Úsměvný film vypráví ne jeden, ale hned několik příběhů. Ústředním dějovým motivem je konflikt mezi otcovsky rozvážným řidičem družstevního náklaďáku Pávkem a jeho mladým, mentálně zaostalým závozníkem Otíkem. Neméně důležité jsou však i další dějové prvky, vykreslující střediskovou obec a její obyvatele s humorným nadhledem a přitom s mimořádnou plastičností a autenticitou. Snímek je naplněn typickým svěrákovským inteligentním humorem, někdy trochu drsnějším, avšak nikdy vulgárním, umocněným Menzelovým smyslem pro "poezii a prózu" všedního života. (Ateliéry Bonton Zlín)

kajas

"Vy ste se zase kochal, pane doktore!" Klasika všech klasik, co slovo, to perla. Možná můj nejoblíbenější český film vůbec. ()

TominoLa

Nejlepší český film!!! ZDENĚK SVĚRÁK JAKO SCÉNÁRISTA NEMÁ KONKURENCI! Jeho příběhy a humor miluji. Bez Vás by byla česká kinematografie o dost chudší. ()

*Elfík*

Proč vlastně psát kometnář, když se mi líbilo úplně všechno? Vesnický debílek, kterého ale všichni milují, řidič náklaďáku, na kterém je od začátku jasné, že Otíka pryč nedá, hrubián Turek, který vlastně žádný hrubián není, je to jen chudák, který ví, že mu manželka zahýbá, Petr Brukner, který se občas mihne a naschvál provede něco nebohému Otíkovi, akademický malíř v podání nepřekonatelného Zdeňka Svěráka a úžasný pan doktor, který vyléčí každého, pro každého má nějakou velmi chytrou radu a to jeho kochání..... On ten kraj byl (a tak asi je) opravdu nádherný, tak proč se nekochat? Ono i samotné kochání na tomto filmu je překrásné....! ()

Aleee89

Film je to povedený, akorát jsem čekala více vtipných scén, moc jsem se totiž nenasmála. Ale jinak v pohodě, líbil se mi Hrušínský jako doktor a Otík, ten prostě nemá chybu. ()

radektejkal

Nikdy jsem tomuto filmu nepřišel na chuť, přestože se mi podařil ho (během třiceti let) shlédnout v podstatě celý. Svěrákovská cimrmaniáda tu sice dosahuje jistého vrcholu, ale jen se točí klikou flašinetu, z kterého lezou stejné tóny, které se mění jen podle počasí. Na druhé straně chápu hlubokou nostalgii po "socialistické prostotě života", která se tu zakořenila podobně jako bolševník velkolepý. Nicméně, jak je možno reagovat například na gag typu: "Doktor se dívá na krajinu a recitujte Máchu, v důsledku toho či samovolně se odbrzdí auto a přejede ho". Je to hezké a české, ale jinak poměrně nesrozumitelné. Menzlovi se ale přesto podařilo svojí "mešuge miš maš" komedií vytvořit standard "normalizačního filmu" a v podstatě mustr toho, jak má vypadat správná agitace. Středisková vesnice, nikdy více! ()

L_O_U_S

Jsem rád, že si můžu odškrtnout jeden z velkých filmových restů. Obával jsem se, že se mi to nebude líbit, v dětství jsem Vesničku mou střediskovou nikdy neviděl, byť některé scény a hlášky znám. Obavy se ale tentokrat nenaplnily. On tenhle film není ani tak kdovíjaká veselohra, jako spíš zamyšlení nad venkovem a jeho proměnami plné různých narážek a paralel. Já mám český venkov moc rád, před pár lety jsme se s rodinou odstěhovali na vesnici a lidi tady jsou opravdu jiní – se vším dobrým i špatným, co to obnáší. Je fajn vidět, že česká vesnice přežila i kolektivizační experimenty. Snad ještě pár desítek let vydrží. (1 337.) ()

Lennnnna

Znám tenhle film prakticky nazpaměť a přesto se u něj vždycky nasměju tolik, že (pokud je tedy pravda, že smích prodlužuje život) moje životnost musí být už takřka neomezená. "Vem si plavky, pojedeme se vykoupat.Teď tam nikdo nebude" ...."Já se koupat nemůžu!" ....."Tak se budeš koukat, jak se koupu já." :o))))))) ()

d-fens

ocenenia : Montréal World Film Festival 1986 - Špeciálna cena poroty, Cena ekumenickej poroty ◘◘◘◘ Oscar 1987 - Nominácia na najlepší zahraničný film ()

Huntelaar

Dodnes nechápu jak v pětaosmdesátem, kdy byla Sametovka ještě v nedohlednu a svět se pořád řídil na ose Kreml-Bílý dům, vzalo pár týpků z Akademie na vědomí film, kterej se odehrává v prostředí reálného socialismu a je prošpikovanej tak specifickýma charakterama (pan Pávek, Doktor Kalina, Jaromír, předseda JZD). S odstupem tolika let se dá říct, že to nebylo vůbec blbé rozhodnutí. ()

dyfur

moje zaujímavosti: Film sa stal podľa informácii Filmexportu najvýhodnejšie predaným českým titulom za celú dobu znárodnenej kinematografie. (dyfur) Film videlo v kinách presne 4,428,556 divákov. (dyfur) Honorár Mariána Labudu (Pávek) predstavoval zhruba trojnásobok vtedajšej mesačnej mzdy 8700 Kčs. Priemerná mzda v tej dobe bola 2920 Kčs. (dyfur) ()

Carlossss

Chtěl bych jít po žních k Turkovi a zažít takovou atmosféru, jakou stvořil pan Svěrák s panem Menzelem. Moje TOP v komediích. Můžu ji vidět každé čtyři měsíce, co ji Nova opakuje:-D ()

Katarine

Vesnička je prostě skvělá, i po těch třiceti letech má stále své kouzlo a já se při ní dokážu stále válet smíchy, i když znám každou "hlášku" dopředu. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr