Pilot (S01E01) (epizoda)

Northwest Passage

(neoficiální název)

Drama / Mysteriózní

USA, 1990, 1 h 34 min (Alternativní: 113 min)

S několikaletým odstupem snižuji hodnocení o hvězdu. Ne proto, že bych měl TP (Terryho Pratchetta) míň rád, ale proto, že pilot není zrovna z nejzdařilejších. Poměrně hezky je zde prezentována vražda, první kroky směřující zvolna (velmi zvolna) k jejímu vyřešení a expozice je řešena také docela hezky (s každým místem ve městečku i s každým jeho obyvatelem se setkáme tak pro něj typickým způsobem, že si jej hned zapamatujeme), ale všemu podráží nohy nemoudře volená stopáž. Pilot Twin Peaks je setsakramentsky natahovaný a tak trochu mám pocit, jakoby se vzal scénář standardní epizody (spíš z první série, ve druhé jsou - pravda - některé díly dosti výplňové) a bez větších změn byl natočen coby hodinu a půl trvající materiál. Pro fanouška jako já asi nejde o tak velký problém (i když i já se občas dívám na hodinky), ale pro nově příchozího může být pohřební rytmus úvodního dílu... no, pohřbívající. Stejně jako u Dextera nezapomeňte říkat všem, kterým TP doporučíte: "Neboj, ono se to rozjede. Počkej tak dva tři díly."(19.7.2007)

Zatím shlédnut pouze tento pilot, který hodnotím průměrně. Žádné nadšení nepřišlo, ale stejně tak jsem nebyla zklamána. Na můj vkus je to málo dynamické, což zatím nevím, zda hodnotit pozitivně, či negativně. U jiných režisérů bych to hodnotila spíše negativně, ale protože vím, že to točil Lynch, podvědomě mu to promíjím a pilně sleduji veškeré detaily, protože mi něco říká, že v následujícíh dílech s nimi bude pracováno. Zatím můžu říct, že se vcelku těším.(31.7.2011)

• H34D

V roce 1990 byla určitě situace na seriálovém poli o poznání krušnější, ale stejně si myslím, že takto by pilotní díl vypadat neměl. Místo, aby diváky nalákal, tak svou zdlouhavostí a přehnanými až trapnými emocionálními, resp. patetickými výlevy spíše odpuzuje. Nasát tu správnou Lynchovskou atmosféru a oblíbit si podivnost městečka už během pilotního dílu je takřka nemožné a ač nepopírám jisté kvality, místy jsem se upřímně divil, jak se nad tímto trapným cajdákem může rozplývat tolik lidí... 4/10(17.11.2008)

Cosi je shnilého v městečku Twin Peaks.... Pilotní díl slibuje velké věci - dobře zahrané a podivně se chovající postavy (detektiv Cooper v podání Kyla MacLachlana se slabostí pro Douglaské jedle a plněné koblihy má ohromný potenciál) anebo napínavý děj a pěknou porci Badalamentiho hudby. Něco mi říká, že tenhle seriál bude pořádné maso, ačkoli co jiného taky čekat od Davida Lynche? Těším se, těším.(1.12.2009)

Veľmi dobrý úvod k nepochybne kvalitnému seriálu, ktorý si potencionálneho diváka už od začiatku získa špecifickou atmosférou malého amerického mestečka a "slušne rozohratou partičkou šachu" (počiatky vyšetrovania, nečakané súvislosti a spojenia medzi obyvateľmi Twin Peaks). Tento pilot ma zaujal dostatočne na to, aby som sa v prípade viac voľného času pustil aj do sledovania seriálu, ale keďže ho momentálne na rozdávanie niet, budem musieť Lynchovu kultovku zatiaľ nechať tak. Nateraz to na plný počet hviezd ale nevidím, pretože pilotný diel sám o sebe je stále iba rozbehom. I keď pochopiteľne solídnym, ale stále nie dotiahnutým do čohosi komplexného.(26.2.2017)