V létě roku 1943 do moravské vesnice uprostřed Hané jako by válečné události ještě ani nedolehly. Dvanáct bohatých statkářů zde žije ve strachu z nemanželského syna jednoho z nich. Sekal (B. Linda) má za sebou krušné dětství nemanželského dítěte, kterým všichni pohrdají, nic mu nepatří, slušné děvče si ho ani nevšimne. Je zatrpklý a krutý, nenávidí všechno a všechny. S protektorátem přišel jeho čas. Udává sedláky ze zločinů proti Říši a za odměnu dostává jejich majetky. Sedláci v obavách nejen o majetek, ale i ze strachu o život, dospějí k rozhodnutí, že je třeba se Sekala zbavit. K samotnému činu však využijí kováře Juru Barana (O. Lubaszenko), který se ve vesnici skrývá před německými okupanty. Oba muži se tak proti své vůli musí střetnout v souboji na život a na smrt. (Česká televize)

andydufrsn

Podle mého nejlepší český film vůbec! Líbí se mi ta syrovost, s jakou nám pan Michálek naservíroval tu smutnou pravdu, že všichni jsme svině a hajzlové, ochotní ve jménu majetku udělat úplně cokoliv. Celé vsazeno do atmosféry klidného, krásného léta, což činí k výše popsanému, krásný kontrast. ()

orgoj0143

Majetkové pře a lidské povahy, které dodnes řeší každá druhá vesnice. Jsem rád, že je někdo měl odvahu v takovéto podobě realizovat. Doba se mění, ale svině zůstávají. ()

StaryMech

Na mé (přiznávám zlomkovité) mapě české filmové tvorby krátce před takzvanou sametovou revolucí a po ní je Michálkův film jedním ze čtyř hlavních měst. Ani se mi nechce se vyjadřovat k jeho slabinám ; vedle obsahové i formální úrovně oceňuji nápad vystavět dušezpytné drama / dějinnou črtu ze srdce Evropy na půdorysu westernu, potažmo klasické truchlohry, a obsadit hlavní role (výbornými) polskými herci. Čtyři a půl hvězdičky. ()

Bleskic

Dle mého názoru úžasný film. Stručný, jasný, nepřekombinovaný, nezaobalený do moderních vycpávek a přesto nezapomenutelný. Hereckým výkonům věřím, scénář nemá hluchá místa, děj graduje a scéna v kovárně mezi Baranem a Sekalem je téměř dokonalá. Konec filmu, ze kterého vám bude špatně ještě dlouho poté, z toho však dělá hodně nezapomenutelný kousek. ()

honza.g

Film má několik vrstev a žádná není dokonalá, ale "jen" hodně dobrá. Zdá se, že míra kladného hodnocení stoupá s tím, jak moc se divák nechá vtáhnout do toho prostředí malé vesnice v těžké době, která nutí k projevení skutečného charakteru, a na tom, jak moc si dokáže připustit, že všechny postavy z filmu jsou realistické a mohli se sejít i v tak malém společenství. Snaha držet se historických reálií i za cenu zjednodušení v ději i popisu povah, je mi sympatická, považuji to za lepší metodu, než když mistrná psychologie postav trčí v "umělecky" zjednodušeném prostředí. Hlavní je, že film nutí k přemýšlení. ()

A_Shearer

Anatomie zla, které nevzniká nikdy samo od sebe. Poznání, že ještě odpudivější než zrůda mohou být její zdánlivě nevinní tvůrci. Když jsem to viděl poprvé, konec mě vážně rozsekal. Vladimír Michálek je podle mého soudu nejlepší český režisér 90. let a tenhle jeho eastern, v němž cítíte jak se vám pot letního vedra lepí na krk, je spolu se Zapomenutým světlem naprostá špička. Dílo z doby, kdy podstatou filmu ještě bylo sdělení a smysl, filmová kvalita nebyla samoúčelnou manýrou, ale perfektně doplňovala skvělou Křižanovu předlohu. Od první Leonovsky nekonečné scény příjezdu. Klobouk dolů před tvůrci. ()

VenomSK

Snímok, z ktorého si niečo odnesiete alebo naopak, vôbec nič. Odkrytie kariet Sekalom o jeho činnosti počas vojny v Španielsku v rozhovore s kováčom osobne považujem za asi najpôsobivejší moment filmu a určité nahliadnutie a odraz samotnej skazenosti človeka pred sebou samým. Jeden z naj filmov z medzinárdonej produkcie. ()

Jarsey

Rozmýšlela jsem se mezi 3 a 4 hvězdičkami. Nakonec dávám o tu jednu méně, protože mě bohužel nedokázala vtáhnout žádná atmosféra po celý film. Ačkoli příběh byl skvělý, stejně tak herecké výkony, ale životní situace té doby se nějak nedokázala přes kameru dostat až ke mně. *** MOŽNÝ SPOILER *** Stále jsem bilancovala nad tím, jestli Sekal je až takový záporák nebo ne. Jenže i když se mu posmívali, i když neměl rodinu, pořád to neomlouvá posílání lidí do koncentráků za účelem získání jejich gruntu. Ale přesto si v určitých momentech byl schopen i získat moje sympatie, aby je posléze opět ztratil. Film dokáže pěkně těžit i přesto, že v něm není klasická milostná zápletka, nepočítaje krátkou epizodu Sekala se svou švagrovou, protože zkrátka nic takového nepotřebuje, což oceňuji. Asi nejsilnější momenty pro mne byly setkání starých obyvatel za účelem vymyšlení, jak se Sekala zbavit. I když jsem jim na začátku fandila, poté, jak chtěli celou věc řešit a jak to nakonec dopadlo moje sympatie opět byly tytam. Nakonec došli z původně možná dobrého cíle až na okraj, kde bilancovali s chováním samotného Sekala, tedy nebyli o nic horší než on. *** KONEC SPOILERU *** Film svůj závěr nijak nerozpitvával, jednoduchý a jasný konec. 3,5 hvězdičky, ale ráda bych dala více, ale nejde to. ()

honza.kuzel

Vesnické drama z válečného období tak silné a uvěřitelné, že už to víc snad ani nejde. Sekal představuje ztělesněné zlo, které v něm bylo časem vypěstováno (dětství, fronta). Jura zase dobro. Chápavý a spravedlivý farář se zase snaží nesoudit, protože mu to není hodno (však jen bůh může soudit, ne?) - stává se tak stěžejním bodem celého děje (pomocí dialogů ať už ve zpovědnici a nebo jinde). Hospodáři jsou prostě obyčejní lidé, kteří se snaží za každou cenu přežít - přikázání jdou samozřejmě stranou, když je třeba. Lidé jsou totiž ze strachu schopni spáchat cokoliv, což je však mnohem pochopitelnější, než páchat zvěrstva pro vlastní prospěch (udavačství aj.). Dokážu si bohužel představit, že takhle nějak by to mohlo na vesnici, které se válka přímo nedotýká a která má nějakého svého Sekala, fungovat. Ale zda je opravdu třeba takového parchanta zabít, si musí odpovědět každý sám. ()

ivusiak

100% - excelentní film po všech stránkách - námět, výprava a prostředí, režie, herci a pro mladší diváky i životní poučení na konci. My starší už o tom něco víme. Už dlouho jsem nezažila tak pravdivě drsnou atmosféru. A Jiří Bartoška je tu opravdu PAN HEREC- BRAVO!! Vynikající byli i všichni polští herci, protože režisér V. Michálek měl nepochybně šťastnou ruku, když je obsazoval. Ale upozorňuji, že Vaše načasování na sledování filmu je klíčové. Nedá se sledovat jen tak mimochodem a řekla bych, že i věk diváka hraje klíčovou roli. Některé oscarové filmy by mohly jen závidět! ()

supg

Drsný příběh, skoro až takový historický thriller. Dej, kde se nestřílí, neskáče, ani nic nevybuchuje, ale kde jsou slušné dialogy, vás vtáhne do děje, že nebudete skoro ani dýchat. Malebná vesnice a exteriéry jsou v protikladu s extrémně drsnyma lidma, kteří se neštítí ničeho, jen aby ochránili své statky. Na CZ film,nebývale drsné a poutavé, výjimečný film ()

akni76

Nejak podvedome sa držím hesla, že keď názov filmu znie ako hlúposť, je takým i film. U Sekala som kvôli jeho "sláve" urobil výnimku a pozrel si ho. A naozaj ma neočaril. Zistiť za večer, že ľudia sa správajú ako svine, je málo na "umenie". Nevraviac už o zbytočných politických a náboženských podprahovkách (španielski partizáni sú rovnakí ako nacisti, luteráni sú ale lepší, než katolíci). Nemám blízko ku žiadnej z cirkví, ale toto bolo tiež príliš čiernobiele. Za mňa stratený večer a naozaj len dve hviezdičky, aj to za kameru, chlapca so psíkom a tak trochu aj farára a kováča... ()

Scott67

Jsem moc rád, že jsem premiéru viděl ve skvělé atmosféře letního kina (Plumlov). Nehledě na počet ocenění je toto asi poslední velkofilm z české dílny. ()

Verbudrak

Podle mého nejlepší český film všech dob. Nepřeháním. Ať se jdou všichni ti Svěrákové a Hřebejkové a Menzelové a Vláčilové třeba bodnout. Natřel jim to nějakej Michálek. ()

topol999

Upřímně řečeno mě tento film nenadchl tolik, jak jsem si myslel. Pravdou je, že herecké výkony jsou opravdu na úrovni, nicméně mi zde chyběla nějaká hlubší myšlenka, která by ilustrovala nelidskost velkostatkáře Sekala. 60% 3,5* ()

Korpy22

Reálný příběh o tom, jak některý režim dokáže zabavit vše, a tak můžeme sledovat film o zoufalých hospodářích, kteří procházejí o jeden grunt za druhým a proto je třeba zastavit Sekala. Film plyne, má hezkou atmosféru a přirozené herecké výkony. ()

JirkaKohout

Pokusů natočit western se v české (československé) kinematografii objevilo několik. Některé zdařilejší, některé už méně. A pak přišel Vladimír Michálek se svojí adaptací Křižanova scénáře a ejhle, česká kinematografie má western par excellence. A ani se nemusí odehrávat na Divokém Západě ve druhé polovině 19. století, ale ve sluncem zalité moravské vesnici v době druhé světové války. A na rozdíl od klasických amerických westernů jde "Sekal" do hloubky, odkrývá ta nejtemnější zákoutí lidských duší a povah, odhaluje to zlé, co je v nás. Přitom si drží klasické schéma westernů - padouch terorizující vesnici, dobrák psanec, přišedší odkudsi, na kterém ve vsi vlastně téměř nikomu moc nezáleží, ale hodí se jim pro "špinavou" práci, houstnoucí atmosféra umocněná horkým vzduchem sálajícím ze země, napjatý děj směřující k finálové "přestřelce" - v českých luzích a hájích tedy nikoliv kolty, ale noži. Ale co je na příběhu nejděsivější? Bestie Sekal, který se vlastně chová tak, jak se selská vrchnost chovala k němu? Ne, jsou to bezcharakterní přizdisráčští pantátové, kteří se sami nedokáží postavit zlu, ale umí k tomu těmi nejšpinavějšími metodami přimět někoho jiného. Tak koho je tady vlastně třeba zabít? ()

zeyer

Píšu své dojmy po čtvrtstoletí od uvedení. Tehdy jsem běžel do kina hned po premiéře. Zatímco u některých filmů - Knoflíkáři, Samotáři, Návrat idiota, Nuda v Brně - lovím v paměti a jaksi mi splývají, Sekal zanechal stopu. Malebné scenérie. Protestant mezi katolíky. Atmosféra protektorátu. Chamtivost vs. pomoc druhému. Oba polští herci, kteří čněli nad českým standardem. Do paměti se mi zaryl nejen děj, ale i obrazy moravské krajiny, jednotlivé zvuky .... zlaté klasy, pole, horko spojené až s řezavými tóny. Málokterý film dokážu tak jasně vidět před očima v tak velkém časovém odstupu. ()

petr8991

ve filmech odehrávajících se na Moravě radši nechte Čecháčky mluvit spisovně, jinak celkem dobré, ale ne zas tolik... ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi