Vyznavači ohně (S01E02) (epizoda)

Vyznávači ohňa – 1946

Krimi / Drama / Dobrodružný / Akční

Československo, 1974, 52 min

Komentáře uživatelů k epizodě (13)

Mladý čekatel policejní stanice plní rok po válce úkol vést transport německých pacientů z psychiatrického ústavu v pohraničí. Setkává se s fanatikem, který ještě pořád věří v sílu nacismu... Luděk Munzar mi zde místy připomínal spalovače mrtvol Kopfrkingla, ze zdánlivě inteligentního vzdělaného doktora s ironickým nadhledem se brzy vyklubal hnusný fanatik, z jehož jednání a přesvědčení, že ,,plamen ještě nezhořel, jenom doutná" a celý svět ovládne nová říše šel až fyzický odpor a nevolno. Celková atmosféra zapadlého koutku v pohraničí, s podivíny, kteří mnohdy neznají ani své jméno, působila zde téměř postapokalypticky a některé scény mají v sobě přímo hororové grády. Třeba scéna posledního aktu postavy Stanislava Fišera s otrávenými psy, ulovením pokladu a následným tvrdým "vyúčtovaním" lopatou. Spíše thriller o vypořádání se s poválečným pozůstalstvím nacismu u Němců z pohraničí, než klasická kriminálka. Ale rozhodně jeden z těch vynikajících dílů ze seriálu o mjr. Zemanovi, který stojí za pozornost. 80%(18.11.2019)

"Velkorysost k obětem války je výsadou ušlechtilých." Čekatel SNB Jan Zeman si přijel vysloužit svůj první metál do kraje plného Čechů, Němců, Čechoněmců a samozřejmě Němcočechů. Mě to s ním hodně bavilo, ale představa, že bych si to s ním mohl vyměnit se mi vůbec nelíbila. Ale pak jsem si vzpomněl na to, že bych si asi na chvilku zakolaboroval a bylo by to alles richtig. Jenže Honza se nedal, hrdě plivl zrádci do tváře a já jsem s ním ty falešné chovance odhalil už nejméně podesáté.(26.10.2016)

Druhá epizóda z televízneho kriminálneho seriálu "Tridsať prípadov majora Zemana" sa volá "Vyznavači ohňa". Nedávno som si prečítal jej literárny dramatický prepis, ktorý napísal Oldřich Železný. Výborné čítanie. Bol to silný podnet ku tomu, aby som si túto epizódu znova pozrel. Bolo to atmosferické. Jiří Sequens st. to fakt dobre natočil. No ak opäť niekedy zatúžim po príbehu nacistických Vyznavačov ohňa, tak radšej siahnem po knižnej verzii od Oldřicha Železného. ***(29.7.2017)

Ta ta tabák dáš? Můj asi nejoblíbenější díl z celého seriálu. Perfektně ponurá místy až hororová atmosféra dokreslená hutným hudebním podmazem od Zdeňka Lišky. Zeman se činí, ale v tomto díle ho zcela zastínil Luděk Munzar a jeho geniálně přesný a znepokojivý výkon v roli fanatického nacisty. Pokud chce někdo i v tomhle díle hledat propagandu, tak ať si poslouží já tady žádnou neviděl. Dostal jsem jenom perfektní filmařské řemeslo plné strhujícího napětí jaké už se dnes netočí. Závěrečná akční scéna je taky celkem podařená a člověk má opravdu fajn pocit když se ti hnusní esesáci z republiky nedostanou. A poučení na závěr? Nikotin je sice jed, ale jsou chvíle kdy může zachránit život. Jeden z dílů které znám nazpaměť, ale rád se na něj kdykoliv podívám znovu. S propagandou se můžete jít bodnout. Kdo chce chyby si vždy najde.100%(1.1.2020)

Neskutečně tísnivá atmosféra a Luděk Munzar, ze kterého se chce člověku až zvracet. Jako obvykle skvěle zahrál.(17.11.2019)

Mladý staře vypadající Zeman se dostává do městečka v pohraničí, odkud se chystá odsun německých bláznů pod vedením psychiatra doktora Wolfa (Luděk Munzar). Nicméně všechno je jinak, protože Němcům samozřejmě není co věřit a všichni jsou nacisti. V závěrečné přestřelce Vilém Besser při zásahu mečí, zatímco Munzar, jsa střelen do zad, se drží za břicho. Ale tenhle díl není zase tak nejhorší a občas docela napínavý, zvláště když Zeman hledá pohřbeného vojáka.(19.11.2016)

Na jednu stranu je tento druhý díl vcelku slušnou a snesitelnou podívanou, která obsahuje několik opravdu povedených pasáží i dobrou atmosféru (zvláště pak v první polovině), ale ten až přehnaný a afektovaný závěr to dost zabil. Bylo to až směšné, jak se jim posral jejich skvělý plán. Zeman se vážně osvědčuje a jeho čich na lumpárny a excelentní dedukce jsou až „neuvěřitelné“. Více takových a naše země mohla být už dávno uklizena od všeho toho hnoje, který tu smrdí ještě i v dnešních dnech…(28.6.2019)

Jeden z najlepších dielov z celého seriálu vôbec. Honza Zeman už ako príslušník SNB nastupuje do stanice v malom mestečku Kateřínská Hora v bývalých Sudetách. Práve tu prebieha urputný odsun sudetských Nemcov a v miestnom sanatóriu sa dejú nekalé veci. Práve tu totiž skupina bývalých príslušníkov Waffen SS v prestrojení za chovancov ústavu plánuje útek do vojnou rozbitého Nemecka. Hlavnou devízou tohto dielu je mierne hororová atmosféra v spojení so skutočnými reáliami spojenými s povojnovým odsunom sudeťákov.(23.9.2016)

Díl patřící do top 5 seriálu, kdy jsou některé scény laděné vyloženě hororově a to velmi povedeným stylem (Noční "majáles" bláznů, Oběšenec, Psí kotce) Munzarův vznešený fanatik přesnej a z Bessera šel respekt, s lopatou i bez ní. 90%(1.4.2018)

• Nerd4Dreaming

"Z republiky se nikdy nedostanete, to je šílenství co děláte!" - "Šílenství je pohřbeno tam, naše heslo je jiné: gefährlich leben, žít nebezpečně. Jestli je neznáte, máte možnost je poznat, jako moje rukojmí!" ... Spolu se Studnou jsou Vyznavači ohně nejlepším dílem. Poválečná atmosféra je k nezaplacení.(12.12.2016)

Honza Zeman po zkušenostech se smrtí svého otce si uvědomuje, že mladou republiku je potřeba bránit všemi prostředky. Po návštěvě u svého dávného přítele Kaliny , jenž slouží na zemské správě SNB podepisuje přihlášku do sboru a jeho první mise začíná v Kateřinské Hoře. Zapadlé místo v Sudetech kde místních příliš nezbylo, nachází se zde však podivné osazenstvo bývalých příslušníku zbraní SS, jenž jsou v současné době pod záštitou Červeného kříže uznání za oběti války a prohlášeni za psychicky nemocné..Zeman dostává na starost i s místním národním správcem pivovaru jejich odsun přes hranici, je však svědkem velmi podivné události kdy v zahradě místního zámku ,kde "pacienti" pobývají dojde ke štvanici na jednoho z nich.Zeman po návštěvě zámku a po rozhoru s jejich "lékařem" pojme podezdření,že se věci mají jinak, než se mu snaží "doktor" vylíčit. Jeho podezdření zesílí když správce zámku jej žádá o soukromý rozhovor , k čemuž nedojde poněvadž správce je nalezen oběšen...Tento díl se zabývá a vykresluje část odsunu , kdy pod rouškou nemoci nebo falešné identity chtěli a mnohdy prchli váleční zločinci.Temná až hororová atmosféra příběhu s prvky mystiky řadí tento díl mezi nadstandardní v celém seriálu.(19.1.2019)

Vcelku dobrá zápletka postavená na základech reálných situacích nedlouho po konci války. Na jedné straně je zde snaha uprchnout za hranice a zachránit si život, na straně druhé je touha v tom zabránit. Rozuzlení je sice předem jasné, přesto si příběh stále drží charakter krimi žánru.(14.12.2019)

Jeden z TOP dílů, a hned na začátku. Příběh na jedničku, atmosféra by se dala krájet, leckdy je, jak i zde bylo nejednou napsáno, dokonce až hororová (na čemž má samozřejmě nemalý podíl i hudba Zdeňka Lišky), a Luděk Munzar v roli nácka předvedl výkon pomalu na Oscara. Naprostá dokonalost. A o nějaké propagandě samozřejmě nemůže být řeč.(15.2.2020)