Švestka

(divadelní záznam)
TV spot

ŠVESTKA - je to hra o stáří a její umělecká úroveň je bohužel poznamenaná i stářím jejího autora. Ale je to hra cenná právě tím, že v ní dramatik prozkoumal, jak se zralý věk podepíše na lidské duši, řeči a myšlenkové potenci.. Dialogy nejsou tak hutné, jak jsme byli u Cimrmana zvyklí, jsou jakoby roztěkané, často opouštějí dějové řečiště a tvoří slepé laguny, odkud není návratu. Také vtipy už zdaleka nemají tu razanci jako za mlada. Ale hra je to cenná právě tím, že v ní i dramatik prozkoumal, jak se zralý věk podepíše na lidské duši, řeči a myšlenkové potenci. (oficiální text distributora)

Wishkah

Už při pouštění záznamu sem si nemyslel, že by se to dokázalo vyrovnat starším geniálním kouskům páně Cimrmana, ale hra je to výborná, vtipná. Zasmál sem skutečně od srdce. Jakoby tomu trochu chyběl děj, ale to je jen malá skvrna na jinak skvělé divadelní hře ()

Foxhound#1

Pro někoho slabota, pro mě jedna z top her JC. Možná i kvůli železniční tématice a skvělému semináři na téma Cimrman dentistou. Smoljak jako Hájek, to je něco úžasného, nedokážu si představit alternaci od Svěráka. A ono obecně je ta hra vlastně geniální, kdo jiný by dokázal napsat hodinovou hru o senilitě, kdy se furt dokolečka omýlá jedno téma. EDIT: Tak dlouho jsem nad tím Svěrákem dumal až se mi podařilo sehnat lístky a v prosinci 2019 jsem se šel se na hru podívat na živo. V hlavní roli tedy Zdeněk Svěrák, Robert Bárta jako Pulec, Marek Šimon jako Motyčka a Michal Weigel v roli Nastoupila, zbytek obsazení byl stejný. Smoljak byl geniální Hájek, ale Svěrák se svou altrnací nezůstává pozadu, především tomu dává svůj styl díky občasné improvizaci, kterou opravdu umí. Když na repliku Motyčky, proč nemá Wasserfall nějaké pěkné české příjmení, Svěrák najednou vstal a naplno spustil "Jo, třeba Brukner nebo Reidinger!", to jsem se od srdce zasmál naplno. Skvělá záležitost včetně sklerotické přednášky. Marek Šimon jako senilní Motyčka byl taky moc fajn. A Robert Bárta jako Pulec se mi možná líbil i víc než původní alternace Jana Kašpara. Dědci už mají svá léta, ale i po 50 letech to pořád stojí za to. ()

Emzet

Divadlo Járy Cimrmana - opět dokonalé. V tomto díle ale jedna věc stojí za vyzdvižení. Senilita. A to jak v úvodním semináři tak během hry. Vyprávění o liškách a Zdeňkovi Nejedlém mne pokaždé dostává do neskutečné euforie. (i když myslím, že alternace se Svěrákem je lepší). Takže ono možná ani těch pět hvězd tak docela nestačí... ()

Chudobka

Úvodní seminář byl naprosto skvělý, zatím jsem se u žádného tak nebavila. Smoljak perlil. Samotná hra už o něco slabší, ale některé hlášky mě pobavily. Pulec, žába, žebřík - no, už jsem taky v tom věku, takže to znám. Moc se mi líbil Kašpar. ()

nonick1

Po Záskoku a Dobytí severního pólu patří  Švestka k těm povedenějším Cimrmanovým hrám, možná s úplně nejpovedenějším seminářem vůbec. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se proti tomu dá dělat. ()

Corvaxus

"Nemohu s Tebou jít životem pro Tvou směšnou chůzi, prevíte." Perfektní, ač senilitou postižená hra. Velmi mě bavil i méně známý Petr Reidinger v roli Kamila, mladého vechtra. ()

Vakomlok

Ač mám osobně radši Cimrmanovy hry se Svěrákem, musím uznat, že Ladislav Smoljak se k tématu o stáří a skleróze prostě hodí a zahrané to je velice přesvědčivě a vtipně. Cimrman prostě nezklame. ()

Jeand´Boa

Co řešit?...Cimrman!!!...Kdo zná a chápe, rozumí...Nádherná hra s českým jazykem a tvary sloves...nádherný výlet za ovocem...nádherná rada ohledně zápůjčky žebříku...:-D ()