Příběh z fotbalové „pralesní" ligy Zelená je tráva, fotbal to je hra... A to jak ten „velký" ligový, kde se točí obrovské peníze, tak i fotbal, který žije jen z nadšení vesnických fandů, fotrů, klubových funkcionářů a dalších lidí, kteří jsou pro něj schopni obětovat i svůj osobní život. SK Vrátno je klub, který nedrží nad vodou sponzorské dary, ale srdce a obětavost členů, přátel a fanoušků. Nikdo nechce spadnout do pralesní ligy, ale někdo tam musí. Proto se zápasy neodehrávají jen na hřišti, ale i v hospodě, kde je dohodnutá výhra stejně důležitá jako ta vydřená na hřišti. (Bohemia MP)

Gemini

Jakožto odrodilec v dost fotbalové famílii ke Koženému Slunci můžu říct jen - tak takhle nějak se nastavuje zrcadlo:) Ano, Kožené Slunce opravdu věrně, i díky výborným hercům, ukazuje jak to na těch okresních soutěžích chodí, jak jsou ti lidičkové oddáni tomu svému fotbalu, a jak ho nikdy neopustí. Člověk to svým způsobem musí obdivovat...a upřímně, mezi námi, při zápase na drňáku v Borohrádku si užijete jako divák mnohem víc zábavy než při finále Ligy Mistrů. ()

packa

Zábavné? Ano. Odpovídající realitě vesnického fotbalu? Ano. Proč přesto jen dvě hvězdičky? Katastrofální "choreografie" ryze fotbalových sekvencí. I v té nejposlednější neandrtálské lize jsou si hráči schopní nahrát, udělat pěknou akci na jeden dotek, vymyslet hezkou přihrávku uličkou atd. atd. Snímek se nedokázal odprostit od typických klišé podobných snímků, kde na dvaceti metrech čtverečních hraje patnáct hráčů najednou (aby se nám hezky vešli všichni do záběru, když už ty herce musíme platit), rejža zařve "akce" a herci si na povel začnou chaoticky přihrávat, nejlépe bodlem, bez ohledu na to, jaký dres má v tu chvíli kdo na sobě, prostě parodie na Bago.... Kdy už konečně někdo natočí film ze sportovního prostředí, na který se bude dát koukat a bavit se jinak, než hledáním chyb?? ()

Hennes

Nikdy jsem nečetl, jestli se Petr Kolečko a Jan Prušinovský inspirovali ke svému Okresnímu přeboru právě tímto snímkem a námětem Karla Čabrádka. Každopádně je to takový výborný základní kámen. Mnoho lidí tyto dvě přirozené ukázky, fotbalového života na vesnici, porovnává. Nutno si ale uvědomit osm let rozdílu a také to, "kdo tu byl první". Takže pro mě výborná komedie a přirozený pohled na fotbal na nejnižší úrovni. Kdo se fotbalu věnuje tak ví, kdo nevěnuje, tak věřte, že to je ze života. Ondra Vetchý a David Novotný si tady asi jasně řekli o role v Okresním přeboru. Herecké obsazení této komedie je špičkové, je vidět Karel Kachyňa s dirigentskou taktovkou. ()

brooklyn73

"Kvuli fotbalu zadnou naftu krast nebudu!". Ja sam hral pralesni ligu pres deset let.My jsme take vetsinou jenom prohravali,utkani kdy jsme se sesli v plnem-dostatecnem poctu jedenacti hracu nebyla ojedinelou vyjimkou. Pribeh filmu je mi blizky, bavil jsem se velice. Nizkorozpoctovy film. Zaujalo mne obleceni hlavnich akteru,predpokladam ze se to nazyva "kostymy". Kostymy tedy na jednicku,velmi autenticke-duveryhodne. Vyber hercu take na jednicku.Hudba: Petr Hapka - opet vyborna.Film jsem videl uz 3x a nyni vim ,ze pristi rok si ho pustim znovu. Vice takovych kusu! ()

Romadoor

Jsem značně ovlivněn tím, že jsem film sledoval během dovolené, po horské tůře, s flaškou Krakonoše v ruce. Mě to přišlo velmi milé, sympatické a samozřejmě velmi naivní (včetně hereckých výkonů), ale zároveň vtipné a vesnicky blízké. Taky byl dobrý závěrečný zápas během kterého O.Vetchý málem zemře a konec celkově. ()

• Ve scéně, kdy na konci filmu docent (Jan Hraběta) vykopne míč do vzduchu, je míč celý bílý. Když však dopadá, je černobílý. (M.B)
  • Na konci jedou všichni hlavní protagonisté filmu na zápas na kole, až na dvě vyjímky, kdy farář (Jaromír Dulava) veze Zobalku (Jiřina Jirásková) na skútru. Toto řešení bylo zvoleno proto, že ve skutečném životě neuměla Jiřina Jirásková jezdit na kole. (cundak)