Rodilý Newyorčan Frank (Hynek Čermák) získá díky svým šlechtickým předkům dávné rodové sídlo - zámek Kostka. Potomek emigrantů se tak po více než čtyřiceti letech chystá s dcerou Marií (Yvona Stolařová) a temperamentní ženou Vivien (Tatiana Vilhelmová) na velký návrat do Čech. Čerství aristokraté jsou neznalí místních poměrů a nepolíbení českou realitou, někdejší vlast a zámecký život znají jen z prastarých vyprávění příbuzných. Záležitosti spojené s navrácením majetku pro ně řeší právní zástupce Benda (Vojtěch Kotek). Po příjezdu rodina zjišťuje, že se zámek nachází ve stavu pozvolného rozkladu, stranou veškerého společenského dění. Jedinými stálými obyvateli Kostky jsou zpátečnický kastelán Josef (Martin Pechlát), bodrá hospodyně paní Tichá (Eliška Balzerová) a hypochondrický údržbář Krása (Pavel Liška). Zatímco osazenstvo Kostky pozvolna procitá z mátožného spánku porevolučních devadesátých let, rodina Kostkových stojí před těžkou volbou, zda generacemi vybudované sídlo prodat a vrátit se do Ameriky, nebo se pokusit zámek Kostka zachránit. Film vznikl podle stejnojmenné knihy Evžena Bočka. (Falcon)

TominoLa

Jak říká Jiří Vejdělek, komedie je královský, nejtěžší žánr. Asi nezbývá než souhlasit. Lidi se do kina chodí převážně bavit. Jen v té záplavě českých komedií je zázrak natrefit na něco, co má alespoň nějakou úroveň. A ač trailer se mi vůbec nelíbil, tak Poslední aristokratka vše splňuje. Už po pár minutách jsem byl lapen a nějaké ty díry ve scénáři jsem neřešil. Dostal jsem krásný vánoční film kde nechybí humor. Hvězdou je určitě Eliška Balzerová. Snad každá scéna s ní je zábavná. Celkově to moc hezky šlape a všichni herci jsou fajn. Knihu jsem nečetl a nevím jak budou čtenáři reagovat, ale kdo nečetl, rád se zasměje, má rád zimu, sníh, Vánoce, neměla by Poslední aristokratka zklamat. 6/10 ()

kajas

Nejnovější film režiséra Jiřího Vejdělka je adaptací stejnojmenné úspěšné knížky Evžena Bočka z roku 2012. Pan Boček přidal k první knize další tři, přičemž jsem nečetla ani jednu z nich a neznám ani hru uvedenou v Divadle Na Jezerce. Znám ale hodně Vejdělkových komedií a na většinu z nich se ráda kouknu i poněkolikáté ("Účastníci zájezdu", "Ženy v pokušení", "Muži v naději"). "Poslední aristokratku" řadím spíše k jeho slabším dílům. Má velmi pěknou kameru (protože Vladimír Smutný), dobrý herecký tým (Eliška Balzerová v roli hospodyně i Martin Pechlát jako kastelán byli skvělí, Čermák s Vilhelmovou si odehráli svůj standard) a zřejmě i solidní základ v knižní předloze, který ale podle mě nebyl dostatečně využitý. Skutečně zábavných scén se dočkáme poskrovnu a jako zásadní problém, přes který jsem se prostě nepřenesla, vidím fakt, že tříčlenná rodina žijící celý život v New Yorku (a s americkými jmény) přijede do Čech a mluví plynně česky, bez jakéhokoli vysvětlení. Až na tento nedostatek jsem se nad ničím zásadním nepozastavila, trochu na mě dýchla vánoční atmosféra a v budoucnu se nebudu bránit opakování, ale Vejdělek umí i líp. ()

Aleee89

Knihu jsem četla, ale už ani ta nebyla, i přes svou popularitu, bůhví jaká hitparáda. Každopádně jsem se u ní na rozdíl od filmu aspoň sem tam uchechtla. Knížka je psaná s velkou nadsázkou, zveličuje, ale je to jen sled skečů a absentuje v ní jakýkoliv duchaplný děj. Avšak stále to nějak funguje. To se o filmu nedá říct vůbec. Snaha převést předlohu na plátno nevyšla. Snímek působí křečovitě, herci ve snaze být vtipní přehrávají, až je to nakonec akorát tak trapné. Krásné byly záběry krajiny, ale víc pozitiv prostě nevidím... ()

easaque

-2* Typická česká mainstreamová komedie, která má za cíl jen a jen pobavit. Odpočinkový příběh je naivní, s pozitivní vánoční náladou a s pár slušnými vtípky, za které to vytáhla jen tak tak na 2 hvězdičky. Palec dolů mají u mě především herecké výkony, které jsou ve většině případů tuctové a tak je to plné figurek, které si hrají a přehrávají na svém písečku, což je nejspíš vina režiséra že to tak po nich chtěl, protože jsou to většinou kvalitní herci. Ve výsledku je tahle slepenina moderní pohádka, která se bude asi objevovat nejčastěji ve vánoční svátky na komerčních televizích. Pro jednou mi to stačilo a nevidím ani jeden důvod se k ní vracet. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

honajz2

No, když to srovnám s ostatními novými českými komediemi, jakými jsou třeba Přes prsty, LOVEní a vlastně i Ženy v běhu, je to ze všech těch čtyř rozhodně nejlepší (ne, mě se Ženy v běhu fakt nelíbily a víc než vtipné mi připadaly trapné). Tady jsem se zhruba desetkrát pousmál a dvakrát zasmál nahlas, to je na současné české komedie úspěch jako prase. Překvapivě mě to i přes ten neděj zas tolik nenudilo, ale přiznávám, že ty dvě hodiny jsou přehnané. Každopádně abychom se nechápali špatně, nic extra to oproti těm paskvilům, trapárnám a nudám českých filmů roku 2019 fakt není. Už asi potřetí ty 3* dávám jenom proto, že se na to vlastně dalo dívat oproti té většině, u které jsem více čí méně trpěl (jednou jsem si teda chtěl vypíchnout oči, ale to se zatím povedlo jenom paní Dabrowské). A kdyby tam nebyla tak příšerně vybraná hudba, tak by ty 3* byly snad i poctivě zasloužené. Jo, a ještě kdyby Vilehelmová nepřehrávala. Podívat se na to ale dá a to snad i s minimem následků. 3* ()

rakovnik

Náladu jsem měl na film dobrou. Začátek byl slibný, námět zajímavý, byť ne originální. Úplný Kameňák to nebyl, ale blízko měl. Zasmál jsem se, pobavil, ale momentů divení se bylo mnohem více. Škoda, že se autoři nevydali více mimo Lemberk. ()

M.i.k.e

typická česká asigroteska,která připomíná spíš sled náhodných scén,než film s jasnou zápletkou a vývojem.Vejdělek to evidentně chtěl postavit na humoru,který bude reflektovat rozdíl mezi "Američany" a Čechy - vesničany,ale že by se dařilo tohoto kontrastu využívat se říct nedá.Pár vtípků tu sice funguje,ale je jich méně než bych čekal.Možná je to tak i v knížce a pletu se,ale upřímně pochybuji,že kniha bude podobně toporná.Plusem je rozhodně kamera Vladimíra Smutného,jejíž zásluhou má aristokratka slušnou vánoční atmosféru.Herci tu jsou taky fajn,ale všichni jedou celou dobu na stejné vlně a o nějakém vývoji tu nemůže být řeč...50% ()

Martin741

Slusny znesitelny priemer, dalo sa par krat zasmiat, mna zaujal aj ten kastiel, ci co to bolo, najde sa par zaujimavych momentov, dalo sa, rezisersky zrucna rutina : 68 % ()

kaposlav

Česká komédia s nejakým novým nápadom, aby to nebol tuctový film. Sklamaný nie som, lebo podľa hodnotenia 56% som ani viac neočakával. ()

ProNotor

Čekal jsem českou slátaninu, ale byl jsem celkem překvapen, komedie nabitá projedou celkem slušným humorem, který nebyl trapný a nemístný. Mělo to hlavu a patu a hlášky na místě. Slušné 4* ()

bourec

Je to sice dost divná pitomina, ale mě to vlastně dost překvapivě baví. Možná proto, že to je jaden z mála filmů, kterej není o vztazích nebo o předrevoluční době. Je to dobrý. 80%. ()

necisty

Občas, ale opravdu jen občas se stane, že Češi natočí vtipný, pozitivní a krásný film se sympatickými postavami. ... GA Cinema ()

zette

Cekal jsem vetsi zabavu, protoze jednoduchy namet po humoru primo vola. Bohuzel potencial zustal nevyuzity, podobne i herecke vykony zustaly za ocekavanim. Dalsi z rady zbytecnych filmu. ()

pakobylka

Jedny nahodilé scénky střídají jiné, humor se někdy dostaví a jindy ne. Jakoby neexistoval scénář, jen pár záchytných bodů, kterých je třeba se dotknout na cestě k vytčenému cíli. Ve finále dosti rozkolísaná záležitost, která po pár dnech vyšumí do ztracena. Slaboučké 3* ()

dr.fish

Dobrý den, pane hudební skladateli, potřebuji složit zhruba dvě hodinky vesele trilkující hudby evokující dobrou náladu. My pak k tomu natočíme nějaké scény z prohlídky zámku a Vilhelmová s Čermákem tam mají pár dialogů. To by zhruba spolu s dvěma bělouši a sněhovou nadílkou mělo zaručit úspěch u diváků. Za mne hodnotím 40%. ()

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu