Jestli v 3B třídě stojí zápas sud piva a postup pečené prase, je to stále lepší a pochopitelnější než poměry v našem "nejvyšším" fotbale, které už určitě otrávily i ty nejskalnější fandy. Právě proto mě dokázal tento ironicko-přejícný pohled rozesmát i zabavit možná i více než leckterý prvoligový zápas. Jenom bych měl pár výhrad k roli Jiřiny Jiráskové. Sice ji herecky zvládla snad nejlépe ze všech, avšak její postavu bychom tedy ve vesnickém fotbale hledali stěží (A úplně bez zkušeností nejsem.)(11.3.2005)

Česká komedie z prostředí vesnického fotbalového týmu SK Vrátno, jenž hraje o udržení v druhé nejnižší soutěži. Kolem fotbalového mužstva je soustředěno mnoho komických individuí a fotbalových nadšenců. Hlavní postavy fotbalistů představují O. Vetchý v roli trenéra Josefa Bíny a D. Novotný jako hráč Zdeněk Zobal, a oba tito herci se objevili v pozdějším oblíbeném seriálu Okresní přebor, jenž byl tímto Kachyňovým snímkem nepochybně inspirován. Docela mě překvapilo, že se takový režisér, oceňovaný spíše pro svá úspěšná psychologická dramata, pustil na sklonku kariéry a života do tématu nepoměrně jednoduššího, avšak zábavnost pro mě blízkého prostředí a pohodová nenáročnost snímku, jež zobrazuje běžné situace na venkovských fotbalových hřištích, na mě zanechala pozitivní dojem. Velmi mile mě překvapil J. Hrušínský, vedoucí mužstva Jaroslav Vazač, svým komediálním talentem a snahou učinit pro svůj klub v každé situaci to nejlepší. Dále se v tomto netradičně pojatém a vtipném filmu mezi vrátenskými fanoušky objevili J. Hraběta jako fanoušek-intelektuál zvaný Docent, dočista fanatická J. Jirásková, skeptický J. Skopeček a M. Šimáček či naopak optimista L. Tokoš. Snímek se částečně zabývá i ne vždy jednoduchým rodinným soužitím těchto milovníků kopané s jejich manželkami (S. Stašová, P. Mourková, A. Mihulová), kdy zejména u Vazačů vznikají vtipné situace. V poměrně velké roli dalšího vrátenského fotbalového funkcionáře se představil naprosto neznámý Z. Palusga. Nakonec jsem se rozhodl tuto povedenou komedii o sestupovém dramatu hodnotit nadprůměrně, i když pochopitelně v porovnání s některými staršími autorovými filmovými skvosty umělecky neobstojí.(23.6.2017)

Celkem příjemný film a nejkrásnější hře na světě a nejen o ní. Film nám mimo jiné ukazuje, jak jsou lidé fotbalu oddáni - toto je opravdu realita. Film nám ale také ukazuje, jakou cenu za tuto oddanost můžeme platit. Přesto jsou ale lidé, kteří toto riziko podstoupí a podstupují celý život, protože bez fotbalu prostě neumí žít. PS: Manželku Vetchého bych zabil, jaká to byla děvka a toho jeho souseda, když na vesnici takřka nepokrytě a bez skrupulí jede po vdané ženské. Blbeček, co spravuje 24 hodin denně auta, aby se pak oblékl do květinkované košile. Fakt štramák.(15.4.2010)

Kde nehrajou fotbal, tam chcípl pes. Fotbalový klub SK Vrátno, nedrží nad vodou ani sponzorské dary od místní pohřební služby. A spadnout do pralesní ligy, tak to je potupa, kterou nikdo nechce zažít. A tak se hraje nejen na hřišti, ale i v hospodě. Kachyňovi se povedl mimořádně pravdivý snímek, jak to ve sportu zvláště ve fotbalu chodí. Hereckému obsazení zcela naprosto kraluje Ondřej Vetchý.(23.3.2013)

Jeden z těch nejslabších Kachyňových filmů. Je to tak tuctové, že nevím, jaktože to napsal Čabrádek a natočil Kachyňa. Navíc je zde značně vidět současnou hereckou neschonost v naší zemi. Jak píše Cival, kdyby uměl Hrušínský hrát... Ale to ještě není tak hrozné. Horší jsou vyloženě neherecké scénky (policisté...). Vlastně jedno pozitivní bych uvedl: Jan Hraběta se to vše snaží zachránit, což se mu celkem daří. 60%, 3.3.2013.(3.3.2013)

• - Ve scéně, kdy na konci filmu docent (Jan Hraběta) vykopne míč do vzduchu, je míč celý bílý. Když však dopadá, je černobílý. (M.B)

• - Na konci jedou všichni hlavní protagonisté filmu na zápas na kole, až na dvě vyjímky, kdy farář (Jaromír Dulava) veze Zobalku (Jiřina Jirásková) na skútru. Toto řešení bylo zvoleno proto, že ve skutečném životě neuměla Jiřina Jirásková jezdit na kole. (cundak)

• - Ve filmu se popíjí pouze pivo značky Jihlavský Ježek. (MTHRFCKR)