Jeden krade, druhý vraždí, třetí miluje, čtvrtý umírá... Movitý statkář David Braxton je otráven svou rolí samozvaného soudce a na zloděje dobytka se rozhodne najmout irsko-amerického lovce lidí Roberta E. Lee Claytona (Marlon Brando). Ten se ukáže jako výstřední a excentrický samotář, jehož osobité chování a vzezření je vyvažováno vysokou profesionalitou mordýřského kumštu. Braxton ale netuší, že obživa nových sousedů z přilehlého statku netkví v ničem jiném než v odcizování koní. Sebranku vede Tom Logan (Jack Nicholson), který má v rouše beránčím vlčí úmysly; v okolí se usadil jen proto, aby pašoval kradené oře a pomstil smrt svého přítele, jehož konec zosnoval právě Braxton. Napětí mezi trojicí vzrůstá, čím více krádeží přibývá. Když se Tom rozhodne uloupit srdce Braxtonově dceři Jane (Kathleen Lloydová), dramatické události na sebe nenechají dlouho čekat… Po Koltu pro leváka a Malém velkém muži natočil Arthur Penn (Vlak, Bonnie a Clyde, Alicin restaurant) další – na dobové poměry – samorostlý western, jímž naboural mytický půdorys souboje dobra a zla. Stoický kodex zproblematizoval tím, že v Missourských roklích lze těžko nalézt ryze kladného hrdinu „waynovského“ typu. Obvykle kašírované kulisy pak Penn s vedoucím výpravy Albertem Brennerem (Strašák, Němý film, Kozoroh Jedna, 2010: Druhá vesmírná odysea) nahradil výtvarným pojetím, které kladlo větší důraz na realismus, aniž by přitom chyběla bohatá scénografie. Svár mezi klasickým dědictvím westernového žánru a jeho novým směřováním částečně přejaly také protichůdné hlavní postavy: strojený (ale dialogově improvizující) Marlon Brando a naturální (ale dialogově strojený) Jack Nicholson. Nakonec dodejme, že po Čelistech se o hudbu v nejlepší formě postaral skladatel John Williams. (Česká televize)

VanTom

Bandička zlodějů koní pod vedením Jacka Nicholsona rozpustile "dovádí" na farmě a svérázně vyšinutý "ochránce"/lovec lidí Marlon Brando je sleduje, provokuje a nahání (a nemilosrdně likviduje). Do toho přidejte ještě prostou romantiku a máte podivný slepenec, v jednotlivých pasážích možná dobrý, nicméně v žádném případě nesedící dohromady (nejenom žánrově, ale často i dějově). ()

LEATHERFAC

Cože? Marlon A jack společně v jednom filmu? Yes. Tak proč je to doprdele taková utahaná rozvleklá nuda? Zatímco Leone nebo Jarmush člověka donutí zůstat celý film přikovaný s očima na šťopkách a hltat každý nový záběr a těšit se na něj, tenhle western jsem měl velký problém vůbec dokoukat. Paradoxně nikoliv proto, že bych byl zvědavý jak dopadne hašteření zlodějů koní, okrádaného a najatého zabijáka - to mi bylo prakticky šumák, ale pouze a jedině proto, že mě bavilo rozvíjení vztahu Jacka a dcery muže, který ho chce zabít. Scéna, kdy za ním slečna přijede a vyloženě si o to řekne, mě bavila nejvíc. Ta jejich jakoby neohrabanost u toho. Jinak ovšem celkový styl filmu mě vůbec nebavil, adorace darebáků se mi nelíbí (stejně jako např. v současnosti Kájínek) a idiotský konec to rozhodně ničím nenapravil. Mohlo by se vytisknout do učebnic filmografie: jak zabít velké finále a očekávaný "souboj titánů". Souboj na který čekáte celý film a on vlastně vůbec nepřijde. Štvanice byla dobrá, ale tento Pennův kousek u mě teda nezabodoval. ()

Han22

Tenhle film jsem párkrát zahlídl v programu a zaujalo mě netradiční spojení Brando/Nicholson, ale viděl jsem ho až nyní. Penn natočil antiwestern s převrácenými rolemi, ale svázal ho tím nejtradičnějším příběhem - rančer si najímá pistolníka proti zlodějům koní. Tak je rančer nenávistný stařík, který odehnal manželku a nevychází s dcerou, dcera je "lehčí" a v podstatě se vnutí šéfovi bandy do postele. Banditi jsou neutrální včetně šéfa, žádní sympaťáci, ale ani žádní magoři, jen obyčejní chlápci co dělají co umí. A pistolník je pošahaný psychopat co zabíjí výhradně zákeřně. Ono je to asi reálné, ale vleče se to dvě hodiny bez nějakého náboje, natož akce. A herci? Nicholson s fousama je utlumený, nemá moc co hrát, ale je celkem sympaťák co by radši zahradničil a měl normální vztah. Zato slizký Brando s mimoňským výrazem, panděrem a prořídlými vlasy vypadá jako kdyby vůbec nevěděl kde je a film táhne akorát dolů. Celkově spíše průměr na 3*. ()

Landauer

Vynikajicí kus mého oblíbence Arthura Penna, ve kterém září především Marlon Brando. Zajímavý je také soundtrack Johna Williamse, u kterého bych jeho rukopis rozhodně nepoznal. Pamatuju si, že před časem originální CD s touhle hudbou a tlustým bookletem prodávali v levných knihách za 49 korun. Ze zvědavosti jsem si ho koupil a chvilku mi trvalo, než jsem mu přišel na chuť, jak už to tak u kvalitních věcí bývá. Pátou hvězdičku jsem nedal kvůli nevalnému a statickému ději, přeci jen na prostoru dvou hodin by se toho dalo odvyprávět daleko víc. ()

conery1

" Hádaj, čo ťa zobudilo? Podrezal som ťa! " Westernové klišé sa nekonalo, je to príbeh lovca ľudí s psychopatickými sklonmi skvelý Marlon a zlodeja koní, tiež skvelý Jack, ktorému sekundoval ako parťák Harry Dean Stanton, ktorý uzatvára hviezdnu hereckú trojku, k tomu parádna kamera, niekedy až umelecky odhaľujúc krásy Montany. ()

jilda

Byl by to vcelku nudný film, ale díky přítomnosti výtečného Nicholsona a úchylného obtloustlého Branda, je to rozhodně film, který je dobré vidět. ´´Víš co tě probudilo? To jsem ti podřízl krk.........´´ ()

Klajnik

Nakoukávám už nějakou dobu westerny a Missouri Breaks řadím mezi ty lepší. Náladou bych to přirovnal ke Cold Mountain, ač to je podstatně výpravnější, rozvláčnější a okázalejší film. Společnou mají však uvolněnost a přirozenost, jež je znát hlavně v hang out pasážích, kdy spolu postavy jenom tak tráví čas. To jest velmi závislé na kvalitách scénáře a hereckých výkonů. Dialogy v sobě mají lehkost a zrovna tak i postavy. Snad jen škoda, že scénář nemá lépe dramaticky vygradovaný konec a vůbec - hutnější příběh. Chápu, že třeba nelze mít vše, když se chceme dostat stopáž do 2h - ač já bych delší stopáž uvítal, páč by mi nevadilo strávit s postavami delší čas. Film na nich poměrně stojí: Jack Nicholson hraje zloděje dobytka, banditu, ale je zahrán tak, že nám jeho postava připadá sympatičtější a lidštější než jaký je bounty hunter v podání Marlona Branda. Oba hrají skvěle, ale Marlon Jacka přehrává i vlastně hraje okázalejší charakter. Jeden uživatel, co hodnotil Brandův herecký projev v Apokalypse jako "omračující", by se zde mohl znovu uchýlit k nějakému superlativu. Jeho Robert Lee Clayton je jednoduše zajímavá postava, takový rétoricky zdatný psychopat, ale jelikož Brando netlačí na pilu, tak v roli nepůsobí nikterak nuceně ani samoúčelně. ()

zdeny99

A jak to tou popravou na začátku slibně začalo... Bohužel ten oběšenec byl jediné, co se na tomhle (ne)westernu povedlo. Příběh stál za hovno, atmosféra na western hodně divná, všechno takové umělé a chvílemi mi to připomínalo spíš červenou knihovnu, když se Tom Logan projížděl na koni s tou pannou. Ovšem vůbec to nejhorší bylo angažovat do hlavních rolí Jacka Nicholsona a Marlona Branda. Byl to tak jedině dobrý reklamní trik, jak přitáhnout diváky. Vždyť od úspěchu KMOTRA s Marlonem Brandem uběhly teprve čtyři roky a Jack Nicholson s PŘELETEM NAD KUKAČČÍM HNÍZDEM slavil úspěch teprve rok zpátky. Přišlo mi, že oba se vezli na vlně úspěchů a tady si jen tak zahráli. Jack Nicholson svoji roli nezvládl, nepřipadal mi jako vůdce zlodějů koní. Marlon Brando byl ještě horší. Ten se do westernů, kde má hrát lovce lidí a zabijáka vůbec nehodí. Se svojí nadváhou a dlouhými šedými vlasy vypadal jako stokilový vyžraný Inčučuna v 50 letech. [768. hodnocení, 66. komentář, 70%] ()

MickeyStuma

Tom Logan je zloděj koní. David Braxton má koně a dceru, kteří stojí za krádež. Braxtonem je najat Lee Claxton, který zloděje koní chytá. Co z toho vzejde vypráví tento dvouhodinový příběh, který je spíše na poli dramatu, než zřejmě mnohými očekávanou 'rodokapsovou' akcí. A v tom je asi ten největší zádrhel. Scénář snažící se tvářit vážně je místy značně neohrabaný, hlavně co se týče klasického duelu dvou mužů. Tady nepůsobí kouzlo pistolí, ale spíše psychologie, jehož přílišná neotřepanost podkopává rozvíjející se jinak podmanivou dynamiku rozdílného charakteru skrze protichůdné rozpory. Místy ční uvolnění a snad i humor, ale tady to prostě nějakým způsobem nefunguje. Drama? Napětí? Westernová atmosféra? No, snad ano, ale v jistých mezích. Zkrátka a dobře, snímek vyznívá, jako kdyby byl určen spíše pro náročnějšího diváka nelpícího na klasicismu westernového žánru jako takového. Myšlenka takto stavěného westernového perfekcionismu sice není špatná, ale přijde na to, kdo a jak tento koncept divácky pochopí. Někdo si bude snímek užívat, někdo se u toho bude setsakramentsky nudit. ()

bearmeedek

Film je dost zajímavý. Má svůj osobitý ráz, ale přesto by si zasloužil trochu víc klasiky, akce a napětí. Nicholson a Brando zaslouženě zvedají celkovou úroveň. ()

mazic

marlona jsem neměl nikdy rád a opět se mi to potvrdilo. totál nuda i přes učinkování jacka nicholnsona..... ()

mira.l

No nic moc teda. Táhne se to jako sopel, je to dějově dosti jednoduché a předvídatelné, místy dost naivní. Nicholson budiž, ale Marlon Brando, to byla jedna velká kupa slizu. Myslím, že jedenkráte bohatě stačilo. ()

Ewík

08.03.23: Moc na westerny nejsem, ale sem tam na nějaký mrknu - tento byl zmíněn ve filmu Old, tak proč ho nezkusit. Zvlášť, když tam je tak vypečené obsazení. Jack Nicholson je pěkný záporáček (to ještě byli záporáci čestní a opravdoví muži) i miloušek, ale Marlon Brando mi nějak nesedí...už po Apocalypse Now jsem byla zmožená (giga stopáž, o ničem, na konci jsem si říkala: "co to tyjo jako bylo tyjo" - a sice chápu, že o to přesně šlo a že to je úporná kritika války a věcí s ní spojených, ale mé hodnocení to nemění - asi do toho filmu potřebuju dospět) a ani v tom Posledním tangu v Paříži mě nezaujal. Asi jsem zaujatá, kdo ví, ale nejvíc se mi líbil v Kmotrovi. Takže z5 k filmu - pěkné dílko na odpočinkové volné dopoledne s pěknými lokacemi a milé připomenutí Divokého západu. ()

kubilov

"You boys new at this?" Už ke konci 70. let to začínalo být dost špatné ohledně westernu jako žánru, který postupně upadal, aby se ho na pár let podařilo v 90. letech vzkřísit, jenže dnes už jde ve své klasické podobě zřejmě o definitivně mrtvou záležitost. Missouri Breaks tak dnešního diváka zcela logicky nejvíce zaujme osobou Marlona Branda, který už se tehdy velmi rád choval na place jako prezident zeměkoule a jeho hvězdné manýry narůstaly do naprostých nesmyslů. Na druhou stranu stále to byl výborný herec s nenapodobitelným projevem, který během dekády let sedmdesátých vypiloval do stylu, kdy si prakticky dělal z (nejen) svého partu vyloženě srandu a lehce vše až zesměšňoval. O úplně vážný film také nejde, dokonce i Jack Nicholson si pár vtipných scén užil. Celkově je to velmi slabě za 4, ale na společné scény Branda a Nicholsona je i 5* málo. ()

mac000

Tak jestliže jsem v mé reflexi k filmu "The Last Sunset" (1962) napsal, že dějově nepřekračuje hranice svého žánrového omezení, potom Missourské rokle jej překračují. Žádná postava není "zaškatulkovaná", žádná není vyloženým hrdinou či padouchem. Ani v životě není (většinou) nic černobílé a za to patří A. Pennovi a scénaristovi R. Townemu uznání (a čtyři hvězdičky). ()