Jeden krade, druhý vraždí, třetí miluje, čtvrtý umírá... Movitý statkář David Braxton je otráven svou rolí samozvaného soudce a na zloděje dobytka se rozhodne najmout irsko-amerického lovce lidí Roberta E. Lee Claytona (Marlon Brando). Ten se ukáže jako výstřední a excentrický samotář, jehož osobité chování a vzezření je vyvažováno vysokou profesionalitou mordýřského kumštu. Braxton ale netuší, že obživa nových sousedů z přilehlého statku netkví v ničem jiném než v odcizování koní. Sebranku vede Tom Logan (Jack Nicholson), který má v rouše beránčím vlčí úmysly; v okolí se usadil jen proto, aby pašoval kradené oře a pomstil smrt svého přítele, jehož konec zosnoval právě Braxton. Napětí mezi trojicí vzrůstá, čím více krádeží přibývá. Když se Tom rozhodne uloupit srdce Braxtonově dceři Jane (Kathleen Lloydová), dramatické události na sebe nenechají dlouho čekat… Po Koltu pro leváka a Malém velkém muži natočil Arthur Penn (Vlak, Bonnie a Clyde, Alicin restaurant) další – na dobové poměry – samorostlý western, jímž naboural mytický půdorys souboje dobra a zla. Stoický kodex zproblematizoval tím, že v Missourských roklích lze těžko nalézt ryze kladného hrdinu „waynovského“ typu. Obvykle kašírované kulisy pak Penn s vedoucím výpravy Albertem Brennerem (Strašák, Němý film, Kozoroh Jedna, 2010: Druhá vesmírná odysea) nahradil výtvarným pojetím, které kladlo větší důraz na realismus, aniž by přitom chyběla bohatá scénografie. Svár mezi klasickým dědictvím westernového žánru a jeho novým směřováním částečně přejaly také protichůdné hlavní postavy: strojený (ale dialogově improvizující) Marlon Brando a naturální (ale dialogově strojený) Jack Nicholson. Nakonec dodejme, že po Čelistech se o hudbu v nejlepší formě postaral skladatel John Williams. (Česká televize)

saladín.

Existenciu tohto filmu som zaregistroval az nedavno na MGM a je to pre mna prijemne doplnenie medzery v Brandovej/Nicholsonovej filmografii. Brandova prehravana rola zženštilého zabijaka poeticky sa minajuca s dobou v ktorej zije je proste bozi, aj ked si vobec nie som isty ci to bol reziserov zamer (nezavisle od toho ci ano alebo nie to dviha toto dielko zo sediveho priemeru na jemne uletenu pozoruhodnost). Nicholsonova postava a celkove vyznenie su totiz drzane vo vyrazne realnejsej polohe, a to dost tvrdeho antiwesternu. ()

Gynekolog007

Už jen kvůli tomu obsazení stojí za to se na to podívat! Chvílemi i vtipný film. Pěkné výkony od obou dvou herců. Chladnokrevný Marlon a sympaťák Nicholson... ()

jopal

Netradicne pojaty western, kedy je zlodej vykresleny ako charakterny gentleman a svojsky vykonavatel zakona ako paduch. Ked pozeram okolo seba, takychto "regulatorov" by sme v tomto "charakternom" a spravodlivom svete potrebovali co najviac. V kazdom pripade zasluzene 4*. ()

robfi

nahoru to tahnou herci (lepe receno chlapi) a dolu to tahne priserna hudba a radobyintelektualni kecy. "Vis proc ses probudil ? - prave jsem te podriz! " je za 2 hvezdy dolu samo o sobe. ()

Radek273

Jack Nicholson a dabing Marlona Brando (Viktor Preiss) byly parádní. Na druhou stranu poněkud línější tempo a ne zrovna očekávaný konec trochu hatí těžce vydřený dobrý dojem. ()

brasek

Ďalší trápny novodobý western. Príbeh, atmosféra a tak skoro filmárske všetko sa pohybuje iba na hrane sledovanosti a akceptovania divákom. Slávny western? To určite, nie! ()

Kozlowski8

Netradičně pojatý, originální western o střetu dobra a zla. Dobro je zde však postaveno na stranu zloděje koní a jeho party, které nelze vnímat jinak, než jako partu sympatických pohodářů, zatímco tím zlým se zde zcela jednoznačně jeví jejich pronásledovatel - tedy muž hájící zákon - sebestředný, namyšlený, chladnokrevný zabijácký magor. Zajímavé a výborně natočené dílo zdobí dvě silné osobnosti - ve dvou hlavních, skvěle rozpracovaných, charakterově a typově vyhraněných úlohách - které předvádějí jedinečné herecké představení. 80%. ()

Wroclav

Film jsem zatím neviděl, ale soundtrack od Johna Williamse patří k nejlepším co jsem kdy slyšel, navíc ho prodávají ve zlevněných knihách za pár korun. ()

matej.perun

Kebyže neviem, že Brandovi v tejto etape jeho hereckej kariéry už dočista hrabalo a bral by som to tak, že toho psychopata skutočne hral, bol by to asi najlepší westernový zaporák histórie. Len škoda toho únavného tempa, inak by to bolo za 5*. ()

Blutmeridian

Film, který není špatný, jen plně nepředvedl, co všechno umí. Jakoby trochu pokulhával, v ději, v motivaci postav. Spoustu věci musí člověk domýšlet. Bohužel ne proto, že by byly jen naznačeny a nutily k přemýšlení, ale aby si doplnil prázdná místa. Nejlepší okamžiky jsou s Brandem a jeho postavou, vzdáleným příbuzným soudce Holdena, se kterým sdílí podobný jiný pohled na svět. Pohled krutý, ale zároveň pravdivě jednoduchý. Jak moc je divné, když se mi při sledování vybavil Mrtvý muž? ()

Sopholojong

Western tak trochu inak. Hned na uvod, po poetickej prechadzke na konoch, dostaneme na priamo "surove" obesenie (a bude aj druhe). Dve vtedajsie asi najvacsie hollywoodske hviezdy - Nicholson cerstvo po Prelete a so soskou v ruke, Brando pred sialenou Apokalypsou - sa stretli v netypickom, demytizacnom westerne o jednej spackanej vlakovej lupezi (ta country harmonika sa tam dokonale hodi), chamtivosti po pozemkoch, jednom svojskom zabijakovi so strapcami (epizoda pri otvorenej truhle vladne), kradnuti a pasovani koni, a jednom zamilovanom pariku z rozdielnych spolocenskych vrstiev (vyborna chemia a sustredil by som film "len" na nich).  Arthur Penn mal vzdy svojsky styl mixovania komedialnych prvkov (spominana lupez, "dovadeni" kovbojov pred domom ako male deti, prebrodenie rieky, prdenie Branda!, Brando prezleceny za zensku!!) s tymi serioznymi (drasticke obesenia, utopenie kovboja na brode rieky, zastrelenie pri pichacke, alebo na hajzli), a to mne vobec nesedi, napriek vybornemu remeslu (spinavost zrubov, zarastene tvare) a nasadeniu tych najvyhlasenejsich hercov. A Brando tu vyzera akoby si odskocil z natacania Brooksovej parodie Ohnive sedla. ()

JR54

Ne moc tradiční, o to však působivější. - Už dlouho ve mně žádný film nezanechal tak rozporuplné pocity. Záleží na každém, jaké má priority, ale mé jsou asi takovéto: Brando je neskutečně charismatický, člověk by mu chtěl podvědomě fandit, ale nemůže, protože více zápornou postavu si ve skutečnosti lze těžko představit; Nicholson mu zdatně sekunduje, člověk mu fandit musí, protože film mu nedává na vybranou. A teď jde jen o to, jestli divák tomu filmu podlehne (já mu podlehl). + Jedna technická: ten závěr byl špičkový a tomu filmu trochu ubírá pomalý rozjezd. ()

PORTER44

Pro mě spíše jeden ze slabších westernů ,herecké obsazení mi moc nesedlo,přestřelky nic moc a ani příběhově mi to nějak nesedlo. ()

StaryMech

Svérázný western v pastelových barvách prérie a titulních roklin řeky Missouri zdatně rozebírá stavebnici žánru, čelem vstříc veselému i mrazivému úchylnu. Není přitom prost slabších/nudných chvilek ; úvodní sekvence nasazuje laťku až příliš vysoko. ()

dati

videné zo záznamu zo stanice a.m c.. jack je skvelý ako vždy, ale geniálny marlon brando jasne dominuje.. škoda toho konca, deva si zaslúžila viac.. ()