- "Vrátno a Záhoří - to je jak oheň a voda !" - "Co to meleš ?!" Souřadnice české vsi, Čabrádkovo načrtnutí velkého potenciálu, který zatím zůstal nevytěžen, i konzervace doby panáků zelený, hnátů v gumákách a padajícího listu, slogan "Nikdo neni svatej a ty body nutně potřebujeme" navíc připomene 90.léta českého fotbalu a univerzální klubovou strategii šíbrů od předsednictev mobilních buněk pralesní ligy po velitelství prázdných stadionů s desetitisícovými kapacitami.(31.8.2014)

SK Vrátno jde od porážky k porážce a od pádu do úplného pralesa už jim schází jen málo. Trenér a vedoucí mužstva si své problémy, které nedokáží vyřešit v hospodě, berou domů a tím zatěžují své manželky i děti. Nadcházející zápas rozhodne o bytí a nebytí mužstva a tak je potřeba zajistit, aby tři body zůstali na domácím pažitu...Televizní film rozebírající o trochu více mezilidské vztahy na vesnici a o trošku méně fotbal, ale i tak je to slušná podívaná, která snad předpovídala budoucí úspěch seriálu Okresní přebor. 55%(5.9.2014)

"Kvuli fotbalu zadnou naftu krast nebudu!". Ja sam hral pralesni ligu pres deset let.My jsme take vetsinou jenom prohravali,utkani kdy jsme se sesli v plnem-dostatecnem poctu jedenacti hracu nebyla ojedinelou vyjimkou. Pribeh filmu je mi blizky, bavil jsem se velice. Nizkorozpoctovy film. Zaujalo mne obleceni hlavnich akteru,predpokladam ze se to nazyva "kostymy". Kostymy tedy na jednicku,velmi autenticke-duveryhodne. Vyber hercu take na jednicku.Hudba: Petr Hapka - opet vyborna.Film jsem videl uz 3x a nyni vim ,ze pristi rok si ho pustim znovu. Vice takovych kusu!(1.4.2006)

Kde nehrajou fotbal, tam chcípl pes. Fotbalový klub SK Vrátno, nedrží nad vodou ani sponzorské dary od místní pohřební služby. A spadnout do pralesní ligy, tak to je potupa, kterou nikdo nechce zažít. A tak se hraje nejen na hřišti, ale i v hospodě. Kachyňovi se povedl mimořádně pravdivý snímek, jak to ve sportu zvláště ve fotbalu chodí. Hereckému obsazení zcela naprosto kraluje Ondřej Vetchý.(23.3.2013)

Fotbalové prostředí připomíná spíš pokračování ságy Kmotr, než sport a to žáčkama počínajea přes pralesní ligy první ligou konče. V hledišti zase vládnou lidé s IQ v minusových číslech a tak není divu, že toto téma přitahuje satiristické náměty. Jedním z nich je i Kožené slunce, který dokáže mnohejma scénama a dialogama velmi slušně rozesmát. Nemůže se však zbavit dojmu, že minimálně s dialogama se šlo ještě více vyhrát.(1.9.2014)

• - Ve scéně, kdy na konci filmu docent (Jan Hraběta) vykopne míč do vzduchu, je míč celý bílý. Když však dopadá, je černobílý. (M.B)

• - Spoiler: Postava Lubora Tokoše umírá ve filmu v autobuse cestou ze zápasu. Ve skutečnosti zemře herec rok po natočení filmu. (Lajty)

• - Na konci jedou všichni hlavní protagonisté filmu na zápas na kole, až na dvě vyjímky, kdy farář (Jaromír Dulava) veze Zobalku (Jiřina Jirásková) na skútru. Toto řešení bylo zvoleno proto, že ve skutečném životě neuměla Jiřina Jirásková jezdit na kole. (cundak)