MaxForValue

V budúcom roku uplynie dvadsať rokov odvtedy, čo Christopher Nolan uviedol strednometrážny čiernobiely film pod názvom Following. Natočil ho v polo-profesionálnych podmienkach za $6.000 a niektoré obrazy sa dokonca natáčali v dome jeho rodičov. Nolan však už týmto raným filmom ukázal, že v ňom drieme obrovský talent. --------------- Dnes sa rodákovi z Londýna klaňajú komiksoví fanúšikovia za to, že sa mu podarila po Schumacherovom nepodarku vzkriesiť značka menom Batman. Nolan režíroval aj jeden z najlepších science-fiction snímkov histórie, Interstellar. A najnovšie sa pokúsil i o príspevok do žánru vojnovej drámy. Teda žánru, ktorý sa v posledných rokoch nachádza skôr na periférii záujmu režisérov. --------------- Je to spôsobené zmeneným diváckym vkusom, veľkými nárokmi na rozpočet (Dunkirk stál $150 miliónov, len o $15 miliónov menej než Interstellar) a aj samotnou náročnosťou, ktoré filmy tohto žánru prinášajú, kedy je niekedy veľmi jednoduché skĺznuť do umelého pátosu a nechcenej paródie. Taký však Nolanov Dunkirk nie je. Treba dodať jedno, našťastie.--------------- Najsilnejšou stránkou Dunkirku je to, že to nie je typická vojnová dráma. Nolan pre rozprávanie príbehu nevyužil klasickú, ale netradičnú nelineárnu („skladačkovitú“) štruktúru, čo v tomto žánri využil naposledy asi Clint Eastwood v Zástave našich otcov pred viac než desiatimi rokmi. Ešte väčším prekvapením je, že film ako taký nemá hrdinov v klasickom zmysle slova. --------------- Sám Nolan v jednom rozhovore naznačil, že hrdinami jeho príbehov nie sú ľudia, ale akési elementy života – voda, vzduch a zem. Tie predstavujú šachovnicu, na ktorej postavy rozohrávajú svoju najväčšiu osudovú partiu života. V rámci nej neexistujú žiadni víťazi. Nie sú hrdinovia ako v Gibsonovom Hacksaw Ridge. Ako konštatuje jedna postava, sú len preživší. A tí sa ako víťazi necítia. --------------- Nolanove postavy sú skôr archetypy vojakov, než „živé“ postavy. Máme tu nejakého francúzskeho vojaka, skupinu Vrchárov, letcov, o ktorých v tom lepšom prípade vieme akurát to, ako sa volajú. Nevieme o nich či sú ženatí, koľko majú detí alebo čo si o vojne myslia. Postavy nefilozofujú o vojne ako v Malickovej Tenkej červenej línii a ani nenosia v kokpite lietadiel fotografie svojich detí či partneriek.--------------- Nepoznáme to, čo sa dialo ani to, čo sa bude diať (hoci to vieme), vidíme len to, čo sa odohráva práve tu a práve teraz a to skrz pohľad niektorých archetypálnych postáv, ktoré spája výlučne samotný Dunkirk. Niektorí sa z neho snažia utiecť (bezmenná postava Cilliana Murphyho), iní sa sem dostať, ďalší ho chcú dobyť a iní zachrániť (výborný Kenneth Branagh). --------------- Kvality Dunkirku netkvejú len v jeho rozprávačskej štruktúre a v nápaditom na monológy i dialógy pomerne ochudobnenom scenári, ale aj vo výbornej kamere Hoyta Van Hoytema. Švajčiarsky režisér, ktorý si v brandži spravil dobré meno Interstellarom, prostredníctvom kamery vyvoláva priam až klaustrofobické pocity. Na jednej strane rozsiahla pláž, na strane druhej kafkovská neschopnosť sa z nej dostať. --------------- Všadeprítomné nemecké Luftwaffe a u-booty križujúce more sťažujú evakuáciu a postavy ako figúrky na šachovnici unikajúce pred nástrahami sa vracajú na miesto, kde to začalo, na pláž, kde sú terčom lietadiel. A všetko začína nanovo. Atmosféru beznádeje, ktorú len občas naruší záblesk nádeje výborne podtrhuje hudba Hansa Zimmera evokujúca hudbu z Tarrovho Turínskeho koňa. --------------- Dunkirk je jeden z najlepších filmov roka, jeden z najlepších vojnových filmov všetkých čias a jeden z najoriginálnejších filmov posledného desaťročia. Jeho originalita samozrejme netkvie v námete, ale v spôsobe jeho spracovania. Nolan ide proti očakávaniam mainstreamu a prináša atypický, no výborný film o zopár anonymných hrdinoch, ktorí nevyhrali vojnu, ale mali to šťastie, že prežili. --------------- Azda doposiaľ nikdy nemal Christopher Nolan bližšie k Oscaru, než má po Dunkirku. A je mu naklonená aj história, keď si cenu pre najlepšieho režiséra za posledných dvadsať rokov už trikrát odniesli režiséri vojnových filmov. Bude Christopher Nolan štvrtý? Odpoveď prinesie čas. Každopádne, jeden z očakávaných filmových vrcholov tohto kalendárneho roka máme za sebou. A bol to skutočne vrchol. --------------- Hodnotenie: 85% () (méně) (více)

mrclTV

Keď si Briti natočia svoj Pearl Harbor. Ale nebol by to Nolan, aby ani na tak typicky nervy drásajúci a obetavý vojnový veľkofilm nešiel fikane. Dostávame tri čiastočne sa prelínajúce časové roviny a preto sa na niekoľko obvlášť vypatých scén pozrieme hňed tri krát, čo síce vôbec nie je zlý nápad, no nemajte ma za zlé, aj napríklad dvakrát by to stačilo (hlavne, keď z predchádzajúcich "náhľadov" už máte malé pomôcky, ako sa daná scéna skončí)..... navyše, okrem toho sa film dostane už len k jednej fakt až nechutne vypätej typicky Nolanovskej scéne, (scéna, kódové označenie Holanďan - kto film nevidel mu týmto nespoilujem, ale kto videl, ten vie....) K deju - ako to povedať, jedna veľká akcia: Dve tretiny filmu sú Angličania po stovkách masakrovaný všetkými možnými zákernými spôsobmi, ktoré 2.sv. vojna ponúka a záverečnú tretinu sa pozeráme na to, čo vie každý, čo dával pozor na hodinách dejepisu (žiadne prekvapenie nás pri historickom vojnovom epose nečaká :D). Čo ma na fime bavilo - nešlo to typickou americkou cestou hrdinstva a sebaobetovania sa, čo je samozrejme dobre, netreba nám ďalší Armageddon, postavy sa správaju čo najľudskejšie, snažia sa proste prežiť za každú cenu... Čo mi na filme naopak strašne nesedelo - Hardymu prischla úloha za vlasy pritiahnutého "overpovered" super-mega-hrdinu, ktorý zostreľoval Skopčákov rad radom.. Aj čo sa týka hudby, mám námietky....Hans Zimmer si povedal, že v jednoduchosti je krása a pri tvorbe soundtracku sa veľmi nenadrel, 80 % času ide z reprákov okrem burácania výbuchov a štekotania pušiek, stále ten istý, dobre známy podmaz tykania hodiniek, ktorý sa občas mierne pozmení...., na budovanie atmosféry je to fajn, ale už po 15 minútach som si hovoril, kedy to prestane... a ono to neprestalo. Ako som už teda spomenul, Angličania si vo veľkom štýle zhmotnili svoj Pearl Harbor a krochkajú blahom a zadosťučinením - my ostatní, (menej) zainteresovaní môžme len uznanlivo pokyvkať hlavou, veď nepozerá sa na to zle a povieme si "NEXT" - a medzitým si počkáme na ďalší veľkolepý vojnový film. Zázrak sveta to nie je, nech si Briti hovoria čo si hovoria, toto nie je najlepší Nolanov film, ako sa odváži tvrdiť jedno nemenované britské médium. (No ale akú váhu má môj bezvýznamý hlas priemerného filmového fanúšika, že? :D). ()

DoNotCross

V něčem jistě nejpůsobivější znázornění války, jaké jsem kdy viděl, zároveň však stále typický Nolan se svými klasickými trademarky ale i nedostatky. Prvně je třeba zdůraznit, že tenhle film je opravdu doma na velkém plátně a při reprízách v televizi bude zážitek z něj poloviční. Návštěva IMAXu je v tomto případě povinností. // Kdo se bál, že Nolan natočí něco až podezřele usazeného si může oddechnout - situaci si totiž zkomplikoval spletením filmu ze tří časových vrstev - týden, den a hodina, díky kterým můžeme operaci Dynamo sledovat z různých úhlů. Den po projekci se nemůžu ubránit dojmu, že si tady Nolan zase tvoří svůj koncept pro koncept a že tohle pojetí není funkční a snímek se tak tváří zbytečně komplikovaně a je kvůli tomu úplně zbytečně matoucí. Jakoby si Nolan přečetl všechny ty pochybnosti svých fanoušků a ty kostrbaté hrátky s časem tam šoupnul čistě pro jejich uspokojení. // Po technické stránce jde samozřejmě o absolutní špičku a zejména letecké souboje jsou ztvárněné dost možná nejpůsobivěji a nejrealističtěji v historii filmu - mnohé záběry jsou k nerozeznání od autentických záběrů fotokulometu. Nolan si vše pohlídal a v Dunkirk působí vše tak hmatatelně a autenticky jak je to jen možné. Nolanův realismus opět řádí v plné síle a snímku to jen prospívá. // O to víc je ale zarážející, že se snímku nedaří prodat ten masivní rozsah celé akce. Mluví se o 338 000 evakuovaných vojáků, na pláži jich ale vidíme při nejlepším několik stovek. Na obzoru zahlédneme pouze několik menších válečných lodí a i těch rybářských bárek přijede k té obrovské evakuaci okolo dvaceti. "The home came to them" bych i představoval trochu jinak. Vůbec nejhůře je ale v tomto ohledu linie letecká, která vyvolává v divákovi dojem, že RAF na celou akci vyhradila tři spity, přičemž k pláži doletěl jeden. Rozhodně jsem v kině neměl pocit, že sleduji největší vojenskou operaci tehdejších dějin, což je u historického velkofilmu za 150 mega trochu faux pas. Osobně bych ten dojem měřítka klidně vyměnil za ten trojlístek podivně sestříhaných časových linií. // Jeden z důvodů, proč je Dunkirk tak ohromě vtahující válečný spektákl je hudba Hanse Zimmera, tvořená téměř výhradně tikotem a nepříjemnými ruchy, kdy soundtrack splývá se zvuky scény. Zimmerovi rozhodně čest, že se tak plně přizpůsobil Nolanově vizi, nutno ale dodat, že je hudební doprovod snímkem zbytečně nadužíván a někdy až zneužíván ke zvyšování napětí bez důvodu. V důsledku toho věčného hučení jsem byl v druhé půli už natolik otupělý, že mi začalo být upřímně jedno, jestli se všichni kluci vrátí domů. A přitom by se v celkové stopáži našlo hned několik okamžiků, kdy by mohlo být alespoň několik vteřin ticha. // Závěr snímku je konstruován již jako typická nolanovská katarze a má zjevně představovat emocionální vrchol celého díla, ale musím říct, že mě jako diváka drobet minula, protože z ní kape snaha heroizovat všechny zúčastněné - kteréžto snaze se Nolan po celou stopáž úspěšně vyhýbá a právě proto působí Dunkirk tak ohromně sympaticky. Závěr Hardyho linie navíc nedává příliš smysl. // Ač jsem nešetřil výtkami, pořád hodnotím velice štědře. Prostě proto, že jsem zejména v první půli zíral na plátno doslova s otevřenou pusou a hltal každý záběr. A nepamatuji se, kdy by ve mě filmové médium vzbudilo doslova fyzickou touho přežít a přeneslo mě do do svého světa tak, že jsem lapal po vzduchu s topícími se vojíny a každý zmařený lidský život mě bolel. Velikost Dunkirku spočívá v tom, že válku zobrazuje jako chaos, ve kterém je role jednotlivce redukována na minimum a všechno lidství je upozaděné prostým pudem sebezáchovy. Právě v těchto aspektech je Dunkirk naprosto uhrančivé dílo. Jako nolanovka je to už ale trochu slabší kousek a bohužel potvrzuje sílící trend v Nolaově filmografii, kdy je konstrukce struktury zastiňuje všechny ostatní aspekty a to i v momentě, kdy už vlastně vůbec neslouží celku. Nolan je pořád můj nejmilejší režisér a Dunkirk film, který je třeba vidět v kině, přesto se nelze ubránit dojmu, že nám Nolan trošku stagnuje a jeho láska k formálním postupům mu zabraňuje natočit film, který oslní i něčím jiným, než svou výstavbou. () (méně) (více)

0verseer

V prvom rade poklona Nolanovi za to, že dokázal vykúzliť vojnový film s takouto atmosférou aj bez galónov umelej krvi, z ktorej by však aspoň minimálne množstvo Dunkirku určite prospelo. O tom, že to bude audiovizuálny gazmus snáď nikto z prítomných nepochyboval. Za celý čas sme ani raz nenahliadli nepriateľskej strane do tváre, napriek tomu sa filmom niesol stiesňujúci pocit, kedy sa evakovaní vojaci nemohli ani na okamih cítiť bezpečne či už na súši ostreľovanej Luftwaffe alebo na toľko túžebne očakávaných lodiach potápaných torpédami. Prvá výčitka smeruje k miestami zbytočne často opakovaným záberom (najmä britskej letky), druhá zase k absolútne plochým postavám, ktoré možno až na Hardyho (aj ten len preto, že je to Hardy;)) vyprchajú ihneď po vzhliadnutí z hlavy. Možno to považovať za snahu o zobrazenie osudu tisícov anonymných vojakov skrz hŕstku prezentovaných jednotlivcov, lenže na rozdiel od Hanksovho kapitána (Saving Private Ryan) či seržanta v podaní Willema Dafoe (Platoon) k ním absolútne nič necítite, čo je v prípade tak očakávaného filmu ako Dunkirk rozhodne škoda. Spoločne potom obe vyššie uvedené negatíva poukazujú na slabší scenár, na ktorý bolo tých 106 minút aj napriek Nolanovmu audiovizuálnemu majstrovstvu predsalen prekvapivo veľa. Prečo? Pretože tam žalostne chýba nejaký pútavejší dialóg a jediná pomyselná zápletka prichádza v preťaženej rybárskej loďke s posádkou čakajúcou na príliv. Na druhú stranu chápem tie nadšené maximálne hodnotenia, niekomu práve naopak mohol môj výčet chýb perfektne zalahodiť. Z kina som odchádzal spokojný, aj keď priznávam, že som v kútiku duše čakal predsa len niečo viac. 7/10 ()

inmax

Záměrně jsem na základce v hodinách dějepisu nedával pozor a ani si o téhle části dějin nečetl na wikipedii abych teda nevéděl, jak tenhle film dopadne. A ve výsledku mi vlastně bylo jedno, jestli se tenhle utopí nebo tamten chytne kulku do hlavy. Obrazově krásny.. hlavně úvod s padajícím letáky po přichod na pláž. Ale jinak jen souhra někdy zajímavých (jindy moc ne) situací v doprovodu sice velmi hlučného ale tentokrát nevýrazného Zimmera. No a ten patriotismus na konci… ()

Kopite

Videné v Londýnskom BFI Imax, ktorého zvuk dal ušiam tento krát riadne zabrať. Vo filme celkovo, no najmä v jeho úvode, sa veľmi nerozpráva, no do deja to instantne vtiahne vďaka Zimmerovej hudbe ktorá tomu dodáva silnú atmosféru. Zdalo sa mi toho ale až príliš veľa a ak si ako divák počas filmu užijem sekundové úseky absolútneho ticha, je zrejmé že 'something went wrong'. Nolan má ale sebe svojský štýl ktorý je zrejmý aj u tohto snímku. Silnejšie 4. ()

Pete

Škoda, že se víc filmů netočí na tenhle formát (IMAX 70mm). Škoda, že není víc tvůrců takhle precizních (Nolan). A škoda každého života tam na té pláži (Dunkirk). ()

Mkartaylas56

Nolan má v kapse další úspěšný film. Tentokrát je to jeho první válečný. Uznávám, že z ne úplně "zajímavého" úseku druhé světové války dokázal vyždímat co se dalo. Opět spojil síly s asi nejlepším filmovým skladatelem této doby Hansem Zimmerem, který jako vždy zajistil filmu krásný soundtrack, který ve vás jisto jistě probudí potřebné emoce pro danou situaci. Dále se mezi plusy vyskytuje vizuální provedení, protože panečku to byl akční nářez! A bez úžasného kamerového štábu by se to samosebou neobešlo. Herecké výkony byly rovněž na úrovni, díky známému obsazení, ale také zazářil nejeden nováček. Ovšem alespoň z mého pohledu zde byly také mínusy. Dokážu pochopit, že na toto téma se asi těžko něco vymyslí z pohledu příběhu, takže raději nečekejte nějaký strhující děj a podobně. Bohužel právě toto byl pro mě můj hlavní negativ, jelikož jsem byl právě od Nolana zvyklý na výborné příběhy a tak jsem film bral jako lehce neúplný a kvůli tomu to nenaplnilo mé očekávání. No a za druhý, ale asi poslední mínus považuji celkem hektické přechody mezi scénami. Ne že bych se ve filmu zavděk tomu ztrácel, ale na mě to bylo až moc rychlé a zas tak moc mi to nevyhovovalo. No takže na závěr musím říct, že se zde jedná o další dobrý film od mého nejoblíbenějšího režiséra s fantastickým vizuálem a audiem, který ale postrádá promyšlený "Nolanovský" děj s větší zápletkou. 80% ()

johnny01

Velmi dobrý film, který vyniká zejména realistickým zobrazením války a prostředí a skvěle dokreslující hudbou. Střídání časových rovin ze začátku dobře funguje, postupně se však děje sbližují a proplétají, což je bohužel na úkor přehlednosti filmu. Nevhodné je obsazení hlavních herců v první časové rovině, kteří vypadají skoro jako dvojčata a dlouho není poznat, kdo vlastně jsou. Morální dilema v lodi je pak mírně zmatené. Hudba buduje napětí téměř neustále, i ve scénách, kde to je nevhodné. Rovinu země i vzduchu sledujeme spíše s odstupem - k postavám se neutvořil vztah a chybí i strach z Němců. Schází tam i trochu více velkoleposti - na záchranu čekalo 400 000 vojáků, a na pláži jich je sotva několik set. Nejpovedenější je tak rovina vody a civilní lodě, kde je v pozdější části i několik jímavých momentů. Závěr filmu se velmi povedl. ()

borohub

Jeden z nejlepších válečných filmů vůbec a možná nejlepší film co jsem tento rok v kině viděl (zas tolik jsem jich ale neviděl :D ), byl jsem na něm v IMAXu a rozhodně to doporučuji. Film ze začátku působí vyprávěním velmi divně - je vyprávěn stylem tří "různých" příběhů, které se časem spojí do jednoho, měl jsem z toho trošku obavy, ale nakonec se ukázalo, že je to to nejlepší co tenhle film mohlo potkat. Střídání příběhů má ale docela vysoké tempo a věřím, že to někomu může vadit. Film je dojemný a hlavně zbytečně se netáhne. Rozhodně doporučuji, pokud máte tu možnost skočte si na to do IMAXu, stojí to za to! 95% ()

The_Edge

Atmosféra podložená dokonalou hudbou se dá krájet každou vteřinu. Silné příběhy, skvělé herecké výkony. Jen mi řekněte, proč se ten Tom Hardy nekatapultoval a raději panu do zajetí? ()

AgnesDee

Na tenhle film jsem se těšila hodně dlouho, a zážitek z kina mě jen utvrdil v mé teorii o jeho dokonalosti. Nádherné záběry kamery připevněné na letadlech, úžasně drásající atmosféra ve scénách, kdy se vojáci topí a plavou o život jen k malému množství vzduchu, úžasné zvuky přilétajících nepřátelských vojsk. A dokonce, ani jsem nečekala, že to opravdu řeknu, ale překvapil mě Harry Styles, a opravdu jsem to nechtěla říct. Vsadím se, že kdyby hrál v jiném filmu, který by nerežíroval Nolan, jeho herecký výkon by nestál ani za zmínku. ()

mark9th

Pre mňa je Dunkirk synonymom pre ''film, od ktorého neodtrhnete zrak''. Typicky Nolanovské perfekcionistické spracovanie a vykreslenie dusivej,napätej atmosféry vás k tomu jednoducho prinúti. Rovnako ako aj Zimmerova hudba. Stále si však myslím, že po takom mesiaci si na Dunkirk ani nespomeniem. Chýbala mi tam totiž nejaká hlavná dejová linka, resp. hlavný dejový hrdina. Áno, viem že príbeh takto nie je konštruovaný, no aspoň ten záver mohol byť viac vygradovaný, nakoľko celá stopáž o tom svedčila, o tom , že príde niečo extra. Ale to iba doletel Hardy :). ()

Joedas

Hodně jinej válečnej film. Nolan zase jede po svym a pokud jste ochotni nastoupit na jeho vlnu, doveze vás až k divácký extázi. O dokonalosti tedy můžeme mluvit opravdu až tehdy, kdy přijmeme rozdělení vyprávění do třech časových rovin jako holý fakt. Já osobně se nemůžu rozhodnout, jestli to bylo skutečně nutné a jestli by chronologický uspořádání nepodalo stejně intenzivní zážitek, ale na první dobrou musim uznat, že přikovanej k sedačce jsem byl, husina po mně přejela nejednou a slzy jsem neudržel. PS: Trocha toho patosu mi nevadí. PPS: IMAX mě chvílema rušil. PPPS: Hardy je bůh. ()

george82

Jeden z mála filmů, který mě neohromil akcí, efekty nebo kostýmy. Tady mě dostalo vcítění se do jednotlivých postav a zažívání jejich prožitků. Bylo to opravdu hodně silné a stačilo k tomu málo. Tolik pocitu deprese a beznaděje jsem dlouho nezažil. A spojení Nolan - Zimmer prostě strašně funguje. ()

DassemUltor

Po delším zvažování dávám plnou palbu. Tenhle film byl v rámci žánru absolutně netypický, prostě to bylo jinak.. dámy a pánové, co byste chtěli víc? Přesně na takové filmy by se mělo chodit do kina a přesně takové si zaslouží vysoké hodnocení. Letecké záběry, kamera, hudba.. ach, byla to nádhera. Nechci znít jako pozer ale už to trochu překročilo hranici filmu do uměleckého díla. Už jenom za tu řemeslnou práci si to zaslouží 100%. Hodně se mi líbilo, že se neřešilo kde, kdy, jak a proč - nebyl to dokument o bitvě u Dunkirku, bylo to takové krásně namalované a nazvucene plátno s napínavými příběhy. Hudba podle mě nebyl rušivý element a nebylo to postavené pouze na ní, jak tvrdí POMO. U Interstellaru bych souhlasil, ale tady ne. Tedy běžte na to lidi a zhodnotte sami! ... Finální plachtění Toma Hardyho už byla čistá poezie ☺️ ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Jaký dostal Nolan rozpočet?

Jaký dostal Nolan rozpočet?

23.06.2019

90. Oscary - výsledky