O zakletém králi a odvážném Martinovi

(TV film)
  • Slovensko Vianočné želanie (více)

Král je těžce nemocný a když se jeho jediná dcera, princezna Michaela, dozví o zázračné koruně krále Svaroga, která by mohla jejího otce uzdravit, vydá se najít Svarogovo začarované království. Cestou se zastaví v jedné vesnici, protože potřebuje okovat koně a nabrousit meč. Kovářem je tu Martin, dobrosrdečný a pracovitý mládenec, který se princezně na první pohled líbí. Když pochopí, že je slepý, o to větší obdiv k němu pocítí. Po pár dnech se ve vsi objeví kůň bez jezdce a Martinovi dojde, že princezně se něco zlého přihodilo. Vezme koně a vypraví se hledat princeznu Michaelu. Cestou se k němu přidá šikovný skřítek, který mu za sladkou buchtu poskytne dobré rady a veselou společnost. Přestože Martin nevidí, dokáže si poradit se všemi překážkami, které mu mají zabránit dojít až do Svarogova království, se zákeřnou ježibabou i se svým největším protivníkem, mocným čarodějem Vlkanem, původcem všeho zla. Martinův handicap se v rozhodující chvíli paradoxně stane výhodou... (Česká televize)

Wysch

Hele, já vím, že to je v podstatě průměrná pohádka. Ale když si prostě vzpomenu na toho Žita, já prostě nemůžu než Martinovi přihodit jednu extra hvězdu. Budiž pak tahle pohádka aspoň nějakým návodem pro ČT, čemu dávat přednost na Štědrej večer. Protože Vánoční přání / Odvážnej Martin, chápe podstatu slovanské fantastiky, využívá samozřejmě slovanských klišé a přidává k nim další (loupající perníček z Německa, germánskej alp, a tak podobně), ale nesklouzává k jejich zneužívání a prvoplánové "řachandě". Samozřejmě, že Martinův handicap bude nakonec jeho hlavní zbraní, samozřejmě, že svou poctivostí a dobrotou štěstí najde, to není třeba vůbec spoilerovat, a o tom to je. Když se vezme klišé a s úctou se s ním pracuje a přidává se k tomu trocha originality v námětu a trochu poctivé práce za kamerou (psacím strojem, produkčním pultem, počítačovým monitorem...),klišé nikomu nevadí, akceptuje jej a užije si jej. Oproti českému Žitovi, který bez respektu ke slovanské mystice a fantastice vyblil, co mohl, má slovenskej Martin charisma, vypadá jako chlap, má jasný cíl a úkol, nesklouzává k zbytečnému pitvoření, a protože je podpořený filmařem, který se nebojí užít kamerových úhlů, aby navodil v divákovi pocit jakéhosi slepého očekávání, divák Martinovi automaticky přeje a jde na tu cestu do křivé hory s ním. Když se k tomu přidá nádherná krajina, sympatická (ale ne prvoplánově hezounká a hloupounká) princezna a Vaculík jako Gandalf, milerád odpustím i to, že Martin neumí kovat a ani meč nenabrousil jako kovář. Ale čepel nabroušená poctivým člověkem... [A kde tam Spáčilka viděla Mrazíka, to by mě - nulu ze čtvrtý cenový - fakticky zajímalo.] ()

Pierre

Pan Zelenka mě svým dnešním mediálním výstupem rozzuřil natolik, že jsem se rozhodl Kováři jednu hvězdu přidat a Žitovi naopak jednu ubrat. Kovář Martin je oproti Žitu moc mílá a sympatická postava, která si svůj happyend zaslouží. A pohádka sama o sobě působí celkem výpravným dojmem a má velmi solidní vizuál. Hezky se na to kouká. Škoda jen, že je závěr hrozně uspěchaný. Nějakých 10 minut navíc by neuškodilo. Jinak, ale pěkné. ()

slunicko2

Rozčilovat se je málo platné v pohádce spíš dobré nežli špatné. 1)  Fešácký Slovák 32letý, vzděláním novinář a absolvent tříměsíčního scenáristického kursu v New York Film Academy v Universal Studios, scenárista Tomáš Dušička (mladší bratr rapera Majka Spirita) si očividně přečetl něco o slovanské mytologii. A tak se panovník zakletého království jmenuje Svarog, samo království obklopuje Adršpašské skalní město a panovník sídlí na hradě Bouzov. Martin naproti tomu bydlí v parádní ladovsky působící vesničce v Zuberci a jeho protihráč, černokněžník Vlkan (nomen omen) na hradu Červený Kameň._____ 2)  Snímek se může chlubit pestrým a docela logickým dějem, až tedy na úlety, o kterých se zmiňuji dále. S původností si scenárista hlavu nelámal a v klidu použil motivy z různých pohádek. Snad se nedopustím nepatřičného spoilerování, když prozradím, že nakonec vše dopadne, jak má, protože čepel nabroušená poctivým člověkem přetne každé kouzlo._____ 3)  Parádní lokace a roztomilé postavy trpaslíka a vskutku půvabné čarodějnice pak evokují pohádkový svět Zdeňka Trošky. Dáte si bleší mlíčko anebo čaj z dřímovníku?_____ 4)  Z účinkujících mě zaujali 26letý Richard Autner (slepý Martin), 36letý Peter Oszlík (Martinův soused Pavel), Košičan Tomáš Mischura (skřítek) nezjištěného věku a 41letý Tomáš Maštalíř (černokněžník Vlkun)._____ 5)  Na pohádce jsem vedle jejích kladů zaznamenal i mnohé zápory._____ Slepý kovář, který rube dříví a úspěšně prochází skalnatou krajinou?_____ Stráže, které mají hlídat princeznu a které tam postavil hlavní padouch, se nechají napálit tak primitivním způsobem?_____ Funkce ježibaby spočívala v tom, že jí Martin sebral kočku?_____ Mocný černokněžník na co sáhl, to pokazil?_____  6)  Pan Dušička by si měl doplnit vzdělání v obcování se členy panovnických rodů. Oslovení Vaše Veličenstvo je vyhrazeno pro panovníky, princeznám se v našich zeměpisných končinách říkalo Vaše (královská) Výsosti. Rovněž familiérní chování kovářovy matky k princezně připomínalo socialistické scénáře, podle kterých jsme si všichni rovni, že._____ 7)  Zvláštní poznámku si zaslouží český dabing slovenského originálu. Proč, proboha?_____ 8)  Výstižný koment poukazuje na nedostatky pohádky: salahadin***, Brtniik**. K tématu původnosti použitých motivů se kvalifikovaně vyslovuje komentátorka rozum i cit*****. ()

L_O_U_S

No, z toho, co bylo k vidění na Vánoce, je to asi opravdu to lepší. Nápad s ukrytým královstvím a slepým hrdinou nebyl špatný, ale tak nějak postrádám důvod pustit si to znovu. (1 262.) ()

corona

O statečném kováŕi po 35 rokoch? Nie celkom ale po Johane, Zázračnom nose a Láske na vlásku ma táto rozprávka príjemne prekvapila. Má to čo sa v súčasných rozprávkach nevidí a to sympatického, neopozeraného hlavného hrdinu, znesiteľný humor, rozumnú stopáž a priamočiary dej, bez zbytočných odbočiek (aj keď sa scenárista občas inšpiroval u iných, slávnejších vianočných filmov). Princeznú s menom Michaela (WTF, nabudúce môžeme čakať princeznú Emmu, Ninu alebo Vanesu?), hrá, teda ehm, skôr predstavuje bývalá finalistka Miss. Bebjakov dvorný herec Maštalír by vzhľadom k svojmu veku, mohol už konečne v sebe nájsť aj inú hereckú polohu. Bolo by trúfalé porovnávať Vaculíka s akýmkoľvek čarodejom z LOTR, mne skôr pripomínal kinder verziu otca Fourasa. ()

kajas

Štědrovečerní příběh o nalezenci v obilí se s úspěchem oprávněně nesetkal, byla jsem tedy hodně zvědavá, s čím přijdou naši nejbližší sousedé. Režiséra Bebjaka znám jako tvůrce kvalitních kriminálních i dramatických podívaných a po zhlédnutí jeho "svatoštěpánské" pohádky (na Slovensku ovšem logicky běžela na Štědrý den) bych se vůbec nedivila, kdyby v tomto žánru pokračoval. Tady se totiž povedlo všechno. Když se přenesete přes ne úplně dokonalý český dabing a úvodní snahu o napodobení "Pána prstenů", čeká vás napínavá i dojemná podívaná o sympatickém mladíkovi, kterému v záchraně krásné (a statečné) princezny nezabrání ani vlastní slepota. Přidejte krásné exteriéry, zasněženou krajinu (na tu se o Vánocích vždycky hezky dívá), nepřepálenou stopáž, nulový výskyt šišlajících čertů a vyjde vám krásná pohádka pro celou rodinu, na kterou se příští rok ráda podívám znovu. ()

Tyckin

Opět princezna úplně o ničem, primitivní scénář. A jak už bývá bohužel dobrým zvykem, všechno je chudé, pusté a prázdné - pár lidí, pár dekorací, nikde nic, s bohatostí a pestrostí starých pohádek to nelze vůbec srovnat - těch pár zasněžených chalup a hezká příroda to zkrátka nenahradí. "Vyvrcholení" boje s čarodějem je tak ukrutně slabé, rychlé a nezajímavé, až to bolí. A kam se poděla kreativita se jmény zloduchů? Vlkan jako králův rádce? Eh. Zajisté by šlo vymyslet působivější a zle znějící jméno. Z minulosti mne napadá např. král Kazisvět či čaroděj Mrakomor... ()

Moena

Je to smutný, když ze všech nových českých pohádek je jediná ke koukání, bez trvalých psychických následků, předabovaná pohádka slovenská. Inspirace Daredevilem nebyl vůbec špatný nápad pro hlavního hrdinu a demence postav kromě těch fantaskních je snesitelná. Příjemné sledování. ()

Linda.csfd

Já ani neměla v plánu se na tuto pohádku dívat, ale stačilo projít kolem televize a zůstala jsem tam stát jak přikovaná a musela jsem se prostě dívat. Ty exteriéry mě tak ohromě učarovaly, že to se nedá ani popsat. I "obyčejné" prostředí chaloupky bylo vyladěné do poslední bobulky na větvičce ve váze. Dokonalé chaloupky, skály, barvy, kostýmy. Dokonce i v případě, že by byl nezáživný děj, by ta pohádka byla naprosto koukatelná. To však nebyl tento případ, protože děj byl milý a neokoukaný (doslova). Juraj Kucharek - hluboce se skláním a tleskám. Pastva pro oči i duši. ♥ ()

easaque

+2* Zase jedna z těch lepších variant na vánoční televizní pohádku. Ale stále je to o tom, že jednooký je mezi slepými vždy králem - ale rozhodně slováci si polepšili a češi mají co dohánět. Hodnotil jsem před rokem na Vánoce a nevzpomenu si dnes na nic, takže nezbývá než snížit své hodnocení o hvězdičku a bude to adekvátní známka. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

rakovnik

Česko - Slovensko 4:1. Trochu se závistí musím říci, že mě mrzí, že tuto pohádku natočili slováci. Naše Štědrovečerní byla ubohá. Líbily se mi krásné exteriéry, jednoduchý přímočarý děj, sympatické postavy. Také ježibaba Csongora Kassaie byla povedená. A navíc, objevily se Vánoce - což o Vánocích kvituji velice kladně. ()

Nach

Tak se to konečně podařilo. Pohádka s tak vánoční atmosférou, že si podobnou ani nepamatuji v porevolučních dějinách. Charismatické kladné postavy, do nichž je snadné se vcítit. Krásný jemný humor a dobře napsané dialogy. Negativum akorát v tuctovém nepříliš zajímavém záporáku. Ale jinak naprostá spokojenost a kéž by více současných pohádek šlo touto sice přímou ale mnohem kvalitativnější cestou dobře napsaných postav, skrze které vyprávíme pohádkový příběh. 75% ()

bourec

Přišlo mi to dost krátký,a tim utrpělo i finální rozuzlení.Dvě minutky,a bylo po kletbě.A obsazení taky nic světobornýho.Ale i přes to se na to koukat dalo.50%. ()

Elyssea

Slováci mají poslední roky mnohem vyváženější pohádkovou tvorbu než Češi. Jednoduchý příběh jedoucí po srozumitelné linii bez zbytečných postav a vytáček. A to příběh zvládne i trochu kurážnější princeznu (i když při jejích větších zkouškách ji ke škodě ignoruje) bez toho, aby tomu obětoval hlavního hrdinu (jako Sněžný drak). I kouzelné postavy ježibaby a skřítka jsou zábavné a nepřekračují hranici trapnosti, k čemuž lze Bebjakovi jen gratulovat. ()

Streeper

Slovenští tvůrci vytvořili něco originálního a kouzelného. Pohádka krásně utíká, je to pohodová podívaná a nijak náročná. Líbí se mi, že hlavní hrdina je slepý, je to příjemná změna od dokonalých Honzů a až přes příliš dokonalých princů. Ježibaba byla úžasně děsivá a vtipná. Rozhodně se jedná o pohádku, ke které se budu ráda vracet. ()

dubinak

Konečně nějaký ksichty, co nehrály v Ordinaci. Jak málo stačí k dětské radosti. Stačí jen vymyslet aspoň špetku originální příběh, dosadit tam sympatické šikovné svěží herecké tváře, přidat pár efektů v podobě skřítka a zlého čaroděje a parádní masku v podobě strašidelné čarodějnice. Tahle pohádka mě okamžitě chytla a to jsem extrémní odpůrce nových českých nebo slovenských pohádek. Skvělé překvapení a určitě se nebudu bránit příští Vánoce opáčku. ()

zette

Sice nijak originalni, ale celkem vdecne tema o tom, jak se nekdo vyda hledat princeznu. Zajimavy je hlavni hrdina. Jinak ve vsech smerech prumerna televizni pohadka. ()

pakobylka

Televizní pohádková vyprávěnka, která nemá jen pohádkové kulisy, pohádkové bytosti a pohádkové rekvizity, ale i POHÁDKOVOU DUŠI. Nebo (abych v návalu nefalšovaného úžasu nepřeháněla) alespoň maličkou, byť trochu digitálně upravenou dušičku. Díky za ni ... 3,5* ()