Předposlední počin pana Kachyni má v sobě naději, radost, oddanost, smutek i beznaděj. To vše díky koženému kulatému nesmyslu, který ovšem do životů občanů Vrátnova vnáší ten pravý životní úděl. Vnímají ho všechny generace i profese, světské i duchovní. Precizní výběr herců a uspokojivá režie, v této době již legendy českého filmu. Není divu, že se tématu poté chopili jiní, a rozvedli ho ve svůj seriálový úspěch.(4.3.2013)

To je aspoň sportovní film. Nehraje se o prvenství, ale o to, nebýt poslední, chch. Do toho skvěly vesnicky postavičky, ktery sou někdy fakt vtipny a fotbalově tragicky. Připomnělo mi to Okresní přebor v pravěku neboli v pralesní lize. A taky tam najdeme pár stejnejch herců - Vetchý, Novotný, Nečas. Jo, pobavilo mě to, ale ne tak, jak přebor.(6.1.2014)

Po hodně pokusech film shlédnout, ze kterých většina končila vypnutím filmu po pár minutách, jsem se dneska dokopala a Kožené slunce dokoukala. Výborný film, až mě trochu mrzí, že jsem, se shlédnutím, tak dlouho otálela. Chtěla bych asi nejvíce vyzdvihnout roli Jiřiny Jiráskové, jako zarytá fotbalová fanynka, byla opravdu dojemná a jako tanečnici na místním bále, bych ji z fleku přirovnala ke starší verzi Mii Wallace. :oD Samozřejmě i plejáda hereckého fotbalového týmu byla dokonalá. Na tomto snímku bych zmínila skvělé kostýmy, návrháři se opravdu snažili, také to mohlo dopadnout, alá móda z vietnamských tržišť. Jediné co mě zarazilo, byla až přehnaná vychrtlost Lucie Vondráčkové. Jinak mě film opravdu mile překvapil a nemám mu co vytknout.(16.3.2012)

Tak tohle byla trefa. Efektně natočené brilantní sportovní výkony se nadčasově propojují s osudovou čistotou sportu. Tady zase jednou někdo ví, o čem to vypráví. Ta pěšinka přes hřiště, kterou vychodil dědek s pivem, mi nostalgicky připoměla mládí, kdy jsem ještě nehrál za Los Angeles Galaxy. "Dáme bůra!"(14.1.2009)

Kde nehrajou fotbal, tam chcípl pes. Fotbalový klub SK Vrátno, nedrží nad vodou ani sponzorské dary od místní pohřební služby. A spadnout do pralesní ligy, tak to je potupa, kterou nikdo nechce zažít. A tak se hraje nejen na hřišti, ale i v hospodě. Kachyňovi se povedl mimořádně pravdivý snímek, jak to ve sportu zvláště ve fotbalu chodí. Hereckému obsazení zcela naprosto kraluje Ondřej Vetchý.(23.3.2013)

• - Na konci jedou všichni hlavní protagonisté filmu na zápas na kole, až na dvě vyjímky, kdy farář (Jaromír Dulava) veze Zobalku (Jiřina Jirásková) na skútru. Toto řešení bylo zvoleno proto, že ve skutečném životě neuměla Jiřina Jirásková jezdit na kole. (cundak)

• - Ve scéně, kdy na konci filmu docent (Jan Hraběta) vykopne míč do vzduchu, je míč celý bílý. Když však dopadá, je černobílý. (M.B)

• - Ve filmu se popíjí pouze pivo značky Jihlavský Ježek. (MTHRFCKR)