V létě roku 1943 do moravské vesnice uprostřed Hané jako by válečné události ještě ani nedolehly. Dvanáct bohatých statkářů zde žije ve strachu z nemanželského syna jednoho z nich. Sekal (B. Linda) má za sebou krušné dětství nemanželského dítěte, kterým všichni pohrdají, nic mu nepatří, slušné děvče si ho ani nevšimne. Je zatrpklý a krutý, nenávidí všechno a všechny. S protektorátem přišel jeho čas. Udává sedláky ze zločinů proti Říši a za odměnu dostává jejich majetky. Sedláci v obavách nejen o majetek, ale i ze strachu o život, dospějí k rozhodnutí, že je třeba se Sekala zbavit. K samotnému činu však využijí kováře Juru Barana (O. Lubaszenko), který se ve vesnici skrývá před německými okupanty. Oba muži se tak proti své vůli musí střetnout v souboji na život a na smrt. (Česká televize)

Olafson

Skvělé. Neokoukaní polští herci, zejména skvělý Boguš Linda. Velmi dobrý je také Bartoškův flanďák. Tak drsné i podlé charaktery může asi stvořit jen česká, respektive moravská vesnice. Minimalistický film, který hravě strčí do kapsy i bohatší produkci. ()

curfew77

Jeden z mála českých filmů, který má všechny zásadní profesní kategorie tak našlapané, že se za ně nemusí stydět ani v zahraničí - a to včetně scénáře (!). Zároveň je to myslím názorný důkaz toho, že i v Česku (a o Česku) se dá natočit jakýkoli žánr. Malinko mi vadil snad jen trochu rozvleklý úvod a paradoxně to, co všichni ostatní chválí, tedy Poláci v hlavních rolích - ne kvůli tomu, že by hráli špatně, ale kvůli předabování a taky proto, že se mi do poloviny filmu navzájem trochu pletli. Taky zvuk mi přišel rozštelovaný, ale to mohlo být televizní projekcí. Jinak velký respekt a 85 %. PS: Prostory, v nichž se natáčely scény v kovárně, jsou vizuálně NAPROSTO fantastické a zajímalo by mě, zda je ještě někdy někdo filmově využil - předpokládám a doufám, že ano. ()

Jehan

Hanácký western z hnusné a dusné doby protektorátu, z prostředí, které je dnes těžké pochopit i bez protektorátních kulis. Poctivý film. Linda a Lubaszenko podávají skvělé výkony v souladu s jejich standardem. Až na Bartošku a Chramostovou (kteří samoúčelně vyčnívají aniž by to mělo pro film podstatnější smysl) výtečný casting. ()

caladhiele

No nevím, když se film odehrává na Hané, proč se natáčí v jižních Čechách? Ta lidová architektura se v jednotlivých regionech opravdu liší...To nářečí taky mohli trochu sjednotit... Celkově mě film neoslovil, napětí se buduje tím, že se postupně odhaluje, co jsou zač hlavní postavy filmu, což není tak těžké odhadnout, vzhledem k tomu, že jich tam moc není. ()

ostravak30

Je třeba zabít Sekala a také točit více takových filmů. Devadesátá léta byla vůbec na české klenoty silná. Škoda, že podobných filmů moc netočí. Další mi z paměti vypluly Želary. Je to vůbec zvláštní počin. O válce bez války. Zapojení polských herců bylo dobrým nápadem. V titulku nahoře je ale uvedeno, že se na snímku podíleli ještě Francouzi, jen by mě zajímalo jak. Herecké výkony jsou skvělé, na vysoké úrovni je i hudba a scénář. Takže, proč nedám maximum? Bohužel má film malou, ale zásadní vadu. Je docela předvídatelný. Docela dlouho se dá očekávat, že sedláci pověří právě Barana a že se ti dva nakonec utkají v závěrečné bitce. Netuším nakolik chtěli tvůrci vykreslit do detailu Sekalův příšerný charakter, ale film se mi zdá místy trochu natažený a tím hůř, že se dá vytušit, kam směřuje. Jinak ale patří mezi mé oblíbené filmy. Mimo jiné i tím, jak letně se dá vyobrazit léto. Zní to asi zvláštně, ale opravdu jen z mála filmů na vás dýchá žhnoucí vedro jako právě v tomto výtvoru. ()

JosefTomas

Krásně natočený film o hnusných věcech, činech a lidech. Žádná přikrášlení, ale zobrazení doby, kde byla morálka podkopávána nejen okupací, ale i lidmi, kteří v ní žili. Michálek na ní nahlíží nezaujatě a pracuje s vizuálem tak, že ač se zdá pohoda a klídek navenek, uvnitř jde o dílo hořké, syrové a pravdivé. Těch 110 minut je člověk jako na trní a čeká, co se stane, protože stát se může všechno. Sakra dobrá filmařina a sakra dobrý film. ()

SAINTS

Režisér Michálek skvelo vedie hercov a podarilo sa mu neopakovatelne zachytiť atmosféru horúceho leta..Obaja poliaci v hlavných úlohách sú vynikajúci.Film je doslova plejádov pokrytestva rôzneho druhu.I vy ste pán táto parchant.Tvrdí hlavna postava kováč Jura Baran jednému zo sedliakov.Dá sa povedať že Je treba zabit Sekala je najlepší český western.Výborny scenár aj kamera len dotváraju mozajku tohto výnimočného filmoého diela. ()

Binne

Jeden z nejlepších filmů české kinematografie. Film odehrávající se v průběhu druhé světové války, kdy proti sobě stojí dvě silné lidské nátury s velmi silnou motivací. A nebo ne? Skupina starých mužů sedící kolem slivovice přemýšlí, jak se zbavit někoho, kdo posílá lidi do koncentračních táborů, okrádá je a ubližuje každému, kdo s ním nesouhlasí. Do vesnice přichází muž, který neuznává stejnou víru, jako zbytek obyvatel a co víc, přináší sebou velmi nebezpečné tajemství. Kombinace majetkových motivací a osobní antipatie dá vzniknout plánu, který zapříčiní rapidní úbytek křesťanů ve vsi - nebo aspoň jejich velké přetvářky. Film, který má hodnotnou výpověď v tom, jací jsme a jakými se zdáme být. Opět, svět je šedé místo, nebo místo plné barev...ale rozdíl není žádný. Líbily se mi detaily v podobě "Přineste panu Baranovi pivo", a soucit mísící se s pocitem naléhavosti. Některé pasáže byly navíc, rozhodně ale žádné nechyběly. Okamžik, kdy Baran brousil nůž Sekalovi a pánové měli čas na menší rozpravu, přičemž se Sekal zpovídal se svou minulostí považuji za pasáž, která právě byla navíc. Ocenila bych, kdyby nám hlavní záporný hrdina zůstal stát více na pomyslné hranici mezi dobrem a zlem - nikoli přímo ve středu zla. Tenhle film jsem viděla již dříve a poté, když jsem se podívala na "Krajinu ve stínu" měla jsem silný pocit, že se právě Krajina ve stínu nechala tímto snímkem inspirovat. Bude to především tím, jakým způsobem je popsán svět, který válka změnila. Nacismus, který je společný jmenovatel pro oba filmy je vykreslen pouze jako jakýsi nástroj lidské zvrácenosti, která jej pouze využívá. Není mu podřízená nýbrž nadřízená. ()

knihovna

Tož sakra tváří se to jako megadrama. Ale je to docela chujovina.  Tváři se to vážně jak ředitel malotřídky při předávání vysvědčení, ale je to spíš směšné, než dramatické. Jako parodie by to celkem ušlo, ale chybí tomu nadhled. ()

Baudelaire

Dobrý český film. Tohle sousloví píšu (bohužel) zřídka, ale o to víc platí. Lidi jsou parchanti a společnost, to je ten největší parchant, kterej plodí některé menší, jako třeba Sekala. Naštěstí se jí pár dětí nepovedlo, takže z nich nejsou parchanti, ale čestní lidé, jako Jura Baran a farář. Film skvěle vystihuje poměry na vesnici za 2sv, ale i poměry uvnitř hlav jejích obyvatel a vůbec všech lidí. Hnusného, zneklidňujícího Sekala bravurně ztvárnil Boguslaw Linda, ostatní herci mu však nezůstávají svými výkony nic dlužni. Atmosféra venkova skvělá, kamera solidní, hudba mohla být lepší, celkově bych film trochu zkrátil, nebo přidal nějaký děj, takto je to až moc jednoznačné, prvoplánové. Ale stejně je to dobré. ()

fifany

Tak tento film je bomba! Dusná atmosféra, uvěřitelná zápletka, relativní hodnocení jednání hrdinů filmu, jedinečně zahrané postavy (zejména ty dvě hlavní), krásné pro oko i pro duši. Závěrečná scéna a chorál při titulcích-SÍLA-zírala jsem s otevřenou pusou, že u nás byl v devadesátých letech schopen někdo něco takového natočit. Rozhodně jeden z nejlepších českých filmů... ()

Předseda

Ty **** musím sám před sebou obhajovat. Profesionálně odvedeno po všech stránkách. Reálná zápletka i charaktery. Víckrát to neuvidim. ()

Jenda1

určitě nejsilnější porevoluční film, jako člověk z města fakt nechápu tu nechutnou venkovskou morálku a to schovávání za náboženství, z těch lidí je na zvracení a přitom to je vlastně obyčejný příběh neskutečně dobře natočený a zahraný, režisér měl šťastnou ruku ve výběry herců a pro nás čechy je dobře že neobsadil okoukané čéské tváře, jediný kdo do filmu nezapadnul byl bartoška - prostě jsem mu toho faráře nevěřil ()

Odino

Momentálne si neviem vybaviť žiadny český film, ktorý by sa mi páčil viac... Nechápem, prečo toto dielo niekto považuje za preceňované... ()

Don Kryspin

Řemeslně zvládnuté perfektně - opravdu se na to hezky kouká. Ale ten příběh... Všechno mi to přijde takové umělé, nevěrohodné, vykalkulované... Postavy tu nepůsobí jako skuteční a uvěřitelní lidé, ale jako bezduché věšáky, na které pan režisér věší své "poselství". Jakoby si scénárista nejprve vyfabuloval závěrečnou pasáž filmu - a pak děsně upoceně k tomu lepil jakýs-takýs příběh. Na mě to moc nefungovalo, nevěřil jsem tomu filmu. ()

loki_Pn

Film, ktorý je podľa mnohých kritikou preceňovaný, je podľa mňa divácky podceňovaný. Keď si ho znova pozriem, čo dlho nepotrvá, dopíšem tento komentár. Teraz akosi nemám náladu, keď vidím toľko nezaslúžených negatívnych kritík. ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi