Rok 1972 – v parku je nalezeno mrtvé tělo studentky. Příčinou smrti bylo předávkování. Stopy vedou ke skupině Mimikry, která se chystá tajně unést letadlo pravidelné linky Praha – Karlovy Vary do Mnichova. Major Zeman tuší, že se chystá něco nekalého. Nemá však žádnou přímou stopu ani důkaz. (Prague Promotion)

krtek138

Neviděl jsem nějaký díl majora Zemana zhruba 15 let, ale co jsem si pamatoval, tak Mimikry patřily k tomu lepšímu. No asi pamatuju špatně, protože jestli tenhle díl patří ke špičce… Překroucená realita je bohužel standard, ale samotný děj je obrovská nuda a výkony mániček vyloženě směšné. Jediné, co po letech stojí za pozornost, je povedená znělka a skvělá hudba pana Lišky. Jinak úrovni je to za mě tak na jednu hvězdičku. Ale seminárka se sama nenapíše, no. ()

Disease

Sice jsou tu "včeličky" a "Bič boží", ale navzdory kultovnímu statusu a parádnímu soundtracku to není úplně ono. Pašování heroinu v ampulích je víc než nechtěná sranda. ()

Kakho-oto

V tomto dílu tvůrci mířili na underground, který spojili nejen s drogami, nýbrž i s únosem letadla a vraždou jeho pilota. Jak tady píšou jiní: únos letadla neprovedli samozřejmě členové Plastic people of the universe, ale někdo úplně jiný. Vrah pilota čekal v západním Německu na soudní řízení, avšak ve vazbě spáchal sebevraždu. Střelnou zbraň ukradla jedna z dívek svému otci, příslušníkovi SNB. Tohle by propagandisté nepřiznali, tak si vymysleli nevěrohodnou scénu setkání Vondřicha se zahraničními prodejci zbraní. Když si odmyslím propagandu, je příběh natočen poutavě a s minimem hluchých míst, herci představující kapelu Mimikry zahráli přesvědčivě - zejména Lábus a Vlach. Osobně řadím tento díl na cca. 11. místo v rámci celého seriálu. ()

subic

Z tohohle dílu je asi nejzajímavější to, že Lábus tam původně dělal laťaře/držeče latě u geodetů. A Lábus a hlavně Vlach jako smažky, kdo by to v té době zahrál líp? ()

sharka.68

smotat únos letadla a smrt jeho kapitána Jána Mičici s Plastikama, to byl teda nářez...ale konečně jsem alespoň mohla říct, jak to Jirkovi Lábusovi sluší...podruhé jako Rumburakovi,jinak je ošklivej jak noc (pardon pane Lábusi). A kdyby něco,tak biblický songy jsme nezpívali.... ()

carl.oesch

Jako detektivka zábavné zhruba stejně jako Mravenci nesou smrt. Způsob, jak si autoři představovali rauš je docela udivující, včetně oněch psychedelických scének u moře. To že Liška napsal kultovní vrcholnou píseň celého seriálového cyklu Bič boží mě ani zas až tak nepřekvapuje, jako fakt, že Sequens stvořil údajně text. Když vezmu skutečné texty PPoU, tak ti by něco tak složitého a nehudebního nikdy nedali dohromady. A při vší úctě k Liškovi, tohle mu prostě nesedlo, i když výsledek je vynikající. Tedy poněku "jinak". Tady ale bylo ještě potřeba se otřít o církve, což se díky Sequensovi podařilo. Famózní byl Lábus s Vlachem, míň už Drbohlav a připomněl bych hlášku Oldy Kaisera (nebo snad Andrlovky?): "My máme na fakuli dixík." JInak o narkomanii v sedmdesátkách a osmdesátkách nevím nic, zato před revolucí byl nejoblíbenější drogou - toluen, perník se ale také vařil o s to šest, notabene když léky k tomu potřebné byly k dostání dost dlouho zcela volně. A pašování tvrdých droh v ampulích je taky dobré, inu, je z roho vidět, co otm pan režisér a pan Gruber asi věděli. Ale úkol zněl jasně a soudruzi ho splnili. Do puntíku. P.S. Únos onoho letadla nebyl první, k prvnímu došlo 18. dubna, jeden z pilotů byl postřelen, únosci byli dva - oba recidivisté. Dostali po sedmi letech, ale je pozoruhodné, že po jejich odsedění dostali i azyl. Druhý únos, ten který je zde použit byl "masový" - únosců bylo dohromady deset, z toho tři ženy. Dcera diplomata a dcera esenbáka (jak je tady již zmíněno), která ukradla zbraně otci. Pravda je i to, že zbraně propašovala do letadla Olga Setnická, která měla malé dítě a provedla to stejně, jako je to ukázáno v seriálu. Němci sice únosce nevydali, ale odsoudili je (4 až 7 let). Pozoruhodné je, že mezi rokem 1970 až 1978 došlo k osmi únosům podobného charakteru (vnitrostátní linky) a všechny byly úspěšné, tedy relativně, protože jak v Rakousku tak v NSR byli únosci souzeni  a odsouzeni podle platné legislativy. Na druhou stranu, to spojení s undergroundem a vnucovaný "politicky korektní" pohled na věc včetně směšné Němcovy hlášky o svědomí ("Mají-li svědomí, vydají nám je.") zní mimořádně falešně v kombinaci s tím, kolik terorostů tehdejší Československo cvičilo a chránilo a kolik jich vyzbrojilo (semtex). ()

MrKrahujec odpad!

Tak teda jo, zahraný je to opravdu bezvadně, ale v tomto případě mi diskuse na toto téma připadají trochu, jako bychom hodnotili sytost barev a kreslířské mistrovství na propagačních portrétech Adolfa Hitlera. Některé byly přece namalované dobře, ne? Docela rád bych slyšel, jak by tenhle díl komentovali Ivan Martin Jirous a Mejla Hlavsa, kdyby nebyli v pánu... ()

topol999

Jasně, zase se tu překrucuje pravda. Tentokrát je i jednoduššímu divákovi zřejmé, že feťáci měli představovat The Plastic People (Magor, Brabenec atd.). Ti samozřejmě nebyli ani násilníci natož narkomani, ovšem pouze umělci, jež se vyhraňovali proti normalizaci. Nicméně se jedná o skvělý díl, kdy excelují zejména pánové Drbohlav, Lábus a Vlach. Jen si Žitný mohl odpustit tu větu na konci: "Pakliže mají svědomí, tak vydají." Nevím, ale spíše komunisti svědomí postrádali. Ale chápu, je to mjr. Zeman, takže nic jiného jsem ani čekat nemohl. Když se však oprostím od propagandy, jedná se o velice dobré krimi-drama. ()

Rade

Bič boží aneb neskutečně naivní a směšná parodie na to, jak v té době zněla skutečná undergroundová muzika. Autoři seriálu resp. autor hudební složky o tom neměl ani páru... Tenhle díl seriálu byl nejen tendenčně propagandistický, ale i směšný... ()