Výplata

Paycheck

Výplata

Sci-Fi / Thriller / Akční / Mysteriózní

USA / Kanada, 2003, 110 min

Tvorba Johna Woo se vždycky nesla ve znamení ohlušujících výbuchů, ultrazpomalených záběrů na kráčející hrdiny a zálibě (přímo fetiši) v ručních zbraních, zabíraných ještě zpomaleněji. K tomu všemu dostal Woo ve Výplatě vrchovatě prostoru a jako bonus všechen svůj rukopis narouboval na zajímavý příběh. Jeho jednotlivé detaily sice není radno zkoumat z příliš velké blízkosti (hrozí řada fatálních otázek), ale jako poslepovaný a vratký celek na rychlé zhlédnutí funguje perfektně. Woo se vyžívá ve svých tradičních explozivních trademarcích, k tomu přidává samoúčelnou, ale nápaditou automobilovou honičku ze staré školy, ultrarychlé kamerové nájezdy, bullet-time, spoustu hi-tech hračiček a malých roztomilých nápadů a k tomu nechá hrát téměř geniálního Powella. Místy jsem této kombinaci přišel minimálně velice na chuť. Jistě si pár lidí bude stěžovat na určité až televizní momenty, ale Woo takhle dřív prostě točil, ten styl mu sedí a neviděl bych to tudíž jako obrovský zádrhel. Co bych jako zádrhel viděl, je prkenná, přehrávající a špatně nalíčená Uma Thurman, po Kill Bill neúprosně zaškatulkovaná spolu se svým pohledem do žluté teplákové soupravy, odkud ji už jen tak něco nevytáhne. Na druhou stranu, jestli mi připadal Ben Affleck nemotorný a prkenný v Daredevilovi, o to větší mám radost z jeho role ve Výplatě. Vládne slušnou fyzičkou, s tyčí mu to solidně odsýpá a občas předvede i nějakou vypečenější akční lahůdku. A to nemluvím o tom, že herecky dospěl od všech svých filmů minimálně o třídu. Podtrženo a sečteno, forma občas hodně přebíjí obsah, ale jinak jde o slušné řemeslo a film, za který se John Woo rozhodně nemusí stydět.(16.2.2004)

Podle mě docela podařený film. Nečekala jsem od toho nic napínavého ani žádnou komedii. Nečekala jsem, že to bude dobré ani že to bude špatné. Nečekala jsem prostě nic a vyplatilo se to. Herecké výkony sice průměrné, děj taky, ale aspoň sem se nenudila (i když jsem zase napětím nelízala obrazovku). Ben docela pěkný, takže další důvod pro shlédnutí a chlapy možná zaujme Uma. Nadprůměrný Sci-Fi, když od toho nic neočekáváte, jinak asi naprostý průměr.(11.3.2005)

Ošemetné to hodnocení na csfd... při hodnocení 69% by člověk očekával už hodně solidní sci-fi. Jenže takhle snadné to nebude. Affleckova Výplata je nejslabším počinem v americké filmografii jistého Johna Wooa. Zpočátku se nám rýsuje solidně zamotaná situace, která slibuje moře zábavy. Hlavní hrdina za odvedenou práci nedostane peníze, ale místo toho si pošle obálku obsahující různé předměty.... Abych to zkrátil, akční scény nic moc. Chemie mezi ústředním párem neexistující a hlavní záporák zoufale slabý. Vymazat podobný film z hlavy by neměl být problém. 50%(29.1.2016)

Soundtrack John Powell: 1. Main title - John Powell ,2. 20 items ,3. Wolfe pack ,4. Crystal balls ,5. Mirror message ,6. Imposter ,7. Hog chase, Part 1 ,8. Hog chase, Part 2 ,9. I don't remember ,10. Tomorrow's headlines ,11. Future tense ,12. Fait accompli ,13. The finger ,14. Rachel's party,(13.5.2011)

• choze

Kéž by mi ten film někdo vymazal z paměti a zacáloval mi za to, že jsem takhle pitomě zabil skoro dvě hodiny! Námět dobrý, ale zpracování nekonečně fádní, Wooa tam až na pár jeho trademarků (mexican standoffy, holubice, odraz na konvici) nevyčucháte. Postavy i herecké výkony matné a ani po akční stránce žádná sláva.(6.4.2004)

• - Spoiler: Když při útěku Michael Jennings (Ben Affleck) na parkovišti zkouší klíčkem BMW dálkově otevřít okolní automobily, aby nakonec zjistil, že to není klíč od automobilu. Ve skutečnosti drží opravdu klíč od vozu BMW. Přesto by si mačkáním emblému automobilky na klíči vůbec nepomohl - tímto tlačítkem se BMW zamyká a zamčené vozidlo tak na něj nijak nereaguje. (Pyron)

• - V knižnej predlohe je súčasťou stroja času aj mechanické rameno, s ktorým možno manipulovať v minulosti. Toto rameno sa však vo filme neobjavilo. (Greenpeacak)

• - Ve zdánlivě náhodné číselné sekvenci na začátku se objeví jména všech členů štábu a všech předmětů z obálky. (HellFire)