Rodilý Newyorčan Frank (Hynek Čermák) získá díky svým šlechtickým předkům dávné rodové sídlo - zámek Kostka. Potomek emigrantů se tak po více než čtyřiceti letech chystá s dcerou Marií (Yvona Stolařová) a temperamentní ženou Vivien (Tatiana Vilhelmová) na velký návrat do Čech. Čerství aristokraté jsou neznalí místních poměrů a nepolíbení českou realitou, někdejší vlast a zámecký život znají jen z prastarých vyprávění příbuzných. Záležitosti spojené s navrácením majetku pro ně řeší právní zástupce Benda (Vojtěch Kotek). Po příjezdu rodina zjišťuje, že se zámek nachází ve stavu pozvolného rozkladu, stranou veškerého společenského dění. Jedinými stálými obyvateli Kostky jsou zpátečnický kastelán Josef (Martin Pechlát), bodrá hospodyně paní Tichá (Eliška Balzerová) a hypochondrický údržbář Krása (Pavel Liška). Zatímco osazenstvo Kostky pozvolna procitá z mátožného spánku porevolučních devadesátých let, rodina Kostkových stojí před těžkou volbou, zda generacemi vybudované sídlo prodat a vrátit se do Ameriky, nebo se pokusit zámek Kostka zachránit. Film vznikl podle stejnojmenné knihy Evžena Bočka. (Falcon)

Vajonek

Herci, kteří umí hrát, záběry z interiérů mého nejmilovanějšího zámku... A přesto mi připadá, že se tenhle film vážně hodně nepovedl. Ani z předlohy jsem před lety tedy, nutno říci, nebyla nijak odvařená - bylo to takové oddechové čtení, ale že bych se u toho lámala smíchy či mě to navnadilo k četbě pokračování, to ani náhodou - na to to na mě (jako dlouholetou průvodkyni na zámku) bylo asi až moc přestřelené. No a film mi nepřipadal vtipný a zajímavý už vůbec. Co bylo ještě docela podařené v knížce (nějaký ten vtip, sympatičnost některých postav) se nějak nepodařilo přenést na plátno, takže člověk sledoval jen takové nijaké (ač dobře zahrané) rádoby vtipné dialogy nesympatických postav, přičemž těm řečem nevěřil, nesmál (ani neusmíval) se u nich, spíše to byla hodně dlouhá nuda a taková jedna velká umělost. Možná by pomohlo, kdyby byl film vypravovaný samotnou poslední aristokratkou Marií, která by podobně jako v knížce více přibližovala celé dění, povahy a motivy jednotlivých postav, pak by to možná nepůsobilo celé tak nastrojeně a neuvěřitelně. Nevím, každopádně znovu si to určitě pouštět nebudu a doufám, že nevznikne pokračování. 40 % (za kvalitní herce a zahrnutí "mého" zámku). ()

joora1

Pohodová česká komedie, kde je solidní obsazení a hlavně sázka na jednoduchý příběh. Ten je sice hodně lineární, ale nijak to ničemu nevadí. Ba naopak, film se nepouští se do větších akcí a soustředí se na vytvoření nenucené zábavy. ()

Jaccobos

Můj dojem z filmu vlastně tvoří paralela k samotnému příběhu rodiny Kostkových. Stejně jako oni se snaží zdlouhavě najít způsob, jak přilákat na hrad návštěvníky a až ke konci přijdou na to, že nejvíce láká pověra o prokletí jejich dcery Marie (poslední aristokratky), tak i film získá trochu šťávu až ke konci. Je to vlastně docela mdlé, ale navzdory tomu to zanechá pocit zvláštní hradní atmosféry. ()

Zmrv

Filmová Poslední aristokratka se se svou knižní předlohou nedá srovnávat. A vinu za to nese hlavně velmi slabý scénář. Ten je totiž nejen v mnoha místech docela nelogický, ale hlavně postavy, které jsou v knize každá velmi unikátní, jsou ve filmu většinou strašně ploché. Nejvíce to asi odnesla titulní komtesa Marie, která je ve filmu redukována na objekt otravné romantické linky se slizounem Piškulou. Jediná postava která tak snese srovnání se svou knižní předlohou je hrabě Kostka z Kostky a to hlavně díky svému představiteli Hynku Čermákovi. Abych ale jen nekritizoval, tak je nutno přiznat, že aspoň humor většinu času celkem funguje. Až to za rok na Vánoce půjde v televizi tak proč ne, po návštěvě kina ale převládá spíše zklamání. 50% ()

666Carnage

Nakonec to nebylo ani špatný na český film a občas sem se i zasmál. Kupa známých herců a takový oddych prostě. Určitě to lepší mezi českými filmy za minulý rok. 55% ()

Gogo333

Na film jsem se těšil, herecké obsazení mě velice lákalo a navíc jsem byl v létě v Miloticích, kde se film natáčel a průvodkyně nám řekla vtipnou historku z natáčení. Začátek filmu je vtipný a docela svižně ubýhá, ale postupně tomu dochází dech a někde od poloviny se člověk začíná nudit. Z herců klasicky Liška baví asi nejvíc. Za mě docela zklamání. 50% ()

Junglista

Rozhodně neurazí, ale taky ani nenadchne. Možná kdyby se prohodilo osazenstvo, protože naprosto nevýraznej Čermák s jako obvykle otřesnou pře"hrávající" Dykovou byli naprosto vymazáni původním osazenstvem zámku (Pechlát a ořechovka Balzerová byli naprosto dokonalí). Ale k pozitivům přičítám i to, že už si nepamatuju, kdy jsem se naposledy u český komedie smál nahlas, tady se mi to párkrát povedlo a to se počítá. A protože z filmu je cítit u spousty momentů křeč a nedotaženost, tak mám docela chuť si sehnat knížku. Na film asi za tejden zapomenu, ale pod vlivem čerstvých dojmů to necháme za 3*. ()

Asmodin

Česká tvorba je velmi specifická. Na mě film působí hodně nepravděpodobně, přesladce a kýčovitě. Je to šablonovité naivní klišé, které divák dostal v amerických filmech už tolikrát. Přesto jsem už dlouho neviděla český film, u kterého bych se alespoň trochu zasmála. ()

filipvrbik

Jako komedie je to fajn, sice se to snaží až trochu kostrbatě udělat vtip v každé scéně, ale jinak dobrý... Uvidíme, jestli bude Yvona Stolařová prokletá a už si nikde nezahraje :-) ...50% ()

Ricky_CZ

Velice důstojná adaptace knihy. Obsazení je excelentní a k charakterům sedne skvěle. Nicméně na celé čáře vyhrává cameo Anny Polívkové. To šlo do kolen celé kino.. ()

suzanne1997

Kdybych předtím nečetla knihu, napsala bych, že je to skvělý film. Jenže já tu knihu četla a tohle se fakt netrefilo do mého vkusu. Což je samozřejmě jen můj problém. Přesto, když se oprostím od toho, že příběh znám z jiného úhlu a zohledním také to, že prostě nejde přetransformovat celou knihu do filmu, se na tento film dalo dívat. Jenže mi prostě vadí to, že postrádá tu energii a vtip, kterými kniha naopak hýří. V žádném případě tedy nepíšu, že by to bylo nějak zlé nebo špatné. Špatných filmů už bylo dost, jen ne úplně podle mých přestav. V každém případě doporučuji přečíst si knihu, film na ni rozhodně nemá. Ale to je jen můj názor, samozřejmě. ()

mira007

Do tří minut jsem na beton věděl, že tenhle styl humoru není pro mne - nebyl zlý, sprostý, ale prostě nijaký a já se ani jednou nezasmál a to mne běžně pobaví kdejaká bezduchá ptákovina. Utahané, vysilující plkání . Hynek Čermák jako Čechoameričan, který dostane v restituci zámek si odehrál klasiku a ono obsazení je asi jednou z nejsilnějších stránek, takže nedám odpad, ale výsledek je bída. ()

bobstock

Vánoční pohádka o amerických aristokratech, kteří k zámku přišli. Musíme je ale trochu usměrnit, protože jsou na zdejší končiny Střední Evropy poněkud nafoukaní, zdravě se stravují a nechlastají slivovici před obědem a tak se nám tu nabízí krom opět přiblblého Lišky i další rádoby vtipné momenty. Vyzdvihnout musím hezké kamerování pana Smutného a celkem přívětivé přehrávání tria Hynka-Tatiany a nové tvářičky Yvony Stolařové s jejím nepřehlédnutelným monster usměvem. Opakem jsou podivné domácí figurky a chybějící angličtina asi aby to bylo pro standartního českého diváka po Covid-19 vše přijatelnější. Schválně říkám pohádka, jináč by byl příběh mnohem komplikovanější a pro mne zajímavější. 50% ()

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu