin, aniž by mu něco výrazně chybělo. K tomu mu krom již uvedené kamery a minimalistické a atmosférické hudby pomohly krásná výprava, kostýmy a především vynikající herecké výkony. Tom Hanks tu ztvárnil asi nejdrsnější roli kariéry a je geniálně obsazen proti typu, Paul Newman všemu dodal kouzlo starých časů a jeho minimalistické a účelné herectví se vidí už málokdy a Jude Law je jako slizoun taktéž výtečný, opomenout ale nesmím ani malého Tylera Hoechlina, který s Hanksem drží krok a vůbec nezaostává, v menších rolích pak utkví zejména tehdy relativně neznámý Daniel Craig a Stanely Tucci. Objektivně nemám filmu co vytknout, protože i emoce v něm jsou, i když mistrně ukryté, ale už mě to nedostalo tak jako před lety a trošku mi tu chybí scéna, při níž by mi přeběhl mráz po zádech. K dokonalosti ale Road to Perdition daleko rozhodně nemá. 90% ()

Skip

Zrovna čtu komiksovou předlohu a musím říct, že film má stejně dobrou atmosféru a obojí je taková pěkná a chutná gangsterská lahůdka, ke které se rád vracím v obou formách a ani mi moc nevadí, že je to ve filmu trochu jinak než v knize. ()

Vědma

U gangsterek mi většinou vadí překomplikovaný děj a příliš velké množství postav, které vypadají, jako by si z oka vypadly, takže si je pletu. Proto mi jednoduchost děje přišla vcelku vhod. Cesta do toho zmiňovaného zatracení byla stylová a výtvarně vytříbená. Výborný byl Daniel Craig, toho bych vyzvedla z obsazení nejvýš. Tomu Hanksovi jsem roli nájemného vraha moc nevěřila a Paul Newman měl se svým " Bože nás ochraňuj!" málo prostoru, aby nějak vynikl.". ()

Dont

Jedna z těch lepších gangsterek, které jsem měl možnost vidět. Vytknul bych asi jen tři věci – děj je místy lehce předvídatelný, film chvílemi lehounce nudí a trochu mi chyběla větší propracovanost vztahů, zejména trojúhelníku Hanks, Newman a Craig. Výborně byla zpracována scéna zúčtování, škoda jen, že si film takové tempo a atmosféru neudržel po celou dobu. Celkově se mi líbila kamera, kulisy byly taky precizní. Paul Newman opět nezklamal, Tom Hanks byl jako vždy dobrý, Jude Law skvěle pasoval do role úchylného zabijáka, Daniel Craig myslím předvedl i lepší výkony. 80%. ()

Tetované a jiné holky pro Daniela Craiga

Tetované a jiné holky pro Daniela Craiga