Euforie (TV seriál)

Euphoria

USA, 2019–2020, 15 h 33 min (Minutáž: 50–65 min)

Tvůrci:

Sam Levinson

Labrinth

Zendaya, Hunter Schafer, Austin Abrams, Sydney Sweeney, Jacob Elordi, Alexa Demie, Algee Smith, Barbie Ferreira, Lukas Gage, Maude Apatow, Angus Cloud, Nika King, Alanna Ubach, Storm Reid, Eric Dane, Keean Johnson, Olivia Grace Applegate, McKenna Roberts, John Ales, George W. Bush (a.z.), Britney Spears (a.z.), Paula Marshall, Colman Domingo, Zak Steiner, Jeremiah Birkett, Tyler Chase, Mercedes Colon, Elsa Marquez, Meeko, Javon 'Wanna' Walton, Tyler Timmons, Tristan Timmons, Johanna Colón, Lauren Graham (a.z.), Scott Patterson (a.z.), Stephen Moyer (a.z.), Anna Paquin (a.z.), Tony Goldwyn (a.z.), Kerry Washington (a.z.), Charles Manson (a.z.), Pell James, Will Peltz, Anthony Ray Parker, Nancy De Mayo, Mike Ostroski, Hannah Nordberg, Elpidia Carrillo, Larry Joe Campbell, Shiloh Fernandez, Vito D'Ambrosio, Aliyah Conley, Andy Sandoval, Courtney Taylor Burness, Cranston Johnson, Michael Petrone, Will Peltz (a.z.), Nat Faxon, Nick Blood, India Menuez, Quintessa Swindell, Ryan Gibson, Chris Doubek, Davey Johnson, Elizabeth Greer, An Phan, Allie Marie Evans, Mel Fair

Philipp A. Barnett

Scénografie:

Michael Grasley, Kay Lee

Kostýmy:

Heidi Bivens

1. série - Uznejme, že největší pozornost co se týče letošní seriálové produkce na sebe bez sebevětších debat strhává HBO - jen si připomeňme závěrečnou kontroverzní řadu Game of Thrones (jež se z globálního megahitu transformovala v prokletý propadák), pokračování skvělého psychologické dramatu Sedmilhářky anebo (především!) naturalisticky geniální pětidílný magnum opus jménem Černobyl, o dalších připravovaných a neméně zajímavých projektech s kvalitními proporcemi ani nemluvě... Téměř každý by od tohoto počinu očekával klasicky stereotypní klišé love story teen hovadinku - nýbrž zádrhel tkví v tom, že se jedná o bezprecedentní nepřikrášleně nekorektní zpověď současné demoralizované generace, jež se předem známým ekvivalentům naprosto vymyká a absolutně se utrhává ze řetězu předvídatelnosti a ladně přeskakuje hraniční mantinely svého žánru. Euphoria je totiž z hlediska morálky ten nejvíce prohnilý a nejznesvecenější seriál pro mladistvé delikventy široko daleko, který bez příkras zobrazuje nikoliv všeobecnou, ba důkladnou anatomii hříšnosti a způsob současné negativní generační etiky. To se již ale opět opakuji. Tudíž co nadále dodat? Snad jen toto: Vše zde obsažené umocňuje neonově intenzivní barevná vizuální paleta a soundtrack mixující moderní šlágry a staromódní old school retro fláky, jež je onou slastnou kapičkou oné umělecké hodnoty, kterou toto neobvyklé překvápko nabídlo. Zendaya zde předvedla díky své depresivně založené ústřední postavě (která jí jednoduše sedla) životní herecký výkon... Jen a jen doporučuji a požaduji objednávku pro další řadu. Verdikt: 91%(17.8.2019)

Euphoria je povedený dekadentní seriál z prostředí střední školy, který je zobrazen v nejsvětlejším, ale zároveň v nezvrácenějším světle. Letos se seriálům neskutečně daří a tenhle hit se bude řadit mezi letošní TOP 5. Každý díl se věnuje jedné postavě ze školy a úvodních 10 minut patří vždy k highlightu celého seriálu. Probírá se zde tématika drog, problémy dnešní digitální doby i dospívajících lidí, sexuální scény připomínají kolikrát Porno a věřte, že i Rkové filmy nemají tolik odvahy jako Euphoria. Většinu postav si divák velmi oblíbí a téměř po každém díle si odnášíte mírnou depku s pocitem, že po tomhle dítě vlastně nechcete. Solidní, realistické, depresivní, halucinogenní, odvážné, depresivní a erotické. To vše s úžasným soundtrackem, svěžím vizuálem, parádními hereckými výkony a trefnými dialogy. 85%(13.8.2019)

• Allien.9

Vypadá to, že si showrunner nese z období puberty vážný emocionální problém, protože každá (a tím myslím opravdu každá) osoba ženského pohlaví mladší 18 let, která se v seriálu objeví, je dě*ka, krá*a nebo "ideálně" obojí. Zlatá střední cesta v Americe neexistuje, takže tu máme holky hubeňoučké NEBO tlusté (OK, beru zpět, v celé škole je jen jedna tlustá holka), namyšlené NEBO zamindrákované, panny NEBO dě*ky (OK, opět beru zpět, žádná panna tam není) a všechny tyhle holky buď denně šu**jí NEBO fetují NEBO "ideálně" obojí. Pro někoho možná ráj na zemi, mě to ale neskutečně uráží... "Euforia" je takovou nevyrovnanější sestřičkou "13 Reasons Why", i když na rozdíl od té pindy, co si podřízla žíly, má ale Rue alespoň trochu pochopitelný důvod k tomu, aby se chovala jako sebedestruktivní k*áva. Konec 1. série je tak nudný, v kruhu se točící a otravný, že si 2. sérii nechám s radostí ujít.(7.8.2019)

Je to deziluzívne, frustrujúce, temné, ambivalntné, občas štýlové a "cool"... je to stredná. Sam Levinson sa vo svojej detabuizujúcej sérii, ktorá si nerobí žiadne ilúzie a falošné predstavy, stáva tým, čím bola Amy Heckerling (Fast Time at Ridgemont High) pre roky 80te, Clark a Korine (KIDS) pre roky 90te a Terry Zwigoff (Ghost World) pre nulté roky. Načatie coming of age žánru aktualizovanými témami a mimoriadne temnou, pochmúrnou vizualitou nie je iba trendom ani manierou, ale citlivým pochopením podstaty ducha doby a jeho požiadaviek na prilehajúci vizuálny jazyk. Euphoria navyše nakopáva zadočky všetkým netflixovým Koncom skurvených svetov, Sexuálnych výchov a Divnoláskovým Alexom, wannabe autentickým a taboo-breaking projektom, ostávajúcich mentálne a ideologicky nejednu dekádu pozadu.(12.8.2019)

I přes poněkud rozpačitý závěr je pro mě Euforie v záplavě jiných, podobných seriálu jasným vítězem. Hlavní zásluhu na tom bezesporu mají Zendaya a pak Hunter Schafer, jejíchž herecký výkon a podivné přátelství, nebo možná vztah, to je asi to nejhlavnější co jsem si z těchto osmi dílů odnesl. Kromě faktu, že tátové a synáčci nejsou tím, čím se zdají být a drogy jsou svinstvo, samozřejmě.(5.8.2019)

• - Tvůrce seriálu Sam Levinson se inspiroval vlastní drogovou závislostí když byl mladší, aby načrtnul příběh hlavní postavy Rue (Zendaya). (NiWi)

• - Výkonným producentem seriálu je mimo jiné i známý kanadský rapper Drake. (NiWi)

• - Každá epizoda, včetně té úvodní, nese název nějakého rapového songu. (NiWi)