Jeden krade, druhý vraždí, třetí miluje, čtvrtý umírá... Movitý statkář David Braxton je otráven svou rolí samozvaného soudce a na zloděje dobytka se rozhodne najmout irsko-amerického lovce lidí Roberta E. Lee Claytona (Marlon Brando). Ten se ukáže jako výstřední a excentrický samotář, jehož osobité chování a vzezření je vyvažováno vysokou profesionalitou mordýřského kumštu. Braxton ale netuší, že obživa nových sousedů z přilehlého statku netkví v ničem jiném než v odcizování koní. Sebranku vede Tom Logan (Jack Nicholson), který má v rouše beránčím vlčí úmysly; v okolí se usadil jen proto, aby pašoval kradené oře a pomstil smrt svého přítele, jehož konec zosnoval právě Braxton. Napětí mezi trojicí vzrůstá, čím více krádeží přibývá. Když se Tom rozhodne uloupit srdce Braxtonově dceři Jane (Kathleen Lloydová), dramatické události na sebe nenechají dlouho čekat… Po Koltu pro leváka a Malém velkém muži natočil Arthur Penn (Vlak, Bonnie a Clyde, Alicin restaurant) další – na dobové poměry – samorostlý western, jímž naboural mytický půdorys souboje dobra a zla. Stoický kodex zproblematizoval tím, že v Missourských roklích lze těžko nalézt ryze kladného hrdinu „waynovského“ typu. Obvykle kašírované kulisy pak Penn s vedoucím výpravy Albertem Brennerem (Strašák, Němý film, Kozoroh Jedna, 2010: Druhá vesmírná odysea) nahradil výtvarným pojetím, které kladlo větší důraz na realismus, aniž by přitom chyběla bohatá scénografie. Svár mezi klasickým dědictvím westernového žánru a jeho novým směřováním částečně přejaly také protichůdné hlavní postavy: strojený (ale dialogově improvizující) Marlon Brando a naturální (ale dialogově strojený) Jack Nicholson. Nakonec dodejme, že po Čelistech se o hudbu v nejlepší formě postaral skladatel John Williams. (Česká televize)

Zeebonk

Dva nesmrtelní giganti filmového plátna chroptící si charisma na špičky nablýskaných polobotek. Dva zpocení šarmantní polobozi čpící koninou a zpoceným rozkrokem. Dva třepotavé vesmíry protínající se v jedné ohromné nažhavené přímce. Jack Nicholson a Marlon Brando, střetnutí nestřetnutelného. Oba si zuby nehty rvou kus Missouri na svou stranu barikády, každý ze sebe ždímá maximum, každý se sápe po cejchu přeživšího, ale osud jim byl již předem načrtnut pánem scénáristou a bolestivě zpečetěn pracovitými hochy ve střižně. Takový je zákon, vyhrát mohl jen jeden. Ke kompletnímu naplnění diváckého libida bych však došel teprve, kdyby je někdo vhodil do želatinového bazénu a přiměl je mlátit se pokrývačskými kladívky po hlavách. Abych to věděl. Abych věděl, který z nich si v odporně všední realitě zasluhuje uctívání a horkou krev z krční artérie podřízlého buvola na pozlaceném oltáři. Ale to už stačilo. O tom, který z nich má delší vercajk nechme polemizovat méně zaneprázdněné mysli a svou pozornost přesuňme k tomuto nevšednímu inteligentnímu westernu, který by neměl ujít žádnému zarytému filmožroutovi. ()

TomX2

Brando a Nicholson slušní, avšak dej je nezaujímavý, nezáživný a dosť naťahovaný. Dobré momenty tu sú, ale neviem sa zbaviť dojmu, že to je proste nuda, pričom som si prial aby film skončil čo najskôr. Solídne dve hviezdy. ()

MikO_NR_1909

Netypicky skromný príspevok, sledujúc primárne dve excentrické štúdie protikladných osobností: zlodej majetku-lovec ľudí. Ale už tým, že svojský hľadač "spravodlivosti" Brando je svojim spôsobom nezastaviteľný magor a Nicholson so svojou bandou - lump dobytka, zato vtipný a sebestačný, naviac s novou oddanou priateľkou, TENTO STRET je v momente konfliktu otvorený v prospech padúcha (hoc možno menej zákerného ako samotný "šerif"). Mimo tejto kolízie ide o dobre napísanú a nasnímanú, nanič sa nehrajúcu trojhviezdičkovú zábavu, za ktorou nemožno hľadať niečo EXTRA. ()

kaylin

Dvě výrazné postavy (Brando a Nicholson), které trochu zanikají ve filmu, jemuž chybí kromě těch dvou něco výrazného, co by dokázalo diváka skutečně ohromit a strhnout. Příběh je zde vlastně jednoduchý, jen ty herecké výkony ho posouvají trochu výše, což je škoda, hlavně kvůli dvěma hodinám stopáže. ()

Skip

Trochu netypický western o partě zlodějů koní. Až komediální scény se střídaly se scénami vážnými. Žádné přestřelky a souboje tváří v tvář, ale prachsprosté zabíjení. Marlon Brando hrál sadistického regulátora takovým způsobem, že jsem z něj měl málem osypky. Byl to opravdový bezcharakterní parchant, až by se z něj člověk poblil. Jeho protivník a kořist v podání Jacka Nicholsona, to byla postava zábavná a svým zlodějským způsobem i čestná. Nevím, jestli to bude film pro každého, ale mně se líbil, i když něco bylo až moc jako například Brando v převlečení za venkovskou starou bábu. ()

radektejkal

Na rozdíl od Butche Cassidyho a Sundance Kida, kteří jsou ve filmu zmíněni (snad právě proto), jsou "regulátor" Clayton a "rančer a zloděj koní " Logan, zcela jiného ražení. Nejsou to ti přímý drsní chapi ze Západu, ale už chlapi více či méně úchylní, nebo alespoň nepřímí. Jack Nicholson neví co by: přepadnout vlak, banku, krást koně, milovat se se sousedkou, zahrádkařit; zatímco Marlon Brando je už vyložený psychopat, masový vrah schovaný pod maskou "strážce spravedlnosti", regulátora, člověka, který by měl dávat věci do pořádku. Oba druhy charakterů jsou ve westernu nové, a mně připadá, že zaplnily místo, které je tu virtuálně již očekávalo. ()

gumli

Vraj je to western,no pre mňa ani nie.K westernu to má ďaleko.Ale film je to dobrý,to uznávam.Hoci Marlon Brando mi v tomto filme vôbec nepasoval.To oblečenie mu ani trochu nepristalo,vyzeral nejak divne,tie jeho príhovory koňom mi pripadali zbytočne dlhé,aj to šaškovanie s tou mrkvou bolo úplne zbytočne.Ale Jack Nicholson,to je už iná vec,ten hral veľmi dobré.Občas sa sem tam vyskytne aj humorná situácia.Dej filmu sa odohráva v Montane. ()

kagemush

Před lety viděno na ČT aby se to po čase ke mě domů vrátilo přes cinemax,to jsou věci....(ještě že na kabelovce nechali původní dab. a nemrskli tam zas nějakou tu rychlokvašnou zrůdnost,-jiný se snad už ani nedělaj-tak jsem si mohl alespoň užít Preisse jako Nicholsona a vynikajícího Rösnera jako Branda).I přes různé odbočky,právě tihle dva táhnou celý film,kdy echttlusťoch psychopat Brando jako strážce ,,zákona" a ke konci už hodně naprdlej (to mu sedlo nejvíc) tlusťoch Nicholson (nějak si nevzpomínám na jiný west. s Nicholsonem,asi slabá paměť).Za zmínku rozhodně stojí i H.D.Stanton-neskutečně mu sednul ten lúk pistolníka z konce 19.st.-a to celý jako zajímavě jiný western,který mě bavil jak málokterý jiný.---,,Víš co tě vzbudilo Roberte? To že jsem tě podříz." ()

MartinNDL

Neustálé žánrové sebepopírání a místy až postmoderna rozhodly o tom, že na golf se oproti plánu nepřepínalo (sorry Míro Bosáku) a Cinemax si zachoval mojí pozornost i po druhou hodinku filmu. Historicky byly westerny oslavou chlapáckosti, fair hraní a ukazovaly na tu krásnou tvář Ameriky. U Missouri Breaks zůstává obdiv americké krajině (i když s otazníkem a poukázáním na alternativní způsob života - moderní?), ale skrze otočení tradičních osobnostních kvalit typologicky zaškatulkovaných figurek sledujeme ostrou společenskou kritiku. Americká společnost je tu prohnilá, pokrytecká, zle materialistická, v právo se nedá věřit a dráha kriminálního rebela je logickým a sympatickým fair! způsobem života. A ano, krást koně je košer, zastřelit soka taky, vysrat se na fotříka, kterej je amorální pochopitelně (a smrt mu patří), ale zkus se vyspat se šlapkou v bordelu a už se ti ani nepodívám do očí? Žárlivost? Ne e. ()

Martin741

Na Ho*no. Teda pardon, chcel som pochopitelne napisat, ze film sa nepodaril a je dost nudny. Westerny v 70. rokoch 20. storocia uz dodychavali a stali sa pomaly ale isto minulostou. Velku slavu nevzbudili ani slavny Strelec Johna Waynea, iba Psanec Josey Wales Clinta Eastwooda sa mi zo 70-kovych westernov pacil. Tuto v tomto podpriemernom westerne sa stretli 2 herecke legendy a to Marlon Brando /Kmotr, The Chase, Tramvaj do Stanice Touha/ spolu s Jackom Nicholsonom /One Flew Over the Cuckoo´s Nest a Cinska Ctvrt/. Pribeh je umely az strach, minutaz neznesitelna a akcnych scen fakt minimum. Reziser Arthur Penn /Bonnie A Clyde, The Chase/ sa teda nijako nepredviedol. Plus ten fakt, ze samotny velikan Brando mi nikdy nepasoval do westernu. Takze ne, ne, nesuhlasim s pritomnymi 4 a 5 hviezdickovymi uzivatelmi a furt tvrdim, ze prave kovbojky tocili len : Clint Eastwood, Gary Cooper, John Wayne, James Stewart, reziseri Sergio Leone a John Ford. Pre mna nuda s Brandom maximalne na 1 projekciu. 30 % ()

pakobylka

Takový western ze života ... žádného klasického kladného hrdinu v něm nenajdete. Tím pádem možná nebudete mít ZA KOHO, ale zato stoprocentně budete vědět PROTI KOMU se postavit. A třeba zjstíte, že to pro tentokrát stačí - k přehodnocení priorit ... i hrdinů. Jasné a přesvědčivé 4* ()

dr.fish

Tak už vím, kde vzali bratři Coenové, Jarmush a další inspiraci k tvorbě. Tohle je ta správná nadsázka. Marlon Brando jako babička (že by spojitost s Iggym v Dead manovi?) je mimořádně povedený deviant-zabiják a Nicholson opět jede. Film tedy ani tak není o zlodějích koní, jako o souboji dvou lidí a jejich světů. Vtipný a dobrý film. 80% ()

andrii

Mistři své role. Vyrovnaný střet dvou charismatických es rysů a gest. Byť jen nepatrně, o špičku čepele, "žák" předčil velkého učitele. Už mu chystali oprátku, kulku do hlavy, ale on se jim vysmek.´ Na ní je přeci jen místo pro klobouk, šátek a polibek. Švihácký zálesák, statný honák sukní a stád, lupič - zahrádkář Jack přikládá nůž na krk, provádí noční řez, dokud nepadne ten, který nemá padla až do finále. Krvavý básník, country man s třásněmi, voyeur křižující vlast, zamořující modř nebes, Mesiáš" smrtících robinsonád, Marlon samorost. Vlas samou popelavost. ()

senor

Velmi dobrý netradiční western. Je fajn po spoustě westernů s podobnými atributy vidět taky něco originálního. Skvělá hudba Johna Williamse. ()

PavelR

Zženštilý lovec lidí (Marlon Brando) dostane za úkol zprovodit ze světa partu zlodějů koní. Trochu netypické, v podání Marlona velice působivé :-) ()

Brain-D

Naprosto excelentní dvojce, kde lovce (ochránce) Marlon Brando jde po krku zloději dobytka Jacku Nicholsonovi. Ani jsem nevěděl komu fandit víc. ()